רדיו, מטוסים, וטלוויזיה בכבלים – לקט פיראטים

אתמול דובר בכל אמצעי התקשורת על שערוריית הרדיו הפיראטי ועד כמה שהוא עלול לגרום לאסונות תעופה. כבכל שנה, גם השנה זכינו בסיקור על תחנות רדיו פיראטיות שמפריעות לתקשורת עם מטוסים באוויר, ונראה כי לא נעשה שום דבר כדי לבלום את התופעה.

חברת הכבלים הוט ככיבה אף היא אתמול בכותרות. מתברר שלחברה יש זרוע אכיפה שתפקידה לאתר מתחברים פיראטים לרשת הכבלים, "ועלולים לגרום להפרעות בקליטה למנויים". חברת הכבלים מחזיקה אנשים שתפקידם לאתר מתחברים פוטנציאלים ומצלמת אותם במצלמה נסתרת. חייך, תפסנו אותך מתחבר לרשת הכבלים.

ב־Themarker התפרסמו היום תוצאות מחקר שגולת הכותרת שלו היא שחבילת הבסיס של HOT היא מהיקרות ביותר בעולם (מופיע גם בוואלה ובנענע). לפי המחקר, קרוב ל־200 שקל עולה לנו המנוי לחבילות הבסיס ברשת הטלוויזיה בכבלים בארץ, כאשר צרפת מקום שני אחרינו עם הפרש של 11 דולר (45 שקל) כלפי מטה, וידידתנו ארה"ב נמצאת קרוב לתחתית הרשימה עם דמי מנוי חודשיים של 14 דולר (60 שקל בקירוב).

להוט יש רכב חדש ונוצץ, שמסוגל מהכביש לזהות מפירי חוק שמתחברים לקופסאות הסעף של הכבלים, ובכתבה בטלוויזיה דובר כי מגבלת תקציב מונעת מהם לרכוש רכבים נוספים. 200 שקל בחודש, שאני ועוד עשרות אלפים משלמים להם לא מאפשר להם לרכוש רכבים (וזה לא שהם משקיעים בתכניות איכות!). להוט חשוב שכולנו נהיה לקוחות משלמים, והם יהיו מוכנים לתקוף גם את הסטודנט דל האמצעים, שמעוניין לראות את מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10; למישהו פה יש התנגדות לכך?

למשטרה ולמשרד התקשורת אין רכב חדש ונוצץ, והרבה יותר קשה להם לאתר שידורי רדיו פיראטי שעלולים לגרום לתאונות אווירות כנראה. מהידע המוגבל שברשותי, אני יודע שהרבה יותר קל לזהות שידור ממקור לא מורשה, ואפשר בקלות לעלות עליו באמצעות איתור אנטנת השידור, אבל בארץ שלנו הכל חייב להיות קשה, ואם אתה לא עושה רעש – אתה לא קיים. למה כל־כך קשה לחפש ולאתר את התחנות הפיראטיות לפני שהן עושות נזק בנתב"ג?

ומשפט אחד לשדרני הרדיו הפיראטי – תשדרו דרך האינטרנט, זה הרבה יותר פשוט וזול, ואף־אחד לא יעצור אתכם על כך.

8 תגובות בנושא “רדיו, מטוסים, וטלוויזיה בכבלים – לקט פיראטים”

 1. דרך אגב, אני לא מנוי על הכבלים (וגם לא על הלווין) וכתוצאה מזה אני לא יכול לצפות לא רק בערוץ 10, אלא גם ב-1 ו-2. מכיוון שכולם צופים דרך הכבלים והלווין שני הערוצים לא משקיעים בתשתית השידור שלהם, ובנוסף אנטנות הקליטה ברוב הבניינים לא מתוחזקות. איכות הקליטה הולכת ומתדרדרת עד כדי כך שקשה מאד לקלוט אותם. ואני לא גר ברמת הגולן או במקום רחוק אחר – אני במרכז תל אביב, שתי דקות הליכה מככר דיזינגוף.

 2. בשידורי הטלוויזיה החשובים בעברית (קרי – חדשות) אפשר לצפות גם דרך הרשת. בתוכניות מחו"ל אפשר לצפות ישירות מהערוצים בחו"ל או דרך תוכנות שיתוף קבצים. הדבר היחידי שחסר לך הן הפקות המקור, וגם אותן אפשר במקרים רבים למצוא ברשת. מסקנה: המחאה הציבורית הבאה צריכה להיות להורדת מחירי שירותי הטלפון והטלוויזיה.

