אז מה זה קוד פתוח בדיוק?

כשמנסים לתאר את המשמעות של קוד פתוח לאנשים שאינם מבינים במחשבים, עשויים להיתקל במספר בעיות. המונח "קוד פתוח" אינו ברור ומובן לאנשים שלא מתעסקים במחשבים, ואפילו המילה "קוד" עלולה להרתיע אותם. דרך פשוטה יותר לתיאור משמעות הקוד הפתוח היא להציג את היכולת לשתף אותו עם אחרים, וביחד ליצור מוצר שירצה את כל המשתתפים במלאכה.

כשמדברים על קוד פתוח, ניתן להרחיב את היריעה גם לתוכן פתוח, ולהציג את התוכן בתור דף בוויקיפדיה שלכולם יש יכולת לערוך ולשנות אותו, עד שנוצרת הסכמה כלשהי על תוכן הדף, ואז לציין שוויקיפדיה כולה היא מערכת של תוכן פתוח, שרצה על מערכת שנכתבה בקוד פתוח.

כשרוצים להסביר את מהות הקוד הפתוח, ניתן לדמיין תוכנה בתור ציור – כל אחד יתרום ככל יכולתו לתמונה הכוללת, וביחד נצליח לייצר תמונה שתהיה מקובלת על כולנו.

6 תגובות בנושא “אז מה זה קוד פתוח בדיוק?”

  1. הסרטון יפה, אבל המציאות (לפחות כפי שאני נחשפתי אליה) טיפה שונה.
    אם נמשיך את אנלוגיית הציור, זה הרבה יותר דומה לציור על מדרכות: כולם יכולים לראות את התהליך תוך כדי העבודה; להעיר הערה פה ושם; ובסוף לזרוק מטבע לכובע.

  2. codeplex קצת פחות, כי מייקרוסופט משתדלת להרוס את החופש של הקוד, אבל כן, הרבה מהקוד הפתוח מפותח על־ידי קהילות. אציין שלא כל הקהילות מורכבות מאנשים פרטיים שתורמים בזמנם הפנוי, ואין בכך שום פסול.

השאר תגובה