תלאות השדרוג לאובונטו 9.10

הותיקים מבין קוראי בוודאי זוכרים את כל אותן הפעמים בהן כתבתי כאן על השדרוגים שאני מבצע במערכת ההפעלה המועדפת עלי בשנים האחרונות – Ubuntu Linux. מידי חצי שנה יוצאת גירסה חדשה, ואני תמיד מתקין אותן בימים הראשונים לאחר שחרור הגירסה, מאחר ויצר הסקרנות וההרפתקנות שלי גדול על הסבלנות וההמתנה, אנחנו עכשיו יומיים אחרי צאת הגירסה, ואני כבר משתמש בה.

לפני שנתחיל, ברצוני לברך את חברת מיקרוסופט על הוצאת הגירסה החדשה של ווינדוס לפני שבוע. (הפיסקה התארכה יותר מידי, וקיבלה פוסט נפרד משלה. אתם מוזמנים להמשיך לקרוא אותו כאן)

מאחר ואני נוטה לבצע הרבה התקנות ושינויים במערכת על המחשב שלי, אני משתדל לעשות מידי פעם התקנות נקיות של מערכת ההפעלה, כדי לנקות אותה מהשינויים והמעקפים שבצעתי בה. את המערכת בה אני משתמש בה כעת התקנתי שבוע לפני אוגוסט פינגווין האחרון כדי שהמערכת תהיה נקייה לקראת המצגת שהעברתי, ולאור השינויים שביצעתי בה כדי שהיא תתפקד טוב עם כרטיס המסך, עדיף היה מבחינתי לבצע התקנה חדשה ולא לשדרג את ההתקנה הקיימת. צבי כתב על החוויה שלו בשדרוג מאובונטו גירסה 9.04. אתם מוזמנים לקרוא על חווית השדרוג של ההדיוט.

את המשימה התקנתי ביום חמישי בשעות הערב בהורדת קובץ ה־ISO מהשרת. מאחר והעדפתי להוריד משרת המראה של איגוד האינטרנט, הייתי בטוח שהורדה משרת זה תבטיח לי מהירות הורדה גבוהה התבדו, כאשר לאחר זמן קצר השרת נעלם מהרשת. רציתי להודיע על כך לקפלן בזמן אמת, אבל להפתעתי גיליתי כי הוא לא היה מחובר באותה עת, וגם הטלפון הסלולרי שלו איכשהו נעלם מהמכשיר שלי. בצער רב וביגון ויתרתי על ההורדה, לטובת עיסוקים אחרים.

ביום שישי בשעות הצהריים התפנתי משינה ואותם עיסוקים אחרים, והתחלתי את ההורדה. כעבור מספר שעות היה ברשותי קובץ ISO מוכן לצריבה, וגם זמן לביצוע ההתקנה. את ההתקנה בחרתי הפעם לבצע ללא צריבה של הקובץ, אלא העברה שלו להתקן זכרון חיצוני; ההתקן שנבחר היה התקן Disk On Key של 4GB הנמכר תחת המותג Sandisk Cruzer. בחרתי לבצע את ההתקנה באמצעות תוכנת unetbootin המאפשרת לבחור קובץ ISO ולהעביר אותו להתקן חיצוני ובמידה ואין ברשותנו את הקובץ היא גם תדאג להוריד אותו מהרשת. מאחר והיה ברשותי את הקובץ בחרתי להעתיק אותו להתקן, ותוך מספר דקות היה ברשותי התקן זכרון עם הדיסק של אובונטו, בתוספת קטנה של מנהל אתחול בהתקן שיאפשר הפעלה של הקרנל של תוכנת ההתקנה.

הפעלה מחדש של המחשב העלתה את מנהל האתחול של unetbootin. הוא הציג 3 אפשרויות, מתוכן אחת תפעיל את הדיסק שזה עתה "צרבתי", ושתי אפשרויות נוספות – Help ו־OEM Install. אפשרות העזרה הובילה אותי להודעת שגיאה של האתחול, ואפשרות ה־OEM Install העלתה קרנל כלשהו ונתקעה באמצע. נו טוב, כנראה unetbookin לא כזה טוב בסופו של דבר.

