הבירוקרטיה של ביטוח לאומי לא עובדת בסופי שבוע

יש לי כבר רומן ארוך עם ביטוח לאומי, וכבר מזמן הבנתי שכתבותיו של דב גילהר בחדשות 10 הן רק קצה הקרחון, ומשרדי הביטוח הלאומי ממוקמים ביקום מקביל עם חוקים פיזיקליים שונים משלנו.

במקרה שלי, ביטוח לאומי מתעקש שאני אינני מועסק כרגע ואני נדרש לשלם להם מס על עצם קיומי, למרות שהם מקבלים תשלומים סדירים מאת המעסיק שלי. למרות זאת, בניירת שקיבלתי מהם בעקבות שירות מילואים שביצעתי לאחרונה מופיע במפורש שמו של המעסיק שלי, כך שהם דווקא כן יודעים היכן אני עובד. מבירור טלפוני שעשיתי איתם נאמר לי שמדובר בשתי מערכות נפרדות שלא מקושרות בניהן. איך זה שהן לא מקושרות? הרי שתי המערכות הללו נמצאות באותו משרד ואמורות להיות מקושרות גם למשרדי ממשלה אחרים! אני מרחם על הסירבול שהפקידים שם סובלים ממנו, מאחר ויש להם לפחות שני מחשבים על השולחן… 🙂

ועכשיו מתברר שהאתר של המשרד לביטוח לאומי צריך לנוח כמה שעות בכל יום אחרת הוא לא יוכל לשרת אותנו נאמנה. כשחושבים על זה, הוא אף־פעם לא משרת אותנו, ואם חושבים על זה קצת יותר לעומק, עכשיו בכלל לא 3:30 לפנות בוקר והמערכות שלהם לא זמינות. כנראה וחוות השרתים יצאה לחופשה בצימר בגליל…

הבירוקרטיה של המוסד לביטוח לאומי לא עובדת

6 תגובות בנושא “הבירוקרטיה של ביטוח לאומי לא עובדת בסופי שבוע”

 1. ככה המדינה שלנו נראית… טכנולוגיה של סוף שנות השמונים במשרדי הממשלה.

  ד"א, לי היה סיפור עם מע"מ, ומסתבר שכאשר אתה סוגר תיק מע"מ, אתה לא יכול לקבל חזרה כסף שמגיע לך. מעניין עם זה עובד גם לכוון השני.

 2. שכחתי לציין שמבחינת המשרד אני חייב להם כספים, ולכן עלי לשלם להם עכשיו, והם יתקזזו איתי בעתיד אם הם יראו לנכון. עצם זה שהם יקבלו תשלום כפול ממני לתקופה לא מוגבלת גורם לי לרצות למצוא פירצה במערכות של משרד הפנים, כך שהמחשב שלהם ידווח שאני ירדתי מהארץ ואני לא אצטרך לשלם להם את מס הגולגולת.

 3. זה נשמע משעשע, אבל האמת שאפשר לנחש מה עומד מאחורי זה. בלי להכיר את האתר של ביטוח לאומי, אבל עם היכרות עם מערכות דומות, אני יכולה לנחש.
  אני לא יודעת כמה היכרות יש לך עם מערכות בסדרי גודל כל כך גדולים, אבל יש כל מני שיקולים (ארכיטקטורה, ביצועים, אבטחת מידע וכו') שמונעים עבודה און-ליין מול מערכות הליבה, ומחייבים ביצוע סנכרונים של חלק מהמידע לבסיסי נתונים זמניים. מאוד יכול להיות שבשעות האלו הם מבצעים סנכרון שכזה.
  אפשרות אחרת היא שבשעות האלו הם מריצים פעולות אצווה (כלומר batch) שבמהלכן אי אפשר לגשת למערכות. הנחת היסוד שלהם היא שמרבית הגולשים לא ישתמשו בשירות בשעות האלו, ולכן זה זמן מתאים לביצוע פעולות כאלו.
  אגב, באתרים של הבנקים יש בעיות דומות, אבל מכיוון שלבנקים ממילא יש מדיניות לפיה כל דבר שעשית שאינו מול פקיד (כולל כספומטים וכו') לא ממש תופס עד לשעה 12:00 למחרת, הם מכוסים גם אם עשית את הפעולה בדיוק בזמן שהם מתחזקים את המערכות שלהם.

 4. אם אתה גולש בדפדפן סטנדרטי, תוכל לקבל את ההודעות האלו בעוד כמה אתרים.
  למשל בויזה כאל מאפשרים גלישה בפיירפוקס, רק שמידי פעם כנראה שיש שגיאת סקריפט וכדומה, מקבלים הודעה שהשרתים בטיפול וכדומה.
  כמובן שבאקספלורר השרתים לא בטיפול והכל עובד.

  מוזר!

 5. אני לא יודע למה, אבל תופעה ידועה שמערכות משרדי ממשלה לא מסונכרנות.

  חברי קיבל רשיון נשק ממשרד הפנים והתר נשיאת נשק ממשרד הבטחון (לצורך כיתת כוננות כמדומני או משהו דומה) לאחר תיק פלילי חמור כל שהוא, נשלל רשיון הנשק ממשרד הפנים, אך חודש התר נשיאת נשק על ידי משרד הבטחון!

  הביטוח לאומי בפרט, הינו בין משרדי הממשלה שהביורוקרטיה והבלגן הינם מתחרים צמודים על מקום "החוגג הראשי".

 6. כבר מזמן אני טוען שצריך לעשות מהפכה. לזרוק את המדינה הישנה שלנו לפח ולהקים מדינה חדשה עם ממשלה חדשה ובירוקרטיה חדשה.

השאר תגובה