טפט לדפדפן, מודל 2007

פעם הייתה תוכנה קטנה, ישראלית במקור, שנועדה לאפשר למשתמשים לעשות התאמה אישית לדפדפן שלהם. איך עושים התאמה אישית לדפדפן? פשוט מחליפים לו את העיצוב. איך מחליפים לדפדפן את העיצוב אם לא רוצים להיכנס לקרבי הדפדפן ולבנות את כל הממשק שלו מחדש? מאפשרים למשתמש להחליף את האפור המזעזע שמאחורי הכפתורים במשהו קצת יותר חי ונושם. וכן, זה עובד רק באינטרנט אקספלורר.

Hotbar חטאה באותו חטא שתוכנות רבות חטאו לפניה ואחריה – במקום לתת פיצ'ר אחד ולהתבלט בו, מהר מאד הם התחילו לפזול לכיוונים אחרים, ועשו מהתוכנה שלהם סרגל כלים שיכול לעשות הכל ולא כלום. ברגע שהמשתמשים הבינו שאין להם שום סיבה להשתמש בתוכנה, ושהיא תדאג להציף אותם בפרסומות הם הסירו אותה מהמחשב, וכיום ניתן למצוא אותה רק במחשבים של ילדות בנות 12 או אנשים שהתקינו אותה בטעות.

הסיפור של הוטבאר מסתיים בסוף עצוב. החברה הלכה בדרכן של שאר חברות הזבל, ונמכרה לחברת ספאם גדולה יותר שזכרה להעניק לעובדים הישראלים טיפול הולם ופיטרה אותם.
Firefox With Personas Background Changer

בשביל שלילדות בנות 12 לא ישעמם, ובשביל אנשים שאפשרויות שינוי ערכת הנושא של פיירפוקס לא מספיקות להם, החבר'ה של מוזילה הכינו הרחבה שעושה משהו דומה למה שהאנשים של הוטבאר עשו לפני שנים רבות – החלפת הרקע של הדפדפן בקליק.

מדובר בהרחבה שמוסיפה לדפדפן פיצ'ר מעניין – משיכה של עיצובים חדשים באמצעות JSON, ושינוי עיצוב הממשק באמצעות CSS והורדת הקבצים הדרושים מהשרת. ההרחבה הזו עושה בערך את מה שערכות נושא רגילות עושות, רק שהיא לא דורשת בחירה והורדה של הערכות מהאתר, במחיר של יכולות עיצוב מוגבלות יותר. אין הגבלה על כמות העיצובים, וניתן להחליף את העיצוב לפי מצבי רוח או להגדיר החלפה אקראית של הטפט.

12 תגובות בנושא “טפט לדפדפן, מודל 2007”

  1. מדובר בשכתוב של ההרחבה, שאמור לתת לה מהירות ויציבות. וכן, ברגע שאני אפסיק להתלהב אני כנראה אסיר אותה מפיירפוקס 3.

  2. שתי הערות קטנטנות:
    * לפני היות הוטבר, היה PowerToy של מיקרוסופט שאפשר להחליף את הרקע של סרגל הכלים של אקספלורר (ראה למשל את הקישור האחרון בדף: http://threeclicks.com/powertoysIE5.htm )

    * התמונה שצירפת כאן שוברת את התצוגה של הפוסט שלך, לפחות בגרסה הלילית של פיירפוקס 3.
    ראה תמונה:
    http://myskitch.com/xslf/____2007____-20071215-201035.jpg

השאר תגובה