חדשות תאימות אתרים

זמן רב שלא כתבתי פה בנושא הזה, למרות שיש התפתחויות בנושא התאימות של האתרים הגדולים לדפדפנים השונים ותקנים.

1. רשת אתרי "הארץ" (לרבות קפטן אינטרנט ו־TheMarker) חזר לעבוד לאחרונה בצורה תקנית. הסיפור עם אתרי "הארץ" מעניין, והתחיל יחד עם שחרור Mozilla Firefox 1.5. למען הדיוק ההיסטורי הוא עד לגירסה זו של פיירפוקס רק משתמשי ספארי היו חשופים לבאג, אבל לאור כמות השימוש הזעומה בדפדפן זה אז, הבעיה "נחשפה" רק עם שחרור פיירפוקס.

בגירסה זו של פיירפוקס בוצע תיקון שחשף באג במערכת התוכן של אתר הארץ, שהצהירה על קידוד עברית ויזואלית, בעוד בדפים עצמם הוגדר קידוד עברית לוגית. הבאג כאמור הופיע לראשונה בפיירפוקס 1.5, ובהמשך גם בדפדפנים אחרים, כאשר בכל אותו הזמן בדפדפן אינטרנט אקספלורר דפים מוצגים כראוי, מהסיבה שהדפדפן של מיקרוסופט לא מתייחס גם היום להעדפת הקידודים בצורה הנכונה.

אפי נדיב, אדם טוב עם חוש בפיתוח הרחבות לפיירפוקס, לקח את המושכות לידיו ופיתח הרחבה שמטפלת בנושא. ההרחבה זכתה להצלחה מסחררת, ובמשך תקופה ארוכה קישור אליה קיים מדפיו של אתר "קפטן אינטרנט", מדור המחשבים של עיתון הארץ.

באג בנושא דווח בבאגזילה, ולאחרונה גם בכרומיום ובוובקיט, ודובר עליו לא פעם בפורומים של מוזילה ישראל, בפורומים אחרים ובבלוגים רבים.

אפילו הארץ עצמם כתבו על זה פעם, אלא שלמרבה הצער גם הפתרון שלהם הופיע במהופך.

קפטן הצילו! האתר מופיע לי הפוך בפיירפוקס! מה לעשות?
מאמר באתר הארץ עם המלצה להורדת הרחבה לתיקון הבעיות שלהם (איזה מזל ששמרתי תצלומסך)

2. אתר אורנג' מעולם לא היה ידידותי למשתמשי פיירפוקס, אבל היה בו חלק שכבר תקופה ארוכה מתפקד לסירוגין – שליחת SMS בחינם מהאתר. למשך תקופה מסויימת הוא לא עובד, ואף נכתבו תסריטים שמתיימרים לתקן אותו. אחרי פרק זמן האתר משתנה, התסריטים נשברים, ושום דבר לא עובד. בחודשים האחרונים הוא עבד בצורה מעניינת מאד – אפשר היה לשלוח הודעות מהאתר אלא שהוא היה מקזז את השליחה מההודעות שבתשלום ולא מההודעות שבחינם, רק תחת פיירפוקס. בכל פעם שזה קרה לי הייתי מתקשר לאורנג' והם היו במקום מבטלים את החיוב מבלי להודות בקיום הבאג ומבלי להתחייב להתאים את האתר לפיירפוקס. כאמור, עכשיו – תקין.

מערכת שליחת ההודעות באתר אורנג עובדת בפיירפוקס - מזל טוב!
מערכת שליחת ההודעות החדשה באתר אורנג'

3. על הכוונת – אתר בנק הפועלים היה מהבנקים הראשונים שתמכו בגישה לחשבונות באמצעות מוזילה ופיירפוקס. נראה שבעיה שהייתה אצלם במשך תקופה ארוכה נעלמה, והתפריטים לא מתהפכים יותר בפיירפוקס. לא מזמן נכנסתי לאתר והזדעזעתי לגלות שהבעיה עדיין שם. בהתכתבות שהייתה לי עם צוות האתר הם טענו כי הבעיה מתרחשת בלינוקס בלבד ושהאתר שלהם תומך בשלב זה בפיירפוקס תחת ווינדוס ומקינטוש בלבד. ניסיתי לשחזר את הבאג בווינדוס ואכן נראה ששם זה עובד חלק. מישהו מצליח לשחזר את הבאג בווינדוס כדי שנוכל להוכיח שהם טועים?

