וואלה משדרגים את הדואר

במזל טוב, אחרי תקופת המתנה שנמדדת בשנים, וואלה! העלו לאחרונה ממשק חדש לשירות הדואר האלקטרוני שלהם, שמזכיר מאד שירות דואר של פורטל כלשהו שמנוהל ממדינה קטנה ונידחת.

שירות הדואר של וואלה

שירות הדואר של יאהו
מבחינת תאימות השירות לתקנים, יש פה התקדמות לא רעה. בניגוד לגירסה הנוכחית של השירות, הגירסה החדשה מתפקדת כראוי בדפדפן פיירפוקס ובדפדפנים אחרים המתבססים על הקוד של gecko.

לפני שמוציאים את השמפניה ומתחילים לחגוג, אציין כי האתר לא מתפקד יפה עם אופרה (בעיות עיצוב קלות; סרגל הגלילה לא מוצג בתצוגת ההודעות, שחרור נעילה לא מציג את הדף), אבל כאשר מנסים להתחבר אליו עם Konqueror (וכנראה גם ספארי) עולה מערכת בלתי שמישה בעליל, כתוצאה מקריאות XMLHttpRequest שהדפדפן מתקשה לפרש.

ממשק הדואר הנוכחי של וואלה. שליחת הדוא”ל לא שמישה דרך פיירפוקס בממשק הישן.

אני יוצא מנקודת הנחה כי מרבית האנשים שקוראים את דברי אינם נמנים על ציבור המשתמשים הקבועים של שירות הדואר של וואלה!, אך אציין כי מדובר בבעיה פופולרית למדי. הנושא דווח לפחות 12 פעמים ב־Mozilla Bugzilla, לפחות 70 פעמים ב־Mozilla Reporter (נגיש בפיירפוקס דרך Help – Report Broken Web Site), מספר לא מבוטל של פעמים במוזילה ישראל, וככל הנראה גם במקומות אחרים שאינם מוכרים לי. כמות הדיווחים מסמלת דבר אחד – מדובר בבעיה קריטית לכמות גדולה של אנשים בארץ, והתיקון שלה ישפר את מעמדו של פיירפוקס כדפדפן, מאחר ואנשים מעדיפים לא להחליף שירות דואר רק בגלל דפדפן, מאותה סיבה שהם לא ירוצו להחליף בנק כתוצאה מתמיכה לקוייה בתקני הרשת.

מעבר לנושא התמיכה בתקנים, מדובר בשדרוג משמעותי לשירות. האנשים של וואלה השקיעו מרץ רב ביצירת שירות דואר שמתאים לשנת 2007, ולא נראה כאילו מדובר בשירות עתיק ומתפקד בקושי (למשל שירות הדואר של נענע, שמתבסס על Outlook Web Access ונראה זוועה בפיירפוקס. אבל להם לפחות יש גישת POP3).

לשוניות – בתקופה האחרונה יש רעש רב סביב לשוניות. פתאום בכל דבר יש לשוניות, החל מדפדפנים, דרך תוכנות אופיס, ועד שרותים שונים ברשת. אני ממש לא אתפלא אם מישהו ינסה למכור מיקרוגל שתומך בלשוניות. בשירות של וואלה הלשוניות מהוות מרכיב דומיננטי בשירות, וכמעט כל העבודה מתנהלת דרך ממשק לשוניות.

בדומה לשירות של יאהו, גם בשירות הדואר של וואלה מתחילים עם שתי לשוניות; אחת מהן היא לשונית המכילה את "תיבת הדואר הנכנס", והשנייה מכילה פרטים כלליים וקישורים לידיעות האחרונות בעמודי החדשות של וואלה.

כאשר מחליפים את התיקייה הפעילה, לשונית "תיבת הדואר הנכנס" מתחלפת בלשונית של התיקייה המבוקשת. לא ניתן לראות שתי תיקיות במקביל, אלא אם משתמשים בתכונת הלשוניות של הדפדפן ופותחים את האתר בשתי לשוניות נפרדות. שרותים אחרים בוואלה מקושרים פחות לתכונת הלשוניות של וואלה – נסיון לכניסה ליומן של וואלה שמופיע בתור תיקייה יפתח תמיד בחלון נפרד או בלשונית דפדפן נפרדת (מדובר בשירות בינוני מינוס, שלא כולל שום יכולת שליחה וקבלה של זימונים בדוא"ל, בניגוד ל־Google Calender ול־Microsoft Exchange).

