פונטים ולינוקס

כאשר אנשים חושבים על לינוקס, המחשבה הראשונה שעוברת להם בראש היא שצריך להתרגל לדברים חדשים ושונים, וכי קיימים בלינוקס דברים שקיימים במערכות הפעלה אחרות ואינם נתמכים בלינוקס.

אחד מהדברים הללו הוא פונטים. ללינוקס, כמו לכל מערכת הפעלה אחרות, שיטות משלה לניהול גופנים, והן שונות מאלו של מערכות ההפעלה האחרות. זכורים לי מהעבר הרחוק מקרים בהם אפשר היה לזהות מסמכים שיוצרו במקינטוש בזכות השימוש בגופנים הסטנדרטיים של מערכת ההפעלה הזו, שלא היו זמינים במערכת ההפעלה Windows.

גופני קולמוס

פרויקט קולמוס, בהנהגתו של מקסים יורש, יצר מספר של גופנים איכותיים בעברית ללינוקס, ואלו זמינים כיום בכל התקנת לינוקס ומספקים כמות סבירה של גופנים סטנדרטיים בעברית.

במידה והחבילה איננה מותקנת, החבילה culmus תתקין אותם במערכת. חבילה מקבילה בשם culmus-fancy תתקין גופנים מעוטרים נוספים במערכת.
culmus - Type1 Hebrew Fonts for X11
culmus-fancy - Type1 Fancy Hebrew Fonts for X11

סט הגופנים של מייקרוסופט

בעבר מייקרוסופט הפיצו גופנים סטנדרטיים של ווינדוס ברשת לטובת משתמשים בסביבות אחרות. בהמשך מייקרוסופט שינתה את הרישיון וסגרה את אתר הגופנים, אך אלו עדיין קיימים ברשת.

רשיון השימוש בגופנים אינו מתיר הפצה שלהם ברשת, ולכן התקנתם אפשרית רק משרת ה־FTP של מיקרוסופט, ושם הם זמינים בקבצים בינאריים של ווינדוס. כלים פשוטים דוגמת cabextract ו־wget אפשרו ליצור תסריט שמתקין את הגופנים על עמדות לינוקס רגילות. שם החבילה הוא msttcorefonts.
msttcorefonts - Installer for Microsoft TrueType core fonts

גופנים נוספים

במקרים רבים אנחנו רוצים להשתמש בגופנים אחרים במסמכים שלנו, והמכשול העיקרי שעומד בפנינו הוא שלא קיימים מאגרי פונטים ייעודיים ללינוקס. למעשה, לינוקס תומכת בפונטים של מערכות הפעלה אחרות, כך שפונטים שנעשו עבור משתמשי ווינדוס ניתנים להתקנה גם תחת לינוקס.

תיקייה בשם .fonts (נקודה פונטס) תחת תיקיית הבית מאפשרת להשתמש בפונטים נוספים במערכת ללא צורך בהרשאות ניהוליות, וגופני צד־שלישי ניתנים להעתקה לתוך תיקייה זו. משתמשי נאוטיליוס יכולים להיכנס לכתובת fonts:// שמובילה לתיקייה זו.

פונטים חופשיים ואיכותיים בעברית ניתן למצוא בפונטיה של בן, בעוקץ, בשלוליה או במקומות אחרים ברשת (פוסט בנושא אצל אח"י דק"ר).

8 תגובות בנושא “פונטים ולינוקס”

 1. זה מידע חשוב מאד למתחילים בלינוקס. אני זוכר את השבוע הראשון שלי. השתגעתי מהפונטים המכוערים בעברית, עד שלמדתי על קולמוס. לדעתי חלק מהפונטים של קולמוס יפים יותר מהמקבילים שלהם בווינווס.

 2. חזי הגיב אצלי וכתב אודות פונטים את התגובה הבאה:

  חירבוש אותיות ב-OpenOffice נובע מבעיית תאימות בין הפונטים העבריים של לינוקס לפונטים העבריים של מיקרוסופט. יש שני פתרונות אפשריים, אחד עובד טוב והשני מושלם.

