גלישה לא מקוונת

רשת האינטרנט זמינה כיום הרבה יותר מאשר לפני כעשור. כיום קשה למצוא בתים שאינם בעלי חיבור זמין לאינטרנט, וקשה להגיע למצב בו אנחנו מחוסרי חיבור לאינטרנט. בעת שימוש בהתקנים ניידים המצב שונה, למרות שניתן למצוא נקודות אלחוט [כמעט] תחת כל עץ רענן.

כאשר אנחנו בשטח אנחנו חייבים יכולת עבודה במצב לא מקוון. כאשר אנו במקומות עם חיבור קבע לאינטרנט יכולת עבודה במצב לא מקוון יכולה לשפר פלאים את מהירות הגלישה. למעשה, מנגנוני העבודה במצב לא מקוון לא שודרגו במשך שנים רבות, עד כדי כך שהם הפכו ללא רלוונטיים בעידן של יישומי הרשת, מאחר ואין להם שום מנגנון המאפשר שמירה של אלמנטים בדף שאינם טקסט או תמונה, ואין שום אפשרות סבירה שמנהל האתר יגדיר עבור המשתמש מדיניות שמירה שתאפשר המשך עבודה גם כשהחיבור נאבד. במילים אחרות, אין שום סיכוי להתחבר לג'ימייל שלכם דרך הדפדפן אם אין חיבור כלשהו לרשת.

ובכן, לא עוד. שירות חדש מבית גוגל, Google Gears, מבצע היום את מה שאמור להיכנס לגירסה 3.0 של פיירפוקס – יכולות עבודה לא מקוונת משודרגות. את מנגנון שמירת פיסות המידע הישן ("עוגיות") מחליף כאן בסיס נתונים שלם, המאפשר לאתר לשמור מידע רב על מחשב המשתמש, ולשלוף אותם בעת הצורך בצורה שקופה. באמצעות שילוב של מנגנון זה עם מנגנון שמירת הדפים ("מטמון"), יאפשר הדבר עבודה גם מהמקום הכי נידח בארץ, וגם כששום שיטת חיבור לא תוכל לסייע להרים קשר לשרתי התוכנה.

ההרחבה אמנם מבית היוצר של גוגל, אבל מאפשרת גם לבעלי שירותים אחרים להטמיע את האפשרות באתרם תודות ל־API שגוגל שיחררו. בגירסה הבאה של פיירפוקס יוכנסו תכונות דומות לתוך הדפדפן, וככל הנראה הרחבה זו לא תהיה נחוצה יותר, אך אין מידע לגבי הוספת תכונה דומה לדפדפן אינטרנט אקספלורר, כך שייתכן ומשתמשים אלו ידרשו להמשיך להשתמש בהרחבה גם בעתיד.

גוגל כרגע בשלבי פריסה של השירות והוא עדיין לא זמין למשתמשי Gmail. משתמשי Google Reader כבר יכולים להתחיל לבחון את התכונות.

8 תגובות בנושא “גלישה לא מקוונת”

 1. עוד לא חקרתי את זה לעומק, אבל גוגל מצהירה על תמיכה גם באקספלורר

  Google Gears works on the following browsers:

  * Apple Mac OS X (10.2 or higher)
  o Firefox 1.5 or higher
  * Linux
  o Firefox 1.5 or higher
  * Microsoft Windows (XP or higher)
  o Firefox 1.5 or higher
  o Internet Explorer 6 or higher

  Additionally, the team is working on supporting Safari on Mac OS X in a future release.

  http://code.google.com/support/bin/answer.py?answer=69201&topic=11629

 2. אין סיבה שגוגל לא תצהיר על תמיכה ב IE.. הרי יש לו הכי הרבה משתמשים וגוגל עם כל היריבות עם מייקרוסופט, דואגים לעצמם.

  בכל אופן, לא רואה יותר מידי סיבה לפשוטי העם כמונו להשתמש באופציה הזאת… כמו שאתה אמרת, יש חיבור אינטרנט בכל מקום ולי יש notebook אז אני לא דואג 🙂

 3. liorry: ברגע שאתה מבסס את עצמך על שירותי רשת מרובי ajax, אתה חייב איזשהו מכניזם שיאפשר עבודה ב־offline. מחשב נייד לא פותר שום בעיה, כי גם הוא סובל מחוסר קישוריות כשאתה בדרכים.

 4. כביש 6 אבל הוא לא הכביש הראשי בארץ.
  אני לא יודע לגבי מצב הרכבות בארץ אם יש אפשרות להתחבר בה לאינטרנט דרך WiFi או משהו אחר – אז שם זה יכול להיות שימושי בדרך לעבודה או לדודה בצפון/דרום (במידה ואין רכב…)
  גם בתוך הבית זה יכול להיות טוב עם הקליטה של כרטיס הWiFi שלך גרועה (כמו במחשבי Lenovo החדשים) במידה ואתה משתמש ברשת אלחוטית.

  לקריאת RSS, דוא"ל וכו' זה נורא שימושי :-).

 5. לא יודע לגבי כביש שש, אבל ברכבת אין WIFI, כולל בתחנות עצמן. לעומת זאת, כבר היו לי מיקרים שהצלחתי לתפוס אינטרנט בנסיעה במהלך עומסי תנועה.

  דווקא לקריאת RSS אני לא רואה עד כמה התוכנה מועילה על־פני תוכנה רגילה, אבל בדוא"ל לדעתי זה יהיה Killer App.

השאר תגובה