צ'אט IRC ישירות מהדפדפן

לרבים מילים כגון DALnet, EFnet ו־Freenode לא אומרים הרבה, אבל אם תשאלו את זקני הרשת, הם יספרו לכם על עולם שלם הנשלט בידי OP־ים, עולם בו אפשר לדבר עם אנשים מכל מקום בעולם בזמן אמת. למעשה, ה־IRC הקדים את מה שאנחנו מכנים כיום "אינטרנט" (והוא לא יותר מאשר עוד פרוטוקול תקשורת) בכמה שנים, ובשנים האחרונות השימוש בו דעך לטובת קבוצות דיון ופורומים ברשת, וגם קיבל מכה לא קטנה בעקבות תוכנות המסרים המידיים שחדרו לעולמנו לפני כעשור.

בשלהי המאה הקודמת המושג "צ'אט" הפך מערוץ ב־IRC למערכת צ'אט שהייתה אחת מאבני היסוד של כל "פורטל" מצליח. בניגוד לרשתות IRC בפורטלים השונים היו משלבי יישומון שכתוב לרוב בשפת Java, והמשתמש היה מוגבל לרשימת הערוצים והתכונות שהתוכנה של ספק השירות. שנים מאוחר יותר צצו גם יישומי Flash שמספקים תכונות דומות, ועד לערוצי שיחה שכוללים גם וידיאו. הבעיה עם כל שירותים אלו הייתה בראש ובראשונה שהם פגעו אנושות בחופש המשתמש וביכולת שלו לבחור בעצמו באיזו תוכנה להשתמש ולתקשר גם עם גולשים ממדינות אחרות וללא שליטה בלעדית של ספק השירות.

אתר בשם Mibbit מנסה לשנות את התמונה. מדובר באתר שמאפשר לגולשים להיכנס לערוצי IRC ישירות מהדפדפן, ללא שימוש בתוכנה מקומית. למעשה השרת מתווך בין אתר אינטרנט מבוסס AJAX לבין רשתות ה־IRC. מבחר הערוצים אפילו לא מוגבל לרשת מסויימת, וניתן לבחור בין רשימה עשירה של רשתות IRC נפרדות.

באתר יש אפשרות להירשם בחינם, אם כי גם ללא הרשמה ניתן לעשות כמעט הכל. יאמר לזכותם שההרשמה פשוטה ואפילו לא דורשת הכנסת כתובת דוא"ל. למעשה ניסיתי וחיפשתי איך אפשר להזין כתובת, ומתברר שאין שום אפשרות להכניס את כתובת הדוא"ל שלנו (לצרכי שחזור סיסמה) גם אם מאד נרצה בכך בשום מקום ונקודה באתר.

אפשר גם לשלב widget צ'אט באתר, שלהבדיל משירותים דומים אפשר יהיה לתקשר עם הגולשים באמצעות תוכנת IRC רגילה. להלן דוגמה לערוץ ה־IRC של mozilla.org.il (פתיחה באמצעות תוכנה מקומית). אתם מוזמנים לבוא לבקר.

אגב, האתר הזה שימושי גם לכאלה שרוצים לעקוף פיירוולים שמונעים מהם גישה לשרתי IRC.

6 תגובות בנושא “צ'אט IRC ישירות מהדפדפן”

 1. צ'אטזילה, התוסף לפיירפוקס, עושה את זה כבר זמן מה (ויש עוד תוספים בסביבה) – https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/16.

  מעבר לכך, IRC היא עדיין זירה שוקקת ועצבנית, מלאה בשיתופי קבצים וצ'אטים מהסוג האינטנסיבי ביותר. הרבה מתחברים עדיין באמצעות mIRC אבל יש עוד המון תוכנות קוד פתוח והסקריפטים ממשיכים לחגוג. קצת מוקדם להספיד את IRC, אני חושבת 🙂

 2. רויטל – אני מהאחרונים שיספידו את רשתות ה־IRC. כמעט לכל תוכנת קוד פתוח עם חוג מסויים של משתמשים ישנו ערוץ IRC אחד לפחות, ולהיעזר באנשים אחרים ב־IRC זה עדיין פתרון מהיר יותר מקבוצות דיון או דואר אלקטרוני, בהנחה שניתן יהיה למצוא בערוץ מישהו שאיננו בוט ולא ישן בזמן הנתון.

  לדעתי בקרב משתמשי הקוד הפתוח רשתות IRC נמצאות בשימוש רב יותר, מאחר ומרבית אנשי הקוד הפתוח משתייכים לקהילת משתמשים מקוונת כזו או אחרת. ואפשר לזקוף לטובתם גם את העובדה שכמעט כל תוכנת מסרים פתוחה תומכת גם בהתחברות לערוצי שיחה ב־IRC.

  בקשר ל־mIRC – בכוונה לא הזכרתי את התוכנה הזו. אם ישאלו אותי מה הסיבה שרשתות ה־IRC פחות פופולריות כיום מבעבר, הייתי מאשים את התוכנה הזו ואת קהל משתמשיה. מדובר בתוכנה בסיסית (ולמיטב ידעתי עד היום היא לא יודעת להציג קידוד UTF8), שקהל משתמשיה עושה שימוש תדיר בסקריפטים שרבים מהם נועדו לסייע למשתמש לזהם ולהשתלט על ערוצי שיחה.

 3. על mIRC התלבש Invision, סקריפט אגדי שנועד בעיקר לפשט את כל נושא שיתוף הקבצים – זה עשה את התוכנה הרבה יותר סקסית ושימושית. מעולם לא נתקלתי בבעיות קידוד במירק, אז אולי פיספסתי משהו. בכל מקרה, תמיד העדפתי דווקא את הגירסאות הישנות והמצ'וקמקות של mIRC – סתם בשביל לפטפט ותו לא. הרי לא באמת צריך יותר מזה.

 4. א. ב־mIRC אין שום אפשרות להחליף קידוד, ולכן התוכנה הזו הפכה ללא רלוונטית במקומות בהם משתמשים בקידוד UTF8.
  ב. עצם זה שהמשתמשים בתוכנה כל הזמן עסוקים בלהעלות ולהוריד סקריפטים פגעה קשות בנוחות התוכנה; רוב המשתמשים רוצים משהו עובד, לא כזה שצריך לתחזק. להבדיל אלף אלפי הבדלות פיירפוקס שאפשר להרחיב את יכולותיו אבל גם כשהוא נטול הרחבות הוא איננו עירום.
  ג. אף־פעם לא שמתי לב שיש גירסאות של mIRC שאינן ישנות ומצ'וקמקות. עדיין יש קולות מצחיקים כשלוחצים על התמונה של המפתח?

השאר תגובה