לגזור קופון על קוד פתוח

בעקבות פוסט של רן, רציתי לעלות נושא מסויים על הפרק – מקרים בהם אנשים שמחוץ לקהילת הקוד הפתוח תובעים בעלות על הקוד, וגורמים למשתמשים להאמין כי הם המקור האמיתי של התוכנה.

במקרה של פיירפוקס אפשר להטיל את האשמה על חברה גדולה אחת שהחליטה לשווק את עצמה באמצעות הגולשים. לחברה קוראים גוגל, ולמוצר קוראים Google Toolbar. גוגל החליטה לשלם כסף לאנשים שיפרסמו את Mozilla Firefox with Google Toolbar באמצעות גוגל אדסנס, ובכך גרמה להקמה של מאות אם לא אלפי אתרים שמטרתם אחת – לגרום לכם ללחוץ על קישור.

www.signup.co.il/firefox
בארץ, קיימים נכון לרגע זה כמה עשרות מפרסמים, כולל כמה אנשים שמשתמשים בשיטות SEO פסולות (עידן שלומן מ־signup קידום אתרים בניהם) בשביל לקדם את דף ההורדה שלהם. לגוגל אין בעיה עם תוכן הדף, אבל במקרים רבים מדובר כאן בהטעיית הגולשים ופלח שוק ליגיטמי של פיירפוקס שנאבד בעקבות נטישת משתמשים.

ידוע לי על מספר מקרים של אנשים שהורידו את הדפדפן מאתרים בארץ, ולאחר שהתעוררו בעיות לא זכו לשום תמיכה או סיוע מצד בעלי האתר "הרשמי". יותר מכך – מקרים בהם משתמשים שהורידו את הדפדפן מדף שנועד למשוך גולשים, אבל בעקבות חוסר תוכן מצד האתר קיבלו את הרושם שמדובר במוצר תוכנה רגילה ולא בקהילה ענפה שמתנהלת מאחורי המוצר.
firefox.rec-sec.co.il

ציטוט:

אודות אתר פיירפוקס הישראלי
אתר פיירפוקס הישראלי נבנה על מנת לעודד שימוש בדפדפן האינטרנט פיירפוקס מבית מוזילה, לחשוף את הציבור הישראלי אליו וליתרונותיו.
בנוסף, האתר מציע חדשות, עידכונים, קישורים, ותמונות בנוגע לפיירפוקס, להנאתכם.
יש לציין כי אתר זה אינו אתר רישמי של מוזילה וכי הוא נבנה בצורה עצמאית. האתר לא מספק תמיכה או אחריות לשימוש בפיירפוקס בשום צורה שהיא.

כחבר בקבוצה שאחראית על תרגום המוצר לעברית ושיווקו בארץ, המצב הנוכחי מאד פוגע בנו. אנו מתאמצים מאד בתחזוקה של אתרים בעברית עבור משתמשי פיירפוקס, לא בשביל שאיזה ילד בן 14 ירים אתר פיקטיבי ויקרא לעצמו "אתר רישמי"; תשאירו את זה לנו. אם אתם רוצים להמליץ למישהו להשתמש ב־Firefox תפנו אותו אלינו, את הסרגל של גוגל אפשר להוריד גם לאחר מכן.

www.web-guide.co.il/pages/firefox.php

בחו"ל, אגב, לעיתים המצב קשה עוד יותר. מישהו רוצה לקנות את הגירסה האחרונה של פיירפוקס, ולגלות לאחר מכן שניתן להוריד אותה בחינם?

יש למישהו רעיון איך אפשר להיפטר מהמטרידים הללו אחת ולתמיד? אין לי בעיה שהם יעשו כסף, אבל זה לא צריך להיות על חשבון המשתמשים.

20 תגובות בנושא “לגזור קופון על קוד פתוח”

 1. הבעיה נובעת משיטת התקנת התוכנות בוינדוס שבה אין מקום רשמי להורדת תוכנות. בניגוד ללינוקס בה יש את המאגרים הרשמיים של ההפצות.

  צריך לעודד מעבר ללינוקס.

 2. lokki: זה בכלל לא קשור ללינוקס. גם בלינוקס חשוב לנו מקום מרכזי ברשת בו אפשר לקבל מידע נוסף על התוכנה, ואף קישורים להורדת התוכנה אם וכאשר קברניטי ההפצה מחליטים שלא לכלול את הגירסאות האחרונות של התוכנה בהפצה.

 3. ככל הידוע שלי, תוכנית השותפים של גוגל לאדסנס הופסקה. אני לא יודע כיצד זה קרה, אבל אני חושב שמן הראוי שמוזילה העולמית תרכז פעילות בתאים של כל ארץ ששותפה בפרוייקט על-מנת לפעול מול גוגל לביטול תוכנית השותפים גם של מוזילה, או לכל הפחות למתן תמיכה מלאה. אם גוגל רוצה להרוויח מהפצת פיירפוקס עם סרגל הכלים שלה, מן הראוי שתהיה מוכנה לשאת גם באחריות שכרוכה בדבר.

 4. Bor|S: תוכנית השותפים של גוגל הופסקה (או לפחות אמורה הייתה להיפסק), אבל Firefox with Google toolbar מתפרסם שם בדומה לכל מוצר אחר (גוגל מפרסמים גם את פיקסה בצורה דומה).

