סטטיסטיקת דפדפנים עדכנית

statcounter global browser version usage Israel

אתר statcounter השיק לא מזמן מערכת המאפשרת לנו להציץ בסטטיסטיקת דפדפנים, ואף לפלח אותה לפי אזורים גיאוגרפיים. הגרף למעלה כולל את הנתונים של ישראל. הקו הכתום מסמל את Firefox 3, והחום שנמצא ממש מתחתיו את Firefox 2. לפני שנכנס עמוק לנתוני הגרף אציין את המידע הכללי – פיירפוקס מחזיק בארץ כ־10% מכלל הדפדפנים, ומדובר בעלייה מכובדת של 3% במחצית השנה האחרונה.

אינטרנט אקספלורר 6 עמד בתחילת יולי על 49.5%, וצנח עד ל־32.6% נכון למועד כתיבת שורות אלה. אינטרנט אקספלורר 7 עלה בחודשים האחרונים מ־43.6% ל־54.5%. אם נקזז ממנו את הצניחה של אקספלורר 6, מדובר עדיין על ירידה של 6% בנתח השוק של אקספלורר.

שימו לב לקפיצה המוזרה של פיירפוקס ואינטרנט אקספלורר בחודש ספטמבר השנה. קצת קשה להסביר את הקפיצה הזו, והעובדה שגוגל מסרבים לאפשר חיפוש לפי תאריך לא ממש מסייעים למשימה.

הנתונים בארץ מאכזבים. בואו נשווה אותם למדינה אחרת בה השימוש בפיירפוקס נדיר. אנחנו נוחתים בדרום קוריאה. מדינה שנחשבת מתקדמת לפחות כמונו, עם אחוז שימוש בפיירפוקס דומה לשלנו.

south korea browser usage statcounter global

חשבתם שלנו יש בעיות עם האינטרנט? להם יש בעיות קשות יותר. החוקים אצלם מונעים את פריחת הדפדפנים – המדינה הכשירה לפני שנים רבות פרוטוקול להצפנה הדומה ל־SSL. מאחר והאתרים נדרשים לכבד את החוק המקומי, עליהם להשתמש במערכת הצפנה זו ולא ב־SSL. ומאחר מדובר בפרוטוקול קנייני שרץ באמצעות ActiveX, אין ברשותם שום אפשרות להפסיק להשתמש באינטרנט אקספלורר כל עוד הם לא נפתרים מהשרץ.

אז למה בכל זאת יש שם משתמשי פיירפוקס? ככל הנראה הם משתמשים ב־IETab/IEView או ב־Mozilla ActiveX Plugin. אגב, כמעט ולא תמצאו שם משתמשי לינוקס – פשוט כי זה מסבך את העניינים אף יותר.

התחנה הבאה שלנו – סין.

Chinese browser usage statcounter global

אל תתבלבלו, הקו העליון בצבע כחול כהה מסמל את אינטרנט אקספלורר 6, הכחול הבהיר את אינטרנט אקספלורר 7. הם אפילו לא חושבים לשדרג את הדפדפן שלהם, כנראה הם לא שמעו עדיין על מחאות דוגמת stopie6.org. וברצינות, הסיבה שהם תקועים עם אינטרנט אקספלורר 6 היא פיראטיות תוכנה. מדובר בשוק בו מרבית התוכנות מזויפות או פרוצות, ואנשים אפילו לא טורחים לעדכן את מערכת ההפעלה שלהם מחשש שהם יתפסו או שהגישה שלהם למחשב תיחסם.

ובמעבר חד – למקומות מעניינים יותר.

USA statcounter browser usage report

בארצות הברית הדפדפן המוביל הוא עדיין אינטרנט אקספלורר, אבל לפחות ניתן לראות כי אנשים הצליחו להיפרד מגירסה 6 שנמצאת במיקום נמוך בגרף.

Poland statcounter browser usage report

מדינה נוספת שמככבת בצמרת היא פולין, עם 43% לפיירפוקס 3. אם מתחשבים גם בפיירפוקס 2 בתוצאה הסופית, ניתן לראות כי פיירפוקס מחזיק קרוב ל־50% מהשוק, כאשר אקספלורר 6 ו־7 מגיעים ביחד ל־36% בלבד. עוד יצויין כי הדפדפן השלישי ברשימה, אופרה, מחזיק נתח שוק מכובד של כ־8% מכלל השוק.

Germany statcounter browser usage report

בגרמניה אחוז השימוש בפיירפוקס נמצא גבוה מעל כולם. נראה שאחוז השימוש באינטרנט אקספלורר 6 נמצא בירידה מתונה וכך גם הגירסה החדשה יותר – לעומת אלו, פיירפוקס ממשיך לצבור כוח וממשיך לטפס במעלה הטבלה.

