דב חנין ניצח באינטרנט

לפני שאתחיל, גילוי נאות קצר – לא הצבעתי לדב חנין בבחירות לראשות עיריית ת"א, ולו מהסיבה הפשוטה שאינני מתגורר בתל־אביב ולכן אינני בעל זכות הצבעה בתל אביב. למרות זאת, תומכי דב חנין עשו עבודה מצויינת בקידום שלו ברשת, ויצרו מצב בו מועמד לראשות עיריית תל אביב מוכר בארץ יותר מאשר המועמדים המקומיים לראשות ערים אחרות. אם חנין היה מציג את עצמו כמועמד בערים נוספות בארץ, יש סיכוי שהוא היה זוכה גם שם, גם ללא שום פעילות מקומית באותה עיר, וללא שום השקעה בקמפיין כלל ארצי.

דב חנין לא ניצח בבחירות המקומיות לראשות עיריית תל אביב. דב חנין הגיע מסיעה בכנסת שתושבי תל אביב לא כל־כך אוהבים, ולו מהסיבה שמדובר בעיר יהודית ובמועמד יהודי שנכנס לכנסת מטעם סיעה המזוהה בציבור כערבית. עד לפני תקופה לא ארוכה חנין היה אנונימי לחלוטין במדינת תל אביב, ומשם הוא הגיע למצב בו הוא מתחרה ראש בראש על ראשות העירייה מול ראש העיר המכהן, רון חולדאי.

דב חנין ניצח בזכות הפעילים שלו. אפשר לקרוא לזה דמוקרטיה 2.0 – בזכות המדיה האינטרנטית הגיע כמועמד לסיכוי ריאלי, ובדרך שנחשבת על־ידי רבים כפחות מטרידה משיחות מוקלטות למכשירי הסלולר של כלל התושבים בעלי זכות הבחירה. דב חנין לא נבחר, בגלל קומץ מבוגרים שעדיין לא שמעו על הפלא הזה שנקרא אינטרנט, ולכן חנין לא יכול היה להשתלט להם על המחשב.

דב חנין ניצח באינטרנט. בזכות פעילים נמרצים הוא הצליח לכסות את קהל היעד שלו בצורה אפקטיבית, ולהעביר אליהם את המסר בצורה היעילה ביותר. אפשר להשוות את זה לתליית מודעות לטובת מועמד כלשהו על כלל בתי הכנסת בעיר כלשהי לצורך כיסוי הקהל הדתי, אלא שמדיה זו מוגבלת להעברת מסרים באופן חד כיווני בלבד, ומוגבלת במסרים אותם היא יכולה להעביר. מדיות אחרות אפקטיביות אפילו פחות – כמה מכם באמת ישבו להאזין לנאומים המוקלטים שנשלחו אליהם למכשיר הטלפון באמצעות מערכת שיחות אלקטרונית? מי השקיע בהודעות ה־SMS שנשלחו בשם המועמדים בעיר שלהם יותר מהזמן המינימלי שלוקח להגיע לאפשרות מחיקת ההודעה במכשיר? על חוגי בית וכנסי הסברה אפשר להגיד שהאפקטיביות שלהם גבוהה יותר והם מאפשרים גם לקהל להתבטא ולהביע את עמדתו, אבל כמה מאיתנו באמת ילכו לכינוס כזה רק בשביל לתת למועמד כזה או אחר הזדמנות לשכנע אותנו לתת לו את הקולות שלנו?

גם אנשיו של המועמד המכהן, חולדאי, זיהו את הסכנה שמגיעה לכיוונם מתחום האינטרנט, אבל הם לא חזו זאת מבעוד מועד, ונראה כי לא נערכו לכך בהתאם מספיק זמן מראש. בהשוואה לעוצמתו של דב חנין במגרש האינטרנט, כוחו של חולדאי ברשת נראה חיוור, והקמפיין שלהם ברשת לא עזר הרבה לחולדאי, ופגע רבות במוניטין של חברת ריפרש ואדם שוב העומד בראשה, שהקמפיין המקוון של חולדאי ברשת היה תחת אחריותם.

