הבהלה לאפליקציות באייפון

לפני שבועות ספורים התחילה המכירה של מכשירי אייפון בארץ הקודש. לא שזה אומר שלא היו פה מכשירי אייפון קודם לכן, אבל עד עתה הם הגיעו לארץ בייבוא אישי, ובמקרים רבים גם נפרצו והותקנו בהם מעקפים על־מנת לאפשר פעולה תקינה של המכשיר מול חברות הסלולר בארץ והוספת תמיכה בסיסית בעברית למכשיר. למרות שבמהלך הימים שעברו מאז תחילת המכירה דווח על כמות מכירות נמוכה משמעותית מהמתוכנן, וזה נובע בעיקר מהסיבה שהמכשיר היה פופולרי בקרב קהל היעד שלו עוד בתקופה בה הוא לא נמכר בארץ, והמחירים הגבוהים שלו לא מעודדים קהלים אחרים באוכלוסיה לשדרג את המכשיר הנוכחי שלהם למכשיר המעוצב מבית Apple.

בין התכונה החשובות של מכשירי ה־IPhone נמצאת היכולת להתקין עליו יישומים (על־פי הפרסומת שמשודרת בטלוויזיה מדובר ב־"אפס"; היה קשה עבורם לתרגם את המונח לעברית). מדובר בתוכנה לא חדשה בקרב מכשירי הסלולר המתקדמים, וגם במכשירים המכשירים המיושנים יחסית ניתן למצוא תמיכה ביישומי Java. השיפור המשמעותי ביותר כאן הוא נוחות השימוש באותם יישומים, הנובעת בעקבות שילוב של מסך גדול ורזולוציה גבוהה עם היכולת לתפעל את המכשיר בנגיעה, מה שהופך את אותם היישומים לפשוטים ונוחים יותר לשימוש.

את משתמשי ה־IPhone ניתן בקלות לסווג לקהל יעד שנמצא בין המאמצים המוקדמים של טכנולוגיות, אנשים בעלי סטטוס אקונומי ממוצע-גבוה ומעלה, ואנשים שאיכות חשובה להם יותר ממחיר או תכונות. האייפון כמכשיר הוא לא מהמתקדמים ביותר, וגם מבחינת יכולות יש מתקדמים ממנו. כל מכשירי נוקיה עם מערכת הפעלה s60, למשל, מאפשרים להפעיל יותר מיישום אחד בו זמנית, בעוד באייפון, למרות שיצאו לו כבר שלוש גרסאות – זה עדיין בלתי אפשרי. ולא שמדובר בתכונה כל־כך ייחודית, הרי במכשירים המריצים Windows Mobile הייתה תמיכה בריבוי משימות מאז ומעולם!

האייפון, כמכשיר, מיועד לאנשים שצריכים להיות מקוונים כל הזמן, ואני לא אתפלא אם יש בין בעלי האייפון בעולם אנשים שמתעדים את החלומות שלהם ברשת דרך מכשירים אלו. אני בספק אם יש בארץ ולו אדם אחד שברשותו מכשיר אייפון תקין, והוא לא מנצל את המכשיר כדי להישאר מקוון בכל עת באמצעות רשת הסלולר ו/או רשתות אלחוט מקומיות. העובדה הזו קורצת במיוחד לבעלי האתרים ברשת, ונראה כי אנו עדים כעת לתחילת תקופת הפריחה של האתרים המקוונים שיותאמו לגישה ממכשירי סלולר.

✩  ✩  ✩

בשבועיים האחרונים אנו עדים להשקות של יישומי אייפון ישראלים מידי יום. בעוד חלק מהיישומים מוסיפים למכשיר יכולות מעניינות, רובן הן לא יותר מאשר אמצעי לשינוע תכנים מאתר כלשהו ברשת אל המכשיר שברשות המשתמש. אתרי תוכן דוגמת "ידיעות אחרונות" ו־"ערוץ 2" מוציאים הן תועפות כדי לבנות יישום שכל מה שהוא עושה זה לשאוב תכנים מהאתר שלהם ברשת, ולהציג אותו למשתמש. היישום הזה כבר מובנה במכשיר, וקוראים לו "דפדפן". הדפדפן המובנה של המכשיר הוא חזק מספיק בשביל להציג את האתרים שלכם, אם רק תעשו להם את ההתאמות והתיקונים הדרושים.

מתכנתים זריזים למדו את רזי המכשיר עושים כעת כסף על פיתוח תוכנות שהן לא יותר מאשר מה שתוכנת RSS Reader בסיסית יכולה לעשות, ואתרים גדולים מתפארים שאפשר לגשת לאתר שלהם דרך מכשירי סלולר, כאשר אפילו מהמחשב השולחני הגישה לא חלקה. קחו את ויקיפדיה כדוגמה – מדובר באתר תוכן גדול ומקיף, שכולל כמויות עצומות של תכנים, ומשתמש אייפון ממוצע עשוי לבלות שם שעות – האם צריך יישום ייעודי כדי לגשת לאתר הזה? לא, מאחר ובדפי האתר ישנן הנחיות לדפדפן כיצד עליו לעצב את הדפים, כך שמשתמש שייגש אליו ממכשיר אייפון (או מכל מכשיר אחר המצויד במסך זעיר) יוכל לגשת לתוכן ללא צורך באיתור והתקנת יישום מיוחד שיאפשר לו לגשת לאתר, וללא טריקים ומעקפים.

