המכונה שולטת בי

כבכל שנה, אנחנו נמצאים עתה בפתחה של עונת הקיץ, עם טמפרטורות שלא יביישו סיר לחץ ממוצע.

כדי לשמור על בריאות המכשור, כל מחשב מודרני מצויד בחיישנים המתאימים שימנעו מהמחשב להגיע לטמפרטורות גבוהות מידי. בדרך־כלל ב־BIOS של המחשב קיימת אפשרות להתרעות ואף לנקיטת פעולות מוגדרות מראש כאשר הטמפרטורה עוברת את הרף העליון. יצרני החומרה מספקים לרוב תוכנה שתוכל לגשת אל החיישנים בחומרה, אלא שבעיות תוכנה נפוצות יותר מאשר בעיות חומרה, ולכן כדאי מאד לא לכבות את מנגנון ניטור הטמפרטורה של ה־BIOS, אפילו אם הוא עושה צפצופים מציקים מהרמקול הפנימי, אלא להפעילם במקביל, כאשר רמת הרגישות של התוכנה תהיה נמוכה יותר. בלינוקס אין את התוכנה המקורית של ספק החומרה, אבל יש את lmsensors, שאפשר גישה לכל החיישנים.

היום התחילה רשמית העונה החמה. איך אני יודע את זה? המחשב שלי התחיל להתלונן שחם לו. כנראה באמת היה חם, ואני לא הרגשתי בכך. פתיחת המאוורר בעוצמה גבוהה והמתנה של מספר דקות הרגיעה את המחשב ואפשרה את המשך העבודה בצורה תקינה ובטוחה. עכשיו יש לי רוח בעורף, אבל לפחות אני יודע שהמחשב שלי רגוע.

ובעודי רושם את הפוסט, גיליתי כי המקרר הפסיק לתפקד, והקפיץ את החשמל שלו. צריך גם במקרר להתקין lmsensors…

9 תגובות בנושא “המכונה שולטת בי”

 1. אצלי יש כונס אוויר +מאוורר שמכניס אוויר נהדר למחשב בלי שום חיישם ובלי שום כלום
  יש לי בסך הכל 4 מאווררים או שלושה שהם עובדים ברצף , המחשב אינו מתלונן על חום וכל זה .. .

 2. תאמץ קצת את כרטיס המסך ותפעיל את הטיונר בכרטיס הטלויזיה (אפשר לטגן עליהם ביצים), ותאמין לי, שום מנהרת רוח לא תעזור למחשב שלך.

  הרבה מאווררים זה מקור לרעש. ועולה כסף.

 3. תומררררררר אז מה הפתרון לא הבנתי? לתת לו להתחמם ולנתק את עצמו בכל פעם שיש חימום יתר? מאוורר נוסף זה לא יקר אפילו יש מצב שחברת המחשב שלך (אם עדיין יש אחריות) תהיה מוכנה להתקין בחינם, אפילו איזה קונס אוויר (למרות שאישית אני חושב שזאת המצאה דבילית שלא עוזרת בשיט)
  בכל מקרה, אני עם HP Pavillon Notebook… השארתי את המחשב אצל אחי הקטן… אולי בקרוב אקנה לי איזה שולחני אחד מטורף מ Alienware 🙂

 4. הפתרון הוא לרכוש אמצעי קירור נוספים אם צריך. אם אפשר להסתדר עם אמצעי קירור חיצוניים (מצידי תשים קרחון על המחשב. רק תוודא שהוא אטום ולא מטפטף) זה גם פתרון.

  אני לא יודע עד כמה יצא לך משתלם לייבא מחשב מחו"ל. לדעתי עדיף לחסוך את עלות המשלוח ולהשקיע ברכיבים נוספים. אבל אם כבר אתה מייבא מחשב מחו"ל, קח DELL, עם אובונטו preinstalled.

 5. המחשב הישן שלי גסס לפני כמה ימים כנראה מחום, היה מותקן עליו אובונטו, עכשיו אני נשארתי עם המחשב הנייד שלי (HP Pavillon), אני מתכנן להתקין עליו גם אובונטו, כרגע מותקן עליו ווינדוס.

  אגב אצלך המקרר עוד מתפקד טוב, אצלנו המקרר מתחיל לגסוס לעיתו, הוא משמיע רעשים מהמאוורר (לדעתי), זה עושה את הרושם שהמקרר שלנו לא יחזיק את הקיץ הזה, ואני מאוד מקווה שהוא יעבור, הוא עלה לנו די הרבה.

  מעניין למה יש למקרר סנסורים אם כל פעם אנחנו מחליפים לו סנסור,
  הסנסורים כל כך אמינים למקררים מאשר למחשבים 😉

השאר תגובה