הערות הצעות ותלונות על אתרים אחרים? ניתן לכתוב כאן בתגובות.

21 תגובות בנושא “חדשות תאימות אתרים”

 1. באתר של בנק הפועלים, כשנרשמים לשירות החדש שלהם, משהו עם ניהול תקציב, צריך לאשר את התקנון. בפיירפוקס הכפתור שפותח את התקנון לא עבד. אומנם תקלה מזערית ומצריכה לפתוח אקספלורר באופן חד פעמי, אך עדיין מתסכל..

  1. אצלי אישור התקנון הזה עבדה. אמנם לא בדקתי, אבל לאחר מכן התקבלה אצלי הודעה שהמערכת הזו תופיע לי בחשבון תוך שני ימי עבודה. לא ברור לי למה הם צריכים בכלל להפעיל תכונות בחשבון באופן ידני.

 2. וואו, לא שמתי לב לזה: "בחודשים האחרונים הוא עבד בצורה מעניינת מאד – אפשר היה לשלוח הודעות מהאתר אלא שהוא היה מקזז את השליחה מההודעות שבתשלום ולא מההודעות שבחינם, רק תחת פיירפוקס." באורנג', דיי חגגתי, כנראה אכלתי אותה. 🙁

  1. glassika – הדרך הפשוטה ביותר לדעת אם נחשפת לזה או לא היא פשוטה. במידה ולאחר משלוח הודעות למנויי אורנג'* התבקשת להזין קוד אימות שהתקבל למכשיר הסלולר שלך, ייתכן והם אכן חייבו אותך על שליחת הודעות בחינם. בכל מקרה פנייה למוקד השירות שלהם תאפשר למחוק את החיובים השגויים הללו. פעם הבאה תבדקי טוב טוב מה את מאשרת. 😛

   * לא לשכוח – תודות לתוכנית המספור שנכנסה לתוקפה לא מזמן, אנשים עם 054 יכולים להיות גם לקוחות של חברות אחרות, וגם קידומות אחרות יכולות להיות של מנויי אורנג'.

 3. ^___^ נראה שעלום הרשת הישראלית מתחיל להבין שאנחנו פה ^^.

  אבל מתחילה בעיה חדש בזיות הלינוקס. בנק הפעולים טעון שהוא תומך בפיירפוקס תחת חלונות גם אתר נענע10 עושה את אותו הדבר….. עם נגזר עלינו לסבול?

  1. פלי – למה אתה חושב שהם מתעעלמים מלינוקס? מהסיבה הפשוטה שזה דורש מהם ביצוע QA גם תחת המערכת הזו, והם לא טרם הפנימו שפיתוח לפי התקנים דורש פחות התחשבות בדפדפנים שונים ובמערכות הפעלה. אתה יכול להסיר דאגה מליבך, לעולם לא ישכחו אותך רק בגלל שאתה משתמש בלינוקס, וזה יהיה פשוט יותר מהמלחמה הנוכחית שלנו.

   בקשר לנענע10 – האמנם? אצלי האתר מתפקד מצויין כולל צפייה בתכני וידאו.

 4. א. יש לך טעות: "הבאג כאמור הופיע לראשונה בפיירפוקס 3.5".
  ב. רק בשועל על ווינדוז? מוזר. אני לא לקוח של הבנק, אז אני לא יכול לבדוק, אבל נראה לי שכדאי לייצא את ה-DOM object וה-computed styles או איך שלא קוראים לזה משתי הפלטפורמות, ולהשוות… כי זה מסוג הדברים שלא אמורים לקרות, נראה לי.

  1. לירון –

   א. תודה, תוקן. אני מדבר כל־כך הרבה על פיירפוקס 3.5 לאחרונה אז קורה שזה מתפלק. 🙂
   ב. הבאג של הפועלים מופיע כהגדרתם רק על לינוקס. אני בספק אם מדובר בבעיה בדפדפן או במערכת ההפעלה, ולדעתי מניפולציות על ה־User Agent יספיקו כדי לגרום לבאג להתרחש גם בווינדוס.

 5. עוד שתי נקודות:

  אתר לאומי, לאחרונה התחיל לעבוד באופן מושלם על לינוקס (מדובר על ניהול החשבון, לא גלישה).

  אתר הטפסים הממשלתי. בממשלה החליטו שכל הטפסים בכל האתרים עובדים דרך איזושהי מערכת מרכזית של טפסים. לא מבין כ"כ למה, אבל נו, שיהיה. אז צריך להוריד הרחבה (יש לפיירפוקס) בינארית (יש ללינוקס 32 ביט), ויש תמיכה (לא באמת ללינוקס), אבל הטפסים עובדים כראוי. כאמור – לא אידיאלי, אבל מצב לא רע כלל.