שירות חדש שקצת נראה תלוש מהאווירה הכללית בדואר הוא שירות התירגום. מדובר בלשונית שאפשר לתרגם דרכה מילים באמצעות גירסת הרשת של בבילון, אבל אין שום אפשרות להקליד את המילה לתרגום בזמן שרואים את ההודעה עצמה, להבדיל משירותים דומים שכתבתי עליהם כאן לא מזמן.

RSS – בעבר וואלה השיקו שירות קריאת RSS דרך ממשק הדוא"ל שלהם. באופן מפתיע למדי השירות נעלם מהממשק החדש. השירות ההוא לא היה טוב במיוחד, והסרתו/העלמתו הייתה צעד מתבקש.

חיווי הודעות – וואלה הוסיפו חיווי קולי על קבלת הודעות (יישום פלאש). בנוסף לקולות סטנדרטיים, מישהו שם חשב שזה יהיה מצחיק להכניס לשירות צלילי קבלת הודעה שמתאימים לצליל קבלת ההודעות בטלפון הסלולרי יותר מאשר משהו סימפטי יותר. אם אתם באמת צריכים להקה סוג ג' שישירו לכם שיר כל פעם שמתקבלת הודעה – זה המקום שלכם.

קידוד תווים – שירות הדואר של וואלה התחיל לתמוך ביוניקוד. ניתן לשלוח ולקבל הודעות במגוון קידודים, אך לא תמיד תתבצע המרה אוטומטית של הקידוד. לפי העזרה של המערכת, במקרים שבהם מתקבלת הודעה לא קריאה יש להיכנס להגדרות ולהחליף את הקידוד, ואז ההודעה תוצג נכון. הבעיה היא שמרבית המשתמשים לא יזכרו לחזור לאותו מסך בהגדרות ולהחזיר את ההגדרה ל־Unicode, ובכך בעצם לא פתרנו שום בעיה. בשירות הדואר של גוגל ישנו לחצן שפותח את ההודעה בדף נפרד ונקי מתסריטים מפריעים, בצורה שמאפשרת שינוי הקידוד דרך הדפדפן עצמו. בצורה כזו ניתן יהיה לבחון מספר קידודים במקרה ולא מצליחים לקלוע לקידוד המבוקש ישר, וההגדרות לא יהיו תקפות עבור הודעות אחרות.

פרסומות – וואלה הם חברה שהשירותים שלה ממומנים בעיקר מפרסומות, וניתן לראות במערכת הדואר המשודרגת פס פרסומות עליון במסך, ופרסומת נוספת בצד מתחת לרשימת התיקיות. כמקובל באינטרנט הישראלי מדובר בפרסומות כבדות וקופצניות, אבל כל עוד החברה שמאחוריהן מתקיימת בכבוד ומצליחה להוציא שירותים סבירים אין לי הרבה תלונות. אבל, כאשר צופים בהודעות, קופצת רצועת פרסומות מבוססות תוכן לגוף ההודעה, ובמקרים שמדובר בדוא"ל HTML הן מוציאות את הצד הימני של ההודעה מחוץ לגבולות לשונית ההודעה, ויוצרות צורך בגלילה או לחיצה על האיקס שבצד הפרסומת. לי זה מאד הפריע.

אבטחה – בוואלה חושבים הרבה על אבטחה. לאחר מספר דקות של חוסר פעולה בשירות חלון ההודעות "ינעל", ונתבקש להכניס סיסמה. בעוד בשירותים אחרים אפשר להישאר מחוברים לאתר במשך ימים, בוואלה אף־אחד לא יוכל לקרוא לנו את הדואר כאשר השארנו את הדפדפן פתוח על האתר. לדעתי יש לפיצ'ר הזה סיבות נוספות לקיומו – ככה וואלה יודעים אם אנחנו נמצאים ליד המחשב, ולא יווצר עומס על השרת ממשתמשים "רדומים" ופרסומות לא יטענו ויוצגו ללא צורך. אין במסכי ההגדרות שום דרך לבטל את פיצ'ר האבטחה הזה.

בעת שליחת דוא"ל נתבקש להזין קוד CAPTCHA בכל שליחת הודעה. מאחר ושירותי דוא"ל גדולים ומוכרים לא עושים שימוש בטכניקה זו כדי להבטיח שהמשתמש לא הוחלף ברובוט במהלך קריאת הדוא"ל, אני מפקפק בנחיצות התכונה.

