mako.co.il – אין חדש תחת הקשת

מזה תקופה שאנשי "קשת אינטראקטיב" מנסים לפמפם לנו את פתיחתו של האתר החדש שלהם באמצעות תשדיר פרומו בטלויזיה בו מוצג שיפוצניק שמבשר לנו הצופים כי אוטוטו הוא מסיים לבנות את האתר.

קשת אינטראקטיב - קשת עושים קיצורי דרךמאקו

האמת? רק בישראל יכולים לתת לשיפוצניק לבנות אתר, ואחר־כך להתפלא למה הוא נראה כך. בכל מקום אחר בעולם יחזיקו חברה שתאפיין ותבנה אתר מאפס תוך התחשבות בתקנים המקובלים, ותוך התחשבות במספר רב ככל האפשר של אמצעי צפיה במהלך הפיתוח. בישראל, לעומת זאת, ימשיכו להרכיב טלאי על טלאי ולגרום לאתר שנפתח ב־2008 להיראות כאילו הוא תוכנן לפי הסטנדרטים של שנת 1998.

בפברואר 2007 כתבתי על הקמתו של האתר החדש של זכיינית ערוץ 2 השנייה, רשת. האתר טמן בחובו הבטחה שאכן מומשה – האתר עצמו שמיש, ותוכן הוידאו שבו מוצג כראוי בכל הדפדפנים. מאז האתר של רשת קיבל מספר שיפורים קוסמטיים קלים, שאיפשרו לו להיסרק במנועי חיפוש (במקור הוא היה עם הרבה יותר מידי פלאש, ותכני וידאו זורם בפלאש בלבד). אתר רשת עדיין לא מושלם (הוא משתמש בפלאש גם בשביל תמונות סטטיות בדפי HTML – נסו להיכנס אליו עם FlashBlock ותבינו עד כמה זו משימה מסובכת) – אבל בתחום האינטרנט, בניגוד לטלויזיה, ידה של רשת על העליונה, גם בלי גיבוי של חברת בת לתחום האינטרנט בדומה לחברת "קשת אינטראקטיב" מבית קשת.

מספיק לקרוא את מה שאמרו "השיפוצניקים" של רשת לפני שנה וחצי, בשביל להבין עד כמה התכנון המוקדם היה חשוב, ועד כמה קשת פישלו בהקמה של האתר החדש שלהם. אם על האתר הקודם אפשר היה להגיד שהוא מופעל על תסריטים יחודיים לכל חלק באתר, אבל התירוצים הללו לא יעזרו להם עם האתר החדש.

אז מה יש לנו בקשת2?

 • האתר משתמש במערכת תוכן מסחרית, ולכן עדכון התכנים בו עשוי להיות פשוט יותר לאנשי האתר.
 • כתוצאה מהחלפת מערכת התוכן, תיקוני קוד באתר עשויים להיות פשוטים יותר, שכן שינוי קוד האתר ישפיע מיידית על שאר חלקי האתר.
 • האתר עצמו מעוצב בצורה יותר מודרנית ונראה שעבודת העיצוב נעשתה בצורה טובה (בניגוד לנענע10, קשת  לא שילמו לניל ברודי תמורת אתר בגווני אפור-שחור).

כפי שאפשר היה להבין עד כה, האתר שלהם רחוק מלהיות מושלם, ויקח להם עוד זמן רב עד שהם יצליחו להגיע לרמה המתבקשת מאתר תוכן בגודל שלהם. גל מור הספיק לעבור על האתר שלהם ולחקור אותו ברמת הפיקסל, ואתם מוזמנים לקרוא את מה שהוא כתב לגבי שמישות האתר. אני אמשיך מהנקודה בה הוא סיים, ואתמקד בדברים מהם הוא התעלם, שכח או אולי אפילו השמיט במכוון מהמאמר.

כתובת האתר – האתר הישן של קשת הוא keshet-tv.com (וגם keshet-tv.co.il אם אתם מתעקשים), בעוד האתר של רשת הוא reshet.tv (הכתובות reshet-tv.co.il ו־reshet-tv.com מפנות אליה). מי שיתבלבל וינסה לגשת לכתובת keshet.tv ילך לאיבוד כי האתר הזה לא שייך להם. קשת החליטו להמציא את עצמם מחדש, ועברו לכתובת mako.co.il; זה כמובן הרבה יותר טוב משיתוף פעולה כושל שהם היו עושים עם כתובת בסגנון walla-keshet או tapuz2keshet, אבל למה דווקא מאקו? הכתובת makoree הייתה תפוסה כשקניתם את הכתובת?