  גוגל דיברו עם אנשי מוזילה על הפרסום, אך במקומות מסויימים הדבר פשוט יצא משליטה. דיברתי עם כמה אנשים נוספים, והבעיה הזו כלל איננה מורגשת במקומות מסוימים בעולם, אבל בולטת מאד במקומות אחרים. אצלנו היא מאד בולטת, והדבר מורגש כנראה גם בעקבות כמות קטנה יותר של תוכן מאונדקס.

 5. לפי מה שהבנתי תוכנית השותפים של גוגל הופסקה רק בתחום האדסנס ולא בתחומים הנוספים. ההבדל בין פיקאסה לפיירפוקס הוא בכך שפיקאסה היא מוצר של גוגל בעוד שפיירפוקס לא. אני מזהה בתגובה שלך שתי בעיות עיקריות – האחת היא בכך שמוזילה העולמית צריכה לדאוג לאינטרסים של כל הקבוצות המקומיות ולתת כתף איתנה לבעיות שאולי לא משפיעות באופן הגלובלי. הבעיה השניה היא כמות קטנה של תוכן מאונדקס. היות והזכרת את רן יניב הרטשטיין בפוסט הזה, אולי ראוי לשקול ליישם את אחד הפתרונות שלו לבעיה שהוא העלה בפוסט אליו התייחסת – יצירת פלאנט פיירפוקס שיאנדקס את התוכן הקשור לפיירפוקס בעברית תחת הדומיין של פיירפוקס ישראל. כך נוכל להמנע ממצב שבו כל ילד בן 14 יוכל לטעות לבעלותו על האתר הרשמי של פיירפוקס ישראל כאשר בפועל מדובר בלא יותר ממאמץ SEO וניסיון להרוויח קצת מעבר לדמי הכיס שלו.

 6. בנוגע לפלאנט – אני מניח שאתה זוכר שאמרתי לך שאני מתכנן את זה. הבעיה היא שכמעט ואין תכנים איכותיים בעברית בנושא. 🙂

 7. אני לא בטוח שאני מבין מה ניסית לומר באמצעות התמונה הזו. אני חושב שהתכנים איכותיים זה משהו שלא נוצר מיד אלא מתפתח. לטעמי הפלאנט צריך להציג את כל התכנים שעוסקים בפיירפוקס בעברית (בתנאי מודרציה עבור מקורות חדשים). בסופו של דבר, גם התכנים האיכותיים יגיעו.

 8. אז בשביל מה זה טוב?

  אגב, בהקשר ל"גוזרים קופון": ראוי לציין שגם כל פעם שאתם מחפשים בגוגל דרך FireFox חברה מסויימת גוזרת קופון. למעשה, זהו רוב המימון של אותה חברה מסויימת.

 9. צפריר: נכון, ונתקלתי גם בהפצות לינוקס מסויימות שמרוויחות את לחמם מחיפושים כאלה דרך דפדפן פיירפוקס המובנה. ההבדל הוא שלא ראיתי מהן שום גילוי נאות הולם.

  אם באמת מפריע לך נושא החיפושים, אתה מוזמן לחפש בוואלה! או משהו, אני בטוח שמוזילה לא מקבלים כסף דרכם. אתה גם יכול להתקין את תוסף החיפוש של גוגל ידנית, ואז להיפטר מהקוד הנ"ל.

  לרוב האנשים הדבר לא מפריע, אבל הוא מסייע לחברה חופשית להתקיים בכבוד. (קנוניקל, למשל, לא מייצרים רק תוכנה חופשית, וקיימים לא מעט קודים שהם יצרו שלא שוחררו מעולם לאוויר העולם.)

 10. למה גוגל אשמה???

  גוגל החליטה על כך בשיתוף עם מוזילה, במטרה גם לקדם את הדפדפן, ושני הצדדים מרוויחים. זה שאנשים עושים שימוש פסול במודעות זה לא סיבה להאשים את גוגל.

 11. לא ממשאכפת לי. לא כתבתי בשום מקום שמפריע לי ש"גוזרים קופון על הקוד הפתוח". אתה הוא זה שציינת שמקור הבעיה הוא במשיטת המימון של גוגל לבעלי אתרים, לא אני.

  באותה מידה, אני לא ממש מסכים אם המשפט "תובעים בעלות על הקוד" שבתחילת המאמר. אתה לא חייב להיות בעלי הקוד כדי להרוויח ממנו.

 12. תומר, אשמח לקבל דוגמא לאותם "שיטות SEO פסולות" בהם לטענתך עידן שלומן משתמש. האם אתה עוסק בתחום בצורה מקצועית, או רק מתעניין?

 13. פבל ישראלסקי: אני מצטט –

  רשת אתרי התוכן כוללת אתרים מסוגים שונים והיא כוללת יותר מ – 100 אתרים בישראל ובעולם. כל האתרים הם בבעלות חברת Signup קידום אתרים. האתרים הם בנושאים שונים ומתפרסים על פני 5 שרתים שונים ( ליצירת ביזור וקבלת C Class שונה ). באפשרותינו לספק היום קישורים מעמודי PR1-PR7 (מאתרי סמכות בישראל, הכתובים בשפה העברית) במחירים הבאים :

  מקור: http://www.signup.co.il/sponsored-links.php

  מעניין. לגוגל יש דעה אחרת בעניין…

  some SEOs and webmasters engage in the practice of buying and selling links that pass PageRank, disregarding the quality of the links, the sources, and the long-term impact it will have on their sites. Buying or selling links that pass PageRank is in violation of Google's webmaster guidelines and can negatively impact a site's ranking in search results.

  מקור: http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=66736

השאר תגובה