מחטף הדומיינים בעברית של חברת דומיין-דה-נט

בשבוע שעבר חברת דומיין דה נט יצאה עם תגלית חדשה ומרעישה – יש כזה דבר דומיינים בעברית. האמנם?

דומיין דה-נט, ספקית פתרונות ניהול שמות דומיין, השיקה [שירות] רישום של כתובות אתרים בעברית בסיומות קום, נט, וארג, בשיתוף שלוש ספקיות האינטרנט הגדולות – נטוויז'ן 013, בזק בינלאומי וסמייל 012. שמות הדומיין בעברית יאפשרו לעסקים לפרסם את אתר האינטרנט שלהם בעברית, בלי עיוותים ובאופן שיהיה זכיר ואינטואיטיבי עבור הגולשים. הדומיינים בעברית יהוו שיפור באופן השימוש באינטרנט בישראל: שמות האתרים יהיו זכירים יותר, כתובים ללא עיוותים ויאפשרו נגישות רבה יותר לאוכלוסיות שהשפה האנגלית מהווה בפניהם מכשול.

לכאורה, צעד מבורך, שכן אנשים רבים בארץ לא דוברי אנגלית מלידה, ולעיתים קשה עליהם הקלדת כתובות אתרים בשפה הזרה להם. אלא שלא הכל תמים, ובשירות החדיש של חברת דומיין דה נט ישנם מספר פרטים קטנים שהם "שכחו" לספר לקונים הפוטנציאלים –

א. מחיר הדומיין – חברת דומיין דה נט מתכוונים לגבות מחיר של 210 שקלים לשנה בעבור כל דומיין, ולדרוש התחייבות לשנתיים לפחות (כלומר, תשלום של 420 ש"ח עבור הכתובת בלבד). לשם השוואה, כתובת שמסתיימת ב־com/net/org עולה כיום בסביבות ה־10$, וכתובת תחת התחום של ישראל (co.il/org.il) עולה כ־20$ בלבד.
ב. גישה לדומיין – כאמור בהודעה לעיתונות שהם פרסמו, שלושת הספקיות הגדולות שיתפו פעולה איתם. מה אומר שיתוף הפעולה הזה? – שרק אנשים הגולשים דרך אחת משלושת הספקיות הללו יוכלו לגשת לדומיין החדש שלנו, ולא אף אחד אחר, שמתחבר לרשת דרך מקום העבודה שלו, המוסד הלימודי שלו, או דרך ספקית אינטרנט אחרת, קטנה יותר או מקומית. מיותר לדבר שגולשים מחו"ל נחסמים אוטומטית לגישה, מאחר ואין להם שום "שיתוף פעולה" עם חברת דומיין דה נט. במילים אחרות, חברת "דומיין דה נט" משלמת סכום כסף נכבד לספקיות כדי שהן תוכלנה להציע שירות שלא ברור מי צריך אותו.
ג. שימושי הדומיין – עם הדומיין שתקנו לא יוכל לשמש למטרות שהן מעבר לגישה ישירה לדומיין – מנועי חיפוש כגון Google יתקשו לסרוק אותו, פשוט כי הם לא יצליחו לקבל פרטים על הכתובת משרתי ה־DNS שלהם. דואר אלקטרוני אפשרי בתיאוריה עבור משתמשים מהארץ, אלא ששירותי דואר רבים (hotmail למשל) נמצאים בחו"ל וגם אלו לא יצליחו לאתר את השרת עליו מצביעה הכתובת.

יואב קרן, מנכ"ל דומיין דה-נט: "שמות הדומיין בעברית יהוו כלי שיווקי לחברות ולעסקים. השימוש בשם האמיתי של הארגון, בשם המותג, כפי שהוא כתוב בעברית ומוכר על ידי הלקוחות יביא לכך ששמו של אתר האינטרנט שלהם ייזכר על ידי הגולשים, וכמות הכניסות לאתר שלהם תגדל. באותה עת, שמות הדומיין בעברית מסירים את מחסום השפה האחרון באינטרנט".

