ג'ימייל במצב לא מקוון

לפני מספר ימים התבשרנו כי גוגל עשו צעד נוסף לכיוון של תוכן עשיר ברשת – מעתה ניתן לקרוא דואר בג'ימייל גם כאשר אין לנו חיבור פעיל לרשת. אנשים רבים, וגם אני בניהם ניבאנו כבר מזמן כי יום אחד גוגל תשדרג את ג'ימייל כך שאפשר יהיה לקרוא דואר גם ללא קישוריות. מדובר באחד השירותים שרבים חיכו להם בכיליון עיניים, והוא אכן יכול לשנות את הצורה בה אנו גולשים ברשת כיום.

לפני הכל, אציין כי גוגל לא היו הראשונים שהציגו שירות דואר-רשת שתומך ב־offline. הרבה לפניהם עשו זאת החבר'ה של Zoho, והשיקו את Zoho Mail המתבסס על תשתית Google Gears. למרות זאת, אני מעריך כי מרבית האנשים כלל לא נחשפו לחידוש שהופיע ב־Zoho Mail, מהסיבה הפשוטה כי הוא לא מוכר מספיק במחוזותינו. לגוגל יש יתרון שאין לאחרים – הם mainstream, וברגע שהם מוציאים משהו בעצמם הם מדרבנים את השוק וגורמים לאחרים לספק פתרונות דומים.

קחו למשל את הממשק הפשוט של gmail. בזמנו הוא נחשב פורץ דרך וחדשני, הן בממשק והן בגודל התיבה. להזכירכם, באותה התקופה הוטמייל עוד נחשב כשירות מוביל, עם נפח עצום של מגות בודדות. אחרי הזעזוע שגוגל עשו בתחום, פתאום גם המתחרים זיהו את הפוטנציאל והציעו תיבות מוגדלות בחינם, וממשקים עשירים ב־Javascript ולא כאלה שטוענים את הדף מחדש עבור כל בקשת מידע.

ביום שגוגל התחילו לאפשר התחברות לתיבה ב־IMAP, רוב הציבור אפילו לא הבין את היתרונות של IMAP על POP3 (שגוגל כבר סיפקו לפני ההכרזה) ועל התחברות דרך הדפדפן לדואר – למרות שכבר אז היו בשטח מספר ספקי IMAP בחינם, כגון fastmail ו־AOL aim.com. לאט לאט אנשים גילו שכאשר הם עובדים על IMAP הדואר שלהם נשאר זמין על השרת כך שאפשר להתחבר אליו גם ממחשבים אחרים או דרך הדפדפן, והבינו את חשיבות הדבר, והיום אפשר לראות גם ספקי דואר אחרים שנותנים שירות דומה, וגם לקוחות שיודעים לדרוש גישה לדואר ב־IMAP.

ביום שגוגל השיקו את Google Gears הוא היה בין מבשרי הדרך לישומי רשת "הדור הבא" העתידים לבוא. גירז משתמש בטיוטות המפרטים של HTML5 ומהווה את המימוש חוצה הדפדפנים וחוצה הפלטפורמות היחיד הקיים כעת ל־HTML5. כיום ניתן למצוא שימוש ב־Gears על Google Reader ו־Google Documents, בנוסף לשירותים שאינם בשליטת Google כגון Zoho Mail וגם WordPress.

למרות שנראה כי שימוש ב־Gears הוא לטובת המשתמשים, גם צד הספק מרוויח מהעיסקה. בזכות שמירת נתונים בצד הלקוח, כמות בקשות הנתונים מהשרת תקטן, ושימוש במנגנוני caching מתקדמים יוכל להבטיח כי לא יטענו כל התסריטים ורכיבי המערכת מחדש בכל כניסה של המשתמש לאתר.

התמיכה הלא מקוונת של ג'ימייל מגיעה כרגע כחלק מ־Gmail Labs. יש צורך להיכנס להגדרות המתאימות באפשרויות כדי להפעיל את התמיכה. במידה וג'ימייל אצלכם נמצא בכל שפה שאינה אנגלית, יהיה צורך לעבור לממשק האנגלי באופן זמני כדי להפעיל את התכונה.

כיצד להפעיל תמיכה ב־Offline Gmail?

הפעלת התמיכה כוללת שני מצבים – מצב עבודה לא מקוונת, ומצב "Flaky" המיועד למקרים בהם החיבור אינו יציב ועלול להתנתק, או למקרים בהם החיבור שלנו איטי. בעוד מצב לא מקוון אינו מעביר מידע מול השרת, מצב Flaky ינסה להסתנכרן תמידית מול השרת, אבל יוכל לעבוד, אם כי במידה מוגבלת, גם כאשר החיבור נופל. ברירת המחדל של Microsoft Outlook בעבודה מול שרתי Exchange, אגב, היא לעבוד תמיד במצב כזה, כדי שהמשתמשים לא ינותקו מהדואר שלהם בנפילות רגעיות של הרשת או השרת.

gmail offline horrors

gmail-offline-settings

המערכת כמובן לא חפה מתקלות. מידי פעם במצב לא מקוון מוקפצות הודעות שגיאה תמוהות, והתמיכה באופליין לא מתקשרת עם כל רכיבי הממשק (למשל – אם אני מנותק מהרשת ועובד במצב לא מקוון, באמת שאין טעם להציג את Gmail Chat בסרגל הצדדי. כמו־כן, המערכת מוגדרת להוריד דואר משלושת השבועות האחרונים ואין כרגע אפשרות לשליטה מתקדמת יותר על הפריטים שיועברו למצב לא מקוון.

gmail offline settings panel

מערכת העבודה במצב לא מקוון של ג'ימייל עובדת עם Gears. נכון לעתה Google Gears הוא המימוש היחידי של HTML 5 Structured client-side storage. אני מקווה שבהמשך נראה מימושים נוספים למפרט של WHATWG HTML5 שיעבדו בצורה טבעית יותר בדפדפן, ולא ידרשו התקנה של תוסף צד שלישי עליו. ולמה בכל זאת המהלך הזה של גוגל טוב? גוגל מעודדים יוזמה, ואם משהו יגרום לאחרים ללכת בכיוון כלשהו – גוגל יכתיבו את הכיוון בצורה הטובה ביותר.

7 תגובות בנושא “ג'ימייל במצב לא מקוון”

  1. אלעד – ג'ימייל מחליט כיצד לנהוג לפי סוג השימוש שלך בתיבה (ראה תמונת ההגדרות שלי למעלה). כנראה אם אתה מוחק הרבה מיילים אז הוא מוריד למחשב את כל התיבה.

  2. מזה כמה ימים אני מנסה להתקשר בצ'ט(תמונה ,קולי וכתיבה)בג'ימייל ואני לא מצליחה,גם אין את סימן הכדור הירוק ליד השם של איש הקשר המבוקש.
    האים זאת תקלה או שהבעיה היא אצלי המחשב?

  3. למרות ועל אף ההסברים המלומדים, יש ואני נקלע למצב ש-76 שעות אין תוכנת הדואר מתאפסת ונשארת במצב לא מקוון. לא עוזרים כל התרגילים והטריקים, כמו יציאה מהדפדפן, כמו טעינה מחדש; מתסכל, מרגיז ומאכז כאחד

  4. אני התכוונתי שהגימייל יהיה במצב לא מקוון שלא ישר יופיע הגימייל אלא כשרוצים להיכנס לגימייל אז צריך ללחוץ ב"הצג את גימייל במצב לא מקוון" וזאת הייתה הכוונה שלי.

השאר תגובה