היום שבו לקחו לנו את הרשת

אחת הסיבות שמוזילה החליטו להיכנס חזק לתחום המכשירים הניידים הוא שמדובר בתחום בו החופש של המשתמש קטן, והספקים מגבילים את השימוש שלהם ברשת. למעשה, חיבור לאינטרנט דרך מכשירי הסולולר בארץ עולה סכום לא קטן, ותמורת תשלום זה אנו מקבלים דפדפן איטי ומוגבל, וכל מיני מגבלות שמטיל עלינו נותן השירות (כמו למשל הזכות להשתמש בגוגל במכשירים של פלאפון). ישנם מכשירים בשוק שמצויידים בדפדפן שאפילו שורת כתובת אין לו, וישנם לא מעט מכשירים שלא ניתן להתקין עליהם דפדפנים אלטרנטיבים דוגמת Opera Mini ודומיו.

בשבועות האחרונים אנחנו רואים בארץ מגמה חדשה – להגביל את האינטרנט גם בחיבור הבייתי שלנו ולגרום לחיבור שלנו להיות נחות יותר. לא, אני לא מדבר כאן על הגבלת תעבורה חודשית לגולשים כבדים (קרי – משתפי קבצים ואנשים שמורידים דיסקים של לינוקס), וגם לא על הצעת חוק סינון האתרים (892) – שני הנושאים מעניינים וחשובים, אבל לא נתעקב עליהם בהזדמנות זאת.

אנשים יקרים, אל תתנו להם לקחת לנו את הרשת! חייבים להשאיר את הרשת חופשית ופתוחה!

שתי דוגמאות מהשבועות האחרונים –

כתובות אינטרנט שלא קיימות מובילות למנועי חיפוש – באופן מסורתי ידוע כי שורת המיקום בדפדפן משמשת גם כשורת חיפוש במקרים שברור שהכתובת שהוקלדה איננה רלוונטית. השליטה על מנוע החיפוש בו יתבצע החיפוש נקבעת בדפדפן, ומופעלת כאשר מוכנסת כתובת לא תקנית או כזו שאינה קיימת. לאחרונה מנוע חיפוש מסויים (רמז – לא גוגל) התחיל להציע כסף לגופים שיפנו אליו חיפושים, ופתאום כל הספקים מפנים ל־live.com כאשר מקלידים כתובות שאינן נגישות.

יצירת סיומות אינטרנט פרטיות – פתאום כל הספקים התחילו לזהות סיומות אינטרנט לא מוכרות באמצעות שיתופי פעולה עם גופים שמנסים להשתלט על מתחמי כתובות ולעשות סלט ברשת.

המצב הזה לא ייחודי לישראל, אבל איכשהו מאד מתאים לישראלים לנסות להשיג עוד שליטה ועוד כסף על חשבון הלקוחות. לשם השוואה – מחירי העיתונים עולים משנה לשנה, אבל כך גם כמות הפרסומות שמופיעות בהם. לא רחוק היום שנשלם כסף על צפייה בפרסומות שבעיתון.

כאשר השליטה היא בצד שלנו, אנחנו אלה שמחליטים אם לסנן או לחסום, ואם ברצוננו להשתמש בשירותים נוספים באמצעות התקנת תוכנה – אפשר להגדיר על המחשב שרתי dns שיטפלו בסיומות חדשות, ואפשר להתקין תוכנות שיתנו לנו גישה קלה למנועי החיפוש – הכל בשליטה מלאה שלנו.

להבדיל, כאשר הספק מטיל עלינו גזרות נוספות, אנו נותרים חסרי עונים ללא יכולת התגוננות. כאשר פניתי לספק הגישה שלי לפני מספר שבועות בבקשה לברר איך קרה שהמחשבים שלי בבית החליטו יום אחד לעשות חיפוש בווינדוס התברר לי כי התומכים כלל אינם מיודעים לבעיה, ומאשימים את הווינדוס והאינטרנט אקספלורר כאשמים למחדל. כאשר מסבירים להם כי שני אלו אינם מותקנים אצלי, מגיעים למצב בו לתומך אין פתרון או המלצה, והוא בעצם משאיר את הבעיה ללא טיפול הולם. ומה שמרגיז יותר זה שהם לא עדכנו אותנו על שינויים בצורת הגלישה שלנו.

ואני אומר – למה נפסיק כאן? בואו נמשיך להרוס לעצמנו את הרשת.