המשכתי להפעלה של אובונטו. ההפעלה אכן עלתה באופן מהיר מאד, מה שכבר גרם לי לחשוב שהתוכנה עשתה סוג של קסם שאיפשר הפעלה מהירה מאד של המערכת. בחרתי להתקין את המערכת, והגדרתי לה להתקין את עצמה על מחיצת המערכת הישנה ביותר שברשותי, שבה היה מותקנת עד כה גירסה ישנה של אובונטו, ועיגנתי את מחיצת הבית שלי במקומה הראוי.

ההתקנה עברה חלק. חדי העין בוודאי שמו לב שבגירסאות האחרונות שופר מסך בחירת אזור הזמן, ועכשיו הוא מוצלח בהרבה ומאפשר לבחור את אזור הזמן שלנו מבלי ליפול על עזה או דמשק. במהלך ההתקנה הופיעו גם מספר מסכים שהציגו תוכנות שנכללות במערכת. בעיני הצגת מידע בזמן פריסת והעתקת הקבצים זה שימוש חכם במסך.

הפעלה מחדש למחשב. הוא עובד כמו שצריך, ולשם שינוי גם כרטיס המסך נתמך טוב. שינוי ערכת הנושא לברירת המחדל של אובונטו התברר כשיקול מוצדק, כי הערכה הסטנדרטית עכשיו נעימה הרבה יותר. החלטתי לנסות לחיות בלי פידג'ין, אבל קצת התקשתי עם התוכנה החדשה.

כעבור מספר דקות, בעודי מתקין תוכנות קפץ מסך המבשר לי כי קיים דרייבר לכרטיס האלחוט שעלי להתקין. הופיעו לי שני דרייברים אפשריים – Broadcom b43 Wireless driver וגם Broadcom SLA Wireless driver. בעוד הראשון משתמש בדרייברים של ווינדוס, השני הוא קנייני לחלוטין אבל מיועד ללינוקס. הגעתי למסקנה ש־SLA עדיף, והתקנתי אותו.

כנראה בחרתי בתשובה שגוייה – כעבור מספר דקות המחשב קפא, כאשר נוריות ה־Caps lock ו־Scroll lock מהבהבות. איזה כיף, חטפתי Kernel Panic. הפעלה מחודשת למחשב – הודעה יפה מברכת אותי לשלום – Kernel panic: not syncing vfs unable to mount root fs on unknown-block(0,0). לא נעים. הפעלה של המחשב ב־Recovery mode – נאדה.

מאחר ולא היה לי כוח וחשק להתעסק עם זה, ובחוץ השתוללה סופת ברקים, כיביתי את המחשב ושלפתי ממנו את כבל החשמל. נשוב לטפל בו בהזמנות.

וזה הרגע בו מברכים את לינוקס על המנהל לשמור על קרנלים ישנים, ואת תוכנות ההתקנה של לינוקס שמוסיפות למנהל האתחול רשומות של מערכות אחרות המותקנות על המחשב. בבוקר המחרת הפעלתי את המחשב, והעלתי את אובונטו 8.04 שעדיין יושבת על המחשב. אנחת רווחה, כל הקבצים עדיין במקומם והמחשב מתפקד. ביצעתי את הפעולות השגרה שלי על המחשב, בניהן גם להעלות את הפוסט על הגירסה החדשה של פיירפוקס, וכאשר סיימתי חזרתי לטפל באובונטו שהפקרתי אתמול.

בזכות mount ו־chroot טיפול בתקלות לינוקס הוא משימה קלה ופשוטה. התחברתי למחיצה של אובונטו החדש, כיוונתי אותו לשורש וירטואלי עם chroot, והרי לפני מערכת מתפקדת של אובונטו, שאפשר לנסות ולאתר בה את מקור התקלה. מהר מאד התברר שההתקנה של הדרייבר כנראה לא הסתיימה בהצלחה, ו־aptitude ביקשה שאריץ dpkg-reconfigure -a. הרצה של הפקודה הנ"ל אמנם לא הציגה פלט, אבל שיחררה את הנעילה מ־apt, ושחרור העיגון איפשר להפעיל את המערכת החדשה.