כאשר היישום שלכם לא דורש תכונות מיוחדות מעבר לתוכן שזמין למשתמשים דרך דפדפן רגיל, חבל להשקיע בכתיבת יישומים ייעודיים, כאשר האתר שלכם יכול לספק את הסחורה. כך תוכלו לוודא שחווית המשתמש לא נפגמת, ובמקביל תוכלו לתמוך בהיצע רב יותר של מכשירים מבלי למנוע גישה לאתר מבעלי מכשירים שאינם תואמים את דרישות הסף שלכם, וממכשירים שלא השקעתם בהם עד כה את הכסף וזמני הפיתוח הדרושים.

אם תשאירו את האתרים ברשת, ולא תבנו מעטפת עבור כל אתר, גם אנשים שאין ברשותם מכשיר אייפון יוכלו לגשת לאתר, תודות לדפדפנים המתקדמים הזמינים עבור מכשירים אלו, ובפעם הבאה שחברה חדשה נכנסת למערכה, עם מערכת הפעלה סלולרית חדשה, תוכלו לספק תמיכה במכשירים אלו תוך זמן קצר, ולא לעבור את מסכת הייסורים שצריך לעבור בכל פעם שבוחרים להוציא יישום למכשיר חדש ולא מוכר. ככה אתם תהיו אלו ששולטים ביישום שלכם, ולא חברות הסלולר או יצרניות המכשיר שיוכלו בכל עת להחליט שהיישום שלכם לא עומד בתנאים שלהם והם יחסמו גישה אליו מרגע זה ואילך.

8 תגובות בנושא “הבהלה לאפליקציות באייפון”

 1. מה שאתה אומר נכון על פניו, אבל כדאי שתדע שיש הבדל גדול מאוד בין תפעול ממשק webי לתפעול אפליקציה (והתממשקות לפתריטי המכשיר).

  הנוחות והמהירות עושים את ההבדל.

  אני מחזיק בסימביאן, ושם ההבדלים ממש בולטים.
  Gmail בממשק הwebי מעצבן, איטי ולא נוח, ואילו בגירסה האפליקטיבית הוא מהיר, יציב ונוח.

  תוסיף לדברים הנ"ל את היכולת להציג מידע בלי לאחר אותו בכל פעם מחדש, ויש לך הסבר טוב מאוד לכך שגופים גדולים מפתחים אפליקציות לפלטפורמות ספציפיות.

  כדוגמא ליתרון של אפליקציה בנושא אופליין, אני יכול לתת שוב את Gmail על הסימביאן – ברגע שהורדתי למשכשיר הודעה (למשל – רשימת קניות…), אני יכול לגשת אליה שוב ושוב בלי להתחבר לרשת מחדש.
  אני לא יודע אם ישנו פתרון אופליין (כמו Google Gears) לדפדפן באייפון, אבל אם יש, כנראה שהוא לא עשיר מספיק.

  1. אני חושב שספארי תומך ב־HTML5 Offline storage, כך שגם שימושים אלו אפשריים. אבל חלק לא קטן מהאפליקציות של האייפון הן לא יותר מאשר עטיפה לדפדפן.

 2. בשעות האחרונות אפשרות התגובות על הפוסט הזה נחסמה ללא סיבה ברורה (נשבע שזה לא הייתי אני!). כל אלו שרצו להשאיר תגובה ולא הצליחו – קבלו את התנצלותי.

 3. יש לאיפון הרבה בעיות. הוא לא עובד כמו שצריך בתור דפדפן.
  בתור טלפון אולי לפעמים בטעות תצליח להשתמש בו. אפילו המוקו שלי שאני אוהב לשבור אותו עם ניסויים עובד טוב יותר בגרסה הכי לא יציבה שלו בתור טלפון מאשר האיפון.

  המכה של המפתחים הולכת לגרום למצבים שעוד 3-5 במקרה הרע נראה חברות שמתמחות בזה וכל המפתחים העצמאיים יעבוד אצלהם או לא יצליחו לפתח בכלל. ובמקום חברות רק לאיפון אתה תראה חברות שמתמחות בפיתוח לטלפונים שהם גם אנדרואיד וגם איפון וגם פאלם וגם וגם וגם וגם…

  1. הם רק יצעידו את העולם אחורנית, חזרה לתקופה בה תוכנות שיועדו למחשב א' לא ירוצו על מחשב ב', במקום לרוץ ברשת בפרוטוקול שמשותף לכולם.

 4. אני לא אתפלא אם הסיבה לכך היא, כמו הרבה רעות חולות אחרות, מנהלים חסרי הבנה טכנולוגית.

  מנהל כזה שומע שאייפון זה הדבר הבא, ולכן מוריד פקודה למטה "תתחילו לעבוד על מוצר שלנו לאייפון". מנהל טכנולוג היה אומר כנראה "אני רוצה שתוודאו שהאתר שלנו מוצג היטב באייפון".

  ויש כאן גם אפקט של כדור שלג. אם בנק לאומי מוציא אפליקציה לאייפון, בנק דיסקונט (לדוגמה) ייראה פחות טוב לציבור אם הוא יפרסם "אצלנו פשוט תכנסו כרגיל לאתר". טכנולוגית זו הדרך, אבל שיווקית וניהולית זה נשמע רע.

השאר תגובה