נגן הווידאו הנסיוני של יוטוב ופטנטים בתוכנה

לפני מספר ימים שוחררה גרסה 3.6 של דפדפן פיירפוקס. בעיתוי דומה גוגל השיקו גירסה נסיונית לנגן הווידאו של youtube, העושה שימוש ב־HTML5 Video במקום ב־Flash Player. בעוד רבים זיהו את הפוטנציאל הרב בשדרוג המיוחל של youtube – אחרים התאכזבו מאחר ו־Firefox לא נכלל ברשימת הדפדפנים הנתמכים בניסוי הווידאו של Youtube.

HTML 5 Video הוא אחד מהמפרטים של קבוצת העבודה של HTML5, אם לא החשוב בניהם. מפרט זה מדבר על היכולת להציג וידאו בדפדפן באופן טבעי וסטנדרטי, כך שלא יהיה צריך להסתמך על תוספים חיצוניים שמגבילים את יכולת הצפייה.

באתרים בארץ העושים שימוש בווידאו ניתן למצוא אתרים שעושים שימוש בנגן חיצוני אליו הם ניגשים באמצעות סט פקודות מוגדר. מאחר וישנם הבדלים בין נגני הווידאו השונים וגם בין תוספים חיצוניים לדפדפנים השונים (Windows Media Player plugin לא זהה מבחינת סט הפקודות ל־Windows Media Player ActiveX control, למשל) נוצר מצב בו הווידאו לא תמיד עובד, או שחלקים באתר לא מצליחים לתקשר עם הנגן, זאת בנוסף לסוגיית המקודדים אותם לעיתים יש צורך להתקין על תוכנת הנגן על־מנת לצפות בווידאו. באתרים הגדולים בעולם התקדמו הלאה ועברו לנגנים מבוססי Adobe Flash Player שמצליחים להבטיח צפייה בווידאו כל עוד התוסף מותקן, אבל סובלים מבעיות אחרות (זליגות זכרון, איטיות, סירבול, שחרורי גרסאות חדשות תוך התעלמות ממערכות הפעלה מסוימות ועוד).

בנקודה זו תקן HTML5 Video נכנס, ומאפשר לכל אתר לשלב וידאו בתוך תגיות HTML מיוחדות, כך שהווידאו יוצג כראוי בדפדפן ללא תלות ברכיבים חיצוניים העשויים להפריע. כיום מרבית הדפדפנים המודרניים תומכים במפרט למרות היותו בשלב טיוטה בלבד בגרסאותיהם האחרונות או בגרסאות בטא.

באו גוגל והוסיפו תמיכה ב־HTML5 Video לאתר Youtube, מתוך מחשבה שזה העתיד וזה ראוי, אבל כאן נחשפה בעיה קטנה – המפרט מגדיר כיצד לקשר וידאו בדף, אבל לא מגדיר את האופן בו הווידאו יקודד. בשלבים הראשונים של המפרט הייתה התייחסות לקידודי וידאו חופשיים, אבל היא הועלמה בשלב מתקדם כתוצאה מלחצים שהפעילו נציגיהן של חברות גדולות כנגד האיכות של המקודדים החופשיים ובראשם Ogg Theora.

הטענות כנגד Ogg Theora הועלו על־ידי חברת Apple שחוששת מפני פטנטים הקיימים ב־Ogg Theora, ולכן העדיפה לממש תמיכה ב־H.264 במקומו. H.264 הוא קידוד וידאו שנכלל בסט התקנים של MPEG4, ולהבדיל מ־Ogg Theora הוא אינו חופשי. משמעות הדבר היא שיצרנים ידרשו לשלם כסף על שימוש במקודד על־מנת לקדד את הווידאו לפורמט זה, ואנו המשתמשים נידרש לשלם עבור רישיון פענוח הסרט וצפייה בו.

בשנות התשעים האינטרנט היה עוד בחיתוליו, ושני פורמטים שלטו בתמונות שהוצגו בדפי האינטרנט – פורמט JPEG המיועד לתמונות, ופורמט GIF שהיה מתאים יותר לציורים ותמונות פשוטות יותר ואנימציות. חברה בשם Unisys השתלטה על פטנט לאלגוריתם הדחיסה LZW שהיה בשימוש בפורמט תמונות זה, ובאמצע שנות התשעים התחילה לדרוש תמלוגים על שימוש באלגוריתם הדחיסה הרשום כפטנט והם הבעלים החוקיים שלו. האבסורד הוא שבשלב כלשהו, בתחילת שנות האלפיים הם התחילו לדרוש תמלוגים גם מבעלי אתרים שמאחסנים קבצי GIF כחלק מעיצוב האתר. סופה של הסאגה בנוגע ל־GIF נגמרה באמצע שנות האלפיים עם פקיעת הפטנט של יוניסיס, ופורמט חדש בשם PNG שהוגדר כיורשו של GIF והיה נקי מפטנטים.

