גונבים פסים מזדכים בכרטיס (רכבת ישראל משקיעה בקמפיין תקשורתי בעוד התחזוקה של הקווים לקוייה)

רכבת יוצאת מחיפה בשעה 08:28. באיזו שעה היא תגיע ליעדה?

 • 08:35 הרכבת נעצרת כקילומטר אחרי התחנה. אם היו פותחים את הדלתות היינו יכולים לחזור רגלית לתחנה לפני מועד היציאה של הרכבת הבאה. הפקח מודיע על תקלה טכנית, וגם "נשוב ונעדכן בהמשך" כאילו הייתה זו סדרת מתח בהמשכים.
 • 08:45 מיד יחובר קטר חלופי שיגרור את הרכבת חזרה לתחנת חיפה חוף הכרמל. צוות הרכבת מתרוצץ מקצה אחד של הרכבת לשני, מי מתוך הרכבת ומי מבחוצה לה.
 • 08:55 הרכבת הבאה חולפת על פנינו. מסיבה כלשהי היא נעצרת במקביל לרכבת התקועה. ניתן לברך לשלום את הנוסעים שנמצאים במסילה הסמוכה.
 • 08:57 הרכבת השנייה עומדת בסמוך אלינו. האם יאפשרו לנו לדלג בין הרכבות ולהגיע למחוז חפצינו באיחור קל? מרבית נוסעי הרכבת מתגודדים ליד הדלתות, אך לשווא, אנחנו לכודים בתוך הרכבת. כעבור מספר דקות הרכבת השנייה חולפת על פניינו. הם אמנם יצאו מחיפה 25 דקות אחרינו, אבל לא ירשם איחור לרעתם.
 • 09:00 "הקטר החלופי מחובר ברגעים אלו לרכבת ויגרור אותנו חזרה לתחנת חיפה חוף הכרמל. נשוב ונעדכן בהמשך"
 • 09:10 "מיד ניגרר לתחנת חוף הכרמל. נוסעים לתל אביב מוזמנים לעלות לרכבת מספר 107 שמגיעה לתל אביב… ותצא בשעה 09:22" – אנשי הרכבת בטוחים שהנוסעים בה יודעים את המספרים של כל הקווים. זה מופיע אמנם בלוחות הזמנים, אבל מרבית הנוסעים לא יודעים שמדובר בקודים של רכבות ישירות. במקום להשתמש במונחי המפתח "רכבת ישירה" וגם "לא תעצור בתחנות הביניים", בוחר הפקח ברכבת לספר לנוסעים המבולבלים כי הוא לא בקיא בחומר ובאמת אין לו סבלנות אליהם. בהמשך מסביר הפקח לנוסעים כי רכבת נוספת תעצור בתחנות בנימינה ועתלית, והוא מצליח לבלבל עוד יותר את הנוסעים שנשארים קשובים למערכת הכריזה שעכשיו לא יודעים עם עליהם לעלות על הרכבת או לא, ולאיזה רציף עליהם לגשת בשביל למצוא רכבת שתקח אותם בהצלחה ליעדם.
 • 09:15 הרכבת מגיעה בהצלחה לתחנת חוף הכרמל. דלתות הרכבת נפתחות ונוסעי הרכבת מתפזרים על הרציף עם נוסעים שכנראה פחות איכפת היה להם באיזו שעה לנסוע ברכבת. ניתן להבחין באופק בפנס קדמי של רכבת שאמורה להיכנס לתחנה מכיוון צפון. באופן עקרוני מדובר ברכבת דו מפלסית, אלא שהאור לא מתקדם ונראה שמדובר בסתם רכבת שחונה על מסילה צדדית.
 • 09:23 הרכבת שלקחתי הייתה אמורה להגיע לתחנת תל אביב מרכז בשעה 09:23. באותו הזמן אנחנו עדיין בתחנת המוצא. באופן עקרוני מגיע לנו פיצוי על האיחור. רכבת ישראל מתחשבת ומתגמלת (בהוראת הממשלה כמובן) את הנוסעים על איחורים, אבל לא על אובדן שעות עבודה וצרות דומות.
 • 09:25 רכבת ישירה לתל אביב ובאר שבע נכנסת לרציף מספר 2. אך אבוי, מישהו ברכבת לא נערך למאסה הגדולה והבלתי צפוייה בכמות הנוסעים, ולא דאג להוסיף לרכבת מערך נוסף, כך שבנוסף על איחוד שתי רכבות לאחת, מדובר על רכבת חלופית בעלת נפח נוסעים קטן יותר, ולכן היא גם תהיה לצפופה יותר. כמובן שאפשר לשכוח ממקומות ישיבה. "זכיתי" לחלוק את מדרגות העלייה לרכבת עם אדם נוסף, יש אנשים שאפילו את זה לא מצליחים ונאלצים לבלות את הנסיעה בעמידה.
 • 10:16 הרכבת החלופית הגיעה ליעדה בשעה המדוייקת. כמובן שהם לא היו נחמדים ופיצו אותנו רק בגובה כרטיס בודד, למרות איחור של 52 דקות, ולמרות חוסר הנוחות שנגרם לנוסעים כתוצאה מנסיעה ברכבת מחלקת שירותים ולא בקרונות עצמם.

