טיפ: לפטופ ללא מגע

כל לפטופ מודרני מצוייד במשטח עקיבה רגיש למגע במקום עכבר. הגדילו לעשות IBM והכניסו במחשבים שלהם גם מוט היגוי קטן ("מחק של עיפרון") והחביאו אותו בין המקשים.

אחרי שימוש אינטנסיבי בין מספר דקות מתגלה הצרה – סמן העכבר קופץ למקומות לא צפויים כתוצאה משימוש במקלדת, ונגיעה במזיד עם שורש כף היד במשטח העקיבה. אחרי שהדבר קרה לי מספר פעמים, וראיתי אחרים מבצעים הקלדה תוך כדי פעולות אקרובטיות בשביל לא לגעת חלילה במשטח, הבנתי שמשהו חסר פה – מעט מידי אנשים מכירים את הפתרונות והמעקפים לדבר.

הפתרון הפשוט – היישום המובנה של Gnome

ב-Gnome קיים יישום בשם Pointer Capture (חלק מהחבילה mousetweaks)שנועד ללכוד ולנעול את הסמן שלך באופן יזום. אחרי שנוסיף אותו לסרגל יתווסף משטח מלבני ירוק. בלחיצה עליו הוא יהפוך לאדום עם הכיתוב Locked. מאותו הרגע ועד לשיחרור העכבר לא נוכל לעשות בו כל שימוש.

ניתן להגדיר בהגדרות התוכנה את המקש שישחרר את העכבר. אני מאד ממליץ להחליף את מקש השחרור, מאחר וכברירת מחדל הוא מוגדר על הלחיצה השמאלית, ומאחר ונגיעה במשטח העקיבה (tapping) מבצעת לחיצה שמאלית, ייתכן והעכבר "ישתחרר מעצמו".

הפתרון המתקדם – syndaemon

הדרייבר של משטח העקיבה הוא synaptics (לא להתבלבל עם מנהל החבילות synaptic), והוא מוגדר אצלי בקובץ הקונפיגורציה xorg.conf בצורה הבאה:

Section "InputDevice"
Identifier    "Synaptics Touchpad"
Driver        "synaptics"
Option        "SendCoreEvents"    "true"
Option        "Device"        "/dev/psaux"
Option        "Protocol"        "auto-dev"
Option        "HorizEdgeScroll"    "0"
EndSection

כברירת מחדל לא ניתן לשלוח פקודות ישירות לדריבר (תתקבל ההודעה Can't access shared memory area. SHMConfig disabled?), אבל באמצעות הוספת השורה Option "SHMConfig" "on" לבלוק (כלומר לפני ה-EndSection) תאופשר שליחת הפקודות.

כעת אנחנו יכולים להדליק ולכבות את משטח המגע כרצוננו. להבדיל מהפתרון הראשון שהצעתי, עכשיו אנחנו שולטים רק על משטח העקיבה, כך שהעכבר שמחובר למחשב דרך יציאת ה-USB (או כל אמצעי קלט אחר) לא יושפע מהדבר. רצוי ליצור צירופי מקשים פשוטים לכיבוי והדלקת המשטח, כדי לא להיתקע ללא יכולת שליטה.

כיבוי משטח העקיבה
synclient TouchpadOff=1
הדלקת משטח העקיבה
synclient TouchpadOff=0

ישנם אנשים שמסבירים ברשת איך להפעיל את המחשב כאשר המשטח כבוי כברירת מחדל. לדעתי זה צעד מרחיק לכת מידי עבור רוב המשתמשים.

בונוס: רוצים לשנות את הגדרות משטח העקיבה? למשל לבטל את הגלילה של קצוות המשטח או את אפשרות הנגיעה? התקינו את החבילה gsynaptics (משתמשי KDE -‏ qsynaptics) ותוכלו לעשות זאת בקלות.

7 תגובות בנושא “טיפ: לפטופ ללא מגע”

 1. אל תשכח שקובץ ההגדרות של שרת ה-X שלך לא נטען בצורה דינמית, כך שאם תכבה דרכו את המשטח, לא תוכל להפעיל אותו מחדש ללא טעינה חוזרת של כל הסביבה הגרפית.

 2. Thanks for the tip! I'm getting sick of my Sony Vaio's touchpad moving things around unpredictably (I still haven't figured out what's the sequence which causes it to sometimes jump to the other virtual desktop on Ubunutu 8.04 Gnome).

 3. Boris Shtrasman: הפעלת הממשק הגרפי מחדש שקולה להפעלת המחשב מחדש. אמנם בלפטופים אנחנו סלחניים יותר לפעולות הפעלה מחדש, אבל אני לא חושב שאתה תרצה לסגור את כל סביבת העבודה שלך רק בשביל להפעיל או לכבות רכיב חומרה.

  פעם חיבור התקני קלט למחשב היה דורש הפעלה מחדש. אתה מסוגל לתאר לך שבשביל לעבוד בנוחות על הלפטופ שלך עם עכבר USB אתה תפעיל מחדש את המחשב?!

 4. אהלן חברים,

  יש לי את הדגם הבעייתי הזה של 1525, וקראתי את המאמר שלכם ואני משום מה לא מצליח לבצע והבעיה הזו כבר מטריפה אותי. בי לי לקחת את המחשב ולזרוק אותו על החנות שקניתי אותו ממנה.
  בבקשה עזרה חבריים.

  לא הבנתי את הקטע עם ה-0 וה-1 מה אני משבית את העכבר.

  והפתרון הראשון שהוצע, מה אני לוקד את העכבר?
  אי משחררעם אותו שאני כן ארצה את העכבר ?

 5. לא מצליח למצוא את הקובץ xorg.conf בלפטופ שלי.
  לפטופ Lenovo Edge חדש שהמשטח שלו משגע אותנו. מאוד רגיש לכל נגיעה ומתייחס גם לנגיעה קלה כלחיצת עכבר.
  אשמח להסבר מפורט איך לנטרל את המשטח המעצבן הזה.
  תודה
  עמיר

השאר תגובה