סיכום אוגוסט פינגווין 2009

ביום שישי האחרון נערך כנס אוגוסט פינגווין השנתי בפעם השמינית. מסורת כנסים שנתית בה נערך האירוע השנתי מידי שנה למרות שאין ולו אדם אחד שעוסק בארגון הכנס במשרה מלאה (או אפילו חלקית) בהחלט ראוי לתשבוחות, וכן גם כל האנשים שעסקו במלאכה על־מנת להרים את הכנס לטובת כלל המשתתפים.

היום שלי התחיל קצת לפני השעה שש בבוקר, עם רצף של תקלות ומכשולים, שמנעו ממני להגיע בזמן שתכננתי להגיע לרחובות. הבעיה העיקרית ביותר שלי כאדם שתחום המחיה העיקרי שלו הוא מחוץ לרחובות הייתה להגיע לשם, ומה רבה הייתה אכזבתי כאשר גיליתי שכבל הטעינה של ה־GPS לא בנמצא, הכבל החלופי לא מצליח להטעין את המכשיר, והמכשיר עצמו מסרב בתוקף לעבור למצוב ניווט אחרי שהגדרתי בו את המסלול (הוא רץ על Windows Mobile. לכו תבינו…).

לאחר הסתמכות על גרמי שמים והשלטים בצידי הדרך, וגם לאסוף את צחי בדרך, התברברות קלה בהגעה למכון ויצמן, הגענו למחוז חפצנו, בסמוך למועד סוף ההתכנסות ותחילת הרצאת הפתיחה. ניצלנו את הזמן והשקט היחסי מאנשים שנכנסו באותו זמן לאולם על־מנת לדאוג לשולחן והצגת מרכולתנו.

העמדה שלנו בכנס הייתה למעשה המשך טבעי למסורת חלוקת הסיכות בכנס משנים קודמות, ובמקביל גם ניסוי כלים ראשון שלנו בארץ. חלק מהציוד שהפצנו בדוכן שלנו יובא במיוחד מחו"ל לצורך הכנס, ודאגנו להשלמות (הפליירים שצחי עמל על הפקתם, הפוסט שמוחזר מאירועים קודמים, הבלונים שנרכשו בערב שקדם לאירוע וכדומה). הדוכן שלנו הפך להיות לנקודת משיכה מרכזית לאנשים מחוץ לאולם ההרצאות, וסביבו התקיימו בכל עת (גם במהלך ההרצאות!) דיונים ושיחות על קוד פתוח, סטנדרטים ברשת, מוזילה ופיירפוקס). בהפעלת הדוכן לקחו חלק גם עמיעד ודרור, שניהם פעילים באתר שלנו, כך שלמעשה היו ארבעה נציגים של מוזילה ישראל באיוש הדוכן.

למרות המיעוט היחסי של דוכנים באירוע, נראה היה שרק דוכן אחד ניסה להחזיר לנו מלחמה; היה זה הדוכן לצידנו, אבל זה היה קרב עם תוצאות ידועות מראש, הם נערכו לספק מידע, ואנחנו נערכנו להסתערות ההמון. אני מקווה מאד שבשנה הבאה נראה דוכנים נוספים באירוע. יש לא מעט קהילות קטנות וקבוצות עבודה בקרב קהילת התוכנה החופשית בארץ, ויהיה מעניין לראות זה לצד זה דוכנים של מוזילה, אובונטו, פדורה, וורדפרס, דרופל וכו' – כאשר בניגוד לדוכנים של חברות או עסקים זעירים דוכנים אלו יציגו את מעשה הקבוצה ותרומתם לקהילת הקוד הפתוח.