האם הארגונים מודעים לכך שהרשם ממנו הם רכשו את הכתובת במיטב כספם בעצם גרם לאתר שלהם להיות נגיש רק עבור משתמשים דוברי עברית מישראל? האם הם ירכשו את הכתובת הזו רק בשביל שאנשים שיקלידו בעברית את כתובת האתר יצליחו לגשת אליו? מי הסמיך את אותה החברה למכור לנו דומיינים פיקטיביים ולספר לנו רק חצאי אמת, ומי בכלל אישר לספק הגישה שלי לשתף פעולה ולאפשר לחברות לעשות שימוש בדומיינים פיקטיביים?

דומיינים בעברית אינם נושא חדש. למעשה, אותה חברת דומיין דה נט השיקה את אותו השירות לפני, תחזיקו חזק, 8 שנים. אם השירות הזה היה מצליח, או היה לו פוטנציאל כלשהו, בטוח שהיום היינו מכירים בו, ולא צריכים שיעשו השקה מחודשת למוצר בשביל לנסות לשכנע כמה פראיירים נוספים להשתמש בו.

הכתובות יירשמו בעברית, עם הסיומות העבריות "קום","נט" ו"אורג" (לדוגמה: "אינטרנט.קום" או "וואלה.קום"). על ידי הקשת כתובת האתר בעברית בחלון הכתובת בדפדפן יישלח הגולש לאתר האינטרנט המתאים. מחיר הרישום של האתרים, אגב, יהיה יקר יותר מרישום כתובות באנגלית: 100 דולר לשנתיים.

מעניין. אפילו המחיר נשאר דומה.

מבטיחה כי אם ספקי האינטרנט ישתפו איתה פעולה, ניתן יהיה לרשום כתובות דואר אלקטרוני באותיות עבריות המבוססות על שם הדומיין העברי. i-DNS.net ו-Domain The Net מתכוונות לפתוח לרישום עתידי גם כתובות אינטרנט בערבית וברוסית.

רגע. כדי שאפשר יהיה לשלוח דואר אלקטרוני בעברית אמרנו שהכתובת הזו צריכה להיות מוכרת ורישמית. מאחר והיא לא כזאת, כל ספקים בעולם צריכים לעשות "שיתופי פעולה" עם חברת Domain The Net כדי שהדואר האלקטרוני יוכל לזרום ליעדו. ללא ספק, מדובר בחזון מוגזם.

כבר אז היו אנשים שהתנגדו לשירות מקרב הספקיות. כנראה ובמרוצת השנים חברת "דומיין דה נט" הרוויחה מספיק כסף ממכירת דומיינים, וזה מה שגרם לה לנסות שוב את מזלה באותם עסקים אפלים, רק שהפעם באמצעות תשלום סכומי כסף גדולים יותר לספקיות בארץ.

השירות הנוכחי ש-Domain The Net מציעה הוא בעייתי מבחינה טכנולוגית, משפטית וצרכנית", אומר עמי פיינשטיין, סמנכ"ל פיתוח העסקי באינטרנט זהב. "הטמעת השירות תאלץ אותנו לשנות את שרת ה-DNS שלנו, וזה מסוכן ובעייתי. נוסף על כך, הם מאפשרים לכל אדם לרכוש שמות מסחריים, כמו מקדונלד'ס.קום. נושא זה לא נבדק מהבחינה המשפטית.

"אמנם, ספקי האינטרנט צריכים לשדרג את שרת ה-DNS שלהם, כדי שיוכלו לנהל כתובות רב לשוניות, אך מדובר בפעולה פשוטה, התקנת טלאי עדכון במערכת ה-DNS", משיב קרן. "עד שהספקים ישדרגו את השרתים שלהם הגולשים יכולים להשתמש בשירות ללא תלות בספק, באמצעות הורדת תוכנת העדכון מהאתר שלנו והתקנתה במחשב האישי".