דב חנין הוא ברק אובמה של ישראל – אנשי אובמה ידעו לנצל את הבמה שהאינטרנט מעמיד לרשותם באצמעות אתרי תמיכה והפקת סרטונים באתרים דוגמת יוטוב, ותומכי דב חנין רתמו את הרשת למען מאבקם כנגד רון חולדאי ולשיפור תדמיתו של המועמד שלהם. כל הכבוד לכל תומכי חנין שהצליחו לגרום לקמפיין של חולדאי להיראות מגוחך וחובבני למרות ההשקעה הכספית הגבוהה שנעשתה בו.

ועכשיו, כשיש לנו ראש עיר ראשון בישראל שנבחר באמצעות קולות הגולשים, אפשר להמשיך הלאה. נשמח לאתגר את ראש העיר ולראות עד כמה הוא קשוב לקהל הגולשים, ועד כמה הוא יידע לנצל את המדיום המשוכלל הזה. באמת הגיע הזמן שהנוכחות של העירייה באינטרנט תהיה קצת יותר חכמה מאשר אתר לתשלום חשבונות וצפייה בתוכן שלעירייה יש אינטרס מובהק להעביר אלינו.

 • אתר בסגנון digg להעברת הצעות ותלונות לעירייה – כמה אחוזים מהגולשים היו רוצים לראות את שדרות רוטשילד משופצות? כמה רוכבי אופניים היו רוצים שיסללו עבורם שבילים נוספים בעיר? האם שווה להשקיע בהחלפת צי משאיות פינוי האשפה כך שהן לא יעירו את התושבים בצפון תל אביב כל בוקר בשעה חמש, רק כי העירייה עושה שימוש במשאיות ישנות ורועשות?
 • אתרים שכונתיים – יש כבר אתר לעירייה; למה שלא יהיו אתרים ברמת שכונות שיוכלו להציג שירותים ברמה שכונתית לטובת התושבים? תושבי השכונה ישמחו לדעת על חוגים שמתקיימים במתנ"ס השכונתי, על היערכות העירייה לשיפור חזות השכונה, ועל כל אספקט אחר בשכונה. במידה והדבר יעשה בצורה חכמה, הם גם יהנו להיות באתר, ואפילו לדסקס על עיניינים שברומו של עולם בפורום השכונה.
 • בלוגים – בעלי תפקידים בעירייה מוזמנים לפתוח בלוגים כרצונם בחסות העירייה. יהיה מעניין לראות את התצלומים בבלוג של מחלקת הגינון ועל היערכותם לעונת החורף, את ההישגים של העיר בחינוך, וכמובן, בלוג ביקורת הספרים מטעם הספרייה העירונית.

עכשיו תל אביב, בקרוב בכל הארץ. ואל תשכחו, עוד שלושה חודשים בחירות לכנסת. מי תהיה המפלגה שתייצג את הגולשים בכנסת? האם יש סיכוי שיהיה לנו קשר ישיר מול הנציגים שלנו בממשלה? האם ההצבעה בבחירות שיבואו לאחר הבחירות לכנסת הקרובה יהיו גם מקוונות ובכך יחסכו כסף רב ויאפשרו לכל אזרח ואזרח בישראל לממש את זכות ההצבעה של מהכורסא בביתו החם?

13 תגובות בנושא “דב חנין ניצח באינטרנט”

 1. לא יודע אם שמעת על זה, אבל דב חנין הפסיד. ואפילו בדול 50% מול 34% זה לא לנצח בשום מצב.

  אפשר להתבשם עד מחרתיים מההתארגנות היעילה (והאלימה) של הבלוגרים התל-אביביים, אבל עובדתית הם לא הצליחו לשנות שום דבר. המטרה הייתה להחליף ראש עיר וראש העיר לא הוחלף. זהו כישלון. נקודה.

