חלון לספארי

במהלך מפתיע במיוחד, אפל הוציאה את הדפדפן ספארי בגרסה ניסיונית למשתמשי חלונות. לזכותם יאמר כי צעד זה בא בהפתעה גמורה, ובניגוד למוצרים אחרים של החברה, את זה אף־אחד לא חזה, ואף־אחד לא פלט עליו לפני מועד ההכרזה.

ספארי תחת ווינדוס; תצלומסךכדפדפן, מדובר בדפדפן שעושה שימוש במנוע khtml, שמפותח כמוצר קוד פתוח עבור דפדפן konqueror, וההסבה שלו למקינטוש מפותחת על־ידי אפל תחת השם webkit (תחת רישוי קוד פתוח גם כן). זוהי, אם כן, הסגת גבול מובהקת של אפל לתחום שהיא לא הייתה פעילה בו בעבר.

במקינטוש יש אינטרנט אקספלורר, אלא שחוץ מהשם, מדובר בדפדפן שונה מהדפדפן הקיים בחלונות – הוא משתמש במנוע תצוגה שונה, כולל לא מעט באגים חדשים, ובכלל, מייקרוסופט לא עידכנו אותו מזה שנים. הדפדפן של אפל, לעומת זאת, מציע גירסה זהה עבור משתמשי מק ומשתמשי חלונות יחדיו. סרטון תדמית בנושא קיים באתר אפל.

יתרונות

 • לפי הנאמר באתר, הוא עובד יותר מהר מכל דפדפן אחר. לפחות בסביבת הבדיקה שלי לא ראיתי שום יתרון שלו על פיירפוקס.
 • יש לשוניות, יש חיפוש מובנה, ויש RSS, כמו בכל דפדפן מודרני.
 • שימוש בפקדים בסגנון מק נותן לחלונות מראה ייחודי.
 • מנגנון העדכונים האוטומטיים שלו רץ בנפרד מהתוכנה עצמה. אם הוא רץ תחת service משלו, יש פה יתרון גדול על־פני פיירפוקס, שכן עדכון הדפדפן לא דורש הרשאות מנהל.
 • הדפדפן כולל בתוכנת ההתקנה שירות בונז'ור עבור חלונות. אולי סוף־סוף נזכה לראות שימושים לזה ברשתות מקומיות בזכות Bonjour/uPNP/Zeroconf.

חסרונות

ובכן, לצערי לדפדפן יש גם לא מספר חסרונות, והם המכשול העיקרי באימוץ הדפדפן.

 • הדפדפן לא יכול לרוץ בלינוקס. ניסיתי תחת wine, אבל רק תוכנת ההתקנה מצליחה לרוץ תחתיו.
 • עברית מוצגת כראוי בדפדפן, אבל כל הממשק מסביב לא תומך כראוי בעברית, וסט הפקדים של הדפדפן מציג את כל העברית במהופך.
 • מספר דקות עבודה רצופות של הדפדפן מספיקות לו כדי לקרוס ללא סיבה נראית לעין.
 • מבחינת כמות זיכרון, לא נראה שיש לדפדפן יתרון משמעותי על פיירפוקס. לכל הספקנים שמתלוננים על דרישות הזיכרון הגבוהות של פיירפוקס.
 • מבחינת היכולות והעיצוב, הדפדפן מינימליסטי מאד, ויכולות ההרחבה שלו הרבה פחות נגישות מאשר בפיירפוקס.

אני לא יודע מה ההשלכות של המהלך הזה לטווח הרחוק, אך נראה כי לפחות כרגע הדפדפן הזה שמיש למפתחי אתרים שמעוניינים לבדוק את האתרים על־פני מקסימום דפדפנים, ובהחלט לא למשתמש הקצה, שנושא יציבות הדפדפן חשוב לו.

כתבו על זה:

7 תגובות בנושא “חלון לספארי”

 1. אגב, השארתי מחשב עם שני דפדפנים פתוח מספר שעות בלי שום תוכנה או משתמש שעובד עליהם בשביל לבחון עומסים. על כל אחד מהדפדפנים אותו סט לשוניות (שכוללות בין היתר את ynet ו־nrg, ועוד מספר אתרים מעמיסים). כרגע כמות הזיכרון שספארי תופס היא כפולה מזו של פיירפוקס, והדפדפן של אפל גם מעמיס יותר על המעבד.

 2. אצלי אין. הייתי צריך להתחבר למקום מרוחק עם rdesktop בשביל שאוכל להריץ את הבדיקה הזו.

  בונז'ור זו מערכת דומה ל־upnp של מייקרוסופט (או zeroconf בלינוקס) – מערכת שבעיקרון אמורה לתת לך תצוגה של כל משאבי הרשת הזמינים מבלי שתצטרך לחפש אותם. למשל, כיום ניתן להגדיר בתוכנות שיתוף קבצים מסוימות שהן יודיעו לנתב שהן מרימות שרת, והוא כבר ידאג אוטומטית לכוון ב־NAT את הקישור אליהן.

 3. להגיד "במקינטוש יש אינטרנט אקספלורר" זה די כמו להגיד שיש בחלונות "מוזאיק". קודם כל, מדובר בדפדפן עם תכונות שונות לחלוטין מאשר גרסת החלונות (למשל, אין גרסה עברית). שנית, אין אותו לאף-אחד, והוא בדיוק זמין להורדה.

  כתבתי על זה פעם בהרחבה אצלי: "אקספלורר על מק: הדפדפן מת מזמן"

 4. רק קראתי כותרת והציפיות היו בעננים…
  רק הורדתי וירדו דמעות.

  ציפיתי לדבר הכי רזה והכי יעיל.

  בקיצור לא.
  ושעות חיפשתי לתת פידבק על הבעיה עם העברית, לך תדבר עם מישהו.

השאר תגובה