מה שחברת דומיין דה נט לא הבינו אז ומנסים גם היום הוא לגרום לנו לחשוב שמדובר רק בשדרוג קל, וכי העתיד הוא בכיס שלהם. ובכן חברי, המצב שונה. דומיין דה נט לא הוסמכו מעולם למכירת דומיינים תחת שמות מתחם פיקטיביים, ואינני חושב שספקי האינטרנט הגדולים בארץ היו צריכים לשתף פעולה עם חברה שמטעה את לקוחותיה בצורה כזו!

חברת Domain The Net היא רשם מוסמך מטעם איגוד האינטרנט הישראלי לכתובות בישראל, לא כתובות בעברית. הסיומות "קום", "נט" ו־"אורג" אינן סיומות חוקיות ברשת האינטרנט, ולכן לא ניתן לרשום כתובות תחת המתחמים הללו. לחברת דומיין דה נט זה לא מפריע, ובאמצעות שותפיה העסקיים היא דוחפת לכם את הכתובות הללו בלי שבכלל ביקשתם. בניגוד לכתובות אינטרנט חוקיות שאחוז מסויים מהרווח המתקבל בגינן מופנה לשיפור תשתיות הרשת וקידום אינטרסים של האיגוד, כאן הרשם גורף לכיסו את כל הסכום, ללא שום בקרה או שליטה; אם מחר החברה נסגרת או נעלמת אף־אחד לא ערב לכם על הכתובת, וברגע שהחברה תיסגר או תפשוט את הרגל כל הכתובות יעלמו והכסף לא יוחזר ללקוחותיהם.

באיגרת של איגוד האינטרנט הישראלי בשנת 2001 הם סיכמו את המצב בצורה די ברורה

הפתרון הטכנולוגי לשמות מתחם בשפות לאומיות חייב להתבסס על תקן אחיד,‬ ‫פתוח, ושאינו קנייני (Proprietary‬). כך תישמר תאימות עם המבנה הקיים של רשת האינטרנט, ‫המבטיח העדר כפילויות בכל מרחב השמות העולמי, וגישה גלובלית לכל שם מתחם בעולם. כל‬ ‫נסיון לתקו; נושא זה באמצעות פתרונות פרטיים, ללא קשר לאיכותם הטכנולוגית של פתרונות‬ ‫אלה ולכוונותיהם הטובות של יוצריהם, הוא בעייתי. נסיון מעין זה צפוי ליצור שמות שהנגישות‬ ‫אליהם מוגבלת – מחד, ולגרום כפילות ברישום השמות – מאידך (כלומר, שם אחד עשוי להירשם‬‫מספר פעמים, ע"י אנשים שונים – אחד בכל פתרון מתחרה, עובדה שתיצור חוסר בהירות וקשיים‬
‫אצל המשתמשים). יצוין, כי בניגוד לפרסומים שונים, לא ניתנה עד כה הסמכה מסוג כלשהו‬ ‫לרישום שמות בשפות לאומיות ע"י חברה, טכנולוגיה או רשם שמות.‬

מאז 2001 אמנם היו שינויים ברשת, וניתן לרשום שמות מתחם תחת מתחמים כגון .com עם סימנים בעברית או סימנים בשפות אחרות, אבל גם בסוף 2008 אף־אחד לא הסמיך שום חברה להמציא תקנים חדשים לרשת, ולאמץ סיומות חדשות ולא מוכרות. אמנם יש התקדמות בכיוון הזה וצפוי ששמונה שנים מהיום תהיה התקדמות כלשהי בנושא, אבל כל עוד לא מדובר בפתרון מלא ומושלם, שלא נותן לגיטימציה לחברות צד שלישי להשתלט על נכסי רשת חשובים ויוקרתיים, אסור לנו להתפתות ולשתף פעולה עם אותם הגופים שמנסים וינסו לטעון אחרת ולהציג את הפתרונות שלהם בתור משהו שקיבל את ברכת הדרך מכל אותם גופים הממונים על הרשת.

