רכבת ישראל מפצה ומענישה

בפוסט הקודם כתבתי על רכבת ישראל ועל החוויה הלא נעימה שהייה לי בתחילת השבוע. כפי שכתבתי, הנוסעים שדרשו אכן פיצוי כלשהו, אלא שעוד באותו היום התברר כי הוא נמוך מהפיצוי אותו הורה מנכ"ל הרכבת לתת לנוסעים, כך שגם המעטים שיודעים על זכאותם לפיצויים כנראה לא יקבלו את פיצוי המלא כפי שהנהלת הרכבת התחייבה לתת לנוסעים דרך אמצעי התקשורת.

פיצוי איחור רכבת

תשובתם של אנשי הרכבת אמנם לא הגיעה בזמן שהקצבתי להם לתשובה ועל כן פרסמתי את הפוסט, אך לבסוף היא הגיעה ומצורפת כאן בשלמותה.

לכבוד

מר תומר כהן

א.נ.,

הנדון: פנייתך לרכבת ישראל בנושא שירות הרכבת

פנייתך לרכבת ישראל בנושא שבנדון התקבלה במשרדנו.

ראשית, אנו מתנצלים על חווית השירות שהינך מציין בפניה זו. אנו, ברכבת ישראל, עושים מאמצים רבים לשיפור השירות בהיבטים רבים.

האיחורים נגרמו עקב תקלה מחשובית במרכז הבקרה של רכבת ישראל.

מדיניות פיצוי הלקוחות בשלושה כרטיסי נסיעה גובשה רק בשעות הערב ולכן ניתן לך הפיצוי בתחנה כפי שניתן.

כדי לקבל את הפיצוי – ניתן לפעול באחת משתי הדרכים:

1. פניה למנהל התחנה תוך הצגת כרטיס הפיצוי אותו קיבלת לשלם קבלת 2 כרטיסים נוספים.

2. העברת כרטיס הפיצוי שקיבלת בצירוף הטופס המצ"ב לכתובת הדואר של יחידת פניות הציבור הר"מ ואנו נשלח אלייך את הפיצוי המלא.

אני שב ומודה לך על שפנית, מתנצל על המקרה ומקווה כי תשוב לבחור ברכבת ישראל.

בכבוד רב,

אבנר שפריר

מנהל ענף פניות הציבור

רכבת ישראל

ת.ד. 18085 תל אביב 61180

תשומת הלב מופנית כי לרשותך עומד גם שירות לקוחות ארצי בטלפון מס' 03-6117000 או 5770 * מכל טלפון נייד.

וכן אתר אינטרנט שלנו אשר כתובתו: www.rail.co.il

כשברשותי גיבויים של מוקד פניות הציבור של הרכבת, פניתי חזרה אל משרד מנהלי התחנה, ודרשתי את הפיצוי האמור. לאור זה שאנשים נוספים לא נראו בשטח, והיותו של המנהל מופתע מפנייתי, נראה כי לא רבים עושים זאת חוץ ממני. אני את הפיצוי שלי קיבלתי, השאלה היא אם אני היחיד או שגם אחרים נוהגים לעשות זאת.

פיצוי איחור רכבת x3

אותו מנכ"ל רכבת שהורה על חלוקת כרטיסי רכבת בצורה נדיבה, ובכך שיפר במקצת את דעתם של ציבור הנוסעים על ההתנהלות של רכבת ישראל הורה השבוע להוריד מהפסים את רכבות הסימנס החדשות שהועלו על המסילה לפני שלושה חודשים בלבד. לטענת הנהלת הרכבת, רכבות אלו סבלו מקשיים וכשלים שגרמו לעיכובים בלו"ז.

האם העיכובים הללו בלו"ז עד כדי כך קריטיים? האם הרכבות המיושנות אמינות יותר? יצא לי לנסוע פעמיים ברכבות אלו (בימי שלישי בשעה 18:42 מתל-אביב צפונה. אתם מוזמנים לפגוש אותי), ועוד פעם נוספת שניסיתי להידחק לרכבת כזו בשעות הבוקר וויתרתי (כשהבנתי שהמעברים אכן צרים מידי וחסרונן של המדרגות כמקומות ישיבה מורגש). מאחר והתרשמתי כי הרכבת הזו מצליחה להתגלגל על המסילה, קצת מפתיע שרכבת ישראל והעומדים בראשה יחליטו על השבתת הרכבות שלושה חודשים בלבד אחרי שהם עלו על הפסים בארץ בקווי נסיעות סדירות.

לרכבות בארץ יש היסטוריה מכובדת של תקלות ותאונות, ולי אישית יצא מספר פעמים לזנק על דלתות פתוחות ברכבות שועטות על-מנת לסגור אותן כדי למנוע נפילת נוסעים שלא מודעים למחדל. האם הרכבות החדשות אכן מסוכנות ביותר לנוסעים או שמדובר כאן רק במניפולציה של רכבת ישראל על-מנת להשיג תקציבים נוספים מהמדינה?

הרכבת החדשה בנסיעת מבחן (מתוך אתר רכבת ישראל)
הרכבת החדשה בנסיעת מבחן (מתוך אתר רכבת ישראל) - התמונה נראית אמנם אותנטית, אבל אין בארץ קווי רכבת מחושמלים

12 תגובות בנושא “רכבת ישראל מפצה ומענישה”

 1. אני לא נוסעת ברכבות, רק כשממש אין ברירה.
  מה שמפריע לי ברכבת זה שהם מכירים את כל הבעיות – הם הרי היחידים שמנהלים את כל העסק, אין כמה חברות כמו באוטובוסים, אבל כלום לא משתנה.