  1) להתקין את הפונטים של מיקרוסופט שגוירו ללינוקס. מכיוון שלמיקרוסופט יש טענה לזכויות יוצרים על חלק מהם, החוקיות מפוקפקת:
  sudo apt-get install msttcorefonts

  2) להתקין פונטים עבריים חופשיים:

  sudo apt-get install culmus
  אחרי זה תזהה אותם כך: כל הפונטים שיופיעו עם שם שהסיומת שלו CLM. תשנה את הפונטים בכל המסמכים שלך לפונטים האלה ולא תהיה בעיה.

  ויש גם פונטים נוספים:
  sudo apt-get install culmus-fancy

  זה מאד עזר לי בכתיבה ובסגנון העבודה

 3. על טעם ועל ריח (או במקרה שלנו, על עיצוב הגופן)…

  לדעתי אתה טועה, אחרת לא היינו מוצאים את msttcorefonts מותקן על כל־כך הרבה מחשבים.

 4. הגופנים של מיקרוסופט מופצים באופן חוקי לחלוטין* ולאו דווקא דרך האתר של מיקרוסופט.
  אתם מוזמנים לבקר בפרויקט באתר http://corefonts.sourceforge.net/ (מומלץ לקרוא את ההערה השולית בסעיף החדשות מ-020815 שמבהירה את רוב הדברים לגבי הפרויקט והמוטיבציה מאחוריו).

  *ההפצה חוקית באופן ברור למרות שהגופנים אינם חופשיים, מצב זה הרבה יותר ברור מהמצב בו רכיבים לא חופשיים נכללים בחבילות הבסיס של אובונטו.

 5. אני משתמש גם בפונטים של מיקרוסופט וגם בפונטים של קולמוס. מקולמוס האהובים עלי הם נחליאלי (Nachlieli CLM) יהודה (Yehuda CLM) ואליניה (Ellinia CLM).

  לגבי חוקיות הפונטים של מיקרוסופט – הם טוענים שיש להם זכויות יוצרים, אבל כנראה שרק לגבי Tahoma יש לזה בסיס כלשהו, כי את השאר הם העתיקו ממקורות אחרים. דווקא Tahoma הוא לדעתי אחד המוצלחים לטעמי, מה שמוכיח שמיקרוסופט יכולים לעשות משהו טוב. הם איפשרו הפצה של הפונטים במשך זמן מה, אבל אז הפסיקו להפיץ אותם בעצמם. אני לא אתפלא אם יסתבר שהפונטים האלה (או לפחות Tahoma) הם חלק מ-235 הפרות הפטנטים שמיקרוספט מעלילה עלינו.

 6. יש הבדל ענק בין פגיעה בזכויות יוצרים להפרת פטנט.
  למיטב ידיעתי זכויות היוצרים שמיקרוסופט טוענים להן על הפונטים אכן שייכות להם (אולי הם קנו את הזכויות ליצירה?! אין לי מושג וזה גם לא ממש משנה) אם אתה יודע משהו אחר אז קישור תומך יתקבל בברכה.

 7. זמן רב חיפשתי דרך קלה להוסיף פונטים ולא ידעתי על הספרייה הזו
  תודה לך
  בכל אופן יש דרך מדהימה לפתור את הבעיה של הפונטים באופן אופיס.
  במיוחד במסמכים גדולים בהם יש לא מעט פונטים קיימים.
  לכן יש לאופן אופיס אפשרות החלפה אוטומטית של פונטים אילה לאחרים:
  tools – options – openoffice.org – fonts
  סמנו V שם ותכניסו בשני הצדדים את הפונטים שאתם רוצים שיתחלפו
  לדוגמא david ב david CLM וכו'.

  טיף נוסף הוא שאם אתם רוצים בדיקת איות באופן אופיס צריכים להתקין שני תוכנות:
  hspell
  שהוא בעצם מכיל את כל המילון.
  myspell-he
  שמשתמש בhspell אבל יודע להתממשק עם אופן אופיס (ואז כמובן להגדיר את זה בשפות באופן אופיס)

 8. תייש: הטיפ על החלפת הפונטים האוטומטית באופן־אופיס שימושי ביותר, אבל אם משתתף בצערך אם אתה מציין ידנית את הגופנים לאורך כל המסמך במקום להשתמש בסגנונות.

השאר תגובה