כתיבה קבוצתית בבלוגים

אח"י דק"ר יוזמת לערוך ארועי כתיבה קבוצתיים של בלוגרים בנושא מסויים. מדובר ברעיון לא חדש, שרץ גם בארץ כבר שנים במתכונת דומה במסגרת "הנושא החם" בישראבלוג.

path3230.pngבגישה של דק"ר כל בלוג שכותב על הנושא השבועי מתבקש להודיע לה על הפוסט (במייל. כל־כך 1999), והיא מקשרת אליו מאצלה. מי שלא ראה אצלה את רשימת הפוסטים בנושא אצלה (או בכל בלוג מרכזי אחר) למעשה לא ידע כלל שהפוסט המדובר הוא חלק מהמשחק ולא סתם פוסט בנושא "מיתוסים".

כתיבה קבוצתית של בלוגרים היא הדרך הנכונה ליצור מימד של דיאלוג בבלוגוספירה, אבל לא צריכה להיות נושא שמוכתב על־ידי אדם אחד. ברגע שאדם מסויים פותח נושא אנשים יכולים להגיב לו בבלוג שלהם, ואחרים יכולים להגיב על המגיבים הקודמים, ובכך למעשה ליצור קהילה שתדון על אותו הנושא. בניגוד למערכות מרכזיות (הנושא החם של ישראבלוג או הפרוייקט של חנית) בהן הנושא הנבחר מוגבל לחוג קוראי האתר הראשון ומוגבל בזמן.

path4440.pngחנן כהן היה הראשון שהעלה את רעיון השימוש ביכולות ה־trackback וה־pingback שקיימות במרבית מערכות הבלוגים, וראינו מספר הדגמת יכולות בעבר ("חמישה דברים" למשל) של שימוש נרחב בקישור בין בלוגרים ליצירת דיון חוצה פלטפורמות. שירותים כמו בלוגדיבייט של נדב מתיימרים למפות דיונים בלוגוספריים, בצורה קצת יותר ווב שתיימים מאשר עריכה ידנית.

אח"י דק"ר מבטיחה תגמול למשתתפי הפרוייקט שלה – קישור. לא שמתי לב שכולנו פה בשביל PageRank.

8 תגובות בנושא “כתיבה קבוצתית בבלוגים”

 1. התגמול האמיתי הוא קודם בעצם הכתיבה על משהו שמעניין אותך. אחר כך בהשתתפות בפרויקט קבוצתי. ואחר כך גם הפייג'ראנק. אם אתה חושב אחרת, אני לא יודעת למה יש לך בכלל בלוג.

 2. אני לא צריך שאחרים יתנו לי רעיונות לפוסטים, במיוחד לא כאלה שהקשר בניהם לבין הנושא המרכזי רופף, אבל אני חושב שצריך לחזק את נושא הקישוריות בין בלוגרים בעלי נושאים משותפים. זו הסיבה העיקרית שהדבר הכי בולט בסרגל הוא פוסטים אצל אחרים שיש לי איזשהו עניין בהם.

 3. סבבה. כל אחד ודעתו.
  אחד הרעיונות סביב הנושא (כפי שכבר כתבתי אצלי) הוא גם חשיפה לבלוגרים ובלוגים פחות מוכרים בבלוג שלי (בעל פופולריות ידועה).

  טרקבקים ופינגים זה אחלה, אבל לא כולם עובדים עם וורדפרס.

 4. ברגע שאנחנו מגדירים בלוג מרכזי כמנהל הפעילות, אנחנו גם מגדירים בלי שנשים לב גם את תחומי העניין של הגולשים. אני לא יודע כמה מהקוראים אצלך מתעניינים בגלישת גלים או בצניחה חופשית, אבל אני מניח שפחות מאשר אנשים שמתעניינים בסריגה, תמונות של חתלתולים או בדרכים להתקנת מערכות תוכן על אתר חדש.

  אספקת כלים נוחים ואוטומטיים תאפשר לבלוגרים אחרים לנהל דיונים דומים בנושאים אחרים, עם קהל גולשים שאינו בהכרח נמנע על ציבור גולשי "אחי דקר"; שימוש בכלים אוטומטיים נטולי התערבות מנהל הדיון תאפשר לו להיות ללא קצוות מוגבלים ולהתנהל כל עוד יש מישהו שיש לו משהו להגיד.

  לא שמתי לב בבעיות מיוחדות בשליחת פינגים לכיוונן של מערכות אחרות (בדגש על מערכות דוגמת ישראבלוג ורשימות), ואני מניח שהם יכולים גם לשלוח פינגים/טראקים לכיוון ההפוך. אם לא, תמיד אפשר לפרסם בתגובות קישור ידני.

 5. אוקי, לשרון – אז לצורך העניין – בתפוז ובישראבלוג (וברשימות, ובכל פלטפורמה שמכבדת את עצמה) יש אפשרות לטראקבאקים (בכל הנוגע לפינגים אני לא בטוחה. אבל טראקבאק זה מספיק).

  תומר – השורה האחרונה שלך על הPageRank – גדול! חבל שאין אייקון של thumbs up.

  אני לא חושבת שמישהו צריך להגיד : "נושא להפעם=שדרות וקסאמים", כדי שהרבה אנשים יכתבו על זה השבוע בבלוג שלהם.. יש נושאים חמים מאליהם; ואם מישהו מתכוון לנסות להכתיב שהשבוע כולנו נדבר על מלבי קר עם מי ורדים וקוקוס לצורך העניין, אז הוא משחק משחקים של כוח, כבוד ועוצמה ומנסה לפלס את מעמדו הפוליטי בעולם הבלוגים, לדעתי.
  באזזז אמיתי נוצר מסוג של תמימות (זאת לא המילה המתאימה אך לא מצאתי טובה יותר) – כמו סרטונים וריאלים שצריכים להיות מועברים מעצמם –
  לומר מה הנושא שכל הקהילה תכתוב עליו השבוע, זה כמו שחברה מסחרית נותנת דחיפה רצינית לסרטון וריאלי: מצחיק מצחיק אבל יש סמל של נייק בסוף. הורס את הטעם והחשק, לא אותנטי במיוחד..

 6. אני דווקא מכירה את המרתונים האלה כקרניבלים של בלוגרים, והם מאוד פופולריים בחו"ל. אני חושבת שמדי פעם, זה יכול להיות נחמד. אני יכולה להבטיח לכם שכוונתה של חנית טובה לחלוטין.

 7. לא אמרתי שהכוונה של חנית לא טובה, אלא שזה די מיותר לעשות כאלה דברים בצורה ידנית ולא לנצל את יכולות המערכת ליצירת דיון חוצה בלוגים חוצה פלטפורמות.

 8. למה להגיד על משהו כזה "זה טוב" או "זה לא טוב"?
  לזה יש מקום ולזה יש מקום. פינגים וטראקבקים – סבבה!
  למישהו בא להעלות נושא ולאנשים אחרים בא לכתוב עליו – סבבה!
  רעיונות אחרים – סבבה!
  יש מקום לכולם. זה מה שיפה פה.

השאר תגובה