וואלה מאמינים גדולים באבטחה. כפי שהם לא מאפשרים למשתמשים להירדם מול מסך ההודעות שלהם, והם מחייבים אותם להזין קודים מטופשים בכל שליחת דוא"ל, כך הם גם לא יאפשרו לנו להשאיר את פרטי ההתחברות שלנו בדפדפן, באופן שיאפשר גישה ישירה לשירות בלי הכנסת סיסמאות בדרך (לא שקשה להפעיל את השירות הזה ידנית…). אבל, וואלה כנראה לא שמעו מעולם על אבטחה אמיתית, ולא מאפשרים גישה מאובטחת לשירות, ואפילו לא אבטחה בעת הכניסה לשירות בלבד, ובכך כל ילדון סקריפטים יכול להתקין sniffer על הרשת המקומית (או על גבי הרשת האלחוטית) ולגנוב את הסיסמאות של כל אנשים המתחברים מאותה נקודה. אם נתחשב בעובדה שמרבית המשתמשים בשירות הם בגיל העשרה, אז אני מאד מקווה שהם לא יתחברו דרך מחשבי בית הספר, כי מישהו עלול לגנוב את כל הסיסמאות שלהם ולעשות בזה כרצונו.

ויש גם באגים – שירות הדוא"ל של וואלה אמנם עדיין מוגדר בתור בטא (זה לפחות מה שכתוב למעלה), אבל אנחנו רגילים לשירותים שמוגדרים בטא במשך שנים, ועדיין מתפקדים בצורה מלאה. בדיקה קצרה שלי מצאה שלל באגים, החל מבעיות תצוגה, בעיות בהוספת מספר קבצים להודעה, מחרוזות שלא תורגמו כראוי, ועוד.

באגים בוואלה דואראסור לשלוח בוואלה קבצים שגדולים מעשר מגה. אם העלתם שני קבצים “קטנים” עברתם את המגבלה.

22 תגובות בנושא “וואלה משדרגים את הדואר”

 1. אחת הבעיות ששמתי לב שיש לוואלה היא איטיות השרתים(קבלת/שליחת דואר) הבעיה גם ברשת הפנימית(וואלה וואלה) לרוב לוקח להודעה 15~ דקות(בדקתי לפני חצי שנה במשך מספר ימים) עד שהיא מגיעה/נשלחת…
  את ענין הלשוניות משום מה אני שונא…
  פרסומות פרסומות(AdBlock/NoScript והן נעלמות) אבל מה עם איזו גישת POP3?(באתרים נידחים מציעים את השירות בתשלום כחלק מעסקת משתמש פרימיום….)
  על SSL אני לא מדבר… ובממשק הקודם של הדואר אם היית נכנס לחלון הגדרות הסיסמא לא הייתה מוצפנת בכלל.. "הצג מקור" פשוט והיית מגלה אותה…

  לדעתי אין כמו GMAIL "בטא אין סופית"…

 2. פינגבאק: המשקיף על הרשת
 3. ראשית מזל טוב…
  סופסוף תמיכה בפיירפוקס.
  רק לנענע נותר להציג תמיכה כזו ואני זורק את האקספלורר למנוחת עולמים.

  רק חבל שזה חצי עבודה. פיתוח ע"פ התקן באופן מושלם היה נותן לנו מרחב עבודה עם כל הדפדפנים (לאחרונה התאהבתי באופרה 9.5 אלפא).

  בכל מקרה, חבל שמשום מה נעלמו כפתורי הכיווניות (RTL / LTR).

  ואלוהים יודע אם הצלחנו לשכנע לפחות את גוגל לשים כאלה בג'ימייל באנגלית.

 4. Drazick: במקרה דיברתי עם וואלה בנושא כפתורי הכיווניות (במקרה שלהם מדובר רכיב העריכה הוא מוצר קוד פתוח בפני עצמו), ונאמר לי שהכפתורים יופיעו בשלב כלשהו.

  לגבי גוגל – אין לי מושג. כנראה שעדיין ארוכה היא הדרך.

  נחום: קח בחשבון שבאתר של נענע אמנם יש ממשק וובי נחות לדואר אם אתה משתמש בפיירפוקס, אבל יש גם POP3. קשה לי להאמין שוואלה יתנו יום אחד POP3, ובטח שלא בחינם.

  לגבי סיסמאות – בכל אתר שמציג כוכביות ניתן לראות את הסיסמא בקלות, אבל דובר בעבר שיש לוואלה בעיות חמורות מזו בנושא האבטחה.

