באג הסימניות בפיירפוקס 3.5

בגירסה החדשה של פיירפוקס ששוחררה לפני מספר ימים התגלה באג שמתברר והוא מפריע לשגרת יומם של משתמשים רבים. במידה ואתם משתמשים בגירסה העברית (או הערבית, או הפרסית) הפוסט הזה מיועד עבורכם. במידה ולא, גם אתם מוזמנים להמשיך לקרוא.

תיאור הבעיה

כאשר משתמשים ב־Firefox באחת מהשפות שנכתבות מימין לשמאל (RTL) ומציגים את סרגל הצד סימניות (תצוגה ← סרגל צד ← סימניות או לחיצה על Ctrl-B) הסימניות אמנם מוצגות כשורה, אבל הן לא לחיצות. תיקיות ניתן לפתוח בצורה הרגילה, אבל בלחיצה על פריטי סימניות הן מסומנות אבל לא נפתחות.

בעיה זהה מתרחשת בכניסה לסרגל ההסטוריה (תצוגה ← סרגל צד ← היסטוריה או Ctrl-H) למרות שלא התקבלו דיווחים ממשתמשים בנושא.

הדיווח

על הבעיה שמענו לראשונה בערוץ שלנו ב־IRC ממשתמש מהיר שהספיק לעלות על הבעיה ולפתוח באג זמן קצר לאחר שחרור הגירסה החדשה.

(09:43:33 PM) ariesjer entered the room.
(09:44:48 PM) ariesjer: שלום רב, התקנתי את גירסה 3.5 וכאני מנסה להקיש על כתובת אתר בסימניות אין תגובה ורק ע"י קליק ימני על האתר ולחיצה על "פתח" אינ מצליח לעברו לאתר, אודה על תשובה לנושא זה.
(09:45:31 PM) smontagu: ariesjer: לא הבנתי "להקיש כתובות אתר בסימניות"
(09:45:59 PM) ariesjer: הכוונה, לבחור אתר מהסימניות
(09:46:41 PM) smontagu: לעשות קליק רגיל על שורה מתפריט הסמיניות?
(09:46:52 PM) ariesjer: אכן כן
(09:47:09 PM) smontagu: לי זה עובד
(09:47:20 PM) ariesjer: זה כבר מחשב שני שזה קורה לי
(09:47:54 PM) ariesjer: ניסיתי גם ב"מצב בטוח" וזה לא עזר
(09:48:19 PM) smontagu: ואו, פעם ראשונה באיזה שנתיים שאני בכלל פותח את תפריט הסימניות
(09:50:09 PM) smontagu: לינקים באתרים עובדים רגיל?
(09:53:41 PM) smontagu: מעניין, bug 501413 מדבר על אותה בעיה, גם ממשתמש בעברית
(09:53:43 PM) firebot: smontagu: Bug https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=501413 maj, –, —, nobody@mozilla.org, UNCO, clicking any url the in the bookmark sidebar doesn't work
(09:53:55 PM) smontagu: ariesjer: או שזה אתה?
(09:56:06 PM) smontagu: אהההה
(09:56:55 PM) smontagu: ariesjer: תנסה להקליק במקומות אחרים בשורה, כאילו בשוליים, אולי יש באג עם זיהוי מיקום הקליק ב-rtl
(10:19:49 PM) ariesjer: לא עוזר
(10:21:24 PM) smontagu: לי כן, ניסיתי עכשיו בעברית
(10:21:47 PM) smontagu: זה עובד אם אני מקליק ממש בקצה הימני של השורה
(10:22:37 PM) ariesjer: סליחה, אתה צודק זה עובד
(10:22:58 PM) ariesjer: תודה רבה!!!!
(10:24:00 PM) smontagu: ariesjer: כתבתי על זה בבאג, בע"ה זה יתוקן מהר
(10:25:27 PM) ariesjer: נקווה, חוץ מזה אחלה דפדפן
(10:26:38 PM) ariesjer left the room

ברגע ש־smontagu ווידא את הבעיה הוא שינה את הסטטוס של הבאג והוסיף את Ehsan לרשימת הנמענים של הבאג.

