מה האינטרנט יודע עליכם?

אחת הבעיות עם יישום חוק 892 היא הצורך בהקמת מאגר מידע שיחזיק את הפרטים האישיים של כלל הגולשים, בצירוף מידע ביומטרי והרגלי הגלישה שלהם (כדי שמפעילי המערכת יוכלו לדעת, לדוגמה, מתי פעם אחרונה בוצעה הזדהות מוצלחת של המשתמש). בהחזקת מאגר המידע אין שום פסול, אבל כאשר קיים בו מידע רגיש, ויש מי שיוכל לעשות במידע זה שימוש המצב מתחיל להיות בעייתי.

היום התפרסמה בידיעות אחרונות (אין קישור לידיעה ב־Ynet, אבל קוראי עיתונים יוכלו למצוא אותה בעמוד 12) כתבה על מאגר מידע כזה שפתוח לעיני כל. ברגע שיש ברשותכם חיית מחמד כלשהי, אתם כנראה תופיעו ברשימה. כל כלבי ארצנו מחוייבים על־פי חוק להיות מצויידים בשבב זיהוי תת־עורי, ומתנהל רישום מידע אודותיהם באתר אינטרנט שהוקם לצורך כך. ברגע שקיים ברשותנו פרט זיהוי אחד (מספר תעודת הזהות של הבעלים, למשל) – יכול כל אדם שחפץ בכך לקבל את הפרטים האישיים של הכלב, וגם של הבעלים. אורנה בנאי מפרסמת בתקופה האחרונה ברדיו כי הכלבה שלה (סיגלית, הזכורה מהעונה הראשונה של "רק בישראל") מעוקרת, ובזכות אתר האינטרנט תוכלו לדעת מידע נוסף על הכלב ובעליו, לרבות החיסונים שעבר הכלב, וכתובת המגורים של בעליו.

מאגר המידע של השירות הוטרינרי פתוח לציבור על־פי חוק (החוק להסדרת הפיקוח על כלבים תשס"ג-2002), אבל להשאיר מאגר כזה פרוץ זה פשע. בדיוק כמו שהמידע הרפואי שלנו לא פתוח לעיני כל (ובכך מונע מאנשים שבסביבתנו לדעת אם אנו, חלילה, חולים במחלה מדבקת), כך גם פרטינו וכתובתנו לא חייבים להיות זמינים לציבור הרחב ללא שום אמצעי זיהוי ומידור.

892 לך תזדהה

קרדיט לתמונה: אפי פוקס, קודח
אם הצעת חוק 892 תיכנס לספר החוקים, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במצב דומה – אנשים יוכלו להיכנס למאגר ולקבל מידע אודותינו, כולל מתי לאחרונה נכנסנו לאתר שנחשד כמסוכן. מספיק שניכנס לאתר שעוסק בחקר השפעת הסמים על התרבות באמריקה, בשביל שנופיע במאגר כעבריינים פוטנציאליים.

ושאף־אחד ממשרדי הממשלה לא ידבר איתי על אבטחת מאגרי מידע. בשבוע האחרון יצא לי להסתובב לא מעט באתרי ממשלה, ומצאתי לא פעם שימוש בתעודות אבטחה לא תקניות או כאלה שתוקפן פג זה מכבר. אם ככה המדינה שומרת על הפרטים האישיים שלנו, יש לנו סיבה לדאגה.

5 תגובות בנושא “מה האינטרנט יודע עליכם?”

 1. אפשר להשיג מידע אפשר על אנשים מאמיול.(ככה משרד הפנים שומר על המידע שלנו מפני קראקרים…)
  אז שתדע שכבר אפשר בקלות להשיג על כולנו מידע בלי להתאמץ (אמנם לא מידע על אישיותינו, אבל תאריך לידה, מקום מגורים, טלפון ומספר זהות…)
  *עדיף שתמחק את התגובה הזאת אחרי שאתה מסיים לקרוא לטובת כולנו…* 😐

 2. gnudles: מדובר במאגר מידע "שנאבד", ומסתובב ברשת. אני לא יודע עד כמה הוא בכלל מעודכן, וגם אז הוא לא כולל את כל המידע אודותינו. מתוכנן חלק ב' לפוסט הזה שידבר על מאגר מידע זה ועוד מספר מאגרי מידע אחרים שמסתובבים כיום ברשת.

  ערכתי את התגובה שלך, כך שהיא לא כוללת כרגע פרטים על דרך הגישה למאגרי המידע. בכל מקרה, אני לא הייתי אפילו מוריד אותו, שכן עקב פרטיו החסויים אסור לנו כאזרחים להחזיק אותו, ועצם זה שאנחנו מורידים אותו מהווה תמיכה בו ומסייעת לו להתפשט ברשתות ה־P2P.

 3. מכל מה שנכתב עד היום על חוק הצנזורה – זה הפוסט החשוב ביותר.
  אני באופן אישי הולך לשלוח את הלינק לפוסט הזה לכל אחד מ-120 חברי הכנסת שלנו. שילמדו טוב טוב איך הצעת החוק המטומטמת הזו הולכת להפוך את המושג פרטיות לבדיחה.

 4. תומר אני עומד לכתוב לך בקרוב מאוד איך אפשר להלחם בהצעת החוק המטומטמת הזו. אני עובד על משהו 🙂

השאר תגובה