השוואת דפדפנים מעניינת באתר דה מרקר

אתמול ציינו את יום השנה החמישי לשחרור פיירפוקס 1.0, וכצפוי גופי התקשורת בארץ ובעולם ניצלו את ההזדמנות לפרסם מאמרים בעד וכנגד פיירפוקס. עד כמה שידוע לי, דה מרקר הוא העיתון המודפס היחידי שציין את האירוע על הכתב, ועוד בתוספת של לוגו גדול ובולט שכיסה רבע דף, וזאת למרות שהפרסום התפספס להם ביום והם פרסמו את הידיעה רק היום (אין לי את העיתון המודפס; מישהו יכול לארגן לי סריקה?).

למאמר בדה מרקר צורפה טבלה קטנה המשווה תכונות בין הדפדפנים העיקריים. בעוד המאמר עצמו לא מחדש הרבה ורק מציד את גוגל כאיום על המשך פעילותה של מוזילה, הטבלה מאירה את הגוף המסקר באור מגוחך.

השוואת דפדפנים באתר דה מרקר
השוואת דפדפנים באתר דה מרקר

קוד פתוח – לפי הטבלה, כל הדפדפנים הם קוד פתוח למעט זה של מיקרוסופט. במציאות, ספארי ממש לא קוד פתוח, למרות שהוא מתבסס על מנוע בקוד פתוח הזמין בכתובת webkit.org. לגבי כרום לא בטוח אם הוא אכן זכאי להיכלל בקטגוריה זו; בסיס הקוד של כרום הוא כרומיום ועליו גוגל מוסיפים רכיבים לא חופשיים משלהם לפני שהם מפיצים אותו בתור "גוגל כרום". לגבי אינטרנט אקספלורר אין לי טענות, וזה אכן הדפדפן היחידי שאין לנו שום דרך לדעת איך הוא עובד מתחת למכסה המנוע.

זיהוי תוכנות זדוניות, אבטחה מפני אתרים מתחזים – קצת מוזר ש־TheMarker מציגים את אינטרנט אקספלורר בתור הדפדפן המוגן ביותר, אתם לא חושבים? בכל מקרה, כנראה הם מקשיבים לאותם קומניקטים מבית מיקרוסופט, מאחר ופיירפוקס כולל מזה זמן רב הגנות כאלה, ואינטרנט אקספלורר, גם אם יש לו הגנות כאלה, הן קיימות בו רק בגירסה 8 ששוחררה במהלך השנה האחרונה. בפועל, פיירפוקס משתמש ב־WebService של Google על־מנת לסמן אתרים כמסוכנים, ולכן רמת ההגנה של פיירפוקס וכרום אמורה להיות דומה אם לא זהה.

חיפוש ישיר בסרגלי חיפוש של אתרים – אין לי מושג מה הם מנסים להגיד בזה, ואני מעריך שהכתב פשוט הסתנוור משמה של החברה המפתחת את דפדפן כרום והחליט לתת לה יחס מועדף בקטגוריית סרגלי החיפוש. לכרום אין שום יתרון על הדפדפנים האחרים, ולמעשה בתחום החיפוש הוא מוגבל יותר מהדפדפנים האחרים מאחר ואין לו יכולת התממשקות מול תוספי חיפוש. בפועל, פיירפוקס תומך הוספת מנועי חיפוש לסרגל מאז גירסאותיו הראשונות, והחל מפיירפוקס 2.0 הוא תומך גם במנועים בתבנית OpenSearch שנתמכת גם באינטרנט אקספלורר 7 ומעלה ולמיטב ידעתי גם בספארי.

מסך פתיחה מותאם אישית – שוב, על מה בדיוק הם מדברים? בכל דפדפן מאז ימי נטסקייפ ומוזאיק אפשר היה לקבוע דף בית. מבין ארבעת הדפדפנים, כולם תומכים בהגדרת דף בית שיטען בהפעלת הדפדפן, ובדפדפנים מסויימים ניתן גם לקבוע סט של לשוניות שיטענו אוטומטית בכל פתיחה של הדפדפן. מה שהכותב התכוון הוא כנראה לדף בסגנון Speed Dial שמשתמשים מסויימים עשויים למצוא אותו כשימושי; וזה לא קיים בפיירפוקס אלא כהרחבה, וישנן תוכניות לשלב תכונה דומה באחת מהגירסאות הבאות שתציג את הדפים אליהם מגיע המשתמש באופן תדיר כקישורים בדף הבית.

עדכנתי את הטבלה. עשיתם חסד עם תכונות שאיני בטוח אם הן קיימות בכל הדפדפנים והשארתי את המשבצת ריקה. אנשי דה מרקר – אתם מוזמנים לקחת אותה חזרה, היא הרבה יותר נכונה מזו שאתם הצגתם אצלכם! 🙂

מקומות נוספים שדיברו על יום השנה של פיירפוקס:

וכמובן, אתר האירוע, והידיעה על כך בחדשות מוזילה.