RSS – איך מרשה לעצמו אתר תוכן גדול להתעלם מ־RSS בסוף שנת 2008? לא ברור. במידה והיו להם קישורי RSS לכל חלק באתר, אנשים היו יכולים לקבל עדכונים על תוכן חדש שעולה באתר החדש של קשת גם מבלי להיכנס אליו לעיתים תכופות, ובכך הם היו מצליחים להגיע גם לקהלים מתקדמים יותר, אלו שהמונח דף הבית לא קיים בדפדפן שלהם, ושנכנסים לאתרים לפי התוכן שבהם ולא לפי השעה ביום.

פלאש – האתר כולל לא מעט פלאש, ולפעמים הפלאש דורש ליטושים נוספים. למשל, בחלק העליון של דף הפתיחה מופיע אובייקט פלאש לכל רוחב הדף שמציג 4 ידיעות של "חברת החדשות". מעל הידיעות מהחדשות מופיע טקסט רץ שמציג מבזקים. מאחר והוא כתוב בפלאש הוא מרצד בתזוזה ולכן לא נעים לקרוא אותו. כמו־כן, פלאש מציב בפני אנשי האתר אתגרים לא פשוטים, למשל, באגים בפלאש גורמים לעברית להופיע הפוך, והעימוד בפלאש הרבה יותר מסובך מביצוע דברים דומים ב־HTML.

mako news flash

אגב HTML, הדבר היחידי שמצדיק שימוש בפלאש בבלוק הזה הוא המעבר החלק בין הידיעות באמצעות שני החצים המופיעים שם. מפתחי האתר כנראה לא שמעו שאפשר לעשות דברים דומים ב־HTML בקלות באמצעות כלים דוגמת mootools.

סרגל צדדי – בכל הדפים קיים סרגל צדדי המקובע במקומו לצידו השמאלי של הדף ומלווה את הגולש גם כאשר הוא גולל את הדף. לדעתי זה רעיון מצויין, רק רצוי לעשות אותו עם position:fixed ולא באמצעות JavaScript, כדי להימנע מתופעת הריצוד שמופיעה בו כעת. אני מקווה שבעתיד השטח שבסמוך לסרגל לא יהפוך להיות שטח עבור פרסומות נגללות המוכרות ומפריעות לנו בחלק מהאתרים הגדולים בארץ.

פרסומות – האתר כולל לא מעט פרסומות. רובן מופרדות מהתוכן באתר בצורה טובה, אבל יש כמה גליצ'ים – למשל כמה קישורים לאתרים אחרים שנדחפו בסרגל העליון של האתר נראים במבט ראשון כאלו מדובר בחלקים פנימיים באתר אבל רק מבט מדוקדק יותר מגלה שמדובר בקישורים שיווקיים. לא בדקתי את הוידאו, ואני מקווה שלא דחפו שם "כתבות פרסומיות" בלי גילוי נאות מקדים.

שידור חי – לדעתי זה קצת מוזר שאתרים דוגמת קשת, רשת ונענע10 מתעקשים שלא לספק וידאו זורם באתרים שלהם בימי השידור. צריך לזכור ששידור מקוון יאפשר להגיע ליותר צופים (לכמה אנשים יש מכשיר טלויזיה בכל חדר בבית?), ולשלב בהפסקות הפרסומות שבתוכניות פרסומות מותאמות אישית ולמדיה (למשל, פרסומת לרשת "באג" במקום לסבון כביסה).

וידאו – חשבתם שאני אפסח על הוידאו? אין שום סיכוי. גם באתר הישן של קשת היה וידאו, אבל אין שום הבדל בין השניים עם התאימות שלהם לדפדפנים. באתר הישן היינו צריכים להשתמש במעקפים בשביל לראות את הוידאו, ובאתר החדש אנחנו נצטרך להשתמש במעקפים דומים  בשביל לראות את האתר שלהם בפיירפוקס, פלוק, ספארי, כרום, ורשימה ארוכה של דפדפנים נוספים שהוידאו בהם כלל אינו מופיע כעת, ושימוש במעקפים עלול לגרור את אנשי קשת לתבוע את המשתמשים על "גניבת" תכנים.

הוידאו באתר הוא של קאסטאפ, שמהווים שם נרדף לוידאו ברשת הישראלית אבל לא טורחים לכפות על הלקוחות שלהם שילוב קוד באתר של נגן תקני, והמעקף שלהם עצמם (CUplayer.xpi) מיותר ומגוכח שכן הוא מתקין ActiveX plugin על Firefox.