  1. yhager –

   א. לגבי בנק לאומי, חדשות ישנות, אם כי טרם יצא לי לחזות בפלא הזה בעצמי.
   ב. לגבי אתר הטפסים – לא התקנתי את ההרחבה שלהם למרות שאכן נראה שהיא תצליח לרוץ על לינוקס (רק 32 ביט? מה יעשה מי שמריץ פיירפוקס 64 ביט או כל דפדפן אחר?). נשאלת השאלה מה הם עשו שם שדורש בכלל את התוסף הזה; לא נראה לי שיש שם משהו שלא ניתן למימוש גם ללא התוכנה הזו. עוד דרך של חברות צד שלישי להוציא כספים מהמדינה על תוכנות שאנחנו לא צריכים על המחשבים שלנו.

 6. היי תומר,

  בקשר לבנק הפועלים – הם אולי טוענים שהכל בסדר באתר שלהם, אך אני יודעת לספר לך, מנסיון אישי, כי ברגע שנכנסים לחשבון, למשל תנועות בעו"ש" – לעיתים מקבלים מראה נכון של סדר האותיות, ולעיתים, וזה קורה לאחר הטענה מחדש של הדף או גם לאחר קביעת תאריכים לצפייה – מקבלים את כל האותיות בסדר הפוך – משמאל לימין !

  לוקח הרבה זמן, ומספר הטענות מחדש, עד שהאתר מתרצה וחוזר למראהו הרגיל.

  העניין הוא שזה קורה בצורה רנדומלית, אף פעם אי אפשר לדעת מה תקבל. מין חוסר יציבות שכזו.

  בקשר להדגמות – קשה להביא הדגמות פיזיות כאשר מדובר בחשבון בנק. מקווה שאתה מבין.

 7. אתר בנק הפועלים לא תקין גם על פיירפוקס תחת חלונות.
  כמו שצייננו לפני, לעתים הוא נפתח כראוי אבל הרבה פעמים האותיות מגיעות בסדר הפוך.

  1. עמית – כפי שציינתי גם אני קודם, בנק הפועלים בישרו לי בהתכתבות אלקטרונית שהייתה לי עימם כי האתר שלהם מוצג כראוי בחלונות ובמק, ורק בלינוקס קיימת בעיה. אישית אני מתקשה להאמין שהם צודקים, ואם יש לך הוכחה שזה מתרחש גם בווינדוס – אשמח לקבל תצלומסך כאשר פיירפוקס רץ ללא הרחבות שעלולות להתערב בפעולת הדף. כמובן שאני ממליץ שתמחק את הפרטים האישיים שלך מהתמונה לפני שאתה מעביר אותה הלאה.

 8. לדעתי, כל התיקונים הללו שאתם עורכים הם כדור עצמי ברגל.

  פשוט לא לגלוש לאתרים הללו.
  הם צריכים לחזר אחרינו לא אנחנו צריכים לתקן טעויות של מישהו ששילמו לו כסף כדי לשרת אותנו.

  אני מאוד מקווה שהדברים הללו לא יגיעו לכיוון של "כרום".
  נראה שכיום הוא קצת יותר נאמן למה שפעם "פיירפוקס" התיימר לעשות, קצת מעבר מלשלוט בכך וכך אחוזים משוק הדפדפנים.

  1. Drazick – אתה יכול להסיר דאגה מליבך. אף־אחד במוזילה לא שינה את דעתו בנושא במרוצת השנים, וזה שיש דרכים לעקוף בעיות זו רק תולדה של גדילה בנתח השוק ומפתחים עצמאיים שמעוניינים לפתור לעצמם בעיות. כל עוד אנחנו נדגיש כי הפתרונות של גריזמנקי ודומיו הם בגדר מעקפים בלבד, יהיה ברור לכולם כי הפתרון האמיתי צריך לבוא ממפתח האתר. מבחינת מנהלי ההאתר קיימת מחשבה דומה, שכן הם יודעים כי ברגע שמתעסקים עם האתר שלהם אין הבדל מהותי בין אדם "שמתקן" אותו, לבין זה שיסיר ממנו את הפרסומות ובכך פוגע להם במקורות ההכנסה. ספציפית לגבי "הארץ", אני לא בטוח אם מנהלי האתר בכלל ידעו על הבאנר הזה שמתנוסס לו בגאווה באתר נישה של מדור בעיתון שלהם.