חסימת אתר מתחרה – רוצה שכולם יגיעו לאתר שלך ולא לאתר של המתחרים? שלם לספקיות הגישה לרשת סכום כספי כלשהו – והם יגרמו לאיטיות חריגה בגישה לאתר המתחרה. בעבור סכום כפול (פלוס שכר לעו"ד במידה ויתבעו) ספקיות האינטרנט גם יעשו הפנייה לאתר שלך.

סטטיסטיקות – הם יכולים לדעת לאן אתה גולש ומתי. למה שלא ימכרו את כל הנתונים הללו לחברות שמנסות להרכיב מפה של הרייטינג באתרים? אני כבר רואה את זה – מדד נטויז'ן, סמייל טרנדז, בזק רייטינג.

מלשינון.נט – גלשת למקום "אסור"? בן/בת הזוג או ההורים יקבלו באופן מיידי הודעה ב־sms.

אתרים חצי מחיר – גולש בבזק? אתה מקבל את וואלה בחצי מחיר. על כל גישה לאתר אחר תשלם תעריף גבוה במיוחד. אבל זה לא יפריע לאף־אחד, כי כולנו יודעים שיש הכל בוואלה.

גלישה מודרכת – הספק יחליט איזה אתרים מתאימים לגלישה שלך וידאג שהם יעלו אצלך בדפדפן בזמנים מוגדרים מראש, ככה שאתה לא צריך יותר "לגלוש", פשוט צריך לבהות במסך.

אתם מוזמנים להוסיף עוד בתגובות.

15 תגובות בנושא “היום שבו לקחו לנו את הרשת”

 1. מעניין כמה זמן יקח לכתבים של ווינט לקרוא את הפוסט ולכתוב כתבה…זה אולי הדבר הכי טוב בווינט שיש לכותבים שלהם את הבלוג הזה במועדפים (אולי אפילו בסימניות? 😉 )

 2. אדיר – אל תלכלך על ווינט/כלכליסט. בסופו של דבר רק שם יש כתבי מחשבים. כלכליסט עשו מסע רכש והעבירו אליהם את כל כתבי המחשבים מהעיתונים/אתרים מתחרים.

 3. אולי,עדין הם כ"כ גרועים שהם מעתיקים מכל מיני מדריכים מחו"ל ואפילו משאירים את התמונות באנגלית ולא משנים לעברית…ראיתי את זה בכמה מדריכים שלהם על פיירפוקס למשל..אנחנו בישראל בישראל מדברים (בעיקר) עברית…למה לעשות מדריך עם תמונות באנגלית?

 4. אני לא ראתי את המגה הזאת ככה… אבל בחלט נכנסתי לסוג של הלם שראתי בפעם הראשונה את התוכנה ההיא שמצלמת כול 10 שניות את מסך המחשב עוקב אחרי כול לחציה והקלה של ילד ושלחת לאם SMS + מייל אבל דברים אוסרים… תמיד חשבתי שגוגל הוא האח גדול המסוכן מסתבר שהיום ילדים בני פחות מ10 צרכים לפחד מהורים שלהם….

  משש עצוב שזה מה שקורה… ספקתיות האינטרנט גם ככה עושת יותר מדי כסף על חשבנון ולא נותם לנו שירותי (משתמשי לינוקס)

 5. תומר, מה שאתה מספר כאן חמור ביותר. גם אני שמתי לב להופעה של live.com לאחר הקלדת כתובת שאינה קיימת, אבל מכיוון שזה לא היה אצלי בבית לא חקרתי את הנושא לעומק.

  כל הנושא הזה מזכיר מאד את הוויכוח שמתחולל בארה"ב על net neutrality. עניין כזה חייב להיות מוסדר על ידי רשויות החוק במדינה, אבל הרשויות בישראל לא יעשו כלום (במקרה הטוב) אם אנחנו לא נילחם על הזכות שלנו.

 6. "לאחרונה מנוע חיפוש מסויים (רמז – לא גוגל) התחיל להציע כסף לגופים שיפנו אליו חיפושים, ופתאום כל הספקים מפנים ל־live.com כאשר מקלידים כתובות שאינן נגישות."