לסיכום, אתר קשת החדש נחמד, אבל לא הרבה יותר מזה. דווקא מהם ציפיתי לקצת יותר מזה, שכן מדובר בחברה שמרוויחה טוב, ואתר הוידאו שלה יכול להיות פלטפורמה טובה לוידאו ברשת, ולא לתכנים רדודים וחלקיים. מה שקרה הוא שהם לקחו "שיפוצניק", לימדו אותו לבנות אתרי אינטרנט, וחושבים שהם הצליחו לעשות לו הסבה מקצועית ולהפוך אותו למומחה בתחום. נו, באמת…

21 תגובות בנושא “mako.co.il – אין חדש תחת הקשת”

 1. תומר
  לא למדת שכל האתרים האלה של חברות הטלויזיה הם גימויק אחד שלם ? האם באמת ציפית להכנס לאתר שבנוי בצורה נאותה?
  נו באמת ..

 2. אהלן תומר, סקירה טובה אבל אני חולק עליך במספר נושאים.
  לגבי התאימות, כשגלשתי בדפדפן הראשי שלי (כרום) וגם בפיירפוקס לא הרגשתי יותר מידי בעיות. נכון, אנחנו לא מדברים פה על תאימות מושלמת אבל אני חושב שאפשר לעשות הנחה קלה לאתר כ"כ עמוס בתוכן מעניין.
  בנוסף אני חושב שההצעה שלך לגבי הסרגל הצדדי הוא מוצדקת וכדאי להפנות אותה לאנשי קשת (באמת מפריע הריצוד הזה).
  לגבי שם הדומיין – הרבה יותר קל לזכור את MAKO מאשר כל שם אחר, זה קליט קצר וברור וזה חלק מהמותג החדש שקשת משיקה לזירת האינטראקטיב שלה (אחרי כשלונות האמביטיה וקשת טיוי) , אנחנו פשוט נצטרך להתרגל – ואל דאגה אני בטוח שבקשת ידאגו לפמפם לנו את השם הזה לפחות כמו את בובליל.
  לגבי RSS , מסכים לגמרי וכך גם לגבי השידור החי אבל בנוגע לשידור החי יכול להיות שיש עוד שיקולים שאנחנו לא מכירים ברמת המדרג (רייטינג) ולכן אני לא חושב שנכון לשפוט מבלי שאנחנו מכירים את כל הסיפור.
  בכל מקרה פוסט מצוין ומושקע.

 3. נראה שסוף כול סוף האתר עובד , גם כאן בפיירפוקס תחת לינוקס. אבל גם אחרי שגלשתי לאתר וראתי שהוא עובד נשארתי הם שאלה אחת. מה יש לערוץ 2 להציע לי?

 4. בקשר לסרגל הצדדי, הפתרון שהצעת פשוט לא יעבוד ב Internet Explorer. בגרסה 6 ןמטה הערך position:fixed בכלל לא מזוהה, ובגרסה 7 הוא מופעל רק כאשר הדף מרונדר ב standard mode. רק מה, האתר (שכפי שציינת עובד בסטנדטרדים של 1998) לא כולל שום הצהרת DOCTYPE וזה גורם ל IE לעבוד במוד IE5, כלומר: quirks mode.

 5. סקירה יפה, אני לא מבינה הרבה בצד הטכני אבל אני מבינה בעולם הטלוויזיה.

  שידור חי של ערוץ טלוויזיה באינטרנט כמעט ובלתי אפשרי בגלל בעיות סבוכות של זכויות יוצרים בתכנים ובמוסיקה. בעברי הייתי שותפה לפרוייקט שניסה לעשות משהו שכזה ומהר מאוד התברר שהסיכוי שואף לאפס.

 6. מבט קצר באתר גרם לי לברוח בבהלה: לא סטנדרטי ולא תקין (אהבתי את תג ה-script לפני תג ה-html), נראה נורא בפיירפוקס בכל מערכת הפעלה (אהבתי את הרקע השחור החסר בכותרת שגורם להכל להראות מצ'וקמק), איטי (כנראה בעיקר בגלל כמות הפלאש והסרגל המעצבן בצד) וברובו לא עובד (בשבילי לפחות רב הפלאש פשוט שבור). מעבר לזה, מה הקטע עם ה-URLים באורך הגלות ? לא שמעו אף פעם על permalink ?

 7. הם איבדו אותי לגמרי מבחינת כל הצד הטכני (וגם התוכני) באתר..
  הכתבות מבוססות כולן על וידיאו שאי אפשר לראות אותו
  (נסו לפתוח ב- VLC, תקבלו רק את הפתיח המסכן שלהם, אולי למעט מהדורות חדשות).