פתרון

Ehsan צבר ניסיון רב בתקופה האחרונה ניסיון רב באיתור ותיקון בעיות שקשורות לממשקי RTL. תוך פרק זמן של 70 דקות מרגע שהוא התווסף לבאג ו־134 דקות מהדיווח הראשוני הוא הביא תיקון לבאג. התיקון נבדק והוכנס לגירסאות הליליות של פיירפוקס, וככל הנראה בעדכון הבא של הדפדפן שיגיע תוך מספר שבועות הבעיה תיעלם.

לקחים ומסקנות

במקביל לדיווח ולטיפול בבעיה קיבלנו לפחות שבעה דיווחים בנושא בפורום שלנו. למעשה היה אפילו אדם שדיווח על הבעיה שבוע לפני השחרור הרישמי אלא שההודעה שלו התפספסה מאחר והוא לא תיאר בפירוט מספיק את הבעיה וההודעות החוזרות והנשנות שלו כנראה הרחיקו מגיבים פוטנציאלים במקום לאפשר את איתור הבאג בזמן.

למרות שהגירסה החדשה עברה לא מעט QA הבאג הזה התפספס. מתוך 70 שפות בהן דפדפן Firefox קיים, רק ב־3 שפות הבאג הזה קיים, מה שמקטין משמעותית את הסיכוי לגילויו. אני אישית השתמשתי בגירסת הבטא לא מעט, וכמו רבים אחרים לא עלינו על הבעיה פשוט כי אנחנו לא ניגשים לסימניות שלנו מסרגל הצד.

כדי להבטיח שבאגים כאלה לא יקרו בעתיד, אנחנו נצטרך יותר אנשים בארץ שיבדקו גירסאות חדשות לפני שחרורן כדי להבטיח שבעיות כאלה לא מתרחשות. למרות שביקשנו לא פעם, נראה כי אין היענות רבה מצד משתמשים, והדבר מתבטא בבאגים כאלה ואחרים שמידי פעם מופיעים בתוכנה.

7 תגובות בנושא “באג הסימניות בפיירפוקס 3.5”

 1. הבעיה שלי אישית היא שדיווח באגים נראה לי מעשה ארוך ומייגע, אחרת כנראה שהייתי מדווח הרבה יותר על באגים (באופן כללי, לא רק לפיירפוקס).

 2. מנסיון שלי, תהליך הדווח אמנם מייגע, אבל מעקב אחרי התקדמות הבאג יכול לפצת על זה — במיחוד במקרים כמו אלה שצויינו ע"י תומר.

 3. אני מסכים עם Dorda בנושא דיווח הבאגים. קרה לי הרבה פעמים (לא בFirefox, בחיים לא נתקלתי בבאג בפיירפוקס :-)).
  הכי מעצבן זה בWine ובGNOME:
  בגנום דיווחתי על באג דרך כלי מובנה בפדורה שמדווח אוטומטית על באגים בגלל התרסקויות. אחרי שתי שניות קיבלתי תגובה שהBacktrace לא מפורט מספיק. מה אני בתור משתמש פשוט אמור לעשות עם זה?
  בWine המצב עוד יותר מעצבן:
  אני מריץ תוכנת בדיקה שמישהו כתב בשביל שאני אבדוק איך Wine משתלב עם מונו. מדווח על באג, ואז אורים לי "זאת בעייה במונו, אין שום סיבה שזאת בעייה בWine" למרות שאני מסביר להם בפירוש שהודעת FIXME שהייתה לפני ההודעה של מונו מצביעה על זה שWine לא נותן למונו את הTimezone ובגלל זה מונו קורס.

  אני פשוט שונא לדווח על באגים…

 4. יש פתרון והוא ליצור גירסת Portable עבור הגירסה העברית של הדפדפן ואז יותר אנשים יסכימו לבדוק אותו כיון שתמיד יוכלו לחזור לגירסה הישנה

  בהצלחה

השאר תגובה