על אינטרנט וחסימת אתרים

רבות דובר בשבוע האחרון על הצעת החוק המגוחכת של ח"כ אמנון כהן להגבלת גישה לאתרי אינטרנט בעלי תוכן לא הולם. טובים ממני כבר הסבירו עד כמה החוק מגוחך, מיותר, ובלתי ניתן לאכיפה, וכל שנותר לי לעשות הוא להסכים איתם ולהמשיך להעביר את הבשורה הלאה.

מפלגת ש"ס, עליה נמנה כבוד חבר הכנסת אמנון כהן היא מפלגה מזרם היהדות החרדית הדוגלים באי־שימוש במכשיר הטלויזיה וכנגד הכנסתו לבתים. מכשיר זה, הנמצא במרבית בתי האב בישראל, מאפשר לצופה בו להנות מתכנים רבים המשודרים דרכו. מאחר וקשה לחיות במאה ה־21 מבלי להיות מחוברים לעולם, גילו החרדים את המחשב, המאפשר להם להנות מתכני מולטימדיה אינטראקטיביים, ומאחר והוא איננו נקרא "טלויזיה", הוא מאפשר להם לעקוף את פסק הרבנים כנגד מכשיר הטלויזיה ולקבל תכנים אלו ואחרים במדיה דומה.

בעבר הם פעלו נגד חברות הטלפונים הסולולרים בטוענה כי אלו מפיצות תועבה בעולם, ודרשו מהן לחדול מכך ולזכות באהדת הציבור החרדי. כתוצאה מכך נולדו הטלפונים הכשרים, שהנם טלפונים מוגבלים שאינם יכולים לעשות הרבה מעבר לשיחה בסיסית בין שני המעורבים בשיחה. כמו־כן, דרשו בכנסת וקיבלו חוקים המחייבים את מנויי הטלפוניה ליזום ולבקש פתיחת הקו לתכנים אלו.

השערוריה הנוכחית היא כנגד דרישתו של חבר הכנסת אמנון כהן להכשיר את האינטרנט, ולהגביל את השימוש בו לתכנים הולמים. מי קובע מהו אתר תוכן הולם, וועדת אינטרנט בטוח ברשות ש"ס?

נעים מאד, אני האחראי על האינטרנט

נניח וקיבלתי בדואר האלקטרוני מצגת "לא הולמת". זה אומר שאתר ספק שרותי הדואר שלי בעצם הפר את החוק ונידון לקנס של 20,000 שקל ושנה מאסר? בואו נסגור את כל שרותי הדואר בארץ, כי הם יכולים לסייע בהפצת "תועבה" בעולם.

באתר אינטרנט מסויים מתפרסמות תגובות פוגעניות לכתבות המהוות אלימות מילולית. האם גם זה תוכן בלתי הולם? איך מצנזרים רק את התגובות מהאתר, מבלי לחסום את הגישה לכתבות?

מי ינהל ויאבטח את המאגר הביומטרי של כלל אזרחי המדינה? אותו גוף לא קיים שאמור לנהל את מאגר החתימות הדיגיטליות?

מי יוודא כי המכשיר והתוכנות יאפשרו לכל אדם שיחפוץ בכך לעשות בהן שימוש, ולא יתאימו לווינדוס XP בלבד?

מדובר בחוק שבמידה והוא יעבור נזכה לחזור לעידן אפל בתולדות האינטרנט העברי, שיגרום למצב אבסורדי בו מדינות חשוכות כמו אירן וסין יחשבו יותר מתרניות מאיתנו. חוק שהסיכוי שיצליחו לאכוף אותו במלואו אפסי, ויעלה בעיקר כסף רב לאזרח הקטן משלם המיסים.

ושלא תבינו אותי לא נכון, פתרונות דומים זמינים כיום כתוכנות עצמאיות שמותקנות על המחשב או בשילוב מסלול "חסימת תכנים" בספק האינטרנט. במקום שיקחו לנו את הרשת כבת ערובה, למה שלא יחייבו את כל ספקי האינטרנט להציע שירות חסימת תכנים בתשלום סמלי?

5 תגובות בנושא “על אינטרנט וחסימת אתרים”

  1. פינגבאק: שזיף ותות
  2. גם אני כתבתי על זה, כמובן, ולא נותר לי אלא להסכים. אז נפנה לכמה ניטפוקים:
    מי שפעלו נגד הטלפונים הסלולריים לא היו ש"ס, אלא ראשי הציבור החרדי. כדרכן של דיקטטורות, הם נחרדו מהמחשבה שלא יהיה להם מונופול על המידע, ולכן דרשו, וקיבלו, טלפונים טיפשים, שיודעים רק לדבר ולסמס. יש לציין שרבים בציבור החרדי בכל זאת מחזיקים מכשירים משוכללים יותר. כך שזה לא נעשה כדי לזכות באהדה כלשהי, אולי להיפך. ובאותה פסקה, תחליט, או "תואנה" או "טענה".

    אם החוק יעבור, לא נחזור לשום עידן אפל. מעולם לא היתה צנזורה באינטרנט הישראלי, ואין סיבה להתחיל בזה עכשיו.

    או שהפריוויו שלך טועה, או שהתגוב הזאת הולכת להתפקשש:roll:

השאר תגובה