שיהיה ברור, יש פעילות בנושא מצד הגופים הטכניים שמתחזקים את הרשת בהובלת ICANN. נכון לזמן כתיבת שורות אלו קיים ברשת מתחם עליון אחד בעברית מלאה (המתחם ביידיש אם נדייק בעובדות) שמהווה אזור ניסויים ובעתיד ייתכן ונראה התרחבות מצאי הכתובות ברשת. בנתיים, עלינו להתאזר בסבלנות, כי חברת דומיין דה נט מודיעים בצורה רישמית באתר שלהם כי ברגע ויהיו סיומות חוקיות כל הכתובות שנרשמו דרכם יאבדו את ערכן, ובנוסף מאחר ולא מדובר בכתובות חוקיות לא הייתי מהמר עליהן כי בכל רגע נתון יכול כל ספק גישה לעשות את ההחלטה הנכונה ולהעיף משרתי ה־DNS שלו את הקישור שירות של חברת דומיין דה נט.

לבנתיים – אפשר לרשום שמות מתחם בעברית תחת חלק מהמתחמים הכלליים ובמתחמיהן של מספר מדינות (ישראל לא בניהם; לאיגוד האינטרנט שלנו הפתרונים).

עוד כתבו בנושא: עידוק, ליאור קפלן, אלעד בבלוגלי.

35 תגובות בנושא “מחטף הדומיינים בעברית של חברת דומיין-דה-נט”

 1. הלינקים שלך לדומיינים ב-TLD טעסט לא עבדו לי מהרסס בציפור (השועל פתח אותם URLEncoded, ז"א עם אחוזים וספרות), אבל כן עבדו לי כשלחצתי עליהם בשועל.

  תפתח באג. 🙂

  וגם: לא ידעתי! איזה מגניב! TLD ביידיש.

 2. לירון – תוכל בבקשה להעתיק לכאן את הקישור שקיבלת מת'אנדרבירד? זה עשוי לעזור לנו. 🙂

  בעיקרון הכתובות הללו אמורות היו להיפתח אצלך בתור punycode, כלומר דומיין אנגלי שמתחיל במחרוזת xn--‎. מאחר וזה לא קרה, אכן יש פה באג.

 3. אחרי שלחצתי על הקישור של דוגמה.טעסט בציפור, אני רואה בשורת הכתובת את זה: http://www.דוגמה.טעסט/
  והודעת השגיאה של השועל היא:

  Firefox can't find the server at http://www.%d7%93%d7%95%d7%92%d7%9e%d7%94.%d7%98%d7%a2%d7%a1%d7%98.

  בקיצור, את כל מה שבין ה-http:// לסלאש הראשון שאחריו צריך לפענח מ-urlencoding ואז לקודד אותו ל-punycode. או לחילופין, הציפור צריכה לשלוח לדפדפן את הכתובת בצורה אחרת.

  זה קצת אתגר מבחינת אבטחה. הציפור לא יכולה להעביר את הכתובת לא מקודדת כי אז זה פתח לאקספלויטים (אני חושב. לא ניסיתי), והשועל צריך להזהר עם מה שהוא מפענח ואיך שהוא מתייחס לזה אח"כ, הרי לפעמים צריך להשאיר את מה ש-urlencoded כמו שהוא ולא לקודד מחדש (כי אז למשל URL שמקודד במקור ב-iso8859-8 ויקודד ב-UTF8 לא יעבוד).

 4. תומר בוקר טוב,

  1. הפוסט הזה מאד מעניין (אני אישית לא ידעתי שהם מתכננים שירות שכזה) – אבל הוא מעניין בהיבט של זה שהחברה היא רשם מוסמך של ISOC וככל הידוע לי ISOC פועלים כל הזמן על מנת שיעבדו בצורה תקנית . כלומר ISOC שהוא גוף שמנסה להכתיב עבודה תקנית , הסמיך גוף אחר שפועל כנגד או בשונה מהתקינה.

  אני חושב שיש יותר ממקום לפנות ל ISOC בנושא , כדאי מאד שהם יהיו מועדים לזה ושיבדקו אם אין במקרה הזה חריגה מתנאי הרשיון שניתנו לרשם .

  ברור לי לגמרי למה ספקי האינטרנט משתפים איתם פעולה – למרות שאולי הם לא אוהבים את זה , כל אחד מהם חושש שהאחרים ישתפו פעולה והוא יישאר מחוץ למשחק.

