המלחמה הקרה של הדפדפנים

בתחילת שנות האלפיים הסתיימה תקופה בה דפדפנים נלחמו על הקיום שלהם, ושוק הדפדפנים הוכרע לטובת הדפדפן מבית מייקרוסופט שהצליח להשתלט על אחוזים ניכרים מהעולם שהיו עד אז בשליטת נטסקייפ מבית Netscape/AOL.

לפני קרוב לשנתיים מייקרוסופט הציגה שיפור משמעותי ראשון לדפדפן לאחר תקופה של שנים רבות ללא עדכונים. קהל משתמשי אינטרנט אקספלורר לא קיבל את העדכון ברוח טובה, וניתן לראות גם כיום אנשים שמשתמשים בגירסה 6.01 למרות שמדובר בגירסה ישנה ומוגבלת בהשוואה לגירסה החדשה.

במקביל, השוק לא קופא על שמריו, ובחזיתות האחרות מציגים חידושים על בסיס קבוע. במלחמה זו קיימות מספר חזיתות, שמהוות את כלל שוק הדפדפנים –

 • בית מייקרוסופט מייצג את רוח הקפיטליזם ואת הרצון לשלטון אבסולוטי על השוק, מה שישפר עוד ועוד את כלכלתם, ויטמיע את הלך הרוח והתפישה שלהם בכל תחום אפשרי.
 • בית מוזילה המייצג את רוח החופש, ושואף להשאיר את הרשת פתוחה ונגישה לכל אדם באשר הוא ובכל עת. רוח החופש מונעת ממוזילה לדרוש מיסים מציבור המשתמשים הנאמנים, אלא שבעלי ברית נאמנים ישמחו לעזור במימון המשך המאבק.

במלחמה הזו גם מספר מחנות קטנים יותר, שנאבקים על זכות הקיום שלהם ומקווים להשתלט על כמה שיותר שטחים, ובניהם –

 • מחנה אפל שמורכב מכת אזרחים בעלי דיעה עיצובית מתקדמת, המשלם מיסים באופן קבוע למנהיגיו ודורש מהם להחדיר את מוצריהם בתחומים נוספים (מקרר-אייפוד למשל).
 • מחנה אופרה שדורש חיבור לרשת בכל עת ואנשיו טוענים בכל תוקף כי הם הראויים.

המאבק מתנהל בעולם מתוקשר, וכל מחנה שואף לזכות בכבוד הרב ביותר, שיזקף לזכותו בזכות חידושים ויכולות מתקדמות יותר מיריביו, ושואף להמיר אנשים אליו מהמחנות היריבים. המאבק איננו על מי המעצמה החזקה ביותר, אלא על יציבות שלטונית ויכולת הצגת חידושים רבים ככל האפשר בזמן מוגבל.

ואז באים גוגל ומנסים לרמוס את השוק עם המצאת את הדפדפן מחדש, עם שיטות עבודה חדשות וטכניקות עבודה שטרם הכרנו, עם דפדפן שהוא קרוב-רחוק לספארי מבחינת המנוע, ואנשים שהם בכלל ממחנה מוזילה. האם המלחמה מתחממת?

19 תגובות בנושא “המלחמה הקרה של הדפדפנים”

 1. זה מזכיר לי קצת את ההתנפלות שלך על הרטשטיין עם הfורק של וורדפרס. זה שם המשחק. תחרות. הטובים שורדים בלה בלה. ככה שזה לא רומס אף אחד ולא צריך להפריע לאף אחד כל עוד אין בעיה משפטית (ע"ע מיקרוסופט כמונופול דוחפת מוצרים שלה ומפריעה לאחרים להגיע למשתמשים).

  אני דווקא חושב שזה בא בעיתוי מושלם. מוזילה מתפזרים ליותר מדי כיוונים. אפילו שיש להם כיוונים מעניינים, לא בטוח שזה מביא אותם מספיק מהר למקום בו הם יכולים לספק דפדפן מודרני שמותאם לשינויים שאנחנו רואים ברשת היום. היתרון המשמעותי היחיד של פיירפוקס עבורי היה ונשאר הרחבות. אני לא אוהב את הדפדפן במק או בלינוקס, אפילו ש 3 הרבה יותר מוצלח מכל הגרסאות עד כה.