 5. תומר(איך עושים בולד?) – לא בדיוק..
  בוואלה אם אתה נכנס לפרופיל שלך אז רואה ישירות את הסיסמא באתרים אחרים או שאתה רואה בקוד כוכביות במקום הסיסמא המקורית או שאתה בכלל לא רואה את הסיסמא ובשביל לשנות את הפרופיל אתה חייב להזין את הסיסמא הקיימת…

  ואתה מתכוון לזה שאין הגנת קאפצה בהתחברות או איזו חסימה אחרי X ניסיונות?

  ולמה כל כך קשה(בעיקר בארץ) לעבוד לפי תקנים?

 6. נחום: בכל אתר בו אתה רואה כוכביות הן נשלחות לדפדפן בצורה גלוייה. לא ראיתי בשום מקום יישום שמציג כוכביות "מזויפות" כאמצעי הגנה. אני מסכים עם הטענה שעדיף לדרוש סיסמה בשביל לשנות פרטים, אבל קח בחשבון שמערכת כזו עלולה לסבך את העסק יותר.

  בג'ימייל אפשר לשמור את הסיסמה שלך בעוגיה. למעשה הסיסמה לא מועברת בעת התחברות חוזרת, אבל עדיין מדובר בסיכון אבטחה דומה לבעית שדה הסיסמאות בוואלה.

 7. תומר(עדיין לא סיפרת לי איך עושים בולד) – נעזוב לרגע את הקטע עם הסיסמא המקורית לשינוי הפרטים..
  בוואלה – הסיסמא נשלחת מהשרת למשתמש ללא שום הגנה
  במספר מקומות אחרים – השרת שולח 8 כוכביות בשביל למלא את שדה הסיסמא אם משנים את תכולת השדה הסיסמא משתנה(גילוי נאות יצא לי לראות את זה במספר מצומצם של אתרים ובראוטרים ששולחים כוכביות במקום הסיסמא המקורית של חשבון ההתחברות לרשת)

  כמוך אני חושב שעדיף להסתבך עם עוד כמה שורות בקוד ואז אפילו אם מישהו גונב לך עוגיות הוא לא יכול לשנות את הסיסמא(בתנאי שהיא מוצפנת, היא לא 123456 ואתה עובדים עם נהלים פשוטים וחשובים של לשנות סיסמא פעם בכמה שבועות… משהו שדי מקובל היום)….

 8. אתה כמובן צודק, אבל אינני חושב שצריך לשלוח את הכוכביות בתור ערך כלשהו, אלא להשאיר את השדה ריק, או להלביש עליו עיצוב כלשהו (אפשר גם כוכביות אם אתה מתעקש) עם תסריט שרץ בצד המשתמש.

  ובקשר לעוגיות – נהוג לנעול את העוגיות לפי נתונים נוספים, למשל פרטי הדפדפן או כתובת מחשב הלקוח (או זיהוי הרשת), בכדי להקטין ככל האפשר את הסיכויים לכניסה עם token של משתמש אחר.

  ובקשר להדגשות – <strong>…</strong>.

 9. drazick: לא, אבל –
  א. גוגל נותנים לוח שנה מצויין שכולל יכולת שליחה וקבלה של זימונים גם מול אאוטלוק. יש גם POP3.
  ב. נענע נותנים שירות שמתבסס על Outlook Web Access, שאפשר להגדיר תחת אאוטלוק שולחני. לא הצלחתי להגדיר אותו תחת Evolution.
  ג. אמריקה און־ליין נותנים שירות IMAP חופשי בכתובת aim.com. אפשר להגדיר אותו באאוטלוק שולחני.

 10. אני אומר לך מה העניין.
  יש לי מיילים ישנים של אאוטלוק.
  אני מעוניין לגבות אותם ושיהיו נגישים לנצח.

  AIM נותנים IMAP אבל קבצי אאוטלוק לא נראים טוב.

  לכן אני חייב משהו שבנוי על אאוטלוק (ולכן מסוגל להציג את הקבצים כראוי) ומצד שני יש לו IMAP ע"מ שאוכל להעלות אותם מבלי לשנות שום מאפיין (כתובת שולח, תאריך, נושא וכו').

  אם תמצא, תודיע לי…
  תודה.

 11. פינגבאק: יש לי בלוג!
 12. לאחר השידרוג האחרון של וואלה. ברצוני לקבל עזרה. כאשר אני נמצאת במכתב חדש או קוראת מייל ונכנסת לי הודעה חדשה אינני מצליחה לקרוא אותה היא פשוט נעלמת. זאת אני מגלה כשאני יוצאת מהמייל שהייתי בו. כמו כן ישנם מיילים שמגיעים אלי חתוכים.
  אודה למי שיוכל לסייע בידי לתקן זאת.

השאר תגובה