להתקין לינוקס על הלפטופ

לפני חודש כתבתי כאן על חיפושי אחר מחשב נייד שיעבוד טוב עם לינוקס. ובכן, לאחר מחקר מעמיק, הפור נפל על מחשב Inspiron 1525 של חברת Dell, המוכרת כחברה גדולה המעודדת שימוש בלינוקס. מדובר בסדרה של כמות עצומה של דגמים, כאשר השוני בין הדגמים נעוץ במפרט ובתכולה של המחשב. המחשב שרכשתי מתבסס על מעבד Core 2 Due במהירות 2Ghz, שני ג'יגה זכרון וחמוש במסך 15.4‎"‎, שהוא למעשה גדול יותר ממסך ה־17‎"‎ שמחובר למחשב השולחני. המחשב מגיע ללא מערכת הפעלה מותקנת, אבל עם דיסק של FreeDos שקטונתי מלהבין למה בדיוק הוא נחוץ.

כאשר פתחתי את האריזה בביתי נדהמתי לגלות שהקופסא כוללת בתוכה מחשב נישא, אך חסרת מידע אחר. האריזה כללה שני דיסקים של דרייברים לווינדוס, דיסק של FreeDos, דפית מידע על ההתקנה הראשונית, וספר שכתוב עליו "מדריך מידע מוצר" (Product Information Guide). כמו כל משתמש טוב, עיינתי בניירת המצורפת לפני הפעלת המחשב לראשונה, כדי למנוע הפתעות מיותרות. במיוחד התעניינתי במידע לגבי טעינה ראשונית של הסוללה, שמנסיוני עם מכשירי אלקטרוניקה שונים נדרשת לפעולה תקינה של המוצר.

דפית המידע כללה מידע בסיסי על היציאות הזמינות במכשיר, והספר כלל לא יותר מאשר הוראות בטיחות. לזכותם יאמר ששני פריטי הנייר כללו הוראות גם בשפה העברית. מיד לאחר שהבנתי שלא אמצא תשובה לשאלתי בניירת, הכנסתי שני הדיסקים למחשב השולחני על־מנת לעיין בספר האלקטרוני שזמין לרוב בדיסקים. או שהקבצים הנ"ל לא קיימים, או שפשוט הניווט אליהם בדיסק דורש שימוש ב־Windows.

התקנת המחשב הייתה פשוטה, ולמעשה ביזבזתי זמן רב יותר בלמצוא את הדיסק של אובונטו 8.04 שברשותי, מאשר להתקין את מערכת ההפעלה. ההתקנה של אובונטו לינוקס פשוטה, במיוחד למי שכבר התקין פעם או פעמיים לינוקס בעבר. לאחר ההתקנה עמדתי בפני מערכת עובדת, אבל האלחוט לא זוהה.

ברשת ישנם דיבורים רבים על החיבור לרשת של המחשב הזה. ישנם אנשים שממליצים להתקין ndiswrapper, אחרים מציעים לקמפל חצי מערכת הפעלה מחדש, אבל הפתרון האידיאלי מבחינתי היה להתקין את התיקון הרישמי של אובונטו, שאמור להיכנס בעתיד לעדכונים וזמין בנתיים במאגר ה־Proposed של אובונטו בלבד. כן, מתחזקי החבילות של אובונטו שוב פעם מאכזבים.

אחרי שהייתה ברשותי רשת פועלת, התפנתי לחקור את הרכיבים האחרים של המחשב. ה־Bluetooth עבד מעולה, ויכולתי להתחבר בקלות למכשירים סביבי (גילוי נאות: הטלפון שלי לא כולל רכיב BT). כפתורי השליטה בעוצמה מאירים באור כחול בלחיצה עליהם (אם כי לטעמי הרמקולים המובנים חלשים מידי). פריסת המקשים במקלדת סבירה, אבל לא ממש הבנתי את השימוש של כפתור ה־Numlock ולמה הוא צריך לתפוס מקום במקלדת כאשר הדרך היחידה להשמישו היא לאחר הפעלה של התכונה ב־BIOS. למקלדת כפתור WinKey אחד, עם סמל בולט במיוחד של ווינדוס.