בעודי כותב את שורות אלו אני מתקין חבילות ומסדר אלמנטים אחרים במערכת. באמפתי מאסתי כי הוא לא הצליח להתחבר ל־Google Talk, וגם ככה התוכנה נראית קצת חיוורת בהשוואה לפידג'ין. את חבילת הפונטים msttcorefonts טרם התקנתי, והגופנים נראים מעולה כל עוד לא נכנסים ל־ynet.

אשמח לדעת כיצד עבר השדרוג אצלכם.

10 תגובות בנושא “תלאות השדרוג לאובונטו 9.10”

 1. שדרגתי את המחשב הנייד שלי אתמול, עבר ללא תקלות. אני משדרג עכשיו את המחשב הראשי שלי בבית (עדיין מוריד חבילות… כל העסק הזה נראה לי טיפה מיותר שצריך להוריד את אותן החבילות עבור כל מחשב בנפרד, בטוח יש איזו שיטה לטפל בזה… שיט, הסוגריים גדלו יותר מדי :).

 2. אצלי דווקא לא היו בעיות (נדמה לי שהיו קצת בעיות עם הכרטיס אלחוט, שהוא זהה לשלך, אבל הן נפתרו, אני כבר לא זוכר איך. לא היה kernel panic).
  אצלי אין לempathy שום בעיה להתחבר לgoogle talk, וגם לא לIRC, אז הסתדרתי לחלוטין במעבר מפידג'ין. זה נראה אמנם פחות טוב, וחסרים הפלאגינים, אבל זה יותר יציב מפידג'ין לניסיוני המועט.

 3. למי שמדבר רק בmsn או שחסרות לו פונקציות מגרסת הווינדוס, אני רוצה להגיד שהemesene החדש שיש באובונטו החדש, הוא ממש העתק 9:10 של המסנג'ר המקורי, רק בלי הגרפיקה המגעילה והאיטיות. מומלץ מאוד!

 4. בעניין פידג'ין וגוגל-טוק, אם בוחרים את old SSL, משנים את הפורט בהתאמה (3 בסוף) ומציינים כשרת (connect server) את talk.google.com, לא אמורות להיות בעיות. (אני לא בטוח אם כל הצעדים הם חלק מהפתרון, אבל לא נראה לי שיש בהם נזק.)

 5. שדרגתי שני מחשבים בין יום ה' ליום ו', אחד אובונטו ואחד קובונטו, שניהם באמצעות ה-update manager. משום מה הראשון לקח המון זמן, משהוא כמו 15 שעות מהתחלה עד הסוף, והשני רק שעתיים שלוש.

  הכול הלך די חלק, ויש לי רק בעיה אחת: אני לא מצליח להעלות את ה-kernel של 386 ונאלץ להשתמש ב-generic.

  ניסיתי אמפת'י לפני כמה חודשים, ומה אני אגיד לכם, טוב שלא הורידו לגמרי את פידג'יו 😉

 6. נכון אמרתי שאני הדיוט, מודה ומתוודה, אבל הדיוט, כמו שאתה בטח יודע זה לא אדיוט 🙂
  לא נתקלתי בבעיות מיוחדות בינתיים מעבר לשימוש ב-Gwibber שמוציא כל הזמן הודעות שגיאה ולהודעות שגיאה פה ושם ב-Ubuntu one

 7. פידג'ין עושה הרבה בעיות עם גוגל טוק, החיבור לא יציב בכלל.
  אמפאת'י, התוכנה שגנום החליטו שתחליף את פידג'ין גרועה.
  ההחלטה למעבר היא ברמת הUpstream, ולכן כל ההפצות ביצעו את המעבר.
  הם אומרים שיש לה שילוב טוב יותר עם גנום, אבל יש לה הרבה חסרונות:
  *אין לה מערכת תוספים
  *הממשק "נקי" מדי, יוצר הרגשה שחסרים פיצ'רים
  *אין תמיכה בשיחות וידאו בגוגל טוק
  ויש עוד הרבה חסרונות.
  בקיצור, אני ממליץ לחזור לפידג'ין.

  אגב, בקשר לטיפ על הפורט: זה לא עזר, פידג'ין עדיין לא מוכן להתחבר…
  בדקתי את זה עכשיו, אחרי חיפוש לא קצר בגוגל גיליתי שצריך לשנות את פורט ההתחברות ל443.
  עכשיו זה עובד!

השאר תגובה