Google Wave – מה עושים עם זה?

בתחילת חודש אוגוסט קיבלתי הזמנה לארגז החול של גוגל וויב. אחרי תקופה קצרה, במהלכה סרקתי את מרבית היכולות של המערכת וגם את התוספות הנפוצות שלה, הבנתי שמדובר בעיקר במערכת עם פוטנציאל, אבל כנראה המערכת הזו לא תחליף את הדואר האלקטרוני ו/או את תוכנות המסרים המידיים.

למערכת יש יכולות, ובניגוד למערכת אחרות היא מותאמת בצורה טובה יותר לעידן הנוכחי, אבל הסירבול שלה והמגבלות שלה מקשות על השימוש השוטף בה. קחו דוגמה פשוטה – בעוד בכל תוכנת מסרים מידיים תמצאו אפשרות להפיכת מחוות טקסט לסמיילים גרפיים, בגוגל וויב זה בלתי אפשרי, והפתרון הוא להזמין לשיחה בוט, שיערוך את ההודעות שלנו ויחליף את הסימנים בצלמיות גרפיות. אותו בוט הוא למעשה תוכנה שיושבת ברשת ומאזינה לשיחות שלנו, ואף־אחד לא יכול להתחייב כי אין אדם מאחורי הבוט שעושה שימוש כלשהו בכמויות המידע שזורם אליו.

גם השיחות שלנו ב־Google Talk וב־MSN Messenger עוברות דרך שרתים מרכזיים, ו־Google אפילו הגדילו לעשות והם מתעדים אוטומטית את כל השיחות שלנו ב־Gmail, אבל שם רק אנשים שיושבים בחברה המנהלת יהיו בעלי גישה למידע, בהנחה והמערכת לא נפרצה. נניח שמישהו מתחזק בוט לתיקון אוטומטי של שגיאות כתיב; מי ערב לנו שהוא לא ישתול קישורים זדוניים בתוך השיחות שלנו עם המשפחה וחברים קרובים?

אגב בוטים, המערכת מאד פשוטה וניתן בקלות לתכנת בוט שיוסיף יכולות נוספות לשיחה. אבל כאן נוצרת מגבלה נוספת – צריך להוסיף את הבוט לכל שיחה שאנחנו מנהלים, וייתכן מאד שבעתיד הקרוב יתגלה כי קיימים בוטים שמתקשים לעבוד עם אחרים וגורמים לכאוס בתוך ההודעות. כמו־כן, מאחר ומדובר בהוספת יכולות חיצוניות, גם צריך להכיר את כל אותם הבוטים, ומי שאינו בקיא ברזי המערכת יתקשה לאתר את כל הבוטים הנחוצים לו.

אחד הבוטים שאני שיחקתי איתו הוא Tweeti, שמאפשר לקשר בין טוויטר ל־Google Wave באמצעות oAuth. לכאורה זה דבר יפה ושימושי, אלא שהוא לא ממש עובד טוב. קודם כל, Tweeti עורך את הודעה בדיון בשביל לאפשר התחברות לטוויטר, אבל העריכה שלו עשוייה להופיע בתור עריכה, ולכן לא תמיד אפשר להתחבר. ונניח שכפתור ההתחברות מופיע, גם כאן צפוייה לנו הפתעה – הוא מקפיץ לנו חלון חדש בדפדפן, וזה עלול להיחסם אוטומטית. וגם אם לא, הוא יציג לנו את מסך ההתחברות לטוויטר ללא שימוש ב־SSL. אני אישית משתדל להיכנס לטוויטר רק עם SSL, ולכן קצת תמוה בעיני שגוגל שולחים אותי לדף המבקש ממני להתחבר מחדש לטוויטר ללא הצפנה, כאשר משחק פשוט עם הפרמטרים בשורת הכתובת מאפשר לבצע את ההזדהות ללא הזנה מחודשת של שם המשתמש והסיסמה ועם SSL פעיל.