  להבדיל, תומכי אובמה כן הצליחו להחליף נשיא. אבל מה זה חשוב, העיקר שאפשר להלל את קמפיין חנין ולנסות לעוות את העובדות. המציאות כבר לא ממש חשובה כאן, אה?

 2. עידן לנדאו – תקרא שוב. אני מודע לזה שחנין הפסיד, אבל זה רק בגלל שהקמפיין שלו היה מכוון לקהל יעד מסויים. אם רק צעירי תל אביב היו בעלי זכות הצבעה, או להבדיל היו מלמדים את כל ותיקי תל אביב להשתמש בפייסבוק, התוצאות היו ככל הנראה שונות.

  ערןב – אם הייתי אימפלמנטציה של אשר עידן הייתי כנראה מספר שהבחירות בתל אביב היו ווב 8.0, אבל הם לא היו אפילו 2.0; למעשה, זו הייתה רק גירסת הבטא של 2.0.

 3. כנראה גם אני נכשל בהבנת הנקרא. מה פרוש הציטוט הבא:
  "ועכשיו, כשיש לנו ראש עיר ראשון בישראל שנבחר באמצעות קולות הגולשים, אפשר להמשיך הלאה."
  למי הכוונה?

 4. טוני, תודה רבה על התגובה שלך. רק מה, לא רק שאתה כנראה מגיב בתשלום, אפילו את הקישור לא ידעת להכניס נכון?!

  (הרשתי לעצמי לחסום HTML מהתגובה שלך. גם ככה הקוד לא ממש עבד.) 🙂

 5. אני לא בטוח שגם בקרב בצעירים חנין היה מנצח.

  הרשת יצרה תהודה שהיר רבה בקרב קבוצת האנשים שכותבת באינטרנט שמזדהה עם סלוגן של "עולם חופשי" שחנין כביכול חלק ממנו.

  רק שאנחנו במזרח התיכון, והסלוגן הזה כאן לא תופס מים, לא רק זה, הוא בעיה מוסרית.

 6. אם בלוגרים בארץ היו משפיעים כמו בארה"ב על דעת הקהל והעתונות היה טוב, אבל זה יגיע לזה בסוף. חנין סוחב תיק "אנטי-ציונות" כבד מאוד על הגב, נלחם בראש עיר מכהן שהצליח לשמור על תדמית טפלון, ועדיין הגיע בחודשים ספורים די רחוק.

  אם תפתח כזו "באגזילה" עם הצבעות התושבים והאנשים ב"עיר לכולנו" ידחפו את האג'נדות האלו, אני חושב שאפשר יהיה לארגן לו תוך 4 שנים פורטפוליו פעילות חיובית שיאפשר לסגור את הפער. כרגע הוא הרבה דיבורים (נכונים אבל לא מוכחים). יכול להיות ש16%-17% החסרים יהיו שם אחרי הוכחות בשטח. אסור להפסיק עכשיו.

 7. לא רק את התושבים של צפון תל אביב אסור להעיר, גם בדרום העיר יש אנשים שרוצים לישון כמו שצריך. במקום להשקיע קצת, והרי אפשר למצוא משאיות למכירה, אפילו מיד שניה , במחירים ממש סבירים, אז במקום זה אנחנו מקבלים מפלצות רעש שמזהמות את האוויר ומחרידות את השלווה. לפעמים הן גם מגיעות בשעות העמוסות ביותר של היום, ואתה כבר לא יודע אם עדיף להתעורר בחמש בבוקר או להיות תקוע מאחורי משאית זבל באמצע הצהריים.איכות חיים תלויה בפרטים הקטנים, אני מוכן להעביר לעירייה הנכבדה רשימה של לוח משאיות למכירה כדי שיוכל קצת לשפץ את התחום הזה

השאר תגובה