האלבום החדש של משינה – להורדה חופשית מהרשת

אחרי שכבר התייאשנו לחכות שטרנדים עולמיים יגיעו לארץ, נראה שעדיין ישנם אנשים טובים שמנסים ללכת נגד הזרם ולהציע דברים בחינם ללא דרך כוונת רווח ברורה. כפי שדווח היום בחורים ברשת, משינה מפרסמים את האלבום החדש שלהם, "יהלומים בשמיים" (בלי קשר ללוסי, כן?) ומציעים את האלבום שלהם להורדה חופשית מהרשת.

אני לא מבקר מוזיקה, וגם הטעם האישי שלי במוזיקה לא ממש מוגדר (ליתר דיוק – אין לי טעם בכלל; מבחינתי עדיף שמישהו אחר ירכיב את הפלייליסט וישמיע את השירים ברצף), אבל על העניין הטכנולוגי אני מעוניין להתעכב בפוסט זה.

קודם כל, האתר. למשינה יש אתר בכתובת mashina.co.il, אלא שהאתר עצמו לא מקודם כראוי לו במנועי החיפוש, ולכן הדף שלהם בוויקיפדיה עוקף את האתר הרשמי שלהם. ולא זאת בלבד, לאתר הרישמי שלהם יש איזכור קטן וצנוע באותו דף בוויקיפדיה, ולכן ייתכן מאד ואנשים לא מוצאים את דרכם לאתר הרישמי של הלהקה.

האלבום – אם חשבתם לרגע שהאלבום יתפרסם באתר של הלהקה, טעיתם. באתר של הלהקה יש איזכור קטן במדור החדשות למיקום בו ניתן לקבל מידע על האלבום החדש, וככל הנראה ברגע שיתווספו ידיעות חדשותיות נוספות הוא יפסיק להיות הידיעה הראשונה במדור החדשות שלהם, ואנשים יתקשו למצוא את הדרך אליו.

האלבום עצמו יושב באתר של "שידורי רשת". לא אותה "שידורי רשת" שכתבתי עליה ב־2007, כי מאז הם הספיקו לעשות מתיחת פנים לאתר, וכעת הוא הפך למדור נישה באתר ynet. לא ברור לי מה הקשר בין "שידורי רשת" ללהקת משינה, כמו שגם לא ברור לי הקשר בין "שידורי רשת" לבין אתר החדשות הנצפה ביותר במדינה, אבל זה יהיה כנראה נושא לפוסט אחר.

אתר הפרומו של האלבום הוא דף עמוס פלאש, ואינו נגיש בשום דרך אחרת. פלאש לכשעצמו יכול להיות תוספת טובה לדף, אבל אתר שלם שמתבסס על טכנולוגית פלאש יכול להיות בעייתי, וחבל, כי הם יכלו בקלות לשלב בין תוכן טקסטואלי לפלאש ובכך להרוויח טוב משני העולמות.

הסיבה הראשונה שאנשים עשויים להגיע לאתר הפרומו היא להוריד את האלבום. הקישור נמצא בחלקו העליון של יישום הפלאש בצבע בולט
(ללחוצים שנמאס להם לקרוא את מה שיש לי להגיד, להלן קישור ישיר). ברגע לחיצה על הכפתור/קישור ההורדה מתחילה, בלי שום מסכים נוספים בדרך. חבל, כי בזה הרגע אנשי השיווק של משינה הפסידו את מרבית הקהל שלהם, שילחצו על כפתור ההורדה ובנתיים ילכו לשתות קפה או תה, וכעבור מספר דקות כשההורדה תסתיים הם יסגרו את הלשונית של אתר הקמפיין וילכו לשחק ב־Farmville או לבדוק אם הגיעה אליהם הודעת דוא"ל חדשה מחבר מעבר לים.

במקום קישור הורדה, היה טוב אם בעלי האתר היו מעבירים אותנו לדף נוסף, ומציעים לנו לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על הופעות חדשות של משינה, לקבל קופון הנחה לרכישת הדיסק, או לקבל רינגטונים לטלפון הסלולרי. אפשר היה בקלות להעביר את הגולש לדף ההצעות בזמן שההורדה כבר מתחילה ובכך לא לחייב את אף גולש למלא פרטים או לקבל הצעות שיווקיות אם הוא מעוניין לשמור את השירים בפורמט MP3 בדיסק הקשיח בלבד.

מעבר לכפתור הורדה, שזה לדעתי מה שמרבית האנשים שיכנסו לאתר יעשו, ניתן באתר להאזין לשירים באופן מקוון, ולבצע מספר פעולות נוספות. מה חבל שהאתר עוצב בצורה כזו שהדפדפן לא מצליח להציג את כל תוכן הדף במסך אחד (חבל, דווקא כאן יש יתרון מסויים לפלאש על HTML), ושטח הדף שמתבזבז לטובת פרסומות וקישורים לדפים אחרים בטמקא/רשת לא תורם הרבה לחווית השימוש.

אפשרות ההאזנה באופן מקוון עובדת באופן סביר בכל הדפדפנים, רק חבל שכברירת מחדל שיר הנושא של האלבום מתחיל להתנגן עם הכניסה לאתר. אף־אחד לא סיפר להם שאנחנו לא ממש אוהבים שאתרים מתחילים לנגן מוזיקה ברקע מבלי אישור מפורש מאיתנו? יצויין כי השירים עצמם מתנגנים באופן שוטף, ולא חוויתי בעיות של השהיות או תקיעות במהלך הניגון, והאיכות של השירים המוזרמים סבירה.

