נטוויז'ן משתיקים את הרשת

לפני שבוע הופיעה ידיעה בחדשות על חברת נטוויז'ן שמתקשה לספק את רוחב הפס המובטח ללקוחותיה. כאשר צפיתי בידיעה לא התרגשתי, שכן ידוע לכל שספקיות הגישה מגבילות את המשתמשים, ומנסים לשכנע אותם להגדיל את החבילה על־מנת לקבל חבילה העונה לדרישותיהם, למרות שגם רוחב הפס הנוכחי יספק את דרישות המשתמש ללא קושי.

במקרה של נטוויז'ן, קרה משהו נוסף – התוכנית הועלתה לאתר, אבל הידיעה נעלמה משם. מישהו מגבוה החליט להסיר את הידיעה מהרשת, ואולי אף חשב שבכך יצליח למנוע את הפצתה הלאה. האתר של חדשות 10 יושב באתר נענע10, שנמצא כיום בבעלות משותפת (פיפטי-פיפטי) של ערוץ 10 וחברת נטוויז'ן. מישהו כנראה הרגיש לא בנוח שידיעה כנגד החברה  מתפרסמת באתר שלהם; למרות שזה ליגיטימי לתת לעיתונאים חופש פעולה, הם החליטו להעלים את הידיעה מהאתר מבלי לספק הסברים וגילוי נאות הולם בדף התוכן.

יכול להיות והמקרה של נטוויז'ן היה עובר בשקט אלא שברגע שמישהו כבר עלה על המקרה כבר מאוחר מידי להתכחש לו ולהחזיר את הידיעה לאתר. חברת נטוויז'ן ניצלה את הקשרים שלה על־מנת להעלים ביקורת שלילית מהרשת, ובכך רמסה חופש הביטוי של הפרט ומחקה דיווח עיתונאי ליגיטימי, במקום להילחם בו בדרכים המקובלות כגון שליחת תגובה לידיעה למערכת חדשות 10.

האירוע הזה מהווה תקדים למקרה מסוכן מאד – אם כל חברה תשתמש ביכולות והקשרים שלה, אנחנו נמצא את עצמנו מהר מאד בעולם בו אתרי תוכן לא יביעו ביקורת על גופים גדולים ואינטרסנטים. The Marker העיזו לפרסם ידיעה על המקרה האחרון; האם ידיעות אחרונות ומעריב יעזו לעשות זאת ולהסתכן באיבוד מפרסם גדול? האם האתר שלי עתיד להיחסם לגישה דרך Netvision כי הבעתי בו ביקורת על התנהלות החברה וראשיה?

10 תגובות בנושא “נטוויז'ן משתיקים את הרשת”

 1. זו ממש לא פעם ראשונה שדברים כאלו קורים. אני הייתי עד לפרסום באתר כמהזה שירד בגלל לחץ של 012 סמייל. ולדעתי זה הרבה יותר נפוץ ממה שחושבים.

 2. כמובן שזה לא הפעם הראשונה שתכנים מוסרים כי אנשים בעלי כוח דורשים בכך. למי שזוכר, אפילו אני הסרתי פעם פוסט מהאתר. ההבדל הוא שהגירסה המקוונת של מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10 אמורה ליישר קו מול המהדורה המשודרת, ולא לשנות או להסיר תכנים מהמהדורה המקוונת בשביל להתחנף לאנשים בדרגים הגבוהים. הם אמורים לשמור על אובייקטיביות וחופש הביטוי יותר מאתר כזה או אחר שמסיר תכנים כתוצאה מהפעלת לחץ עליו.

 3. אתה ממש לא מדייק. הכתבה שהיתה בערוץ 10 חזרה להופיע בנענע10 . הם לא העלימו פשוט (לדבריהם) קיבלו פניה מהחברה שהיו אי דיוקים בכתבה וביקשו לבדוק. בדקו והחזירו. זה נראה לי תקין לחלוטין.

 4. באותו הקשר אני ממליץ לך לקרוא את הפוסט הבא שפורסם בגלוב של יובל דרור:
  http://www.popup.co.il/?p=5497

  אני פשוט לא מאמין לאף אחד. לשום כלי תקשורת. ואני מצטער על הנימה הפרנואידית. אבל בגלל מקרים רבים מדי שדומים למה שכתבת אני לא מכניס אלי עיתונים הביתה, רואה מהדורות חדשות ואם אני קורא חדשה באינטרנט שהיא מספיק חשובה לי אני בודק אותה מכמה כיוונים וכמעט תמיד אני מוצא טעויות במקרה הטוב והטעיות גסות במקרה הפחות טוב.

 5. נטרליות הרשת, מישהו?
  כנראה אף אחד לא שמע על זה בארץ. בכלל כל הספקיות לא משהו. אין לי בעייה עם האטת הביטורנט, או עם התמיכה הטכנית הלקוייה. אני רוצה רק שני דברים: מהירות סבירה ומחיר סביר. אני משלם כרגע לספקית שלי ולתשתית 40 ש"ח לחודש, לכל אחד מהם.
  ואני גולש בחבילה הכי איטית שהם מציעים.

  ומה השלב הבא בהתנהלות נטוויז'ן? צינזור תוכן שהם לא אחראים עליו? האם אפשר בכלל לסמוך על אמינות המידע שמגיע למחשב שלך דרך גוף שכזה? הרי טכנית (לא באופן חוקי, אבל מבחינה טכנולוגית) יש להם שליטה מלאה על מה שאנחנו (לקוחות שלהם) רואים ברשת.

 6. כל דבר שמתרחש במדינה הזו עצוב ועלוב. כל אחד שיש לו כוח ולו לדקה מנצל אותו לרעה. ההתנהלות של נטויז'ן לא שונה מכל שרירן אחר במדינה הזו, וזה לא ישתנה כי אנחנו מדינה קטנה ומסריחה מדי מכדי שלמישהו באמת תהיה את היכולת לשנות. במדינה בה הממשלה עושקת את תושביה, אין מה להתפלא שחברת האינטרנט עושקת את לקוחותיה ומנסה להסתיר את העקבות. עצוב, ועוד יותר עצוב לקרוא מה שרן לעיל כותב.

השאר תגובה