 9. תומר,
  הייתי שמח לסייע אבל על המחשבים שלי לא מותקנת חלונות ואני לרוב לא מתחבר מחלונות לחשבון.

  במידה ותהיה לי גישה למחשב עם חלונות אני אשתדל לצלם את הבעה ולשלוח לך.

  אגב, בתרגום העברי של פיירפוקס 3.5 תחת העדפות בלשונית פרטיות נכתב היסטוכריה במקום היסטוריה.

 10. תומר, אני גם לא מתלהב מהמימוש של אתר הטפסים, ויש לי 64 ביט, כך שחשבתי שזה באמת לא עובד בהתחלה.. אבל לדעתי זו התקדמות בכיוון הנכון, ועל כך יש לברך.

 11. סליחה אם אני מעורר כאן דיון ישן מרבצו. זה כמה שבועות ששוב חזר הבאג באתר אורנג' – ולא רק שנשלח SMS עם קוד והחיוב של SMS ששלחתי לעצמי הורד ממספר ההודעות היומיות בתשלום, אלא שהמסר שנשלח גם לא הגיע! הודעה ששלחתי לאורנג' כשנתקלתי בכך לראשונה נענתה ע"י שרות הלקוחות שלהם רק היום, 3-4 שבועות לאחר שנשלחה (הם אמורים לענות תוך 3 ימי עסקים).
  נציגת אורנג' בדקה את החשבון שלי ואמרה שה-SMS נשלח והגיע. כמובן שהיא בדקה ב-IE, כי היא לא נציג טכני ולא מטפלת בתאימות דפדפנים, וגם לא מבינה בזה. מבחינתה הם תומכים בדפדפנים של רוב המשתמשים, ושאני אתקין IE (כך בפירוש אמרה! חשבתי שנגמלנו מהתשובות מהסוג הזה כבר לפני כמה שנים). לא עזר שהסברתי לה שצריך לדבר עם האחראים על האתר, ושלא היה לי שום ספק שניתן יהיה לשלוח הודעה באקספלורר. לדעתי – מביך מאד לאורנג' …

  אגב, בכרום זה דווקא עובד …

  1. נושא החיובים המיותרים באתר אורנג' מוכר לי וכואב, ואני אישית ביצעתי מספר פעמים שיחות עם המוקד שלהם על־מנת לקבל החזרים על חיובים מיותרים בגין מסרונים שנשלחו בתוך הרשת ולכאורה היו אמורים להיות ללא חיוב. בשדרוג האחרון של המערכת שלהם, לפני שנה וקצת, הם טיפלו בנושא הזה יחד עם עוד מספר בעיות דומות, ולא ידוע לי על בעיות בגין חיובים שגויים כתוצאה משליחת הודעות מהאתר.

   במידה ואתה אכן מצליח להוכיח שהבעיה הזו עדיין קיימת, אשמח לדעת על כך ולכתוב על זה כאן. יש סיכוי טוב שנצליח גם לערב גורם כלשהו מהתקשורת הכתובה.

 12. ניסיתי הבוקר שוב וחזרה הבעייה שהיתה לפני כמה שבועות: במשלוח SMS ליעד של אורנג' אני מתבקש להזין קוד אישור. הפעם חסכתי מעצמי את החיוב ולא המשכתי להזין את הקוד, אבל ברור שהבעייה חזרה.

  לא מזמן הם "שידרגו" את מראה האתר וכנראה שחסכו בבדיקות תאימות. הם יצרו טבלה של אנשי קשר ממנה צריך לבחור את הנמען, והוא אמור להיות מועתק לטבלה שממול. ב-FF הנמענים הנבחרים גם לא מועתקים שמאלה. היה כדאי שעוד מישהו יבדוק את זה – אני בדקתי במחשב אחד וזה לא עבד. אמנם מפתיע שבכרום זה עבד חלק אבל עדיין קשה לי להאמין שזו בעייה שלי בלבד.

  איך אפשר להוכיח שהבעייה קיימת מחדש? אני חושב שכל מי שינסה לשלוח SMS בחינם יווכח בכך בעצמו. אפשר גם לשלוח תצלום מסך שמראה שפריטים שנבחרו בטבלה הימנית לא הועתקו לשמאלית – בניגוד להתנהגות בדפדפנים אחרים.

השאר תגובה