קוד פתוח, חווה סגורה

קוד פתוח וחופשי, מעבר להיותו "נושא שמעניין גיקים" הוא אידאולוגיה ודרך חיים. בניגוד לגישה הקפיטליסטית המושתת על רכישת תוכנה במחירים העולים במקרים רבים על עלות רכישת החומרה, עקרונות הקוד הפתוח מושתתים על פיתוח תוכנה בצורה שקופה למשתמש ובמחיר שהאדם הממוצע יכול לממן.

תוכנות קוד פתוח הפכו לנפוצות מאד בשנים האחרונות, כאשר למרבית התוכנות החשובות קיימות אלטרנטיביות חופשיות. הדבר מאפשר לכל אדם החושק בכך לראות איך התוכנה פועלת מבפנים, לפעול ולשפרה לפי צרכיו ורצונותיו, או לחסוך בעלויות רישוי עצומות ולהנות מכוח מחשוב סביר.

קוד פתוח איננו מוגבל לאנשי מחשבים מקצועיים, בניגוד למצב שהיה בעבר. קיימים דפדפנים מובילים שנכתבים תחת עקרונות הקוד הפתוח, קיימות חלופות למוצרי Microsoft Office שמפותחים במימון של משרדי הממשלה, וקיימים בארץ עשרות, אם לא מאות, פרויקטים של קוד פתוח פעילים. למעשה, איפה שלא נסתובב אנחנו נראה שימוש בתוכנות קוד פתוח, לרבות מערכות CMS (כולל המערכת שדרכה אני כותב את שורות אלו), תוכנות שרת, ושפות תכנות.

בארץ פועלים מתנדבי קוד פתוח רבים, ומבצעים פעולות רבות ומגוונות בתחום זה. קיימת אפילו עמותה שזו מטרתה המוצהרת. הבעיה העיקרית כיום היא עלות המשאבים הנלווים. עלות התחזוקה של אתרי אינטרנט גבוה למדי עבור אנשים שמתעסקים בקוד הפתוח כתחביב, ועלולה להרתיע אנשים מלהשתמש בו במידה ולא יהיה לו ייצוג הולם ברשת. חוסר תמיכה הולם במשתמשים הרבים בתוכנות אלו עלול לגרום לפגיעה במעמדם ולגרום לקריסת פרויקטים שעסקו בהטמעת מערכות אלו במערכת החינוך, לביטול יכולת הבחירה של בעלי עסקים בין מוצרים בעלות רישוי גבוהה לבין מוצרים זהים בעלות נמוכה או בחינם, לאפשר למשתמשי התוכנות השונות יכולת בחירה בין מוצרים ולהיות מעורבים בתהליכי הפיתוח, וכתופעת לוואי אף להרחיב את מיקרי הפיראטיות בתחום התוכנה.

בשנים האחרונות אקטקום היוותה את חוד החנית מבחינת אימוץ מוצרי קוד־פתוח ותמיכה בהם באמצעות מתן שירותי אירוח מוזלים בחוות השרתים שלה. התועלת בכך מבחינת המשתמשים הייתה יכולת הורדה מהירה של מערכות הפעלה חוקיות ותוכנות שונות מאתרי מראה מהירים בארץ ויכולת תפעול של אתרי חדשות ותמיכה בשפה העברית, ובכך היוו כר צמיחה מצוין לפעילות הקוד הפתוח בארץ, שגדלה משמעותית בשנים האחרונות.

ספקית האינטרנט אקטקום נקנתה לאחרונה על־ידי ספקית אינטרנט גדולה יותר, וכתוצאה ממדיניות החברה, חוות השרתים של אקטקום תחדל מלהתקיים. משמעות הדבר היא שצפויה העלמות של מספר אתרי מראה חשובים, ואף סגירה של אתרים מרכזיים בארץ. כדי להחזיק את הקוד הפתוח בשיא תפארתו נדרשים שרתים עתירי נפח ויכולת תעבורה גובהה, כאשר אופי העבודה של מרבית הפרויקטים מונע יכולת כספים לממן את התעבורה והאחסון הנדרשים מהם, מה שמוביל למצב בו הקוד הפתוח זקוק לתמיכה על־מנת להתקיים בצורה הנרחבת הקיימת כיום.

4 תגובות בנושא “קוד פתוח, חווה סגורה”

 1. מה שלא מובן לי הוא מדוע הם לא פרסו את הבעיה מול המבקרים באתר?
  כלומר לתת את הבעיה ואת הפתרונות הקיימים והאפשריים.
  אפילו לעשות גיוס תרומות.
  אני בשמחה לתרום (למרות שתכלס אני לא משתמש בהם) לאתרים רבים בינהם whatsup ועוד.
  אך מתוך צעקה לעזרה ובקשת עזרה בלי לתת כיוון אין אנו יכולים לעזור להם

 2. באסה… אבל אף פעם לא השתמשתי באקטקום… אני העליתי פרויקט לסורספורג' (היום שלחתי בקשה לעוד פרויקט- המשחק…)
  בכל אופן, אי אפשר להתנחל על איזה שרת שנותן איחסון בחינם??? (באמת חבל שאין כאלה שרתים בישראל… כאילו לא שרתים עם כ"כ הרבה נפח למשתמש….)

 3. gnudles – האתר SourceForge.net הוא ה־"ישראבלוג" (או ה־"מייספייס", תלוי איך אתה מסתכל על זה) של הקוד הפתוח, וככזה, הוא סובל מחסרונות רבים כפלטפורמה לאחסון פרויקטים. לא משהו שאי־אפשר לחיות איתו (יש עליו לא מעט פרויקטים ישראלים), אלא שהוא גם חוסם את יכולתם של אתרים להתפתח ולגדול.

  ובקשר לאירוח חופשי – יש מספר אתרים כאלו בארץ שאפשר להיעזר בהם, אלא שפרויקטים רציניים מעדיפים אחסון רציני ללא הגבלות מגוחכות של ספק השירותים.

  תייש – חוץ מוואטסאפ שיצא בקול קורא ומדברים על סגירת האתר, אף־אחד לא ציין סגירה, אלא צמצומים בלבד במקרה הגרוע ביותר. נראה שכל הסיפור עם אקטקום די בא בהפתעה ולא השאיר להם הרבה זמן להיערך, ולכם התגובה היא כל־כך נחרצת.

  העלתי את הנושא הזה פה בשביל לסייע להם להעביר את הקריאה הלאה, אולי הבלוגים יוכלו לעזור במציאת פתרון לבעיות הקוד הפתוח בארץ.

 4. לא יהיה יותר ווטסאפ 😥
  זה הפורום הראשון שהצלחתי להשאר בו יותר מחודש…למדתי משם כ"כ הרבה(ולא בהכרח מפתיחת נושאים חדשים, יותר מקריאה של הודעות של אחרים). יהיה עצוב בלעדיו…

השאר תגובה