ולא היה מדובר ברכבות מיושנות ומתפרקות. קרונות "סימנס" החדשים והכחולים הם המקור לכל תקלות הרכבת. מישהו צריך לבדוק מי אשם בכל המחדלים והשחיטויות שמתנהלות שם ולתת עליו את הדין!

גונבים פסים

שתי תהיות קטנות לסיום –

 1. מאז תחילת השבוע נדפקה מערכת התצוגה של תחנות היעד ברכבות. לדעתי זה נגרם כתוצאה משינוי בשמות התחנות, אבל מוזר שרכבת ישראל עושה שינוי בנתונים בלי לבדוק את ההשפעה של זה על הרכבות. מה, אין להם שם QA?
 2. מישהו מצליח להבין את המסר מהפרסומת של רכבת ישראל שמופיעה בימים האחרונים באמצעי התקשורת? המסר שמועבר הוא "גונבים פסים גונבים חיים", ואני מתלבט אם הוא מיועד לנהגים שמנסים לעקוף מחסום רכבת מורד לפני הגעת הרכבת או מסר המבקש מגנבי מתכות לא לגנוב חלקי מסילה. אני טוען שהוא רלוונטי יותר לגנבי המתכות מאשר לנהגים. מה דעתכם?

15 תגובות בנושא “גונבים פסים מזדכים בכרטיס (רכבת ישראל משקיעה בקמפיין תקשורתי בעוד התחזוקה של הקווים לקוייה)”

 1. התחבורה הציבורית בכל הארץ היא במצב מחפיר.

  מכרתי את המכונית הישנה ורכשתי מכונית ואני עומד לקבל אותה בעוד כשבועיים. בינתיים אני ללא רכב. מרחק הנסיעה ברכב פרטי מביתי שבפתח תקוה למקום העבודה שלי בתל אביב הוא בשעת העומס כ-30-40 דקות לכל כיוון.

  אני נוסע בתחבורה ציבורית וזה פשוט גיהנום. הנסיעה לרוב מתבצעת בעמידה ומתמשכת כשעתיים *לכל כיוון* (עם החלפת קו באמצע). מוניות שירות לא תמיד זמינות אבל איתן זמן הנסיעה מצטמצם לשעה ורבע ולפחות יושבים בהן.

  אני לא מדבר על נסיעה מעיר לעיר – כולה לנסוע את רחוב ז'בוטינסקי של פתח תקוה-ר"ג-ב"ב. זה הכל – וגם זה נעשה בתנאי עולם שלישי.

