וורדקאמפ 2007 – לא לייב בלוגינג

כאן היה אמור להיות לייב בלוגינג, אבל הוא לא יהיה. למה? פשוט כי ההרצאות בכנס וורדקאמפ לא היו מספיק משעממות בשביל לגרום לי להתחיל להקליד פוסטים בבלוג.

האמת שבכלל לא הייתי אמור להיות מסוגל להגיע לכנס, אבל זה לא המקום ולא הזמן המתאים לדבר על כך.

אז מה היה לנו?

פגשתי את אלעד בתחנת הרכבת, וגם את בוריס, שלשם שינוי נראה מדבר בטלפון סלולרי. לאחר נסיעה קצרה ברכבת (אפילו היו מקומות ישיבה! תודה בוריס!) הגענו לתל אביב, ולאחר נסיעה קצרצרה גם הגענו ליעד. מאחר והגענו בשעה יחסית מוקדמת לא היו הרבה אנשים בכנס, מה שאיפשר לראות את האנשים בעת הגעתם, וגם לסייע בארגונים האחרונים.

בכנס עצמו פגשתי הרבה אנשים מעניינים (אני לא אפרט, אבל הרשימה נמצאת פה). חבל שהרוב המוחלט של משתתפי הכנס היו משתמשי וורדפרס קיימים, ושהיה ייצוג נמוך מאד של משתמשים חדשים. מצד שני, כנראה ואף־אחד לא תיכנן שהכנס יגיע לכמות נרשמים גבוהה בהרבה מהכמות המקסימלית שהאולם יכל להכיל.

ההרצאה הראשונה בכנס הייתה הרצאה של לורל על בלוגים, בלוגרים, ורשתות חברתיות. מתברר שליותר משתתפים בכנס יש חשבון ב־Linkedin אשר ב־Facebook, ושהיו לא מעט אנשים שהיו על פייסבוק בזמן הכנס עצמו. לורל נתנה בכנס כמה טיפים לבלוג טוב יותר כאשר בראש ובראשונה ציינה את חשיבותו של דף "אודות" בבלוג. בהתחשב בזה שאין לי דף כזה, אולי אני לעולם לא אהיה בלוגר טוב.

הפאנל הראשון עסק בשיווק באמצעות בלוגים עסקיים. האמת שלמרות שההרצאה הייתה מעניינת, אבל לא מספיק בשביל להצדיק את הזמן. לדעתי היו צריכים להכניס גם את יוסי תגורי לפאנל, שכן הוא ניהל לדעתי את הבלוג העסקי הגדול ביותר בארץ.

ההרצאה של זיו קיטרו ("המופע של") על פודקאסטים. לצערי זיו העביר את ההרצאה בהילוך מהיר, וכתוצאה מכך המצגת שהוא העביר על המק הסופר-מגניב שלו לא נראתה יותר מאשר מתכון בטוח לסחרחורת. מי שבאמת רוצה לשמוע את ההרצאה במלואה שיחפש את זו שהוא העביר בבלוגפרנס, יש אותה ברשת, איפשהו.

הפאנל על התקנת ותחזוקת וורדפרס נוהל על־ידי אהוד קינן, ונראה כי רובו עסק באהוד קינן והקשר של חלק מהיושבים בפאנל לסיפורו של אהוד. תוצאה ממגבלות זמן רוב הפאנל היה הצגת המשתתפים וסיפורם, וכמעט ולא ניתנה הזדמנות לקהל להגיב.

שרית העבירה הרצאה ביחד עם שרון שעסקה בהכרות עם וורדפרס. לדעתי ההרצאה לא חידשה הרבה בעקבות מידת ההכרות של מרבית הקהל עם המערכת, אבל ייתכן והיא תהיה שימושים לרבים אחרים אם וכאשר היא תופיע באתר וידיאו כלשהו ברשת. במהלך ההרצאה בוצעה עבודה על התקנה מקומית של וורדפרס, אבל הדבר גרם לשוני קל מאשר בהתקנה "אמיתית", שבא לידי ביטוי בכמות הפעמים שצויין במהלך ההרצאה ש־"אצלנו לא צריך את זה אז אנחנו נדלג על השלב הזה". חדי העין גם הבחינו בפרסומת סמוייה לבלוג כלשהו.

הרצאה נוספת שהייתה יעילה במיוחד עבור אנשים שעושים בוורדפרס את צעדיהם הראשונים הייתה ההרצאה של מאיה מרום על עיצוב וורדפרס. לדעתי מאיה התגלתה כבחורה כשרונית מאד, וחבל שלא שומעים ממנה קצת יותר (ויש לה בלוג אוכל מאד מגרה).
חנית דיברה על אופטימיזציה של וורדפרס, ואיך אפשר ליעל ולזרז את המערכת. חנית דיברה על דברים בסיסיים (מגבלת זמן? קביעה שרירותית לגבי רמת ההבנה של הקהל?), ולא ציינה מספר פרטים נוספים שיכולים לשפר באופן דרסטי את זמני העלייה של הבלוג. למשל, המנעות ממשיכת קבצים משרתים אחרים (בקשות DNS וחיבורים לשרתים נוספים, לעיתים איטיים במיוחד), תסריטי JavaScript שעד שהם נטענים במלואם עוצרים את פעולת טעינת הדף והאלמנטים שבו, כמות האובייקטים שבדף (בקשות HTTP נוספות), ועוד. בטח היא תעלה פוסט מקיף בנושא בבלוג שלה. מתישהו.

קלינגר יהונתן השיב לשאלות הקהל בנושאים הקשורים לחוקים להם הבלוגר כפוף. בדף ההרצאה הוא העלה "ספרון כיס" (ספרון? אנציקלופדיה!).

