גוגל מפסיקים לפרסם את פיירפוקס (בלי שום קשר לכרום)

בשנים האחרונות גוגל הריצו תוכנית פרסום שמטרתו הסופית הייתה לפרסם את פיירפוקס. כחלק מהמבצע הם הציעו לבעלי אתרים לשווק גירסה מותאמת אישית של פיירפוקס שמגיעה מראש עם סרגל הכלים שלהם, בניגוד לדפדפן הרגיל המגיע ממוזילה, שמגיע נקי מתוספות, למרות שמרבית התכונות שנמצאות בסרגל הכלים של גוגל נגישות גם ללא התקנתו. כתמריץ על פרסום סרגל הכלים באתרים, גוגל שילמו ביד נדיבה לבעלי האתרים סכומים של בין 10 סנט לדולר אחד, על כל התקנה של הדפדפן דרך כפתורים ששולבו באתרים.

במהלך 2006 התוכנית הפכה להיות נגישה גם למשתמשים בארץ, והוקמו גם בארץ אתרים שכל מטרתם היא לשכנע את הגולש להתקין את הדפדפן דרכם, כאשר הגולש ספק רצה להוריד את הדפדפן וספק נקלע במקרה לאתר. מבחינה רישמית גוגל לא התעניינו יותר מידי בדרך בה בעלי האתרים משכנעים את המשתמשים להתקין את הדפדפן, כל עוד הם לא עוברים על התקנון ומנסים לרמות ולזייף הורדות והתקנות. אתרים מסויימים שילבו המלצה צנועה בתחתית הדף, וחלקם גם התנצלו והודיעו מראש למשתמשים כי הם מקבלים כמה אגורות על כל הורדה, בעוד המקצוענים יותר ניסו לגרום חלק גדול יותר מהעוגה והקימו אתרים שכל מטרתם לתעל את הגולש לקישור ההורדה, והיו גם כאלה שחסמו לחלוטין את הגישה לאתריהם לאנשים המשתמשים בדפדפנים לא נכונים.

זה לא סוד שבתקופה האחרונה מידת ההערכה שלי ושל אחרים כלפי התוכנית ירדה פלאים; בעוד שבהתחלה היה מדובר בתרומה של גוגל לשיווק דפדפנים מתקדמים יותר, בשלב כלשהו היה נראה כי כל משתתפי תוכנית ההפניות של גוגל הם סוחרי לינקים ממולחים, שמנסים בכל דרך למנוע מהמשתמש להגיע לאתרים הליגיטימיים של פיירפוקס, כדי לגרוף עוד כמה לחיצות. לי, אישית, הפריעה מאד העובדה כי במרבית אתרי ההורדה שצצו פתאום אין ולו איזכור לגבי הדרך להגיע לאתרים הרישמיים של הדפדפן. נוצר מצב בו משתמש שמוריד את הדפדפן כתוצאה מהמלצה של אחד מאותם אתרים היה מוצא את עצמו מיד לאחר ההתקנה בודד בעולם זר ומנוכר, ושאין לו יכולת לקבל ייעוץ ותמיכה גם מאותו אתר שלפני רגעים מספר סיפר לו את נפלאות הדפדפן והמליץ לו להוריד אותו תיכף ומיד.

בתחילת ספטמבר הופסקה באופן רישמי תוכנית ההפניות של גוגל, הן עבור ההורדות של הדפדפן, והן עבור מוצרים אחרים, דוגמת Picasa ו־Google Adsense. גוגל לא סיפקו את המניע לדבר, אבל השמועות מספרות שהם פשוט לא הצליחו לגרור מפרסמים נוספים להרפתקאה, ונותרו לבד לפרסם את המוצרים של עצמם. מזה כשבוע שאתרים עצמאיים ובלתי קשורים להורדת הדפדפן בארץ ובחו"ל נותרו מיותמים, וללא עזרה מצד בעליהם הם הופכים לאנדרטות לתקופות בהם ניתן היה להוריד דרכם את הדפדפן. יושבים במקומות אסטרטגיים בתוצאות מנועי החיפוש אך גולשים שיגיעו אליהם נותרים ללא יכולת להוריד את הדפדפן, וייתכן כי אינם מיודעים כלל לפרטי הפרשה העצובה.

מבדיקה קצרה שערכתי, ניתן לחלק את משווקי פיירפוקס עם סרגל הכלים של גוגל בעבר למספר קבוצות עיקריות –

המשתמשים הישרים – אלו שממשיכים לפרסם את פיירפוקס גם כאשר הם מודעים לכך שהם לא יראו תמורה כספית לכך. להערכתי מרביתם אם לא כולם משתמשי פיירפוקס בהווה.

www.agora.co.il/texts/firefox.asp
לפני (התפרסם כאן לפני חצי שנה)
agora.co.il/firefox page - new
אחרי (תצלומסך עדכני)

אלו שלא מעדכנים את האתר – קבוצה לא קטנה של בעלי אתרים שלא טרחו לעדכן את עמוד ההורדה הממומן שלהם, גם כאשר היה ידוע להם כי התוכנית על סף סיום או לאחר שהסתיימה. באתרים אלו תמצאו קוביות לבנות גדולות המסמנות את המיקום שבעבר הופיעו באנרים גדולים וצבעוניים; משתמש שיגיע לאחד מהאתרים הללו כיום ימצא את עצמו ללא יכולת הורדת הדפדפן, וייתכן ואנחנו נאבד אותו באופן מיידי.

