בשביל מה הדפדפן צריך לדעת איפה אתה?

Mozilla Labs Geodeאמש מוזילה שיחררו אמש את Geode, הרחבה קטנה לפיירפוקס המאפשרת למשתמש לקבוע את מיקומו הגיאוגרפי. בכתבה בנושא ב־ynet שהופיעה היום הגיבו גולשים נסערים החרדים לפרטיותם, ובמיוחד בשביל להרגיע אותם וכדי לעשות קצת סדר בדברים נכתב הפוסט הזה.

המונח Geolocation מתייחס ליכולת של רכיב אלקטרוני לזהות את מיקומו הגיאוגרפי לשימושים רבים. בעבר נעשה שימוש במקלטי GPS בעיקר עבור הישרדות, אבל עם התקדמות הטכנולוגיה ניתן למצוא היום מכשירים אלקטרוניים המאפשרים ניווט באמצעות מפה במחירים נמוכים.

שירותי איכון אינם נחלתם הבלעדית של מקלטי GPS בניגוד למה שנחשב בידי רבים. חברות הסלולר, למשל, יכולות לקבל בכל רגע נתון את מיקומו המדוייק של כל מנוי, ומשטרת ישראל עושה לעיתים שימוש במידע זה בכדי לאתר פושעים או להוות אליבי לאנשים שהם בגדר חשודים.

למכשירים הכוללים יכולות איכון גם שימושים נוספים – למשל מצלמות דיגיטליות חדישות יכולות לשלב מידע גיאוגרפי על המיקום בו צולמה התמונה, וניתן בבוא העת להלביש את סט התמונות שלנו על מפה ולקבל את כל התמונות שצילמנו בטיול לפי המיקום המדוייק בו צולמה כל תמונה ותמונה.

חשבתם שהמידע על המיקום שלכם מוגבל למכשירים שיכולים לשדר את מיקומכם הלאה? לא לחלוטין נכון. בכל קנייה בכרטיס אשראי או משיכת כספים מכספומט נרשמת במאגרי מידע הפעולה, ולמעשה גם בעת ביצוע פעולה מול פקיד נרשם במאגרי המידע פירוט הפעולות שבוצעו כמו גם המיקום בו התבצעו הפעולות. מקומות עבודה רבים יכולים לזהות את מיקום העובדים שלהם באמצעות כרטיסי בקרת כניסה, שאמנם מאפשרים להם להיכנס לאזורים ממודרים, אך גם מאפשרים לדרגים הגבוהים לדעת את מיקומו של העובד ואת כל המקומות בהם הוא עובר בשטח החברה כולל תאריך ושעה.

כשמדובר על פרטיות, ניתן לחלק את רכיבי האיכון לשתי קטגוריות – רכיבים המספקים איכון גיאוגרפי למשתמש בהם (תוכנות ניווט למשל) ומכשירים המספקים שירותי איכון לצד שלישי (איתורן, שירותים של חברות הסלולר, הבוס שלכם). קיימים גם מכשירים המספקים למשתמש בהם שירותי איכון במקביל לגוף בצד שלישי (תוכנות הניווט במכשירי סלולר למשל, שגם מושכים מידע גרפי מרשת הסלולר לצורך הצגת המפה).

הוספת יכולות איכון לדפדפן הינה משהו חשוב ושימושי שיאפשר בסופו של דבר לנו, המשתמשים להנות משירותים טובים יותר – למשל, כאשר נחפש במנוע חיפוש מסויים מסעדה איטלקית, נקבל מסעדות הנמצאות בסמוך לנו ולא רשימת מסעדות בכל הארץ. ניתן כמובן להגדיר באתרים כאלה את מיקומנו הנוכחי גם כיום, אבל לעיתים גם יכולות פילוח לפי עיר לא יהיו מספיק יעילות, ולא דיברנו פה על מצבים בהם אנו ניגשים לשירות דרך מכשיר נייד כאשר מיקומנו הגיאוגרפי משתנה לעיתים תכופות.