צביקה אבנרי דיבר על SEO באמצעות וורדפרס והציג מספר הרחבות בנושא. לדעתי נושא ה־SEO לבלוג הוא אכן חשוב וחיוני לבלוג, אבל אנחנו לא צריכים להשתמש בבלוג *רק* עבור SEO. תוכן איכותי יביא יותר כניסות מאשר טריקים של משיכת גולשים.

לסיום היום לורל העבירה הרצאה נוספת על טיפים עבור וורדפרס והציגה מספר הרחבות חיוניות עבור וורדפרס. שמישהו ישיג ממנה את החומר שהיא הציגה!

בניגוד לכנסים דומים בעבר, ניכר כי מארגני הכנס ידעו מצויין מה טוב לאנשים שהגיעו לכנס, והתוכנית האמנותית הצליחה לשעמם רק בודדים. מבחינה טכנית זה הכנס הראשון שנוהל בעיקר באמצעות כלים טכניים (רשימת תפוצה, וויקי), וכל הדיבורים סביב הכנס ברשת מקושרים באמצעות טראקבקים, פינגבקים ותגיות. היה אפילו צ'אט חי, אלא שכנראה ולא הרבה עשו בו שימוש במהלך הכנס.

הבעיה העיקרית עם הארגון הנוכחי הייתה כמות המשתתפים המוגבלת (אולי היינו צריכים לנהל את הכנס במקום פתוח?) והזמן הלחוץ שדחק את מעבירי ההרצאות לקצר את דבריהם.

תגית:

12 תגובות בנושא “וורדקאמפ 2007 – לא לייב בלוגינג”

 1. "הכנס הראשון שנוהל בעיקר באמצעות כלים טכניים (רשימת תפוצה, וויקי), וכל הדיבורים סביב הכנס ברשת מקושרים באמצעות טראקבקים, פינגבקים ותגיות. היה אפילו צ’אט חי, אלא שכנראה ולא הרבה עשו בו שימוש במהלך הכנס."

  למה הכנס הראשון?

  כל הכנסים של המקור נוהלו כך…

  אם האיגלו היה עובד היית שם קישורים…

 2. היי תומר,
  תודה על ההפניה להרצאה שלי,
  רק כדי להעמיד דברים על דיוקם:
  "טריקים של משיכת גולשים"
  הוא ממש לא האג'נדה שלי, אין לי שום עניין למשוך את מי שלא מתעניין בתוכן גם ככה. ההרצאה ושיפורים ב SEO נועדו להנגיש את המידע שלך לקוראים/גולשים פוטנציאלים שאכן יהיו מעונינים בו אך לא זוכים לקרוא אותו מכיוון שהם לא יודעים שאתה קיים, או שאתה לא מופיע היכן שכדאי שהתוכן שלך יופיע במנועי החיפוש.
  ההרצאה כולה ניתנה מתוך ההנחה החדה והברורה שמשום מה לא הובנה אז הינה היא נאמרת באופן חד וברור:
  את הבלוג כותבים עבור קוראים לא מנועי חיפוש!
  אם התוכן שלך גרוע שום SEO בעולם לא יעזור……ועל זה אין ספק.
  מקווה שהטיפים אכן יעזרו
  צביקה
  😆

 3. "בניגוד לכנסים דומים בעבר, ניכר כי מארגני הכנס ידעו מצויין מה טוב לאנשים שהגיעו לכנס, והתוכנית לא הצליחה לשעמם רק בודדים" – כלומר היא הצליחה לשעמם את הרוב? 🙂

 4. כמה דברים על ההרצאה שלי ושל שרית:

  (א) אני לא חושבת שציינו יותר מדי פעמים ש"אצלנו לא צריך את זה אז אנחנו נדלג על השלב הזה". ההבדל היחידי בין התהליך אצלנו לבין התקנה "אמיתית" היה שלא עשינו FTP לקבצים. שקלנו לעשות את הכל "על אמת" אבל החלטנו שאנחנו לא יכולים לסמוך על תשתית האינטרנט במקום (דבר שהתברר כהחלטה נכונה).

  (ב) היה לנו דטהבייס מוכן מראש. וזה עניין הגיוני מכיוון שלכל ספקית יש אדמין שונה ל-mysql.

  (ג) כן, אם כבר וורדפרס למפגרים, אז למה לא גם היתוך קר למפגרים?

 5. שרון: למרות זאת, אפשר היה להשתמש בתוכנת FTP, או לפחות להראות אחת כזו בפעולה. בקשר לדטאבייס, אפשר היה להראות את יצירת בסיס הנתונים דרך phpmyadmin שמהווה ממשק נפוץ לבסיסי נתונים של mysql (אאל"ט הוא גם זמין כחלק מחבילת xampp).

  בקשר לפרסומת, אפשר היה להציג את הפוסט על ההרצאה, ובכך לגרום לקלינגר לעשות תמונה על ההקרנה של פוסט עם תמונה של ההקרנה של הבלוג.

 6. אכן הנחות נכונות.
  ההרגשה היתה שאם ההרצאה שלי תהיה טכנית מידי היא תשעמם לחלוטין חלק ניכר מהקהל, העדפתי לתת את הטיפים שיסיעו לרוב הנוכחים גם אם יתגלו כבסיסיים מידי לרף הטכני.

  בנוסף כשיש 20 דקות להרצאה (כן, למדנו לקח) מקצצים וזה בעיקר אומר מקצצים בתכנים הקשים והטכניים יותר.

  למרות זאת אני מקווה שנהנית.

השאר תגובה