 3. תומר.
  ראשית רשמת פה אחלה פוסט
  באמת ריתקת אותי!

  דבר שני…
  חברת הוט היא חברה עצמאית וזכותה לגבות מחיר יקר, הריי שאם אתה לא רוצה …אף אחד לא יגיד לך להישאר אצליהם.
  מה לעשות אנחנו מדינה קטנה ואנחנו לא כמו ארה"ב ששם הכל גדול , יותר זול שם , המחיה יותר קלה…
  פה הכל קשה, אתה לפעמים צריך להילחם בשיניים על מנת להשיג דבר.
  אני בכל אופן , אולי שנה לא ראיתי טלויזיה (וזה לא שאין לי) הטלוויזיה היא ממזמן מחוץ לתחומי ההתעניינות שלי כל מה שאני רוצה אני רואה דרך המחשב.

  זאת זכותה המלאה של הוט לחפש אנשים שמתחברים פיראטית ולעשות איתם דין.

  לגבי התחנות הפיראטיות, דבר מוזר ! אני לא מבין איך הם מצליחים לעלות על התדרים של המטוסים
  המטוסים משדרים בתדרים גבוהים מאוד ואילו התחנות רדיו משדרות ב 88-108fm שזה יחסית תדר נמוך.

 4. ככל שהתדר גבוה יותר, כך צריך עוצמה גבוהה יותר כדי לשדר אותו, ואנטנה קטנה יותר. בתדרים נמוכים הרבה יותר קל לקלוט מאחר והשידור איננו כיווני, ולכן באותו אזור של תדרי ה־100 מגה הרץ נמצאים גם הרדיו והטלוויזיה וגם שידורים של מכשירי קשר אנלוגיים שונים.

  בקשר לעלות השידור, שים לב כי מרבית התכניות האיכותיות נכללות בערוצים המסחריים, וממומנים באמצעות פרסומות. על הולכה של הערוצים הללו, מספר ערוצים נוספים והרבה ערוצים זרים לא רלוונטיים (שגם הם לא עולים הרבה לספק) אתה משלם כ־200 שקל. אם היו מאפשרים לקלוט את ערוץ 10 בצורה חופשית בלי לשלם לאחד משני הספקים או להתקין צלחת עצמאית על הגג, אני מאמין שכמות ההתחברויות הפיראטיות תפחת.

 5. בקשר לערוץ 10:
  לפני כמה חודשים שלחתי מייל לנציב הציבור של הרשות השניה לטלויזיה ולרדיו והוא כתב שהם אז ניסו לעשות בקשר לתכנון לשדר את ערוץ 10 דרך שידור תת קרקעי, בשבועות האחרונים ביקרתי באתר וראיתי שיש איזו שהיא התקדמות, בכל אופן יש תכנון לגבי זה ואני מקווה שהוא ייצא לפועל.

  לגבי הכבלים:
  אנחנו מחוברים לשידורים האנלוגים בהוט, ואנחנו משלמים די הרבה על השירות הזה, שלא לדבר אם היינו בדיגיטלי שהוא עולה פי 2.

 6. עכשיו נזכרתי (אחרי כמה דקות), שלחתי באותו מייל גם לגבי הקליטה של רדיו חיפה (אני גר בקריות), הם חזרו אלי בתשובה שתחנה אמריקאית נמצאת על התדר שלהם (107.5 FM), לידיעה, התחנה האמריקאית משדרת מחו"ל ומעבירה את השידורים לכאן בלווין, ומהלווין השידור עובד למשדר שנמצא אי שם מחוץ לגבול ישראל (כן, החוזק של המשדר מאוד גבוה וכך גם הקרינה :?) אז השידורים שלהם עולים על רדיו חיפה. עקב כך רדיו חיפה תדר נוסף (92.7) שעם הזמן הפך לתחנת k-city, אבל על התדר הזה כבר עלו העם השני.

  וד"א: את התשובה קיבלתי בדואר ולא במייל.

 7. אני אשמח להתעדכן איך ניתן לאתר תחנות פירטיות . האם יש כאן מישהו שיש לו אינפורמציה או דרך להגיע לתחנות פיראטיות ?

השאר תגובה