  הם מאטים רכבות וממקמים שומרים במפגשי כביש/רכבת וכו' במקום להשתמש באמצעים אלקטרוניים שקיימים כבר משנות ה-70. (חצי מהמשפחה שלי עבדו באוטומציה על פסי רכבת, שמעתי הרבה הרצאות בנושא כשהיתי קטנה)

 2. אלעד – לרגע לא אמרתי שאני היחיד. הבעיה היחידה עם ההתנהלות של הרכבת היא שהם לא טורחים לפרסם מספיק את זכאותך לפיצוי. אתה יכול לראות זאת ברגע שהרכבת מתעכבת ואתה מתחיל לדבר עם האדם שיושב מולך על העיכוב ועל הפיצוי שמחכה לו בקופת התחנה. רוב הסיכויים שהוא לא ידע על כך, ורבים הסיכויים שתוך מספר שניות חצי קרון יצטרף לשיחה, הן כמאזינים והן כמשתתפים פעילים. 🙂

  ונניח ואותו אדם יגיע לדרוש את הפיצוי – הרכבת לא תבשר לו שהוא זכאי לפיצוי גבוה יותר אם הוא לא ידע להגיע ולדרוש אותו. על סגירת קווים הם יודעים לבשר לנו גם חודש מראש; הגיע הזמן שהם יפרסמו גם את הזיכויים שהם נדרשים בחוק לספק לקהל הנוסעים, ולא להערים קשיים על הנוסעים הקבועים.

  אגב "קשיים" – יש לי הרגשה שבכוונה הם מטביעים חותמת על כרטיסי חופשי חודשי (אם הם צריכים חותמת בשביל שורות, למה הכרטיס לא מגיע ככה מלכתחילה?), ותמיד החותמת תמרח ותלכלך כל דבר שנמצא בסמוך לכרטיס.

 3. אני חושב שזו שאלה רטורית. כתבתי שיש תורים בעמדת הזיכוי, כך שזה קצת סותר את הטענה שאני היחידי שדורש פיצוי. 🙂

  האם אתה דרשת את הפיצוי המוגדל או שהסתפקת בפיצוי הרגיל הקבוע בחוק?

 4. ביום התקלה קבלתי כרטיס אחד (פשוט לא היה ידוע עדיין על ההגדלה). לאחר מספר ימים בקשתי וקבלתי שני כרטיסים נוספים.

 5. לדעתי החפיפה בין אנשים שכותבים ומגיבים באתרים טכנולוגיים ואנשים שמודעים למימוש זכויות ציבוריות היא גדולה
  אין סיכוי שאפילו חצי מכל מי שמגיע לו פיצוי גדול יותר הלך לקבל אותו.

 6. רציתי להגיב לשורה האחרונה של הפוסט "הרכבת החדשה בנסיעת מבחן (מתוך אתר רכבת ישראל) – התמונה נראית אמנם אותנטית, אבל אין בארץ קווי רכבת מחושמלים". הרכבות החדשות יוצרו במרכז אירופה על ידי חברת סימנס הגרמנית, ונבדקו באוסטריה ובשוויץ. לדעתי, התמונה באתר של רכבת ישראל לא נועדה ליצור מצג שווא כאילו הרכבות נבדקו בישראל.

 7. לפני כמה שנים התרוצצתי יום-יום בהופעות בבתי משפט. לכל מקום הייתי נוסע עם רכב פרטי. חברים לעבודה צחקו עלי שאני חוזר עייף ונוהג הרבה, והיללו את הרכבת. אתה עולה, יושב בנוח, קורא עיתון, מגיע עירני ולא עצבני, בלי פקקים וכו'.

  חודשים ארוכים התעלמתי, עד שנשברתי. היה מתוכנן לי משהו בבאר שבע, עוד לא היה כביש שש עד שם, אז החלטתי לנסוע ברכבת. עליתי בחדרה על רכבת עמוסה חיילים. לא ספרתי כמה קתות חטפתי בראש, אבל עד שכונת התקווה עמדתי.

  משכונת התקווה לתחנת לוד ישבתי והתחלתי להתאושש. אבל זה נגמר כשביקשו מכל הנוסעים לרדת מהרכבת. מסביב אמרו לי שמחליפים רכבת, אז ירדתי. אלא שמנהל התחנה הסביר שמשאית נתקעה על המסילה בדרום ואירעה תאונה. המסילה חסומה, אי אפשר להמשיך, ובעוד כמה דקות יגיעו אוטובוסים שייקחו אותנו ויעצרו בכל התחנות שהרכבת הייתה אמורה לעצור בהן בדרך. ומי שלא רוצה להמשיך, יכול חזור, ויחתמו לו על הכרטיס כאילו שלא השתמש בו.

  הודעתי לבימ"ש שאני לא יכול להגיע, חזרתי חזרה, את הכרטיס נתתי במתנה לאחד ממהללי הרכבת ומאז לא ראיתי קרון רכבת מבפנים.

 8. ההפסד כולו שלך. בסופו של דבר השעות שאני חוסך מייד חודש בזכות הנסיעה ברכבת הן רבות, ומחיר הכרטיס החודשי זול בהרבה ממחיר הדלק ברכב. באשר לרכבות עמוסות – זה דורש קצת הכרה של הקווים השונים, וברגע שאתה כבר "מנוסה" בנסיעות רכבת אתה לומד לא לעלות על הרכבות העמוסות של ימי ראשון, ובשאר הרכבות לעלות בקרון "אסטרטגי" (כלומר כזה שיש בו מקומות ישיבה, שקרוב לשער היציאה מהרציף בתחנת היעד וכו').

 9. למנכל יצחק הראל ‏!‏ בשעה 2בצהריים נתפסו אייל שטרית ואשתו עם סמים בביתם הם נעצרו והשותף העיקרי שלהם הוא אבי שטרית

השאר תגובה