  אפרופו אפל, כת ושות', הסיבה היחידה, לדעתי, שיש להם לקוחות שסולחים להם על הכל, זה שהם מוכרים מוצרים ששווה לשכוח מהכל כדי להשתמש בהם. האייפון שלי הוא עדיין ההשקעה הכי משתלמת מבחינת יחס עלות/תועלת מכל דבר שרכשתי, כולל Philips Nino 🙂

  עוד אפרופו אחד, אם יש מכנה משותף בין גוגל ומוזילה, זה סדר העדיפויות שלהם: חלונות, מק (שני הפרוייקטים הקפיצו את התמיכה שלהם בפיתוח נייטיב ל OSX X), לינוקס.

 2. זה כולם תומר…

  גוגל לא מסתכלת בכלל לכיון הריב הילדותי של אנשי הקוד הפותח אם מיקרוסופט הרעה.

  תראה הדפדפן הזה (ברגע ויצא גרסאה לינוקס אני עובר לשם ^_^ כי אני פאנטי גוגל גאה!)

  קודם זה שירות מייל אחר שירות אופיס עכשיו דפדפן קום תומר… שנה שעבר או שנתים קודם היו שמעות שגוגל מתכנת להוצאי מערכת הפעלה משלה… כמבון שבגוגל הכחשו זאת… והעלום שכח את זה אבל הי… לאט לאט יוצאים תחלפות גוגל לכול מה שמיקרוסופט מספקת… מערכת הפעלה גוגל תיהיה המכה האחרונה!!! הדפדפן הזה הוא רק צעד אחד קטן!

 3. תומר, לפני הרישום על אינטרנט תקני וחופשי דאג שאתר הבית של מוזילה יהיה כזה, לפני הכתר בא הקרב.

  הבחירה של גוגל בווב קיט רק מצביעה כמה עדיין המנוע של פיירפוקס לא יעיל. כמה הדפדפן עדיין (אחרי השיפור הניכר של גרסא 3) צרכן משאבים מיותרים ולא יעיל.

  לעולם נודה לפיירפוקס על פריצת הדרך.
  הגיע הזמן למשהו צעיר שיישא את הדגל קדימה ולטעמי אין מתאים מווב קיט.

 4. אני לא רואה במיקרוסופט כחברה קפיטליסטית
  אם כי אני רואה בה חברה שמתקיימת על המוצרים שלה ומרוויחה מהם
  ובסך הכל מבחינת איכות יש לה מוצרים ברמה דיי גבוה
  אז נכון שהשועל לוקח את האקספלורר… אבל יש למיקרוסופט כמה בונוסים על כל מערכת שהיא .

 5. מושלם!
  בדיוק מה שפיירפוקס היה צריך להיות – דפדפן נטו!
  התחושה היא אפילו זריזות גבוהה יותר משל אופרה!

  אני התאהבתי.

  רק שישמרו אותו "רזה" לא כמו פיירפוקס.

 6. ומה רע בזה?
  האופנה היום בתוכנות היא לנסות לעשות הכל ולמעשה לעשות שום דבר טוב.

  הייצור הזה בא לגלוש באינטרנטץ את ההצגה הוא משאיר לדפים עצמם, הוא כלי שרת ולא כתר הזהב עצמו.

  וזה נהדר, גוגל מצליחים תמיד לשים את מה שמעניין את הצרכן במרכז.

  מוזילה כבר שכחו את זה…

 7. מה שמטריד אותי הוא הסכם הרישוי (EULA) הדרקוני של שירות (ולא תוכנה) הכרום, שנותן לגוגל זכויות בלתי מוגבלות בכל מה שנוצר דרכו, זה פשוט מוגזם לחלוטין, ואפשר למצוא כבר לא מעט בלוגים ברשת שמתייחסים לנושא הזה.

  ההשערה שלי, כמו חתול, שהמטרה האמיתית היא יצירת דפדפן שיהיה בשימוש נרחב, ולא יהיה מנוגד למקור ההכנסה של גוגל – פרסומות רשת. בלי חוסם פרסומות או חוסם שירותים כמו גוגל אנלקיטס.

השאר תגובה