  2. אם כבר ציטטת אנשים , כדאי לציין מהיכן הציטוט על מנת שהקהל הרחב יוכל לקרוא אותו היישר מהמקור .

  3. אנשים טכניים יבינו אולי מה נעשה כאן – אני בספק אם אנשים רגילים מהשורה יבינו אם הם יקראו את זה *איך* זה מתבצע , אני רק מקווה שהם יבינו שזה לא טוב להם ולאף אחר.

  4. אין לך בעיה שאחרים (דהיינו אני ) יקשרו לפוסט הזה – נכון ?

  יום טוב .

 5. אפשר גם למצוא בזה זוית חיובית, כי הענין הזה מוכיח את הגמישות של הפרוטוקולים שמהווים את התשתית של האינטרנט. בעצם דומיין דה נט יוצרים פה רשת אינטרנט (במשמעות הWWW) חדשה.

  כמובן שפרוטוקולים זה לא הכל ובשביל שתהיה משמעות לכל הדבר הזה צריך לדאוג שגם יהיה כלים לעבוד איתם בצורה החדשה. אולי אם הם היו דואגים שמנוע החיפוש של וואלה היה מאנדקס את האתרים שלהם ומשחררים תוספים לדפדפנים בשביל שיוכלו לעבוד במקביל ברשת הקיימת והחדשה המהלך הזה היה יותר הגיוני.

 6. לירון – קישורים בעברית הם נושא מסובך כאשר קידוד הדף איננו unicode, ולכן עדיף להימנע מכך. זה שת'אנדרבירד שלח את הכתובת בתור escaped-entites זו בעיה. למרות זאת אני בספק אם הדבר יכול לשמש כפרצת אבטחה.

  דורון – גם אני לא חושב שזה תקין שחברה שמוכרת דומיינים פיקטיביים תהיה בעלת הסמכה מאיגוד האינטרנט לרישום דומיינים בישראל (להבדיל מעברית), והדבר עשוי לבלבל את הצרכנים.

  כששאלתי את דומיין דה נט למעשיהם לפני ימים מספר הם לא הסתירו ממני את העובדה שאלו לא דומיינים של ISOC, אבל מצד שני הדבר לא מופיע באתר בצורה גלוייה, ולכן ייתכן ואנשים שמגיעים דף הרישום באתר של ISOC עשויים לטעות ולהתבלבל.

  בקשר לציטוטים – כל מה שציטטתי הוא מההודעה לעיתונות שחברת Domain The Net הוציאו שבוע שעבר, כתבה על השירות של החברה מאת גל מור מלפני 8 שנים, וההודעה שהאיגוד פירסם בנושא בשנת 2001.

  לא רק שאין לי בעיה שתקשר אלי, אלא שאני מתכנן להוסיף לפוסט קישורים לדברים שנאמרו בנושא בשבוע האחרון. ביחד נוכל לדאוג שמידע בנושא יהיה מספיק גבוה ומובלט כדי שאנשים שיבקשו לרכוש דומיינים כאלה יקבלו תמונת רקע מלאה לפני שהם מתפתים להצעה, במיוחד כאשר חברת DomainTheNet דואגת לפרסם את השירות שלה על־גבי דפי תוצאות החיפוש לדומיינים בעברית.

  מרק – מעולם לא הייתה מגבלה בנושא. למעשה, אפשר למצוא כמה ממימושים תקינים של רישום דומיינים בצורה דומה ואף הפניית גולשים לשרתים מיוחדים בהתאם לצורת החיבור שלהם – הדבר קיים ובשימוש הן עבור גולשים המחוברים כיום לרשת דרך בזק עם ADSL והן גולשים המחוברים דרך תשתית הכבלים.

 7. לא ממש קשור, אבל אם כבר מדברים על המצאת top-level-domain name, אז שווה להזכיר את:

  http://www.opennicproject.org

  למי שתמיד רצה לעצמו דומיין ‎.geek ולמען הרושם: כל ה"שאר" לא יוכלו לגשת אליו 🙂

  להבדיל מהחמדנים מ־Domain-Ze-Net, הקבוצה הזו רושמת שמות בחינם.