קישור מעניין שאנשים רבים עשויים ללחוץ עליו במהלך שמיעת שיר הוא הקישור שמביא את מילות השיר. לחיצה עליו אכן מציגה את מילות השיר על המסך (למה לא להציגן כברירת מחדל? מה יקרה אם האתר ינצל טוב יותר את שטח המסך בזמן שהגולש מאזין לתכני האתר?), אבל מישהו החליט שהמילים צריכות להופיע כתמונת קלף, בפונט של מכונת כתיבה. זה אמנם נראה יפה, אבל במקביל מונע מהמשתמשים לקרוא את המילים בקלות. גם אם בעלי האתר החליטו מראש להתעלם מהנחיות נגישות, אני לא מבין למה להתעקש למנוע מהמשתמש קריאה נוחה וברורה של התוכן. בנוסף, אם זה היה טקסט ולא תמונה, גוגל היה סורק את תוכן השירים, ואם חיפוש של מילות השיר יוביל לאתר הלהקה במקום לאתרים המרכזים את מילותיהם של אלפי שירים – הלהקות היו יכולות להרוויח מהערך המוסף; אדם שמעוניין לקבל מידע על שיר אולי יהיה מעוניין גם לרכוש אותו או לשמוע אותו בהופעה.

אחרי שהגולש מסיים להאזין לשיר הראשון ומתעצבן שהוא לא מועבר אוטומטית לשיר הבא, הוא מתחיל לתהות על הממשק. במקום שאמור להופיע בו פס ההתקדמות בשיר בחרו מעצבי האתר להציג את עוצמת השמע באקולייזר. וכשהמשתמש יעביר את סמן העכבר על כפתור הרמקול הוא יתהה למה האתר לא מנצל את כל העוצמה של הרמקול, וגם אחרי שינסה להגביר למקסימום תצוגת העוצמה תישאר על אותה רמה נכונה (כן, ידידי, כנראה עלינו פה על באג באתר).

לחיצה על הכפתור שמתיימר להציג וידאו מאכזבת – רק שיר אחד באלבום זכה להפקה של קליפ. ניתן לצפות בו דרך הנגן של האתר, שסובל מאותה בעיה מיותרת עם בורר עוצמת השמע, אבל לפחות יש בו פס התקדמות. חסר היה לי כפתור המאפשר להטביע את הסרטון גם באתרים אחרים, ולכן הבלוגרים שבנינו יתקשו לשלב את הקליפ באתר. זה קצת מצחיק כי בחתית הדף מסתתר לו קישור ל־youtube, שגם דרכו ניתן להאזין לשיר וגם לבצע איתו פעולות מתקדמות כגון שילוב שלו באתרים אחרים.

מדור התמונות באתר מציגה מבחר של 16 תמונות יח"צ בשני דפים נפרדים. נחמד שהם מאפשרים לצפות בתמונות הלהקה, אבל גם פה אני חושב שהיה יעיל יותר לו היו מאפשרים למעריצים שלהם להוריד ולהשתמש בתמונות הללו תחת רישיון מיתרני כגון Creative Commons. הרי אין הרבה מה לעשות עם התמונות הללו, והן כנראה לא הנכס העיקרי של הלהקה, אז למה לא לאפשר לקהל המעריצים שלהם להשתמש בהן באתרים האישיים שלהם או אולי אפילו להדפיס אותן ולתלות על הקיר?

לוח ההופעות של הלהקה הוא ככל הנראה הפיספוס הכי גדול באתר. לא זאת בלבד שהוא לא מפורסם מספיק בדפי האתר, אלא שהוא גם יושב בקצה שורת הקישורים וגולשים רבים עשויים לפספס אותו, מפורטות בו רק שתי הופעות וגם הן בעוד חודשיים, ולא ניתן לקבל שום מידע מעבר לתאריך ההופעה, המיקום שלה, וקישור להזמנת כרטיסים. ואם חשבתם שלפחות הקישור יעבוד, אז לא, הוא מוביל לאתר של חברת "קסטל כרטיסים" ואפילו לא לדף שמפרט את הופעות הלהקה. גולש מזדמן עשוי בקלות "לפספס" את רכישת הכרטיס להופעה של להקת משינה, ולהזמין כרטיסים למופע של להקה אחרת.

והקובץ? טוב ששאלתם. מדובר בקובץ zip שתופס 100 מגה ובתוכו קבצי mp3 לרוב. קצת קשה להשתמש בו, כי מישהו החליט שצריך לדפוק את קידוד העברית של הקבצים. בפוסט הבא אסביר כיצד ניתן להתגבר גם על הבעיה הזו בקלות.

6 תגובות בנושא “האלבום החדש של משינה – להורדה חופשית מהרשת”

  1. אם אתה לא מעוניין, איך אפשר לעניין אותך?
    לרוב יש פוזיציות פתוחות ואני כולי אוזניים.
    אם תרצה אפנה אליך ג'ובים, שלדעתי, מעניינים וקשורים לתחומים שאתה כותב עליהם (אבל עדיין בגזרת השיווק והפרסום)

השאר תגובה