10 תגובות בנושא “השוואת דפדפנים מעניינת באתר דה מרקר”

 1. תומר,
  אם אתה טורח לסקול את דה מרקר על הסיקור השטחי שלהם (ממש לא ברור לי מה אפשר לחדש בסקירה של דפדפן – ועוד כאשר היא על נייר, אבל מילא) לפחות הייתי מצפה ממך לבדוק את הנתונים שלך.
  חלק ניכר מהגנות הפישינג והאבטחה הקיימות כיום באקספלורר קיימות בו מאז גרסה 7, אקספלורר 8 מהווה ברוב התחומים לכל היותר שדרוג מסויים – אך לא מהפכה.
  כמו כן למיטב ידיעתי שילוב הWebSevice למניעת פישינג של גוגל נעשה בFF3.0 כתגובה להכללת טכנולוגיה דומה בIE7 של מיקרוסופט (אני עוד זוכר את הביקורת שפיירפוקס חטף על העדר הגנה מספקת)
  אגב, גם כרום משתמש באותו הWebService ולמיטב ידיעתי גם סאפרי (שלאחרונה נוטה לאמץ כל פיסה טובה מכרומיום שאינה כוללת את שינוי הארכטיקטורה של הדפדפן – ככה זה כאשר יש לא מעט קוד משותף מראש [שניהם מבוססים על המנוע של וובקיט])

  לא בדיו ברור לי מה הכוונה שלך ושל דה מרקר בזיהוי תוכנות זדוניות – אז לא נתייחס לזה.
  אני גם מסכים שמסך פתיחה אישי הוא הגדרה רעה שכלל הדפדפנים עושים ברמה זו או אחרת.

  לגבי "חיפוש ישיר…" אני מאמין שהכוונה של דה מרקר הייתה לאיחוד שגוגל בחרו לבצע בכרום בין סרגל הכתובת לסרגל החיפוש (איחוד שאני מאמין שהוא הצעד הטבעי קדימה – ובהחלט אפשרי גם בפיירפוקס).

  לגבי ניהול סיסמאות – כלל הדפדפנים כוללים יכולת זו או אחרת בתחום. היכולות של סאפרי וכרום זהות, היכולות של פיירפוקס קצת יותר מתקדמות ולא פעם מתעלות על אלו של כרום וסאפרי (לטובה ולרעה) ואלו של אקספלורר מאוד בסיסיות, אבל בהחלט קיימות.

  כך שבזמן שהטבלה של דה מרקר אינה מהווה להיט גדול או את שיא הדיוק – הפעם גם אתה חותך קצת בקצוות. אולי פעם הבאה כדי לבדוק את העובדות שלך יותר טוב לפני שאתה מעיר לאחרים על אי בדיקת העובדות שלהם.

 2. כל מילה בסלע.
  הם לקחו את זה מטבלאות השוואה באתר של מיקרוסופט מה שמזכיר לי עוד כתבה מטופשת אחרת של דידי חנוך הטוען שבלוגים אינם מקור אמין…יתכן וכאן בלוגים לא תמיד מקור אמין אך העיתונות וודאי ובוודאי שלא.

 3. עשיתי טעות ונכנסתי לאתר במקום להסתפק בRSS

  האתר פשוט מעוצב נורא – הגופן בגודל לא קריא!

  נראה לך שצריך לסנן מהבלוג הזה את כל מי שלא יודע ללחוץ CTRL ופלוס? ומה עם נגישות לבעלי ראיה לקויה?

  צריך להגדיל לפחות 150% ממה שיש עכשיו.

 4. יש לי הרגשה כאילו מייקרוסופט שילמו להם.
  טעות – בטוח מייקרוסופט שילמו להם. אולי זה היה חלק מעיסקת "קבל את מערכת ההפעלה הנוראית שלנו חינם ובוא לכנס שיש בו אוכל ומים בחינם – רק תפרסם עלינו כתבה חיובית" שמייקרוסופט הציעו למלא עיתונאים.

 5. נ.ב: הם הסירו את הטבלה, רק עכשיו שמתי לב. ראיתי שבווטסאפ דיברו על טבלה, וגם אתה קישרת אליה כאן, אז חשבתי שזאת כתבה אחרת.
  בסוף מסתבר שיש להם אולי טיפת שכל בראש (טיפה זה לא ממש הרבה, אבל זה יותר טוב מכלום).

  הכתבה עצמה שטחית ביותר – שלוש פסקאות ורשימת תוספים.
  אבל אני לא מצפה להרבה מדה-מרקר או כלכליסט, מדורי המחשבים של YNET ו-NANA הרבה יותר טובים
  (אבל אם אני רוצה מידע באמת נכון ומעניין אני נכנס לכאן או ללינמגזין)

 6. לשם השלמת פרטים:
  – בספארי (החל מ-4) יש מסך פתיחה מותאם אישית בסגנון speeddial, שכמובן אופרה המציאו. באקספלורר לעומת זאת אין כזה אלא אם אתה מתקין את ה-Google Search bar.
  – בכרום יש תמיכה בהרחבות חיפוש, זה די נחמד (או מעצבן, תלוי את מי אתה שואל) אתה מתחיל להקיש את שם החיפוש בסרגל הכתובות וכשכרום מציע אותו אתה לוחץ טאב והסרגל נהפך לסרגל חיפוש.
  – כרום, כמו Explorer תומך בניהול סיסמאות.
  – בטבלה המעודכנת שלך מחקת את "אבטחה מפני אתרים מתחזים" מכרום למרות שזה קיים שם.

השאר תגובה