  קצת לא מדוייק ומאוד מוטה. העיקרון של תשלום עבור מיקום כברירת מחדל לא הומצא ע"י מיקרוסופט והוא נהוג כבר שנים ע"י גוגל ויאהו. רוב ההכנסות של מוזילה באות מגוגל ומכך שהוא מנוע החיפוש שמגיע כברירת מחדל בפיירפוקס. כנ"ל לגבי אופרה (למרות שמדובר בנתח קטן יותר מההכנסות). דווקא במקרה הזה מיקרוסופט לא המציאו כלום, אלא הצטרפו למשחק.

 7. ארז – העניין כאן הוא לא תשלום עבור מיקום אטרקטיבי בתוצאות אלא תשלום לפי כמות החיפושים שמשתמשים שלך יצרו באתר. נכון, מוזילה מקבלים סכום יפה מגוגל על החיפושים שאתה מבצע עם פיירפוקס, והסכם דומה קיים גם עם דפדפנים אחרים, אבל כאן המקרה שונה – כאן מכריחים אותך להיכנס לאתר הנ"ל במקום לקבל את הודעת השגיאה המתבקשת, ובכך גם גורמים לדפדפן לרוץ ישירות למנוע החיפוש שלהם במקום לתת לדפדפן שליטה (ויכול להיות שהוגדר לדפדפן להציג תוצאות חיפוש בכלל מאתר מתחרה).

  חזי – התופעה הנ"ל איננה חדשה ומסתובבת בארץ כבר כמה פעמים. כבר נעשו פניות רבות למוקדי התמיכה של הספקיות בדרישה להסיר את המעקף הזה, אבל במבית המקרים התומכים שוללים את קיומו של מעקף כזה.

  אני חושב שאם נקדם את נושאי החופש עוד טיפה, יהיה לנו מספיק תומכים בשביל לדרוש מהאיגוד להיכנס ולהתערב בנושא.

 8. תודה, לא ידעתי. למזלי התופעה של הפנייה למנוע חיפוש בעת "404" לא קורית (בזק בין לאומי).

  תודה שאתה מספר, אחרת לא ממש היינו שמים לב וממשיכים לחיות בבורות שלנו.

 9. elcuco: דפי 404 יהיה לספק הרבה יותר קשה לתפוס ולנתב, מה גם שאתרים ומערכות רבות עושות שימוש בדפים אלו בשביל לנתב את המשתמש לדפים הנכונים.

  מדובר כאן על שגיאה לפיה שם מתחם שלם מופיע כקיים למרות שהוא איננו כזה, וכניסה אליו מנתבת את הגולש למנוע החיפוש הנבחר בצד השרת. התחכמויות כאלה אין לדפדפן אפשרות לתפוס, מאחר והוא קיבל תשובה חיובית משרת ה־dns ולכן שיער שהדומיין קיים.

 10. el.li – לפחות חלק ממשתמשי נטויז'ן כבר דיווחו על התנהגות מוזרה וחריגה. לפחות במקרה של דומיין דה נט בטוח שאתה כבר "סובל" מהשינוי.

 11. הדרך הכי טובה להיפטר מהפניות DNS כאלו הוא לא להתקשר לספקית (לפחות לא לתמיכה הטכנית, אולי לשירות לקוחות), מה לעשות שהספקיות לא יקשיבו בקלות לטענות שלנו. אני כמעט בטוח שיש לתומכים הוראה חד משמעית לא לדבר על דברים מהסוג הזה, ולכן, הדרך הכי טובה היא להגדיר את המחשב או את הראוטר לגלוש דרך OpenDNS.

 12. ולקחת את הסיכון שמישהו שם ישתיל קוד כזה בשרת? אל תשכח שהשרתים שלהם נמצאים בצד השני של העולם, ולכן יאטו במקצת את מהירות הגלישה שלנו.

  1. יש סתירה מעניינת במשפט שלך. מי שהוא בעל שם מתחם לא צריך סיומות חדשות כי כבר יש ברשותו שם מתחם. מי שאין ברשותו שם מתחם עשוי לשקול רכישה של שמות מתחם בסיומות החדשות כדי לייחד את עצמו, ומי שברשותו שם מתחם עשוי לשקול רכישה של שם מתחם בסיומת חדשה או החלפה של שם המתחם הקיים באחד חדש.

   בכל מקרה, אין שום קשר בין התגובה שלך לרשומה זו חוץ מאזכורה של פרשת שמות המתחם הפרטיים של חברת דומיין דה נט. וגם שכחת להזכיר בגילוי נאות שאתה מקדם אתרים שעובד מטעמה של חברת רישום שמות מתחם בארץ. ☺

השאר תגובה