איך משווקים מוצר חינמי?

בדרך־כלל כשרוצים למכור מוצר כלשהו השיטה היא לשווק אותו טוב יותר. כמעט כל התנהלות סביב המוצר היא בנושא כספי – להעסיק אנשי מכירות, לפרסם את המוצר בתקשורת, להוזיל את עלויות המוצר וכו'. כשמדובר במוצר שלא עולה כסף למשתמש הקצה מדובר בפעולה יקרה יותר – צריך לגרום למשתמש להבין שערכו של המוצר רב יותר מערך שהוא מוציא עליו וצריך למצוא דרך לפרסם את המוצר בעלות אפסית.

כשמדובר במוצר תוכנה חינמי הבעיה גדולה יותר, כי להבדיל ממוצרים בתשלום, הלקוח בוחן את המוצר מיד בשימוש הראשון, ואנו עלולים לאבד אותו על כל תקלה שתתרחש או אפילו על פעולה שהוא יצפה לבצע בצורה קצת אחרת. במוצר תוכנה בתשלום זה יקרה הרבה יותר לאט, שכן המשתמש יעריך את המוצר אחרת מאחר והוא עלה לו בכסף.

בשיווק מוצרי קוד פתוח מתווסף אלמנט נוסף – הקוד חשוף בפני המשתמש, אך גם הפחד המתמיד שלו בפני בעיות ונסיונות הונאה מצד המפתחים. אנחנו אמנם יודעים כי הסבירות לכך נמוכה, במיוחד כאשר מדובר במוצר מוכר ומוערך, אך האם משתמש הקצה יודע זאת? האם הוא יידע להעריך את היצרן ואת המוצרים הנילווים למוצר זה ואת המוניטין שצבר היצרן?

פיירפוקס הוא דפדפן חופשי שכתוב כולו בקוד פתוח, לדעת רבים הוא מוצלח הרבה יותר מאשר אינטרנט אקספלורר, אבל עדיין הוא לא מצליח בארץ להתרומם לאחוז דו ספרתי מכמות המשתמשים תודות לתחרות קשה מצד מייקרוסופט שמקבעת את צורת המחשבה של מפתחים ומשתמשים למוצריה שלה בלבד, ובכך מונעת את ההתחדשות וההתקדמות ברשת.

אומרים שבחו"ל המצב טוב יותר, ואולי זה מה שאיפשר למדינות מזרח ומרכז אירופה לפרוח מבחינת חופש התוכנה. כדי לגרום לזה לקרות גם בארץ אנחנו צריכים מאסת משתמשים אוהדים שיעזרו להפיץ את השימוש בפיירפוקס. היום זה תוכנות חופשיות, מחר זה מערכות הפעלה.

יש לנו כבר מוצר, משתמשים, ואפילו התארגנויות. מה שחסר לנו זה אנשים יצרתיים עם חוש שיווקי ורעיונות מקוריים. רוצים לעזור לרשת הפתוחה לפרוח? בואו תעזרו לנו לשווק את הדפדפן!

12 תגובות בנושא “איך משווקים מוצר חינמי?”

 1. תומר, אתב צודק בכל מה שאתה אומר. אבל מה לעשות שעדיין לא מצאתי מענה לטענה של בת הזוג שלי ש"פיירפוקס לא תומך בכל האתרים" (וכן, אני לגמרי מודע לכך שהטענה שלה הופכת את היוצרות, אבל זה שאני אומר לה את זה לא משכנע אותה). כל עוד זה המצב, רק מי שמרגיש שהוא שולט בעולם המחשבים ישתמש בפיירפוקס.

 2. הבעיה שברגע שמשתמשים ב-ietab הדפים מוצגים כמו ב-ie, למשל Adblock לא חוסם פרסומות. במצב כזה אין לפיירפוקס הרבה יתרונות מלבד ממשק המשתמש, אבל בכל מקרה היא תעדיף את הממשק שהיא כבר מכירה גם אם הוא פחות משוכלל.

 3. idan: יש נתונים חלקיים שמראים כי התפוצה של פיירפוקס בארץ נמוכה יותר ממה שהיינו רוצים ומצפים. פה בדיוק אנחנו צריכים להפעיל את כל קהילת המשתמשים בארץ…

  חזי: תן לה לסבול את אינטרנט אקספלורר 7, והיא תעבור מיוזמתה לפיירפוקס. 😉

 4. שי: לא רק שראיתי את הפוסט הנ"ל של משה, יש שם גם תגובה שלי מחודש ינואר השנה.

  אני מודה שאין ברשותי נתונים של כלל האתרים הגדולים (ומאד אשמח אם למישהו פה יש גישה חוקית לנתונים והוא יוכל לשתף), אבל קשה לי להאמין שקיים שוני בין אתר למשנהו כאשר אין פה התערבות של גורמים נוספים (למשל, סביר כי נמצא ברשת אתרי "הארץ" אחוז נמוך יותר של משתמשי פיירפוקס).

 5. חזי,
  ‫צר לי לאכזב אותך, אבל SP3 לא יכריח אותה לעבור ל IE7.‏

  http://blogs.msdn.com/ie/archive/2008/05/05/ie-and-xpsp3.aspx

  XPSP3 will continue to ship with IE6 and contains a roll-up of the latest security updates for IE6. If you are still running Internet Explorer 6, then XPSP3 will be offered to you via Windows Update as a high priority update. You can safely install XPSP3 and will have an updated version of IE6 with all your personal preferences, such as home pages and favorites, still intact.

 6. רק תיקון קטן. ציטטו הודעת-בלוג שלי מינואר, ובדיעבד מסתבר לי שהצילום מסך שם שגוי.
  במקום מהאתר בעברית הוא צולם מהאתר באנגלית, שם האחוז הוא גבוה משמעותית.

  תיקנתי גם בהודעה עצמה.

השאר תגובה