טיפ וורדפרס – פיד RSS מפולח

אחד מהאלמנטים הבסיסיים לכל בלוג הוא ה־RSS. מדובר בקובץ נתונים שמציג את הפוסטים האחרונים בבלוג שלנו, ומאפשר לאנשים לעשות מנוי על האתר ולקבל ישירות אליהם את התכנים מבלוגים המעניינים אותם.

בניגוד למערכות אחרות דוגמת ישראבלוג והבלוגים בתפוז, וורדפרס מאפשרת למשתמשים להנות משליטה מלאה על הפיד, ולמעשה למערכת ישנו הרבה יותר מאשר פיד אחד ובודד. ישנן תבניות לוורדפרס שמנצלות את היכולות הללו ומציעות פידים שונים לדף המוצג, בעוד בתבניות אחרות (או בהתאם לרצון מנהלי האתר) כל הדפים יפנו תמיד לפיד הרגיל.

איך מגיעים לפידים מתקדמים? בעיקרון לכל דף במערכת ישנה אפשרות לצפות בו בצורת פיד. מוסיפים בסוף הכתובת של הדף הרלוונטי את הפרמטר feed, ואליו מזינים את אחד מהערכים rss, rss2 או atom. בעיקרון atom הוא החדש ביותר, ומרבית האנשים משתמשים כיום ב-rss2. באתרים שעושים שימוש בכתובות נקיות יותר לדפים, ניתן להגיע לדף הפיד באמצעות הוספת feed בסוף הכתובת. ניתן גם להשתמש בכתובות הרגילות, אלא שאז נצטרך קצת לחפור באתר כדי למצוא את המזהה של הדף.

תגובות – נתחיל מהדוגמה הפשוטה ביותר – במקום לראות את התכנים בבלוג, למה שלא נעשה מנוי על התגובות? הדבר חיוני בעיקר באתרים בהם קיימת קהילה פעילה של משתמשים מסביב לאתר, לעיתים התוכן בתגובות עשיר לא פחות מאשר התוכן שנכתב על־ידי הכותבים בבלוג, ולעיתים הוא מהווה הרחבה לנאמר בפוסט עצמו.

תגובות לפוסט – באותה הצורה, נניח וישנו פוסט אחד בודד שמעניין אותנו באתר. במקום שניכנס לאתר מידי פעם בשביל לראות אם קיבלנו תגובה על השאלה שהשארנו שם, למה שלא נעשה מנוי על התגובות בפוסט אחד בלבד?

אתר "מאבד תמלילים", למשל, כולל מידע רב בנוגע לשום דבר, ולעיתים התגובות על הפוסטים כוללות תוכן שמרחיב את הנאמר בפוסט ומציג תובנות נוספות.

http://www.popup.co.il/?p=3248&feed=rss2

פיד קטגוריה – בלוגים מסויימים כוללים תוכן רב ולעיתים אין לנו יכולת או רצון לקרוא את כלל הפוסטים באתר. במקום זאת, למה שלא נעשה מנוי על פיד של קטגוריות מסויימות בלבד?

אח"י דק"ר היא דמות מוכרת בבלוגוספירה העברית, ואחראית למספר לא קטן של מדריכים, שחלקם התפרסמו גם באתר ynet. נניח ואנחנו רוצים  לקרוא רק את המדריכים שלה, מפאת חוסר זמן ועומס יותר בקורא ה-RSS שלנו. נירשם לפיד הבא:

http://www.dakars.info/category/tutorials/feed

פיד תגיות – בגירסאות חדשות יחסית של וורדפרס הוספו קטגוריות לפוסטים. דבר זה מאפשר לנו נוחות דומה לזו של פיד הקטגוריות, אבל במרבית המקרים כותבי הבלוג משתמשים בכמות מוגדרת של קטגוריות, אבל בכמות בלתי מוגבלת של תגיות. קחו בחשבון כי הדינמיות של תגיות יכולה לגרום למצב בו הכותב ישכח תגית מסויימת, או שפשוט ישתמש בתגית עם שם אחר.

פיד חיפוש – במקרים ממש נדירים, אנחנו רוצים לעשות חיפוש בבלוג מסויים ולקבל אצלנו את העדכונים מהאתר. הדבר טוב בעיקר בשביל מעקב אחר נושאים מסויימים, כאשר בעל האתר לא נותן לנו ממשק טוב יותר (קרי – קטגוריות ותגיות), ואנחנו לא רוצים להסתמך על שירותים חיצוניים דוגמת Google Blog Search.

בעיקרון כל מחרוזת שניתן להכניס במנגנון החיפוש יכולה גם לשמש כמקור להזנת RSS. ניתן, למשל, לבקש שילוב של מספר מילים, ולקבל את זה בתור RSS.

http://tomercohen.com/?s=לינוקס פיירפוקס&feed=rss2

יש עוד פידים שימושיים. אתם מוזמנים לגלות אותם בעצמכם ולפרסם בתגובות. 🙂

15 תגובות בנושא “טיפ וורדפרס – פיד RSS מפולח”

  1. בבלוג מרובה כותבים אפשר להציג גם RSS עבור כל אחד מהמחברים – אפשר להוסיף ?feed=rss2&author= ואת מספר הכותב בסוף הלינק ולקבל רק את הפוסטים של המחבר הספציפי. בבלוג עם קישורים יפים זה אפילו יותר פשוט, צריך רק להוסיף /feed בסוף עמוד הכותב

  2. טל – אפשרי, פשוט אל תשתמש בפידסמית' אלא בהפנייה מבוססת mod_rewrite רק עבור הפיד הראשי שלך, או שמראש תשים את הקישור ל־feedburner בתור כתובת הפיד.

  3. אני יודע איך לשנות תבנית 🙂
    אבל אני לא יודע איך לשנות את הפיד שיגיעה לפידברנר, וגם יתמודד עם הפידים החכמים של וורדפרס…

    ופוסט ממך זה תמיד סבבה 🙂

השאר תגובה