דוכן מוזילה בכנס אוגוסט פינגווין 2009
דוכן מוזילה בכנס אוגוסט פינגווין 2009 בתמונה: צחי אשר, תומר כהן צילום: רם-און אגמון

במהלך האירוע יצא לי לפגוש הרבה פנים מוכרות וגם לא מעט פנים חדשות. יצא לי לדבר במגוון נושאים עם עשרות אנשים, ועם מספר אנשים לדבר ולשכוח זאת מיד לאחר מכן. המדבקות עם השמות אכן עזרו לזהות את האנשים, אם כי לדעתי לא היה מזיק אם כולם היו מקפידים לרשום מספיק מידע מזהה על המדבקה כדי שנוכל לקשר בין האדם העומד מולנו לבין היישות המקוונת שלו. ייצוג הנשים בכנס אכן עומד בסימן גדילה, וזה נחמד ומעודד לראות בחורות חדשות שנחשפות לתחום ומרות את המאזן הגברי בתחום והופכות את לינוקס ותוכנה חופשית לנחלת הכלל.

באולם עצמו לצערי כמעט ולא יצא לי להיות, וההרצאה היחידה ששמעתי מתחילתה ועד סופה הייתה זו שאני העברתי. אי לכך ובהתאם לזאת לא אוכל לשפוט ולהשוות את ההרצאה שלי לאלו האחרות שהתנהלו לפניה. ההרצאה שלי נערכה לקראת סוף האירוע, ואני מקווה כי האנשים שעזבו לפני ובמהלך ההצגה שלי לא עזבו כי אני או הנושא משעממים אלא כי היו להם התחייבויות אחרות, כגון להספיק להגיע לתחנת הרכבת בזמן. ויתרתי על מידע טכני מתקדם במצגת לטובת מידע כללי וגירוי הצופים ללמוד לעומק בנושא. מפאת הזמן שהוגדר מראש למצגת הייתי צריך לדבר מהר ואפילו לא היה זמן להדגמות שהכנתי מבעוד מועד (אלו היו פתוחות בלשוניות נפרדות בדפדפן ואם קפלן לא היה מנופף שלטים סביר להניח שהייתי ממשיך לדבר ולדבר עד שקיעת החמה או עזיבת אחרון המשתתפים את האולם. עוד על ההרצאה שלי אני מקווה לכתוב בפוסט נפרד שיעלה כאן בימים הקרובים.

מיד לאחר ההרצאה שלי התקיים טקס חלוקת פרסי המקור ודברי סיכום. מאחר והייתי מועמד לפרס נשארתי באולם. על בחירת הפרס כתבתי כאן לפני זמן מה, ובמהלך הטקס נודע לי כי זכיתי בפרס שמואל יניב לקוד פתוח ותוכנה חופשית, למרות שעד עתה לא הצלחתי לפענח את תוצאות הסקר ולהבין בשפה פשוטה כיצד מחשבים את התוצאות. אני רוצה להגיד תודה לכל מי שהאמין בדרכי והצביע עבורי, ותודה ענקית לכל האנשים שבלעדיהם לא הייתי מגיע למעמד זה. ולשאר המתמודדים על הפרס – תמשיכו להשקיע, עצם ההשתתפות זו הכרה בפעלכם הרב, והזכייה היא רק הדובדבן שבקצפת. לגבי הזכייה ברצוני להגיד תודה רבה למר שמואל יניב על הפרס, ואני מבטיח להשתמש בפרס למטרות טובות ולהבטיח את המשך קיום פרוייקט הלוקליזציה העברית של מוזילה בעתיד. קצת מצער שלא יצא לי לפגוש את נותן הפרס וללחוץ את ידו, ואני מקווה שזה יתאפשר בעתיד.

לאחר תום הטקס ועזיבת האנשים נותרנו מספר אנשים באולם שבראשם עדיין הדהדו שאלות מההרצאה שלי. המשכנו לדבר עוד באולם תוך שהמארגנים דוחקים אותנו החוצה. בחוץ המתין מחזה מוזר – קבוצת אנשים עמדו והחליפו מפתחות ציבוריים כאשר כובעי פיירפוקס על ראשיהם. לבסוף הם החזירו אותם לדוכן למרות תחינותי שישמרו אותם לעצמם כמזכרת. לדעתי המינגלינג של אחרי האירוע קצת התפספס מאחר והיה צורך להתעסק בהתקפלות, וכהצעה לעתיד אני ממליץ לדאוג שתהיה אפשרות להמשיך ולדבר למשך זמן מה.