בימים האחרונים קיבלתי כמות מכובדת של הזמנות. אחרי הפעמים הקודמות שחילקתי את ההזמנות דרך טוויטר, הפעם הן מחכות במיוחד לאנשים שקוראים את הבלוג שלי (אבל אם תתחילו לעקוב אחרי בטוויטר ייתכן ותקבלו עדיפות כלשהי). במידה וטרם בחנתם את השירות וברצונכם לעשות זאת – זו יכולה להיות ההזדמנות שלכם אם רק תעקבו אחר הכללים הבאים:

 • ניתן לבקש בתגובות לפוסט זה; חשוב לא לציין את כתובת הדוא"ל בגוף התגובה, רצוי מאד לציין כתובת של האתר שלכם בשדה המתאים (אם אין לכם אתר, אפשר לקשר לפרופיל האישי שלכם באתר כלשהו).
 • ההשתתפות אסורה לאנשים שנכנסו לרשימת ההמתנה לאחר שביקשו הזמנה מאדם אחר. אם כבר ביקשתם, אתם כנראה כבר בהמתנה, ואין טעם "לבזבז" עליכם הזמנה נוספת.
 • עדיפות לאנשים שיציעו בתמורה משהו בעל ערך דומה, אנשים שיסבירו למה הם חייבים דחוף הזמנה לשירות, אנשים המשתמשים בפיירפוקס, ולנשים.

46 תגובות בנושא “Google Wave – מה עושים עם זה?”

 1. אני רוצה-כי אני עונה על רוב הסעיף האחרון של הבקשות:
  *עדיפות לאנשים שיציעו בתמורה משהו בעל ערך דומה-כוס בירה?
  *אנשים שיסבירו למה הם חייבים דחוף הזמנה לשירות-כי לאחי הקטן והחנון אין עדין. ופעם אחת אני רוצה להצליח להשיג משהו לפני
  *אנשים המשתמשים בפיירפוקס- גם דאגתי להתקין פיר פוקס בכל מחשב שפגשתי.
  *ולנשים – V

  1. הדס – עד כה את עומדת במשימה בצורה הטובה ביותר. הזמנה נשלחה וככל הנראה תגיע אליך בשעות הקרובות. שיהיה במזל! את כמובן מוזמנת לעדכן כאן ברגע שתקבלי את ההזמנה להצטרפות לשירות בתיבת הדואר שלך.

 2. לי כבר יש הזמנה (האמת היא שהוזמנתי לפני שבוע ע"י משתמש, ואתמול הגיעה גם הזמנה מגוגל למרות שאני כבר משתמש בזה. מוזר, לא?) בכל מקרה, דאגת מהבוט של הסמיילים, אז אתה מוזמן לבדוק את קוד המקור שלו ולוודא שהוא לא חודר לפרטיות:
  http://code.google.com/p/emoticony/

  1. evp55555 – כיצד אתה יכול להיות בטוח כי הקוד שראית שם הוא אכן זה המשמש את הבוט? נניח ואני אקח את קוד המקור ואריץ בוט נוסף שההבדל בינו לבין הבוט "המקורי" יהיה שלי יהיה אוסף סמיילים שונה – האם אתה אוטומטית תסמוך עלי שאני לא מחביא דברים זדוניים כי ידוע לך שהקוד עליו התבססתי אינו נחשב מסוכן?

 3. אני חושב שאני לא יכול להיות בטוח ב100%- כמו שאני לא יכול להיות בטוח לגבי גוגל כרום (לא כרומיום) ולגבי virtualbox כשהוא לא בגירסת הOSE.
  אבל אפשר לקחת את זה למקום קיצוני עוד יותר- איך אני יכול להיות בטוח שבקבצים הבינאריים שמשחררת מוזילה (למשל) אין קוד זדוני? אולי אני צריך לסמוך רק על קוד שאני מקמפל בעצמי?

