סליחה, מה השעה?

פעולת הזזת השעון היא פעולה קלה ופשוטה, אלא שבהרבה מקרים אנשים לא מבינים את חשיבות העניין ופועלים בצורות מוזרות. במקום העבודה הקודם שלי בכל הזזת שעון היו מצמידים לכל שרת ומערכת אדם שיזיז את השעה ידנית, במקום להגדיר את המערכות לפעול כשורה.

קודם כל, תיקון קטן – אף־אחד לא צריך להזיז את השעון. ישראל לא עברה למיקום אחר על הגלובוס, כך שכל השינוי הדרוש הוא לכבות את סיבית ה־DST מהגדרת אזור הזמן או להעביר מ־GMT+3 ל־GMT+2 במערכות שלא כוללות סיבית Daylight Saving Time.

למה חשוב להזיז את השעה בצורה מסויימת ולא בצורה חופשית בידי המשתמשים? פשוט. ישנן מערכות מסויימות שבמידה ולא הוגדרו כראוי יציגו שעות שגויות. הדוגמה הקלאסית ביותר היא שימוש בדוא"ל – כאשר אנחנו נמצאים עם הגדרת זמן שונה מאשר של אדם אחר, אנחנו נקבל הודעות כאשר לכאורה הן נשלחו מהעתיד, שכן בשני המחשבים אזור הזמן הוא GMT+2, אלא שבאחד מהם השעון נמצא על DST והשעה עצמה שונתה כדי להתאים לסטנדרט.

GMT? DST? מה הולך פה?

 • כדור הארץ מחולק לפלחים שמהווים אזורי זמן. פלחים אלו אינם  סימטריים לחלוטין בעקבות מדינות שקבעו לעצמן אזור זמן אחד לכל המדינה.
 • אזור זמן נקבע בשעה מסויימת כדי שהשמש תמיד תזרח "בבוקר", וקיים סינכרון מול שאר העולם כדי שאחרים יוכלו לדעת מה השעה אצלנו.
 • "זמן אפס", הוא הזמן שלפיו נקבעת השעה, ונמצא במצפה הכוכבים של גריניץ', לונדון, בריטניה. במידה והיית בנקודה הזו בעבר, קיים שם פארק שעובר בו קו, שמרכזו בתוך מבנה המצפה.
 • שעון גריניץ' נקרא Greenwich Mean Time, או GMT בקיצור. לאחרונה התחילו לקרוא לו UTC, במקום GMT, ר"ת של Universal Time Coordination, אבל המשמעות זהה.
 • שעון גריניץ' לא נקבע לפי לונדון, וייתכן מצב בו השעה בלונדון שונה מאשר זו של גריניץ' בהתחשב בשינויי העונות.
 • אנחנו בישראל נמצאים במרחק של שעתיים מגריניץ', או בשפה המקצועית במיקום GMT+2.
 • בקיץ אנחנו מוסיפים שעה, ונמצאים במרחק של שלוש שעות מגריניץ'. מאחר ואנו לא באמת זזים, אז אזור הזמן שלנו נשאר במרחק של שעתיים מגריניץ', ואנחנו מוסיפים שעה בתירוץ של שעון קיץ. השעה הזו נקראת Daylight Saving Time, או DST בקיצור.
 • ישראל היא אחת המדינות היצירתיות ביותר בקביעת מועדי המעבר. בעוד שברוב העולם מדובר בתאריכים קבועים וידועים, בארץ זה נקבע על פי חוק, על־ידי המפלגה השולטת ובני בריתה ש"ס.  (ש"ס תמיד בצד המנצח)
 • בעקבות הבעיתיות של ישראל, במחשבים תמיד הייתה בעיה על נושא השעון. בעוד שברוב העולם מדובר בתהליך שמתבצע בצורה אוטומטית ללא התערבות המשתמש, אצלנו זה קצת יותר מסובך.
 • בווינדוס 95 המחשב היה עובר אוטומטית לשעון קיץ. הבעיה הייתה שזה היה קורה לפי התאריכים הלועזים, והיה עושה הרבה צרות למשתמשים. בווינדוס 98 מייקרוסופט הבינו שאין בריירה וביטלו את האפשרות. מאז האפשרות קיימת וניתנת לביצוע בצורה ידנית, או בצורה אוטומטית בגירסאות האחרונות של ווינדוס.
 • בשנים האחרונות מייקרוסופט התחילו להכניס את העדכונים הרצויים לתוך מנגנון העדכונים של מערכת ההפעלה. בהנחה ולא יקרה שום דבר, המחשב שלך יעבור לבד כמו שצריך. 

כיצד מתבצע העדכון בווינדוס? 

בווינדוס XP/2003/Vista, צריך שיהיה עידכון KB931836  על המחשב. ניתן לבדוק אם הוא קיים במסך ההוספה/הסרה. במידה והוא חסר, ניתן להתקין אותו מכאן.

כאשר העדכון הזה פעיל הוא למעשה יגדיר שאזור הזמן של ישראל (IST) תוקפו יפוג בשעת היעד, ויגרום לקפיצה של השעון לשעה הרצוייה. עבודה בצורה כזו היא הדרך היחידה שתאפשר להמשיך ולהסתנכרן מול שרתי זמן ברשת.

במידה ורוצים להשתמש בפתרונות המיושנים יותר, יש צורך לערוך את הגדרות אזור הזמן ידנית. שחר שמש עשה את זה בשבילכם.

בעבר מייקרוסופט היו מעלים לאתר הישראלי שלהם דפים שמסבירים את הנושא, אבל נראה שלא מעניינים אותם כיום מקרים של אנשים שלא עובדים עם העדכונים האוטומטיים מופעלים. בכל מקרה התיעוד של הנושא נמצא כאן.

בלינוקס? 

התשובה הקצרה – כנראה וזה כבר יעבוד כמו שצריך. בלינוקס יש קהילה גדולה וחמה, ומישהו כבר דאג לפנינו לקבצים המתאימים.

התשובה הארוכה – אילן שביט כתב את זה לפני.

שתהיה לכולכם שינה טובה. הרווחתם שעה. 🙂

5 תגובות בנושא “סליחה, מה השעה?”

 1. טעות קטנה – UTC זה לא הר"ת שכתבת שזה, אלא כמו שכתוב בדף בוויקיפדיה שקישרת אליו, "ראשי התיבות UTC נוצרו כפשרה בין ראשי התיבות באנגלית (CUT) וראשי התיבות בצרפתית (TUC)."

  כן, ישבו כמה קובעי-מדיניוּת באיזה חדר בארגון סטנדרטים כלשהו בצפון אירופה, ולא היו יכולים להחליט אם לעשות את זה כך שתהיה לזה משמעות באנגלית או בצרפתית, אז הפשרה שלהם היתה שזה יהיה חסר משמעות בכל השפות. ישר כוח!

 2. יהונתן: אני מאד מקווה שאתה לא מסתמך על סינכרון השעון דרך הרשת הסלולרית. בעבר היה יוצא לי לעבוד עם אנשים שהסתמכו על השעון המעורר במכשיר, ומאחר שהרשת לא עודכנה במועד הם הגיעו באיחור למשרד.

השאר תגובה