לאחר שהעמסנו את הציוד הנותר למכונית, וגם מצאנו את גליה שהחליטה להטריד טלפונית את כל האנשים ששמם "תומר כהן" במדינה בזמן שאנחנו מחכים להופעתה, התקפלנו ונסענו צפונה לתל אביב, שם השארתי את צחי וגליה, והלאה לכיוון ביתי בצפון הרחוק. למרות שהגעתי בשעת אחר צהריים סבירה התברר שהיום הזה הוציא ממני את מירב כוחי, וכנראה גם סבלתי מהתייבשות קלה. כרגע אני קצת יותר מ־24 שעות לאחר מכן ועדיין אני חש חלש ועייף; נקווה שעד בוקר יום ראשון אני אצליח לחזור לשגרה ולהגיע למקום עבודתי רענן לעוד שבוע של עבודה מאומצת.

9 תגובות בנושא “סיכום אוגוסט פינגווין 2009”

 1. א. צריך להרביץ למי שבנה את "מטריצת התוצאות" של ההצבעה לפרס. הוא לא שמע על גרף עמודות?
  ב. למה הדובדבן שלך בכספת? בדר"כ הוא *בקצפת*.
  ג. היי, מזל טוב על הפרס!

 2. יש לי מזל שאני גולש מדפדפן מפסיק מודרני כדי לקורא את הפוסט.

  ההרצה שלך הייתה הכי מעניית. למרות שכל הארצות היו מעניית חלקן אפילו תרמו לי לא מאט. לצערי הרב המרצה לפניך אדי ^^" אמממ עדין אין לי מושג על מה הוא ארצה… הוא דיבר בהתחלה על למה הממשלה מעניית בו אבל לא להסביר על מה הוא מדבר אני אישית נרדמתי ביחד עם חצי קהל ^^" הרצה של יובל טל הייתה מעולה דבר ראשון שעשית אחרי הכנס היה להתקין לעצמי את xbmc שכמה שהוא דיבר עלו כעל תומך בעברית באופן משלום אני התאכזבתי קשות לגלות שאני צרכיך להתקין את הפנוטים של מקריסופט עם בא לי על משק עברי בכלל על התמיכה הלוקה שלו בMKV אבל הייתה ארצה מעניית.

  אהבתי את ההרצה שלך למשעה כל ההרצה של אדי אמרתי לעצמי נו נו נו תשתוק כבר אני רוצה לשומע את תומר כהן *___*. (אני מרושע… אדי אני מצטער ^^" אני פשוט לא הבנתי על מה אתה מדבר שם עם אתה לקרוא את זה) אני למדתי בעבר html 3 ושם הידע שלי נגמר מעלום לא הבנתי את המושג הזה html 5 סוף סוף הבנתי מה זה אומר ^^ משש בא לי לימוד html 5 ואני התחיל בקרוב ^^. בסוף של דבר שכנעת אותי שIE6 לא עושה טוב לאף אחד ^^. (ועדכנתי אתו במוכנה הווירטואלית שלי) עד היום אני הולך למקום מקום עם צמיד "i support the open web" ואני חייב לציין שנסעתי כל הדרך מרחבות לרמלה ומרמלה למודיעין וגם הלכתי ברחבות במודיעין בגאווה גדולה כאשר על ראשי היה כובע פיירפוקס ^___^ אני שומר אלו כעל אוצר *____*

 3. חבל שלא יכולתי להיות שם ולעזור, אבל קראתי הרבה פידבקים טובים, אז כל הכבוד 🙂

  ההרצאה שלך תהיה זמינה בוידאו?

 4. פינגבאק: הבלוג של צחי

השאר תגובה