במקרה של H.264, יצרניות דפדפנים מסוימות רכשו רישיון בתשלום עבור השימוש בפורמט. חברת Google רכשה רישיון עבור Google Chrome, אבל סוגיית החוקיות שלו מונעת שילוב שלו במימוש החופשי של הדפדפן Chromium, ולכן ימנע ממשתמשי Chromium לצפות בתוכן. Mozilla שומרים על העקרונות שלהם קצת יותר, ולא מוכנים לשלב קוד קנייני במוצרים מאחר וזה ידרוש שינוי בתנאי הרישוי של Gecko.

מה יהיה הלאה? תודות לגוגל "Do not evil" מיזם חשוב הולך לטמיון. כל עוד יוטוב לא יציע פתרון הולם וחופשי הוא יכתיב את התקדמות פיתוח התקן. בטווח המיידי אולי משתמשי כרום יהנו מגישה נוחה יותר ליוטוב, ואולי יצליחו לנגוס יותר בנתח השוק של אקספלורר בין צופי יוטוב, מוזילה עשויים להתגמש ולמצוא פתרון כלשהו שלא ידרוש שינוי רישון (להתממשק מול gstreamer או ffmpeg למשל), אבל מי שמפסיד פה הם אנחנו המשתמשים.

מה אפשר לעשות? לוודא שקולנו ישמע. אנחנו מעדיפים פורמטים חופשיים מפטנטים על כאלה שיגבילו את חופש הבחירה והשימוש שלנו.

גוגל העלו לא מזמן סקר לגבי כיוונים עתידיים של youtube. כצפוי, נושאים הקשורים ל־HTML5 ו־ogg מככבים בראש תוצאות הסקר. כפי שדיווחו אנשי fsf לאחרונה, גוגל החליטו להגביל את קולם של המצדדים ב־Ogg Theora וחסמו את אפשרות הצבעת הגולשים בנושאים הקשורים ל־ogg. במידה ועדיין לא הצבעתם בסקר, עדיין אפשר להצביע לחלק  מהפריטים הקושרים לנושא והעיקר שקולנו ישמע.

18 תגובות בנושא “נגן הווידאו הנסיוני של יוטוב ופטנטים בתוכנה”

 1. היי,
  אני רוצה להעיר משהו שלא בדיוק קשור לכתבה.
  הfavicon שלך מאוד מאוד מציק לי בעיין (אני לא רגיל שדברים זזים לי על המסך).
  יהיה יעיל מאוד אם תחליף אותו באחר (תוכל לנסות גם משהו שקשור לבלוג איכשהו ;-)).

  חוץ מזה זה אחד הבלוגים היותר טובים ואני גאה להימנות על הקוראים שלו :-).
  שבוע מצויין, עקיבה.

  1. עקיבא – לאייקון הזה יש סיפור מעניין. הוא התחיל כדוגמה לשימוש ב־APNG בחודשים שלפני שחרור Firefox 3.0 (נסה לראות אותו עם דפדפן שלא תומך ב־APNG!), ונשאר שם עד היום למרות שעברתי מאז שרת. כדי שאני אוריד אותו צריך להתבצע משהו פשוט מאד – ברגע שאני אחליף ערכת נושא, הוא יעלם ואולי החוש היצירתי שלי יחשוב על משהו חדש. אתה מוזמן להציע ערכות נושא שעשויות להתאים לאופי שלי. 🙂

 2. פוסט מצויין.
  קצת עצוב לשמוע על זה אבל כנראה שזו דרך הטבע, ככל שהופכים להיות יותר גדולים ויותר חזקים ככה מרגישים יותר בנוח לרמוס את האחרים ולהכריח את כולם ללכת בדרכך.

  מיקרוסופט עושים את זה וזה הלך לא רע עד עכשיו.
  גוגל כנראה יהפכו להיות המייקרוסופט הבאים.

 3. הסיבה שאני לא צופה כרגע שימוש נרחב בתגי וידאו הוא דווקא החופש שלהם.
  בעלי אתרים מעדיפים להשאיר את הוידאו בשליטה שלהם כדי לאפשר הצגת פרסומות לפני ובאמצע הקטע וכדי למנוע את הורדת הקובץ.

