פיירפוקס מהיר יותר

בתקופה האחרונה מספר בלוגרים החליטו להוציא את זעמם על דפדפן פיירפוקס. אותם אנשים התלוננו כי הדפדפן איטי וקורס, אבל ככל הנראה לא ניסו ולו לרגע אחד לבדוק מה גורם לו להיות איטי או כיצד ניתן לטפל בבעיות אלו.למיטב ידעתי אותם אנשים לא ניסו לבדוק את הסיבות לאיטיות אצלם, וכנראה גם לא ניסו להפעיל את הדפדפן במצב בטוח עם הרחבות מנוטרלות כדי לבדוק אם מדובר בבעיה בדפדפן או בהרחבה שלחלוטין אינה באחריות של צוות פיתוח הדפדפן.

כשהדפדפן קורס אצלי כולי מתמלא שמחה. ולא כי הוא קרס, אלא ממסך הדיווח על הקריסה שמופיע מיד לאחר האירוע. במידה ולא מתמלאים בפרנויה ונותנים לתוכנה לעשות את מלאכתה, הנתונים על המיקום המדוייק בו הדפדפן קרס נאספים ונשלחים אל Mozilla, ואנשים טובים שעוברים מידי פעם על הרשימות יכולים לנסות ולאבחן את התקלה. אתם יכולים לקבל אבחון על התקלה גם באופן מיידי, באמצעות כניסה לכתובת about:crashes בהפעלה הבאה של פיירפוקס ולחיצה על הקישור לדיווח המבוקש.

למרות ההקדמה הארוכה, לא על זה רציתי לדבר, אלא לתת טיפ קטן לטובת כל אלו שמתלוננים על איטיות בזיהוי כתובות בשורת הכתובת שלעיתים מאיטה את זמן התגובה של פיירפוקס.

היסטורית הדפדפן שלי מורכבת מהיסטוריה של כשנתיים אחורה עם awesomebar, ועוד זמן רב עם סימניות רגילות והיסטוריה, וכל זה מסתנכרן באופן קבוע בין מספר מחשבים שאני משתמש בהם, כך שנוצרת כמות עצומה של מידע בדפדפן. למרות ההמלצה לא לשמור היסטוריה למשך זמן כה רב, אני מקפיד להתעלם מההמלצה הזו ומסרב בתוקף להיפרד מההיסטוריה, למרות שאני יודע שבמרבית המידע אני כנראה לא אשתמש בעולם (כנראה יש בי גן מסויים של פולניות שאני לא יודע לאמוד את מקורו).

הנתונים של פיירפוקס נשמרים במסדי נתונים, וכדרך מסדי נתונים הם בשלב מסויים נסתמים ויש לבצע עליהם פעולות תחזוקה שוטפות. במספר אתרים בעולם המליצו עד כה להתקין כלי עבודה מול מסדי sqlite והרצת תוכנות על קבצי הנתונים של הדפדפן לצורך שיפור מבנה הטבלאות. הפקודה VACUUM בלקסיקון של sqlite משמעותה לשכפל את מסד הנתונים לקובץ זמני והחלפתו בקובץ הקיים, פעולה שתגרום לניקוי שאריות במסד הנתונים ושיפור מהירות התגובה שלו. מאחר ופיירפוקס עצמו עובד מול sqlite, אפשר בקוד פשוט לגרום לו לבצע את הפעולה הזו באופן יזום ברגע שמרגישים איטיות. כאשר הרצתי אותה על הדפדפן שלי הוא התחיל באופן מיידי לעבוד מהר יותר, והקלדת כתובות בשורת הכתובת כבר לא גורמת לזמן טעינה של הכתובות, והנתונים מופיעים עתה באופן מיידי.

שלבי ביצוע:

 • כנסו לתפריט כלים – מסוף השגיאות.
 • הכניסו את הקוד שבהמשך ולחצו על מקש ה־Enter. הדפדפן עשוי לקפוא למספר שניות בזמן ביצוע הפעולה. היו סבלנים.

מקור: Speedup Firefox with VACUUM

27 תגובות בנושא “פיירפוקס מהיר יותר”

 1. בתור משתמש ותיק *מאוד* של פיירפוקס (עוד מהתקופה שקראו לו פיניקס, ואז פיירבירד), אני חייב לשאול: איך אתה מסביר את זה שהפונקציה הזאת לא מובנית בקוד של פיירפוקס? אוטומטי או לא, זה חייב לקרות בלי האקים כאלה או אחרים.