  • האם ניתן להגיד כי שירותי איכון ברשת יכולים לשמש לפעילות שתפגע בנו? – בהחלט.
  • האם ניתן להגיד כי שרותי איכון ברשת מהווים חדירה לפרטיות הגולש? – לחלוטין לא.

geolocation הוא מפרט שנמצא בפיתוח בימים אלו ממש, ומטרתו לאפשר לאתרים לקבל מידע גיאוגרפי מהדפדפן. לא כל אתר צריך מידע גיאוגרפי, אבל העברת מידע כזה לאתרים מסויימים עשוייה להיות שימושית עבורנו. במחשבי כף יד וטלפונים סלולריים הפעולה עשוייה להיות שימושית אף יותר; למשל, באמצעות אתר בסגנון פייסבוק נוכל לזהות מי נמצא בסמוך אלינו, ואולי אף ליזום אינטראקציה מולם – פעולות אלו אפשריות היום באמצעות התקנת תוכנות במכשיר, אבל התקנת תוכנות הינה עסק מסורבל וסביר להניח שהמשתמש המזדמן יוותר על כך.

במוזילה ישנו רצון מתמיד להוסיף לדפדפן יכולות חדשות ושימושיות, והדבר אף נעשה באמצעות יצירת תקנים חדשים ושיפור תקנים קיימים. ה־geolocation יגיע לדפדפנים של מוזילה בתקופה הקרובה. בראש ובראשונה הדבר יהיה שימושי בדפדפן הנייד של מוזילה (fennec), שיאפשר לנצל את יכולות המכשיר הנייד "בשטח", ולקבל מידע מבוסס מיקום בזמן אמת.

מאחר ושני הדפדפנים משתפים בניהם בסיס קוד זהה, התכונה תגיע בקרוב גם לדפדפן Firefox, ומשתמשי פיירפוקס יוכלו באמצעותו לשתף את המיקום הגיאוגרפי שלהם בכל אחד מהאתרים התומכים בכך בקרוב מאד, עם שחרור פיירפוקס 3.1.

האם ניתן להשתמש בתכונה החדשה של פיירפוקס בשביל לרגל אחר המשתמש? לא. שום אתר לא יקבל מידע גיאוגרפי ישירות, אלא לאחר אישור המשתמש בלבד. מיד לאחר שהדפדפן יקבל בקשה לפרטים (באמצעות האובייקט navigator.geolocation) יגרום להופעת שאלה בדפדפן, שתאפשר למשתמש להחליט בעצמו אם הוא מעוניין לחשוף את מיקומו בפני האתר, ולבחור את רמת הדיוק שתמסר לאתר (מתוך מחשבה שלא חייבים מיקום מדוייק בשביל להגיע לאתר האינטרנט של חברת המוניות הקרובה, אבל בשביל שרותי ניווט מבוססי מפה כדאי להשתמש בדיוק האופטימלי).

geolocation in firefox 3.1
תצלומסך: Mozilla Firefox 3.1 עם בקשה לאספקת המידע הגיאוגרפי של המשתמש

3 תגובות בנושא “בשביל מה הדפדפן צריך לדעת איפה אתה?”

  1. ברור שאין פגיעה בפרטיות, הרי זה מותר של מוזילה. אין אף מוצר של מוזילה (כרגע, ולפי הידוע לי) שפוגע בפרטיות שלך.

    הרעיון הזה נשמע מגניב, הבעייה שעד שאתרים בארץ יישמו אותו (ויזכרו לתמוך בדפדפנים שהם לא איכספלורר על הדרך) יעבור הרבה זמן, אם בכלל.
    לעומת זאת, אם הפיצ'ר יוכנס לאיכספלורר (מה שלא יקרה כמובן) הרבה אתרים בארץ יתחילו להשתמש בו. מה לעשות, זה המצב.
    אגב, לא הבנתי, איך זה אמור לדעת את המיקום שלי (נניח שאני מתקין את זה על המחשב בבית) הרי אין לי התקן GPS שמתחבר למחשב, זה לא דבר נפוץ.

השאר תגובה