  מתי בממשלה יבינו שאם לא ישפרו את מצב התחבורה הציבורית במיידי, רק העניים, המרודים והדפוקים יסעו בה? תחבורה ציבורית היא זכות בסיסית ובמצב שלה היום היא נראית יותר גרוע מערוץ 1 ב-23:00. וזה לא רק רכבת (רקבת) אלא גם כל מערך התחבורה הציבורית.

  1. רן – דווקא על ציר ז'בוטינסקי נראה לי שאפשר לוותר אם אתה גר בסמיכות לתחנת רכבת ועובד ליד תחנת רכבת אחרת. אני מוצא את עצמי לא פעם מתנייד בתל אביב ברכבת בשביל להימנע מנסיעה באוטובוסים שלא נוסעים על ציר איילון, ובשביל להגיע לצפון תל אביב עדיף לקחת רכבת לתחנת בני-ברק ולהמשיך משם רגלית ו/או באוטובוס פנימי.

 2. חייב להיות מנגנון פתיחת דלתות במקרה חירום או משהו לא? אין דרך פשוט לפתוח את הדלתות של קרונות הסימנס?

  1. ניצן – ברור שיש, אבל זה לא יעזור הרבה כי הנהלת הרכבת מעדיפה שנשאר לכודים בקרונות עם המזגן ולא לאפשר לנו תנועה חופשית על רשת המסילות (בעיקר מסיבות של בטיחות, ובזה הצדק עמם למרות שזה לא הוגן שהם לא דואגים לנו כלקוחות קבועים).

 3. חבר'ה צאו מהסרט
  אם השלטון הבריטי לא היה מרים את הכפפה ומקים מסילת רכבת עד היום לא הייתה רכבת בישראל
  (ואת הדברים האלה שמעתי מאנשים שמבינים קצת יותר ממני בתחבורה)

  זה אומר הרבה על התנהלות הרכבת

  1. ירון – אתה יודע שהטורקים היו הראשונים שפרסו רשת מסילות ברכבת ישראל, נכון? למעשה הבריטים לא עשו הרבה כי התשתית כבר הייתה קיימת, למרות שהם פיתחו אותה כאמצעי תחבורה ולא רק לתובלה.

 4. אף פעם לא שמעתי על "גונבים פסים", רק "לגנוב רמזור".
  אני לא יודעת אם הסלנג הזה קיים או שהם המציאו אותו בשביל הקמפיין. בכל אופן הבנת המשמעות ממש לא אינטואיטיבית.

 5. אני אפילו לא מבקשת שיהיה תקין בשפה בעברית, אבל שלפחות יהיה שגור כך שיהיה מובן לאנשים.

  1. נמי – אני די בטוח שכמה קופירייטרים יכעסו מאד שאת מנסה לחייב אותם להשתמש בביטויים מוכרים, כי חלק ניכר מהעבודה של אלו הוא לנסות להמציא שפה וביטויים חדשים ומקוריים. לפעמים זה גם מצליח להם.

 6. להכעיס קופירייטרים זה תפקידי עלי אדמות 🙂
  מסכימה איתך בגדול, וברדיו זה מעט יותר ברור, אבל בשלט פרסומת ענק שכל מה שיש בו הן 4 מילים, אפילו בלי עזרים ויזואליים מיודעמה [פסי רכבת וצבעים דרמטיים]?..
  whatevs

 7. אתה מוזמן לתבוע אותם. כבר היו לא מעט פסיקות שחייבו את הרכבת באלפי שקלים (לכל תביעה) על איחור. פיצוי של כרטיס נוסף הוא מגוחך. מה, הם מציעים נסיעה סיוטית בחינם? באמת תודה מצידם

  1. איזו רכבת בדיוק זורקת אותך לצד המסילה? חשבתי שרכבת ישראל נגמלו מהמנהג הזה לפני מספר שנים.

   אגב, אני ממליץ שתסיר את אפקט הרקע מהאתר שלך, זה גורם לריצודים בדפדפן כאשר עוברים עם סמן העכבר על שורת הקישורים שבתחתית הדף.

השאר תגובה