טיפ וורדפרס – כתובות קצרות לדפים

כברירת מחדל, וורדפרס מגיע בתצורה לפיה הדפים באתר נקבעים לפי פרמטר p שמכיל ערך מספרי כלשהו. לדוגמה –

http://example.com/?p=123

רובנו אוהבים להחליף את זה במשהו קצת יותר יפה ונוח, וליצור תצוגה היררכית של הפוסטים באתר.

http://example.com/2008/09/03/post

פעולה זו מייצרת כתובות יפות ונקיות יותר, וגם נוחות יותר למנועי חיפוש. המחיר שאנחנו משלמים על כך הוא באורך הקישורים. ניתן אמנם להצטמצם בזיהוי קצר לדפים, וגם זיהוי אנגלי במקום עברי יצמצם משמעותית את המקום שהוא תופס, אבל זה פשוט לא זה; הכתובת ארוכה מידי ולא מותאמת עדיין לשליחה באמצעות דוא"ל או הכנסה שלה בעיתון.

הפתרון:

רבים משתמשים בשירותים כגון tinyurl לצורך קיצור כתובות. אין לי שום דבר נגד tinyurl, אבל אני מעדיף כשאני רואה קישורים לדעת מראש לאן הם יובילו אותי, ואם אפשר גם לא להסתמך על שירותי צד שלישי שאף־אחד לא ערב לי שהם לא יעלמו מהרשת מחר בבוקר.

לדוגמה, הכתובת של הפוסט האחרון בבלוג של יהודה (פתרון לצפייה באתר האינטרנט של קשת דרך פיירפוקס, והוא הוסיף לאחרונה תמיכה בתת האתר של האח הגדול. מומלץ מאד להכניס אותו ל־RSS) תופסת 185 תווים.

אם נקצר את הכתובת באמצעות tinyurl נוכל להגיע ל־25 תווים, אבל שוב, אנחנו מייצרים פה תלות באתר צד שלישי, ולגולש לא יהיה שום מושג לאן הקישור יזרוק אותו.

לעומת זאת, אפשר לקשר ישירות לבלוג שלו, עם כתובת מקוצרת באמצעות שימוש בפרמטר p שהוזכר בהתחלה, אפילו שהוא שינה את מבנה הכתובות. 30 תווים, כולל קישור לתיקייה בה הוא התקין את המערכת. אם הוא היה שם את הבלוג בתיקייה הראשית, הכתובת הייתה באורך זהה לכתובת המקוצרת שהוא יכל היה לקבל דרך tinyurl, ללא תלות בשום שירות קיצור והסוואת כתובת היעד.

כל מה אנחנו צריכים לדעת הוא את המספר המזהה של הדף אצלו. אפשר לראות את זה במסכי הניהול של האתר, אבל מאחר ואנחנו אין לנו גישה לשם, צריך לאלתר. ובכן, במרבית ערכות הנושא של וורדפרס מספר הפוסט נשמר בערכת הנושא וניתן לראות אותו דרך תצוגת קוד ה־HTML של הדפים במערכת. במבט חטוף שם נוכל למצוא את מזהה הפוסט. נוסיף את הפרמטר p, נכוון לתיקיית היעד, והרי לנו שירות קיצור כתובות עצמאי, ללא שום התערבות של tinyurl או דברים מתוחכמים אחרים.

 <div class="post" id="post-170">
<p class="date">2/9/2008</p>
<h2><a href="http://yehudab.com/blog/2008/09/%d7%a1%d7%a7%d7%...9c/" rel="bookmark" title="Permanent Link: סקריפט אתר קשת גרסה 1.2: האח הגדול">סקריפט אתר קשת גרסה 1.2: האח הגדול</a></h2>
<div class="entry">

כפי שניתן לראות בדוגמה המצורפת, המזהה של הפוסט הנ"ל הוא 170, כך שצריך להכניס לדף פרמטר p=170 בשביל להגיע ישירות לקטע. את הפרמטר מוסיפים לכתובת הדף הראשי במערכת – yehudab.com/blog/?p=170, ווורדפרס באופן קסום יעביר אותנו לכתובת האמיתית של הקטע ברגע שנלחץ על הקישור.

עכשיו אני יכול לשלוח בקלות את הכתובת של הדף הזה באמצעות טוויטר. מישהו רוצה לכתוב תסריט גריזמנקי שמציג את מספרי הפוסטים בסמוך אליהם? אפשר להיעזר גם במדריך של יהודה. 🙂

6 תגובות בנושא “טיפ וורדפרס – כתובות קצרות לדפים”

 1. כמה לינקים הרווחתי בפוסט אחד – תודה, וגם למדתי משהו.ראיתי שעשית את הטריק הזה בתגובה שכתבת ב ynet (שאצלם קישורים עם עברית גורמים לצרות), ולא הצלחתי למצוא את המספר בקוד למרות שחיפשתי.

 2. אני לא כל כך בעד שיטת הקיצור הזאת.
  ראה דוגמה מה שקרה לבלוג שלי.

  בזכות צורת הURLים יכולתי בקלות שלחזר את תאריכי הפוסטים, אבל כל הIDים הדתנו.

  ולכן אם מישהו קישר אלייו, אז הקישור יאבד מהקשרו.

 3. נדב – אם באמת מתעקשים אפשר להחזיר את ה־ID הישנים לפוסטים שפורסמו.

  ה־XML של וורדפרס הוא בהחלט לא פתרון גיבוי, וכדאי מאד שתתחיל לחשוב ברצינות על פתרון אמיתי, עם דגש על כזה שלא יאבד חלקי נותנים מהפוסט.

  השארתי אצלך תגובה (שים לב איך ה־URL שלך קצר בהשוואה למה שאתה שלחת מקודם). שיהיה לך בהצלחה.

 4. כן אבל אם אני מתקן עכשיו את הIDים אז הקשיור הקצר שלך ישבר 😛

  הXML של וורדפרס כולל באופן מלא את כל התגובות ואפילו את הIDים

  מכיוון שבניתי אותו ידני, נוצרו מלא בעיות.

  כמובן שבקרוב אתחיל לגבות את הדטה בייס לכל מקרה.

  נ.ב
  אני צריך מערכת בלוגים שלא מציגה ומקבלת IDים בכלל 😛

השאר תגובה