ועכשיו הכדור בידיים שלכם. לאיזו מהמדינות שברשימה ישראל צריכה לשאוף להיות דומה לה? כיצד לדעתכם אנחנו מגבירים את הידיעה של הציבור לגבי דפדפנים אחרים ואת החופש שהם מקנים למשתמשים?

20 תגובות בנושא “סטטיסטיקת דפדפנים עדכנית”

 1. אודי – אני לא בטוח. שים לב שתבנית הקפיצות חוזרת גם בגרפים האחרים. אני מעריך שזה ההשפעה של התקשורת – ברגע שעיתון מספיק גדול מדווח על פירצת אבטחה – זה עשוי להשפיע על דפדפן מסויים.

  סיבה נוספת לקפיצות בגרף הם חגים וסופי שבוע. אם נציג את הגרף ללא חלוקה לגירסאות זה יהיה בולט יותר – ישנם דפדפנים שהשימוש בהם עולה בסופי שבוע, וישנם כאלה שהוא יורד.

 2. בעבודה הקמנו אתר לחברה ישראלית, ואם אני מבין נכון קהלה היעד של האתר הוא "עמך ישראל" וזקנות רוסיות. הסתכלתי על התוצאות של גוגל אנאליטיקס לפני שבוע ודי הופתעתי:

  המדגם הוא די קטן (כ־300 כניסות בינתיים), אבל ל־IE יש בסה"כ 80% מהגולשים, ל־Firefox בערך 15-17 (לא זוכר..) השאר היה אופרה (ראיתי שם אופרה על מאק… בטח המעצבת שעיצבה את האתר), היו כמה IE8 ואחוזים בודדים של crhome. היו יותר מאקים מאשר לינוקסים, וזה כולל את הליכלוכים שאני אישית הכנסתי למערכת (אני גולש לאתר בלינוקס, אלא מה?).

  מה שהכי הפתיע אותי, זה שרק 26% מסך ה־IE היה IE6 – מה שאומר שזה כולה רבע מהאוכלוסיה שמבקרת באתר… מבחינתי – זניח.

  שוב – האתר הוא לא מיועד לאנשי טכנולוגיה כלל! מבחינתי אלו נתונים מעודדים מאוד. באמת IE6 גווע… ויפה שעה אחת קודם.

 3. elcuco – קח בחשבון שהנתונים של statcounter עשויים להטעות, במיוחד כשמדובר במדינות קטנות. ב־statcounter משתמשים בעיקר אתרים קטנים ובינוניים, בעוד הגדולים מעדיפים מערכות סטטיסטיקה רציניות יותר.

  למיטב זכרוני אי־אפשר להריץ את Google Analytics באתרים דוגמת ישראבלוג, תפוז ובלוגלי, ועבורם statcounter הוא בחירה מצויינת. כלומר, הסטטיסטיקה הזו משקפת בלוגים ואתרים אישיים ולא אתרי ענק דוגמת ynet ו־nana10.

  ובקשר לגודל המדגם, 300 זה אכן מספר קטן מכדי להיות בעל השפעה כלשהי. אם המעצבת נכנסה 3 פעמים עם אופרה היא כבר העלתה באחוז את הנתח של אופרה, וסביר להניח שהחברים האחרים שלך נכנסו גם הם ולכן אקספלורר 6 היה נמוך יותר מהכמות שהנתונים שהבאתי מעלה הראו.

  1. ים מסיקה – מקורות אמינים יותר? עד כמה תמונה סטטית יכולה להיות מקור לנתונים אמינים?

   וברוך הבא. אני מניח שהגעת כתוצאה מההודעה שהשארתי בטמקא.

  1. Ddorda – כן, רק שהנתונים לגבי מערכות הפעלה פחות מעניינים מנתוני דפדפנים, מהסיבה שאנשים פחות נוטים להחליף מערכות הפעלה פעם בשבוע; דפדפנים – כן.

 4. למיטב זכרוני כרום היה כמה ימים קודם לכן, ואם תשים לב, בגרפים האחרים קיימות קפיצות דומות בתאריכים שונים, מה שמדגיש את הטענה שלי שמדובר בכתבה שהתפרסמה במקום כלשהו בטווח התאריכים המדובר.

 5. confiq – אינטרנט אקספלורר לא עולה, פשוט אנשים משדרגים את הדפדפנים שלהם. בחישוב הכללי אינטרנט אקספלורר ירד בשישה אחוזים, וזה הנתון החשוב ביותר לגבי הדפדפן הזה.

