מספרים – פוסט חסר טעם

מאז ימי ה־DeCSS האינטרנט לא עשה כל־כך הרבה רעש. מתברר כי מישהו הצליח לשים את ידיו על המספר הסידורי שמאפשר פיענוח של HD-DVD. למה זה טוב? כי ברגע שההצפנה נשברת, אפשר יהיה לשכפל סרטים ללא DRM. למה זה לא טוב? יש מנגנון ביטול להצפנה שיאפשר בעתיד להחליף מפתח ושוב יהיה צריך לחזור על התהליך בשביל לשבור את ההצפנה.

הסערה הקודמת, של DeCSS התחוללה לפני מספר שנים בסיטואציה דומה – פריצת החלוקה לאזורים של תקליטורי ה־DVD, שמנעה צפייה בסרטים מאמריקה ומיפן על הנגנים הקטנים שלנו. בסופו של דבר, לאחר מלחמת צנזורה לא קטנה, במהלכה נאסר על אנשים לפרסם את קטע הקוד המדובר, נשברו סופית חומות החלוקה, וכיום אין שום בעיה להביא סרטי אנימה מיפן ולצפות בהם בטלוויזיה הביתית שלנו.

הסערה נוכחית מתחוללת כאמור סביב קוד ה־HD-DVD. מדובר בקוד הצפנה בן 16 בייטים, שלרוב מופיע בתור מחרוזת של תווים אקסה־דצימלים, מופרדים במקפים בין כל בייט. מאחר ואני שומר על התחת שלי לא תמצאו פה את הקוד בשלב זה, אבל אני מאמין שלא צריכים אותי בשביל להכריע את המאבק. 🙂

עד כה האתר שעשה הכי הרבה רעש היה digg.com, אותו אתר דרוג אתרים של החנונים, שבימים כתיקונם מופיעים בו קישורים לאתרים חמים שמעניינים גיקים. גולשים רבים פרסמו באתר קישורים לאתרים בהם מופיע הקוד המדובר, בעוד הגולשים האחרים לחצו במרץ על כפתורי הדירוג ושברו כל שיא דירוג קיים של האתר. אנשי digg נכנסו למגננה והתחילו למחוק את הקישורים, ביחד עם חשבונות המשתמש מפירי החוק, וגרמו למחאה ציבורית כנגד האתר. מנהלי האתר הבינו את הרמז, שינו כיוון והצטרפו למאבק. התוצאה – digg הפך לבמה לקישורים חסרי שימוש לאדם הממוצע שאין לו הרבה מה לעשות עם הקוד חוץ מלהעביר אותו הלאה.

וויקיפדיה, בימים כתיקונם אנציקלופדיה תמימה, הוכיח כי קיימת צנזורה ובקרה על הערכים (איפה הם במקרים אחרים?), והם מוחקים וחוסמים במרץ כל איזכור לקוד באתר.

בדיוק כמו במקרה של DeCSS – יש כבר חולצות עם ההדפס (וכוסות). האופנה הבאה במחוזותנו?

למה המספרים היחידים שעולים לי בראש הם 4-8-15-16-23-42?

5 תגובות בנושא “מספרים – פוסט חסר טעם”

  1. איזה בלגן יש שם, האתר לא עבד חלק מהזמן, וכמעט כל הקישורים מהלילה האחרון מפנות לקוד. זמ מה שנקרא חופש המידע !!!

  2. תוך זמן קצר כבר הבעיה הזאת תעלם…
    אני עדיין לא ראיתי סרט באיכות HD, אז אני לא כל כך מבין ממה ההתלהבות…
    והבנתי שגם אותו אחד שקכתב את הקוד לפריצה של הDVD גם כתב את הקוד של פריצ DVD-HD ..

השאר תגובה