לפני
אחרי

בעלי האתרים המסוכנים – הקבוצה המסוכנת ביותר. מדובר באנשים המחפשים את התמורה הכספית למעשיהם, וברגע שלא ניתן להרוויח כסף מהורדות הדפדפן הם יחפשו מיד מקור הכנסה אחר. מדובר באנשים שהשקיעו מזמנם היקר בהרמת אתרי הורדה, ועבדו קשה בשביל לגרום לאתריהם להתבלט בראש תוצאות החיפוש למילות מפתח מסויימות. חלק מאנשים אלו כבר מצאו מקורות הכנסה חלופיים, וחלקם התחילו "לשווק" למשתמשים סוסים טרויאניים ורוגלות תחת הכיסוי של אתר הורדות תמים, ובכך הם בסופו של דבר בונים דעה שגוייה על הדפדפן אצל המשתמשים ובמקביל גם מסכנים את מחשביהם ואף עושים בכוח החישוב שלהם שימושים למטרות מפוקפקות ולא חוקיות.

מישהו יודע מאיפה מורידים?

אני מאד מקווה שאין לנו בארץ אנשים מהקבוצה השלישית. יהיה משמח מאד אם גם בקבוצה השנייה תהיה ריקה, ושכל האנשים שהרוויחו סכומי כסף כלשהם תודות לדפדפן (כמובן גם האחרים מוזמנים!) יתגייסו בעצמם למטרות טובות ויעזרו לנו לפרסם את הדפדפן ולהשתלט על השוק, גם אם אין פרס כספי בסופה של המשימה.

http://agora.co.il footer banner
באנר המופיע בתחתית דפים באתר agora.co.il

9 תגובות בנושא “גוגל מפסיקים לפרסם את פיירפוקס (בלי שום קשר לכרום)”

 1. חשבתי שגוגל וקרן מוזילה חתמו על הסכם מסחרי ל3 שנים הבאות לא? זה אומר שכרום לא אומר לפוגע ביחסי מוזילה גוגל??

  ובאת שהורדת אם סרגל הכלים של גוגל הייתה מעצבנת (למרות שאני משתמש בו ^^") יצא לי לפוגש גם אתרים שלא עובדים על פיירפוקס שיצעו אתו להורדה ^^"

 2. פלי – כפי שכתבתי בהתחלה, לא מדובר במשהו שנובע כתוצאה מיצאתו של כרום או בשל חידוש החתימה. ככל הנראה ביטול התוכנית נובע רק מהסיבה שגוגל מצאו אותה לא רווחית, וכתוצאה מכך הופסק הפרסום הן של פיירפוקס עם סרגל-גוגל ("סרגוגל"?) והן של מוצרי גוגל אחרים כגון פיקאסה, אדוורדס ואדסנס שפורסמו באותה שיטה.

  מעניין שעכשיו פוסטים רבים אצלי בבלוג זוכים בפרסומת של כרום…

  בקשר לאתרים לא תואמים שמפרסמים את פיירפוקס – לדעתי זו חוצפה. למה שלא תספר לנו על האתרים הללו?

 3. יהודה – את התווית ולא שום דבר מעבר לזה, אבל אם תהיה היענות ורצון, אולי תהיה תחרות חדשה עם פרסים שווים לכל נפש (אתה רוצה את הפרס במידה מדיום או לארג'? בשביל אקסטרא צריך לעבוד יותר).

 4. הי תומר, תודה על הפוסט הנהדר.
  אכן אנחנו באגורה מאמינים בפיירפוקס ותומכים בו בלי קשר להכנסות מגוגל (שלא הגיעו ליותר מ4$ בחודש כי כפי שציינת אם משתמש ישראלי הוריד את הדפדפן גוגל הייתה משלמת רק 10 סנט).
  זה פשוט הדפדפן הטוב ביותר שיש כיום, עם אינסוף תוספים שימושיים לכל דבר שרק אפשר לחשוב עליו, וזה שאנשים בישראל עוד משתמשים באקספלורר 6 רק בגלל כח ההרגל, זו תופעה שמעכבת את התפתחות כל אתרי האינטרנט, ואנו רוצים לשנות זאת.

  צור טאוב

  פרויקט אגורה

 5. צור – מדבריך אני מבין שתרמתם לפיירפוקס כמות של כארבעים משתמשים בחודש, כלומר קצת יותר ממשתמש בכל יום. לא רע, בהחלט לא רע…

 6. תומר,
  גוגל לא הפיצו את פיירפוקס רק לשם תמיכה בפיירפוקס. הם עשו את זה בעיקר בשביל לדחוף את סרגל הכלים של פיירפוקס וכל תכנית השותפים של פיירפוקס הכניסה להם הון עתק.
  תחשוב כמה כסף נכנס להם על כל דולר (במקרה הגבוה) שעלה להם כל משתמש חדש בסרגל הכלים שלהם. הרי המשמתשים החדשים מחפשים בגוגל ובסיכוי גבוה לוחצים על פרסומות!
  אני באופן אישי הקמתי מספר אתרים שכל מטרתם היתה שיווק פיירפוקס והרווחתי בתכנית הזאת מספרים שלא חלמתי עליהם… ממש אין לי בעיה עם זה כי עמדתי בהבטחה שלי לגולש וכל מילה שסיפרתי לו היתה אמת. אם אני מקבל כף או לא, זה לא ממש צריך לעניין אותו.
  בקשר לחלוקה שלך לאנשים ישרים ואלה שלא, אז אני כנראה אדם ישר, והיום מפנה את כל קישורי ההורדה שלי לאתר הרשמי של פיירפוקס, ואתה בהחלט צודק. רוב האתרים לא עידכנו את הקישורים שלהם.
  חבל שגוגל לא משיכים לתמוך בקישורים הישנים למרות שהתכנית הסתיימה. היה נחמד אם הם היו עוזרים לגולשים לא להתקע.

השאר תגובה