 8. צפריר – אני עשוי להגדיר את זה על הנתב שלי. למען השם, למה שמישהו ישתמש בזה? גם ככה כנראה יש להם דומיין רגיל בנוסף לדומיין הגיקי, אחרת לא היה להם לאן להפנות.

 9. יפה אמרת.

  אגב, מה מונע מממני למצוא את הקידוד IDN של כתובת עברית (כזה שמתחיל ב-xn כזה) ולרשום אותו תחת דומיין ישראלי? אם אקליד כתובת עברית, הדפדפן לא יתרגם אותה לכתובת שרשמתי ויביא אותי אליה?

 10. צחי – אחד מההגבלות של רישום הדומיינים היא שדומיין לא יכול להכיל שני תווי מינוס צמודים. קידוד IDN עושה שימוש בכתובות שלמעשה אינן חוקיות במבנה הרגיל, ולכן אתה לא יכול לזייף ולרכוש כתובות כאלה מבלי להצהיר שהן כתובות IDN.

  אגב, אפשר להשתמש ב־IDN גם בתור סאבדומיין. אין בעיה להרים בלוג בבלוגלי לצורך העניין תחת מתחם "עברי".

 11. אתה ממש נשמה טהורה ומלא טוב לב מר תומר כהן
  קשה לך לראות יוזמות עסקיות של חברות שרוצות
  לשפר את מצב הגולשים בישראל
  בגלל אנשים חוכמולוגים כמוך אנחנו נראים ככה בעולם
  תתבייש לך

 12. תומר שלום,

  אני מכין מאמר בנושא חשיבות שמות מתחם בדירוג האתר ע"י מנועי החיפוש.

  אמנם אין עדיין תוצאות בשטח (בעברית), אבל הקולגות מסין (שם השמות האלה כבר בשימוש מזמן) מדווחים על תוצאות חיוביות.

  כך שייתכן ולפחות לנישה הזאת יהיה ביקוש.

 13. SEO ערס – שים לב שדווקא בתחום ה־SEO הדומיינים הללו חסרי כל שימוש, מאחר וגוגל לא יכולים טכנית לאנדקס אותם, להבדיל מדומיינים בתבנית של http://www.דוגמה.com, כך שיש הבדל גדול בין ביקוש לשימוש.

  אליהו52 – אמת. לפני מספר ימים פנו אלי מ־ynet בבקשה לעשות שימוש בתוכן שפרסמתי כאן. סחה על העירנות. 😉

  גדי – "יוזמות עסקיות"? יש לי יוזמה בשבילך שאני רוצה לקדם – אני אמכור אוויר בשקל, ואתה תעזור לי. הולך?

 14. תומר, זה לא חד משמעי. לצערי, אני נעזר במתורגמן לצורך התקשורת עם הסינים, לכן לא אביא כאן את תגובתם במקור. אבל המשמעות היא שהשמות האלה (שהם בדיוק באותה השיטה כמו אלו של דומיין דה נט) כן משפרים את הדירוג. פניתי גם לאנשי גוגל העולמית (אני לא מעלה בדעתי שגוגל/יאהו יכולים להרשות לעצמם לא לסרוק אתרים בשוק הכי גדול בעולם).

  פניתי לאנשי החברה (DOmainthenet) לצורך הבדיקה, ותוך כמה שבועות יהיו לי הממצאים הראשונים. אם כי, עדיין, רצוי לצבור לפחות חצי שנה ותק לדומיין, כרגיל.

 15. הבעיה היא לא בשימוש ב-IDN/Punycode. זה סטנדרטי ולאף אחד (כולל מנועי חיפוש, למיטב ידיעתי) אין בעיה עם זה.

  הבעיה היא שהם המציאו סיומת – אין סיומת כזאת, ".קום". הם פשוט מגדירים אותה ידנית על שרתי ה-DNS של הספקיות השותפות, ואז הרשומות האלה לא נגישות לאף אחד מחוץ להן, כי אם מישהו מארה"ב (כמו הבוט של גוגל) ינסה לחפש ב-DNS שלו את "איציק.קום", הוא יגש ל-root servers של מערכת ה-DNS, והם יגידו לו "יא דביל, אין דבר כזה .קום!".