 6. הרצתי את פורטל בחירות 2009 מנובמבר עד לבחירות (כ-100,000 יוניקים סה"כ, בסוף כ-8,000 ביום). אצלינו יצא:
  אקספלורר 6 – 28%
  אקספלורר 7 – 53%
  פיירפוקס 2/3 – 13%
  כרום – 2.5%
  אח"כ אקספלורר 8, ספארי, אופרה וכו' פחות מאחוז.
  במהלך הפעילות אקספלורר 6 איבד כ-5% לטובת 7.

 7. IE7 עולה רק בגלל שהוא נדחף לכולם בעידכונים האוטומטיים, אם אנשים היו יודעים להימנע ממנו או להסיר אותו, IE6 היה עדיין שולט ברמה. אבל יפה לראות את העלייה המתונה הקלה אבל עיקבית של השועל.

  דרך אגב, נתוני השימוש במנועי חיפוש בישראל מחרידים, אין שום התחלה של תחרות, גוגל פשוט שולטים עם כ-99%! אני תוהא לעצמי מה יקרה אם יום אחד הם יחליטו שכדאי לגבות תשלום על השירות?

  (ובדרך אגב, Iceweasel נספר כFirefox או כדפדפן אחר?)

 8. נתנאל – נכון, רוב האנשים לא משדרגים ל־IE7 מרצונם. ראה את המצב בסין כדוגמה לכך.

  אני לא יודע עד כמה העליה של פיירפוקס מתונה, בהתחשב בנתונים שקיבלתי לפני שנתיים שהראו את אותם 7% שהיו לפיירפוקס לפני חצי שנה. הנתונים לעולם לא יהיו מדוייקים, ואני מקווה שאכן יש צמיחה קבועה בשיעור של 8% לשנה.

  בקשר למנועי חיפוש – ככה זה בכל העולם, לא רק אצלנו.

 9. הסטטיסטיקות שאתה מציג מבית statcounter מכילות אך ורק סטטיסטיקות של אתרים אשר מנויים לשירות ומקיפות רק נתח דל ביותר של מפת האינטרנט.
  התבוננתי באתר וערכתי השוואות עם סטטיסטיקות יותר רציניות ואני חושב שהטעויות שם הן חריגות.

  באתרים העורכים מחקרים יותר מקיפים כמו בלינק:
  http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp
  אתה תוכל לראות סטטיקטיסות אחרות לחלוטין:
  כיום פיירפוקס הוא הדפדפן המוביל ונמצא בשימוש אצל כמעט 48% מגולשי האינטרנט בעולם, אקספלורר על כל גירסאותיו עומד על 41% כאשר בחלוקה הפנימית אקספלורר 7 מוביל עם קצת יותר מ 21%.
  שאר האחוזים מתחלקים בין אופרה, כרום וספארי.
  לצערי לא מצאתי נתונים עדכניים ומקיפים עבור השימוש בדפדפנים בישראל.

  1. שי – statcounter הוא אכן מקור בעייתי למידע כזה מאחר והוא מתמקד באתרים פרטיים וקטנים ולא מכסה אתרים הגדולים דוגמת ynet, אבל הוא מספיק כדי להראות את המגמה, ויכול לפלח נתונים לפי מדינות וגירסאות דפדפנים. במידה והיו בידי נתונים של אתרים גדולים, הייתי שמח להציג אותם כאן.

   בקשר ל־w3schools, צר לי, הוא הרבה פחות אוביקטיבי מ־statcounter. הנתונים שהם אוספים מכסים את האתר שלהם בלבד, ואחוזים גבוהים לפיירפוקס מראים דבר אחד – בוני אתרים שמבקרים ב־w3schools מעדיפים פיירפוקס.

 10. אני מקווה שביל גייטס יקח איתו לקבר את IE6 וגם את7 אז נראה איך הוא ירגיש בטח בבית שלו הוא גולש ב FF 🙂 בכל מקרה אני שונא מאוד את דפדפני IE הם פשוט גרועים. מהרגע שיצא FF כבר התחלתי להשתמש בו וגם chorme מצוין רק שיש שיגידו שהוא אוסף יותר מידי נתוני גלישה.
  מוות ל IE (אני חייב לציין ש 8 מתחיל להראות סימני נורמאליות אבל האמת לא נראה לי שהם בכלל ישיקו אותו כי אז חצי מהאתרים פשוט לא יעבדו עליו כי התאימו אותם לאסון שנקרא IE6 5.5 7 )

  1. רן – אינטרנט אקספלורר 8 כבר הושק, ולמרות היותו דפדפן תיקני מיקרוסופט הכניסו בו קוד שמאפשר לו לתפקד בצורה לא תקנית עם תאימות לאינטרנט אקספלורר 7. עד שבעלי אתרים לא יבינו שתאימות לאקספלורר 7 אינה תאימות לתקנים, אני בספק אם נראה פה תיקון משמעותי.

השאר תגובה