טיפ וויקיפדיה – לעקוב אחר עדכונים של דפים ספציפיים ב־MediaWiki

בדרך־כלל אחרי שאנו מעלים דף לוויקיפדיה או למערכות וויקי דומות או אפילו עושים בו שינויים קצת יותר משמעותיים מתיקוני שגיאות כתיב והוספת סימני פיסוק, אנו מרגישים "בעלים" עליו ומעוניינים לעקוב אחר השינויים שלו בעתיד. כברירת מחדל עומדות בפנינו מספר אפשרויות –

  • להירשם להזנת ה־RSS של כל המערכת. במקומות שוקקים כמו וויקיפדיה זה עשוי לגזול מאיתנו זמן רב.
  • להיכנס באופן יזום לדף שלנו כל מספר ימים ולבדוק את השינויים בו. בדרך־כלל דף יכול להיות רדום במשך תקופה ארוכה אבל כתוצאה משינוי אחד אנשים אחרים יכנסו אליו ויבצעו בו שינויים מיד לאחר מכן.
  • (בגירסאות חדשות של MediaWiki) להירשם למעקב אחר דף בדואר אלקטרוני. לכאורה אידיאל, אבל מערכות גדולות (וויקיפדיה) לא יכולות לעשות שימוש בתכונה זו מאחר וזה יגדיל משמעותית את נפח הדוא"ל של האתר ואז הוא עלול להירשם כשולח דואר זבל.

אפשרות נוספת ולא מוכרת היא מעקב אחד דפים ספציפיים בלבד באמצעות RSS, ובכך לקבל עדכון ישירות ל־Google Reader או לכל תוכנה אחרת בכל עדכון, מבלי להעמיס את תיבת הדואר שלנו בהודעות מיותרות, וללא צורך בביצוע פעולות ידניות. אמנם בדף הראשי של הערך אין קישור RSS, אבל הוא יופיע כשתעברו לתצוגת ההיסטוריה של הדף. תודו שלא הבחנתם באפשרות המרעננת הזו. 🙂

5 תגובות בנושא “טיפ וויקיפדיה – לעקוב אחר עדכונים של דפים ספציפיים ב־MediaWiki”

  1. וואו! אפשרות יפה ומענינת. לקח לי זמן למצוא כיצד לממש אותה, אבל מרגע שמצאתי זה ממש מעולה!

  2. או שתוסיף את הדף לרשימת המעקב שלך, ואם יש בו שינויים תראה את זה שם. זה עדיין דורש ממך להיכנס לרשימת המעקב שלך, אבל אם אתה ממילא נכנס לעתים קרובות, זה לא מפריע כל כך.

  3. mishmesh, צחי – אני רוצה לראות אתכם מצליחים לעקוב אחר מספר וויקיפדיות והתקנות המדיה-וויקי האחרות בצורה נוחה ככה. לצערי זה בלתי אפשרי לעקוב אחרי כל התקנה בעולם רק בגלל שיש בה דף אחד שמעניין אותנו.

  4. אני 'מתמסר' בד"כ ל-2 או 3 וויקי במקסימום, כך שרק עכשיו אני מבין את הצורך שלך בפתרון חלופי.

    כשאני חושב על זה, אני יכול לנתב את כל רשימת המעקב שלי ל-RSS, ואפילו לא לפחד מלהיות אופליין בידיעה שהכל מחכה לי ב-Reader. תומר-סחטיין.

השאר תגובה