  אם, לעומת זאת, הוא יחפש את "חדשות.com", הם יגידו לו "פנה לשרתי ה-DNS של .com, הנה הם" ויתנו לו רשימה שלהם, כי שרתי השורש מכירים אותם, ואצלם הוא ימצא את התשובה.

  אם וכאשר ICANN יכירו בדיומת ".קום" ויוסיפו אותה ל-DNS root servers, אז בכיף. אני עדיין אחשוב שזו מסחטת כספים מיותרת, אבל לפחות זה לא יהיה רמאות (לכאורה, על פניו).

  הרמאות לכאורה, אגב, היא לא בכך שהשירות קיים (כאמור) אלא בזה שהוא מוצג כסטנדרטי וכנותן יתרון. בנוסף, זה נראה כאילו נעשה כל ניסיון לבלבל בין השירות הזה לבין IDN/Punycode, כאילו כדי "לרחוץ" בלגיטימיות של IDN.

  לא יודע לגבי סין. שם בכלל האינטרנט הוא כולו מפוקח וכולם עוברים דרך פיירוול ממשלתי, אז תאורטית זה לא בעיה להקים TLD פנימי למדינה. בישראל זה לא ככה (עדיין?), וכל עוד יש הרבה מערכות DNS נפרדות, להקים TLD פנימי זה לא באמת פרקטי, וניסיון להציג את זה כך נע בין תמימות לפשטנות לרמאות.

 16. אז מה? לא לרכוש דומיין עברי לאתר של החברה בה אני עובד?
  לא תהיה אפשרות לעשות רידיירקט לכזה דומיין? הוא 'ינעל' את הדומיין המקורי/תקני של האתר?

  * סלחו לי על הבורות הטכנית בדיון שכזה..

 17. אילן – אם אתה רוצה לבזבז את כספי החברה שלך על מוצר שלא בהכרח יביא תפוקה כלשהי, וברגע אחד יכול כל אחד משלושת הספקים (היחידים!) שתומכים בשירות לגרום לכל הדומיינים להיעלם לעולמי עד – שיהיה בהצלחה.

  כל עוד זה לא דומיין אמיתי, אין בו בכלל את האפשרות לנעילה או העברה. אף רשם אחד לא מכיר ותומך בדומיינים כאלה.

 18. תודה על התשובה תומר.
  אם אני מבין נכון זה או הדומיין הזה:
  המקצוענים.קום
  או זה:
  pro.co.il
  אין אפשרות לשלב, כך ששניהם יפנו לאתר?

  1. למה שלא תרחיב קצת על דעתך זו? נכון, קניית שמות מתחם באנגלית הרבה יותר יעילה כיום, אבל זה קצת מוזר שלמרות שאנשים רבים מנהלים את כל הפעילות שלהם ברשת בשפה העברית, הם עדיין נדרשים להקליד כתובות באנגלית כדי לעבור מאתר לאתר. נכון, לרובנו אנגלית בסיסית היא לא מחסום, אבל ישנם אנשים בארץ שמרגישים קצת פחות בטוחים בעת שימוש בשפה זרה.

  1. יוני, שים לב בבקשה שהסיומות של דומיין דה נט אינן חדשות וקיימות ברשת מזה זמן רב, וגם אינן זולות יותר מסיומות "רגילות" שנתמכות על־ידי כלל הרשת.

   כדאי לא להתבלבל בין זה לבין הסיומות החדשות שאתה מדבר עליהן באתר שלך, ורצוי מאד שתציג בו גילוי נאות שאתה עובד באחת מחברות רישום שמות המתחם בארץ (שאינה דומיין דה נט עליה נכתב ברשומה זו) כך שהתגובות שלך כאן ובבלוג שהקמת אינן משקפות רק דעה אישית אלא נועדו גם כדי לקדם את העסק ממנו אתה מקבל שכר.

השאר תגובה