הבנתי ממספר אנשים שהמצלמה המובנית של המחשב הזה לא מתפקדת טוב תחת לינוקס. הפעלתי את Cheese (גאון מי שנתן לתוכנה את השם הזה) והמצלמה ישר התחילה לעבוד טוב, ללא שום צורך בהתערבות מצידי. הפעלתי Ekiga וגם שם המצלמה עבדה טוב.

חריץ זכרונות ההבזק עובד מעולה ומזהה את הכרטיסים שהכנסתי אליו (הכנסתי שניים. רציתי להיות בטוח לפני שאני מוותר על קורא הכרטיסים USB שאני סוחב לכל מקום) בקלות ובמהירות.

מנסיון שלי התיקים הסטנדרטיים של לפטופים לא נוחים לנשיאה, ולכן קפצתי היום לקנות לקטן תיק הולם. סיימתי עם נזק של 200 שקלים נוספים, אבל כל דבר טוב יותר מתיק לפטופ סטנדרטי.

סוגיות שנותרו לא פתורות:

א. לא התקנתי את המודם. אני לא בטוח אם ומתי אעשה זאת.

ב. המחשב הגיע ללא תוכנת ה־Media Center מסיבה לא ברורה. הכפתור במקלדת שאמור לעלות אותו אכן מעלה את הלוגו של Dell MediaDirect, אך מעלה לינוקס מיד לאחר מכן.

ג. המחשב מגיע עם חיבור לרשת חשמל 220V בלבד. אני צריך להשיג בימים הקרובים ספק 110V. המלצות?

10 תגובות בנושא “להתקין לינוקס על הלפטופ”

 1. יש לי inspiron 1520 וחוויתי חוויות טראומטיות בנסיון לגרום לכרטיס הקול שלי לעבוד תחת אובונטו, לא נתקלת בבעיה כזאת?

 2. אני לא בטוח, אבל נדמה לי שה-Media Direct דורש MS-Windows. הוא אמור לקרוא קבצים שבמחיצת החלונות ואני חושב שהוא ממש צריך חלונות כדי לעבוד, לכן סביר שלא קיבלת אותו עם לא קיבלת חלונות.

 3. Drazick – אובונטו והפצות "פשוטות" אחרות מאד קרובות לזה. הבעיה היא שמאחר ומדובר במערכת הפעלה עם פיתוח מבוזר, הסיכוי שרכיב כלשהו לא יתפקד כראוי או ששני רכיבים יתנגשו בניהם גדול יותר מאשר במערכת הפעלה "סגורה".

  למרות זאת, ייתכן שהבעיה שהופיע אצלי עם כרטיס הרשת לא הייתה מופיעה כלל אם הייתי עושה את העדכונים למערכת מספר ימים קודם לכן או לאחר מכן, מאחר והחבילה התקינה כבר קיימת במאגרים.

 4. במבט של תמים, כלקוח, זה לא מעניין אותי.
  אני למשל יודע שאת וויסטה אני יכול להתקין על כל מחשב מה- 3-4 שנים האחרונות ולקבל מוצר עובד ישר מין הקופסא (אם טוב יותר או פחות זה נתון לוויכוח).

  אני לא מספיק מבין ע"מ לדעת מה לא בסדר באיך שבנו את כל נושא החומרה בלינוקס. אבל משהו שם קצת יותר מסובך ממה שצריך להיות.

  אני מכיר מעט את כל נושא הדרייברים לכרטיסי אנבידיה. אינני מבין מדוע חברה צריכה לשחרר את הדרייברים ע"מ שדברים יעבדו חלק ולא יכולה פשוט לכתוב דרייבר שיתממשק למערכת ההפעלה הוא ישאר סגור.

  תוכל להחכים אותי?

השאר תגובה