 4. לגבי חוסר האמון , אתה יכול להגיד אותו הדבר לגבי כל שאר שירותי הרשת שאנחנו מנוים אליהם מהוטמייל זצ"ל ועד פייסבוק. אם המערכת תצליח האמון יגיע – ולא בגלל שיש סיבה לתת אמון אלא בגלל "שכולם עושים את זה" אז זה כנראה בטוח.

  1. G – הזמנה לשירות עושה את דרך אליך ברגעים אלו ממש. זה עלול לקחת לה זמן מה להופיע אצלך, מאחר והיא צריכה לחצות אוקיינוס בדרכה אליך.

 5. אם יש לך עוד הזמנה אני אשמח
  אני לא אישה אבל אני מעריץ של פיירפוקס
  הסיבה שאני צריך דחוף הזמנה: אני עתודאי, יש לי עוד 4 שנים בצבא. רחם עלי..

  1. הדס – ההבדל הגדול בין כוס בירה לגל זה שכוס הבירה נעלמת לאחר כמה דקות שימוש, והשירות של גוגל לא. אולי בעתיד השירות של גוגל גל יהיה נוח יותר לשימוש והוא יתפוס נתח גדול יותר בתעבורה שלנו ברשת.

 6. אני אשמח לנסות את זה 🙂

  אני אמנם לא אשה, אבל יש לי לינוקס במחשב וככה שאני גולש רק מפיירפוקס 🙂

  תודה מראש !

 7. תומר דארלינג, אחרי שסיבכת אותי עם ה"גל" הזה, תהיה נחמד ותגלה לי איפה אני מוצאת את ההזמנות.
  הבטחתי לבובי 🙂

 8. glassika – האמת שאת היית בתוך סוג של מבחן. הוא ביקש ממך הזמנה, אבל את פתאום נזכרת שאין לך חשבון שם. לכן, שלחתי אליך הזמנה, והמבחן היה לראות אם את תשתמשי בה בעצמך, או שתעבירי אותה הלאה מבלי להשתמש בה. אני מבין שבחרת להשתמש בה בעצמך.

  הזמנות לא תמיד מגיעות בעת פתיחת החשבון אם בכלל. אני אשלח אליך הזמנה נוספת כדי שתוכלי להעביר אותה אליו.

 9. תומר טעית, חבל שבזבזת הזמנה "יקרה". פתחתי כדי לשלוח לו ולא כדי להשתמש, אין לי מה לעשות עם זה.

  אשמח אם תשלח לו ישירות. אין לי חשק וזמן לשחק עם זה.

  תודה מראש.

 10. טוב, שלחתי לו.

  "את פתאום נזכרת שאין לך חשבון שם."
  רק שתדע שלא קראת אותי נכון שמה, והצלחת לעצבן אותי.
  זהו, צ'טערת הייתי חייבת להגיד את זה.

 11. וואי אני מחפש הזמנה כבר מלא זמן, ממש מעניין אותי הוויב הזה.
  כמובן שפיירפוקס, אבל כרום מהיר יותר בדרך שלו.
  אני בקשר עם הרבה אנשים ביום יום, מתעסק בגרפיקה וכו'..
  מעניין אותי אם הפלטפורמה הזאת תיתן לי תקשורת נוחה יותר עם אנשים ביום יום למרות שפייסבוק די עושה את זה אבל לא מספיק טוב (איפה העברת הקבצים..)
  נחיה ונראה…

 12. היי תומר!
  ממש ממש באיחור, אבל אני ממש אשמח להזמנה.
  למה? קודם כל אני מעריץ נלהב של פיירפוקס (ולינוקס וקוד פתוח בכלל) וממש שעשעת אותי עם הסעיף הזה ושנית כי הקשבתי שעה וחצי להרצאה של גוגל (ביוטוב) על הגל ואני מת לנסות את זה(זה דרש ממני עצבי ברזל!)

השאר תגובה