  אחרי המהלך של גוגל די נדרשת תגובה של מוזילה בהוספת התממשקות למקודדים שעל המחשב. אחרת נאלץ להחזיק בדפדפן שונה לכל אתר לפי סוג הקידוד שלו.

 4. פינגבאק: The Crazy One
 5. הפתרון הוא פשוט – להמשיך לעשות שימוש במוזילה. בעיני, שאלת הניצנוצים של מוצר הינה משנית לשאלת מידת החופש שלו. אם בשביל לצפות בסרטונים ב- youtube אני צריך דפדפן של גוגל, אז יהיה לי דפדפן אך ורק למשימה הזו. ולכל השאר – מוזילה. (או אפיפיני :).

  בדיוק כמו המוטו של גוגל "לא לעשות רע", אני בעד המוטו "לא לסמוך על תאגידים" ו-"כמה גדול ככה רע".

 6. דפדפן שונה לכל אתר – בחיים לא יקרה. אני מאמין שגוגל, אפל או אופרה ירימו את הכפפה ויוציאו דפדפן שתומך גם בקידוד שבחרו בגוגל, גם בOGG וגם בקידודים אחרים.
  אבל אני לא מבין למה כל יצרני הדפדפנים לא עושים התממשקות עם מערכת ההפעלה? לכל מערכות ההפעלה הנפוצות יש כבר Frameworks למדיה (directshow בחלונות, איןלימושג במאק, וGstreamer בלינוקס). הם כבר מטפלים בנגינה ובקידוד ובכל זה.
  חייבים למצוא מישהו שיממש את זה בשועל לפני שיהיה מאוחר מדי.
  יש כבר באג פתוח על זה בבאגזילה של פיירפוקס?

 7. el.il, כדי לגרום ל־gstreamer אצלי להצליח להבין H.264, הייתי צריך להתקין חבילות נוספות ממאגרים שונים אי־שם באינטרנט. ההפצה שלי לא מוכנה להוסיף אותם להפצה הרגילה מכיוון שזה לא חוקי בארצות מסויימות (לדוגמה: ארצות הברית).

  אם הייתי רוצה ליצור הפצת לינוקס שתיתן תמיכה בלינוקס ותעשה את זה גם בצורה חוקית, מישהו היה צריך לשלם מס על כך.

  ר', לדוגמה, את המס שמישהו גובה על MP3:‏
  http://www.fluendo.com/shop/product/fluendo-mp3-decoder/

 8. צפריר: Rpmfusion לפדורה אורז את החבילות שגורמות לGstreamer לקרוא את הפורמט. אני יכול להשתמש בו אם בא לי. אני לא עובר על שום חוק.
  ומה עם לממש את זה דרך directshow למשתמשי חלונות? במילא יש את הקודק בWindows (ואם אני טועה – במילא משתמשי Windows מתקינים אותו).

  אפשר גם לנסות לגרום לתוסף של VLC להשתלט על תגי הוידאו במקרה שהוידאו הוא מסוג שהשועל לא מכיר.

 9. שני הבהרות:
  1) כרום תומך גם ב-OGG וגם ב-H265.
  2) הסיבה שגוגל לא עוברים לתקן פתוח, היא לא כי הם רשעים, אלא כי בעייתי מבחינה טכנית להעביר כ"כ הרבה תוכן וידאו לפורמט נחות. מנהל המוצר של גוגל כתב את זה בדיון על התקן. אתה יכול להתווכח איתם אם הם צודקים או לא, אבל לא הגיוני שאם המנהל של המוצר חושב שאי אפשר יהיה להתמודד עם המעבר, שהוא יעשה אותו, אפילו אם כל מני בלוגרים יצעקו עליו שהוא רשע, אם הוא לא יעשה מה שהם אומרים לו בדיוק.

  יש אנשים שפשוט אצלהם אם יש לך הרבה כסף אתה אוטומאטית רשע…

 10. הימור שלי, זה יפטר עם רכישת On2 על ידי Google.
  היא תוכל לאפשר שימוש חופשי בקידוד המתקדם שלהם (שעדיף אפילו על H.264 ובטח על Theora המבוסס על תקן ישן יותר של אותה חברה).

  כך יהיה תקן אחיד.
  לי אכן לא נשמע הגיוני להעביר אתר כמו Youtube ל- Theora. רוחב הפס פשוט לא יעמוד בכך.

השאר תגובה