קריאה חברתית

אח"י דקר שאלה בבלוג שלה על מנהגי הקריאה והשימוש ברשתות חברתיות דוגמת "שווה קריאה". מאחר ואני חושב שלא הרבה יקראו את התגובה המפורטת שלי שם, אני מפרסם אותה גם פה, בצירוף קישורים רלוונטיים. תיהנו.

כמה מכם באמת משתמשים ברשתות חברתיות בארץ ?

רובינו משתמשים בקוראי RSS עם רשימת הבלוגים האהובים עלינו, חלקנו משתמש גם באגרגטורים השונים הקיימים היום: כגון גרעפס, אוגדן, בלוגיש.
אבל מה עם רשתות חברתיות אמיתיות? דברים בסגנון שווה קריאה? כאלו שניתן להצביע בהן לקידום פוסטים.

מה אתם משתמשים בכאלו על מנת למצוא תוכן איכותי ומעניין בעברית ?
באילו רשתות אתם משתמשים (אם בכלל)?

אף־פעם לא הצלחתי להישאר באתר חדשHOT יותר משתי דקות רצופות. העיצוב שלו מזעזע, ושם הדומיין בעייתי ומסורבל. אני נכנס בערך פעם בשבוע ל־"שווה קריאה", ובדרך־כלל לא מוצא בו דברים חדשים ומעניינים.

ב־digg אני כבר מזמן גולש קבוע על בסיס יומי (קטגוריית הטכנולוגיה), אבל אני מניח שאנשים אחרים לא מסתובבים בו באותה כמות, כי צורת הפילוח שלו מתאימה רק לנושאים מסוימים, שבדרך־כלל מעניינים רק את ה־Early Adopters שמסתובבים בו. בנוסף לשיטת הדירוג הרגילה שלו, יש לו גם תכונות חברתיות פשוטות, שמאפשרות לראות אתרים שדורגו בידי חברים, ובכך אפשר לראות גם קישורים מעניינים שלא הגיעו לעמוד הראשי.

del.icio.us הוא אתר נחמד ושימושי מבחינת סימון התוכן שלו. אני נוהג לבקר בו מידי פעם, במיוחד כשאני מחפש את הדפים המעניינים ביותר בתחום מסוים. דף ה־popular שלו די משעמם, כי לרוב הוא מכיל בדיוק את אותם הקישורים שמופיעים ב־digg.

האגרטורים הציבוריים למיניהם זוכים לכניסה שלי על בסיס זמן פנוי (למשל היום כאשר Google Reader שבק), ומאחר ומרבית האתרים המעניינים שם כבר מזמן יושבים אצלי בתוכנת הקריאה ובבוקמארקס, הם כמעט אף־פעם לא מצליחים להפתיע אותי. מצטער, אבל עד לא מזמן הייתי מסתובב בהם הרבה יותר מאשר היום.

הדבר שלדעתי יכול לתת את הערך המוסף הרב ביותר לרשת הישראלית הוא שיתוף קישורים מעניינים בין חברים. עשיתי מנוי על פיד השיתוף של שוש ב־Google Reader, ואני רואה פריטים שהגברת מסמנת כמעניינים. לעתים זה רשומות שמופיעות בבלוגים הישראלים, ולעיתים בבלוגים אחרים מחו"ל. מאחר והגעתי למסקנה שתחומי העניין שלנו די דומים (למרות שאני לא פאנט של מקינטוש כמוה), לעתים קרובות ההמלצות שלה מעניינות גם אותי, ולעתים מזכות את כותב הפוסט בקורא חדש. הייתי מאד שמח אם היו לנו עוד אנשים שמשתפים אותנו בדברים מעניינים, בפלטפורמה יותר קהילתית מ־"שווה קריאה", ויותר אישית מ־"שמה!" ו־del.icio.us.

משהו נוסף שלא הזכרתי אצל דקר – כאשר אני מגיב בבלוגים של אחרים, אני משתמש ב־cocomment בשביל לעקוב אחר עדכונים בתגובות. ל־cocomment ערך מוסף שמאפשר לאחרים לראות איפה אני מגיב (גם פה בסרגל השמאלי), ובכך לראות מה מעניין אותי ומה היה לי להגיד בנידון.

בפוסט הבא יהיה מאש־אפ.

9 תגובות בנושא “קריאה חברתית”

  1. שווה קריאה זה בולשיט. פעם ב- הם נותנים קישור לפוסט מעניין ( שכבר כנראה קראיתי כי יש לי רשימת rss גדולה מאוד…)

  2.  אתה יודע מה יהיה מגניב? כלי שיקח פידים כמו פיד השיתוף שלי מכמות גדולה של משתמשים, וינתח אותו- ככה פוסט ששיתפו אותו יותר אנשים יקבל יותר "הצבעות".
    אגרגטור כזה יכול להיות מאוד מעניין.

  3. גם לי יש פיד מ-gogle reader כמו של שוש, אבל הגעתי למסקנה שזה לא כל כך מוצלח כי אפשר להכניס רק דברים שהגעתי אליהם דרך ה-reader. אני מחפש אלטרנטיבות.

  4. חזי: del.icio.us, טאמבלר, וכדומה. יש לא מעט אתרים (גם וורדפרס בבלוגלי) שמאפשרים לייצר פוסטים באמצעות בוקמארקלט.

  5. אני מזדהה איתך בקשר לחדשHOT, פעם ניסיתי להכנס דרך מחשב אחר בכדי לחפש כתבה מסויימת המאתר ולקח לי דיי הרבה זמן למצוא את האתר.

  6. גם אני מסכים בנוגע לחדשHOT. גם הוא וגם "שווה קריאה", לפי דעתי, עשו עבודה מאוד גרועה בכל הקשור למראה החיצוני של האתר. מה שהולך שם פשוט מזעזע וחבל. אני לא מוצא שום טעם לבקר שם, רק בגלל איך שהם נראים.

  7. את del.icio.us ואת טאמבלר אני מכיר ואפילו משתמש. אתה יכול לבדוק את הטאמבלר שלי כאן (רק תזכור שמבחינתי זה גירסת אלפא, גם מבחינת התוכן וגם מבחינת העיצוב). הרעיון מאחורי הכלי הזה נחמד, אבל יש איתו גם בעיות (למשל המבנה של ה-RSS מוזר). את הבוקמארקלט של וורדפרס לא הכרתי, אז תודה על הטיפ 🙂

השאר תגובה