  1. noam – ישנו באג על זה בדיוק. הבעיה היא שביצוע תחזוקה שוטפת על הטבלאות בצורה כזו עשוי להאט את הדפדפן במשך אותו הזמן וצריך להזהיר את המשתמש בצורה כלשהי לפני תחילת הפעולה.

 2. הייתי עושה את זה, אבל יש לי מדיניות שאם יש משהו שהחברה שלי לא היתה עושה, אז גם אני לא עושה את זה.

 3. אחלה טיפ, אני חייב לציים שמרגישים את השינוי כמעט מידיית כאשר משתמשים בAwesome Bar (עם היסטוריה עמוסה למדי וכמה תוספים שמשפיעים על התוצאות שלו).

  אגב – יש טיפים מועילים לשיפור הביצועים בעבודה עם כמות טאבים גדולה (50+) וכמות תוספים גדולה למדי (כמה עשרות לפחות)? מעבר ללסגור טאבים ולהסיר תוספים כמובן…

 4. תומר: עובד מעולה. לא שמתי לב שהאווסם בר שלי עובד לאט, עד שיישמתי את הטיפ ונזכרתי כמה מהר הוא יודע לעבוד…

  חזי: אני מאוד מקווה שלחברה שלך אין את אותה מדיניות.

 5. עכשיו כשאני חושב על זה, אני לא זוכר שום חלון לדיווח קריסה בפדורה, למרות שבWindows דווקא אני מכיר טוב מאוד את החלון הזה…
  יש דרך להכריח את פיירפוקס לקרוס כדי לבדוק את זה?

 6. נ.ב:
  כשאני מנסה להריץ את הוואקום הזה אני מקבל שגיאה במסוף השגיאות:

  uncaught exception: [Exception… "Component returned failure code: 0x8052000b (NS_ERROR_FILE_CORRUPTED) [mozIStorageConnection.executeSimpleSQL]" nsresult: "0x8052000b (NS_ERROR_FILE_CORRUPTED)" location: "JS frame :: javascript:%20Components.classes["@mozilla.org/browser/nav-history-service;1"].getService(Components.interfaces.nsPIPlacesDatabase).DBConnection.executeSimpleSQL("VACUUM"); :: :: line 1" data: no]

 7. היכן להכניס את הקוד לאחר שאני פותח את מסוף השגיאות?
  האם כוונתך להכניס אותו לשורת הקוד שמפיעה שם למעלה?

 8. בעיית המהירות שאני לפחות תמיד מתכוון עליה היא של המנוע.
  מה לעשות, כיום ל- FF מנוע הרינדור וה- JS הכי ישן מכל הדפדפנים (מלבד IE שלא רלוונטי).

  במקום לעשות טלאי על טלאי ב- Gecko הזה, הגיע הזמן להתחיל מחדש.

 9. Drazick, אתה טועה. מנוע ה-JS של פיירפוקס 3.5 חדש לגמרי, והוא החליף את המנוע הקודם, שאכן נגרר מנטסקייפ הרבה שנים. ומנוע הרינדור משודרג כל העת, ולפעמים עושים בו גם שיכתובים גדולים.

 10. שלום!
  לפי טענת אנשי מוזילה, הסיבה לאיטיות הדפדפן מקורו הוא הFLASH. השאלה שלי היא, מדוע לא חוסמים או עוצרים את טעינת הFLASH בTABS לא פעילים? נדמה לי היה תופף שחסם FLASH בכל הדפיםץ
  זוז קפלן

 11. תודה רבה! אבל…
  פיירפוקס בניטרול תוספים עולה במחשה שלי (פנטיום 4 מיושן עם חצי ג'גה זכרון) ב 35 שניות. כרום – ב 12. אקספלורר ב 18.

  עם תוספים זמן העליה ממריא לקרוב לדקה!

  מדובר רק על העלאה ראשונית (כלומר אחרי הדלקה). העליות הבאות מהירות כמעט פי 4.

  מעבר לזה קיימת ומורגשת זליגת זיכרון. גם ללא תוספים – בתנאי שטאבים רבים פתוחים.

  הטיפ שלך עזר מאד. תודה!

השאר תגובה