  ניסיתי להיכנס לצפיה בוידיאו של תוכנית החיסכון- אף אחד מהעמודים לא קיים.

  עוד תוכן? פורומים ריקים, וידיאו לא פועל; אתר ריק.
  אני מעדיף את האתר הישן.
  באתר הישן כל הפורומים עם שלל ההודעות שבתוכם.. באתר החדש לא..
  ואני מקווה שלא יימחקו את האתר..

 8. מישהו הצליח לראות תכנים של icast בלינוקס או bsd?
  עד כמה שאני יודע הם פשוט מתעלמים לחלוטין ולא מצאתי דרך לצפות.
  אם מישהו מכיר מעקף אז בבקשה,

 9. קצת מאוחר לי לקרוא עכשיו, אחזור מחר להשלים את הקריאה.
  קראתי במקום אחר על נושא העמודים הנצפים בדפדוף באתר – מישהו יכול להסביר לי למה יש הכפלת עמודים?
  ראו צילום מסך של תפריט כפתור ה-back
  (נשבע לכם שלחצתי פעם אחת על הלינק)
  http://flickr.com/photos/_ilan/2972631181/

 10. הבעיה היא שבעוד הוידאו באתר הישן עבד בטכנולוגיה אחת, ובעזרת התסריט של יהודה היה ניתן לצפות בו, הוידאו באתר החדש מורכב מאוסף נגנים מוזר.
  חלק הם שילוב של פלאש ומדיה פלייר http://www.mako.co.il/news/politics-news/politics/Articles/itemId=d34141c490e2d110VgnVCM100000290c10acRCRD שעובד על פיירפוקס בחלונות אבל לא על מ"ה אחרות.
  חלק הם הנגן הסטנדרטי של קאסט-אפ http://www.mako.co.il/vod/index/documentary/VOD/itemId=f35027cc1d16c110VgnVCM100000290c10acRCRD וניתן לצפות בו באמצעות התסריט הרגיל http://userscripts.org/scripts/show/29740
  וחלק מבוסס על הנגן הישן שלהם (לא מוצא קישור כרגע, אולי הם כבר תיקנו את זה).

 11. מגוחך, עלוב ועצוב. אין לי מילים. בתוך ים עשרות מליוני השקלים שהם שמו על האתר, לא יכלו לשכור מפתח צד לקוח נורמלי?

  קשת טכנולוגיות זו קבוצה דמיונית. נסו למצוא כתובת אימייל למשלוח תלונות אליהם?
  בעבר חיברתי מכתב תלונה לחבר'ה האלה, שמצב האינטרנט בארץ תלוי בם מאוד, ולמה הם ממשיכים לפתח מוצרים שלא עומדים בשום קנה מידה. ברור ששום תגובה לא התקבלה לשולחני, ואני פשוט עצוב וכואב שזה מה שהזכיין מספר אחד בארץ מרים, שום קישורים ידידותיים בכתבות, HTML קטסטרופלי, ועוד כלכך הרבה דברים שנאמרו כבר כאן ואצל גל מור.

  באמת שזה כבר מעבר לשלב של בדיחה וגיחוך. זה נמצא במקום של ייאוש וחוסר תקווה לעתיד טוב בארץ.

  שלכל הרוחות הם יחליפו את מנהל הפיתוח שמבין רק בצד שרת ויתחילו ללמוד HTML.

  סקריפט לפני HTML.

  זה עובד לא משה? בוא ונחליף להם עוד כמה מילילטרי שמן.
  באמת שמוסכניק עשה להם את קוד צד הלקוח. זה ממש לא רחוק מזה.

 12. שלומי – לא יודע לגבי קשת טכנולוגיות ואחרים, אבל יש במאקו כתובת דוא"ל לתמיכה – support@mako.co.il.

  נראה גם שיש אנשים שלהם מסתובבים בבלוגים השונים, ואצל גל מור אחד מהם אפילו חשף את עצמו. כל הכבוד להם על ניצול המדיום ליצירת דו-שיח עם המבקרים אותם.

 13. כתבתי לו עכשיו שם.
  באמת תומר- אני באמת, אבל באמת עצוב.

  "האתר אופיין ב2006, והוא מתאים ל2006" (דברי אביעד- עובד מקו)
  זהו לא תירוץ. אני בניתי כבר ב2005 אתרים תקניים- סמנטיים גדולים. מאוד.

השאר תגובה