ותודה לחברות הסלולר

מוקדם יותר הערב התקשרו אלי מחברת הסקרים TNS והציעו לי להשתתף בסקר קצר (ליתר דיוק, לא הציעו, הסוקרת התחננה. כל־כך לא מקצועי מבחינתם). הסקר התמקד בחברות הסלולר, ומידת ההשפעה של הפרסומים שלהן עלינו הלקוחות.

קחו לדוגמה את המסלול החדש של חברת פרטנר-אורנג', המתפרסם תחת השם אורנג' פרי. לכאורה מבצע אטרקטיבי ללקוח (שיחות חינם!!11), אבל כשקוראים את האותיות הקטנות ניתן לראות בבירור איך חברת הסלולר "דופקת" אותנו – שלמו לנו כסף, והרבה כסף, ואנחנו ניתן לכם בתמורה לדבר חופשי, אבל רק עם לקוחות אורנג'.

חברות הסלולר גם למדו תרגיל חדש, במקום לתת לנו מחיר קבוע, הן דורשות מאיתנו לקנות בנק דקות מראש, מתוך מחשבה שאם לא ננצל אותו במלואו – הם ירוויחו, ואם נחרוג ממנו נשלם "קנס" וגם מזה הם ירוויחו. וכשבא משרד התקשורת וניסה לגרום להם להוזיל מחירים הן הזדעקו ואפילו את כל הלוביסטים שלהם כנגדו.

ולגבי אינטרנט – כבר תקופה ארוכה שאני מחפש ספק שיחות שיאפשר לי להתחבר לרשת בצורה סלולרית. כולם נותנים גישה לאינטרנט במחיר הוגן, אבל כשקוראים את האותיות הקטנות, מגלים שמדובר בגישה "לפורטל של חברת הסלולר" בנפח של גיגות בחודש, ו־5 מגה לאינטרנט הרגיל. בעוד המונח "פורטל" נעלם מהלקסיקון בסוף שנות התשעים, חברות הסלולר עדיין עושות בו שימוש ולמעשה ממשיכות עם המודל שאתר אינטרנט צריך להיות כלבו, ולעשות הכל כדי שהגולשים ישארו בתוכו ולא יעברו לאתר אחר, אפילו אם זה אומר לתמחר להם בצורה שונה את הגישה לרשת האתרים שמפעילה הספקית בהשוואה לאינטרנט הרגיל. ומה כבר ביקשנו, לבדוק דואר אלקטרוני ולעדכן סטטוסים בטוויטר?!

לי נמאס. יותר לא אתן להן לעשוק אותי. אני בפרנציפ לא מוכן לשלם להם כסף רב תמורת שירות בסיסי. גם התשלום הנוכחי שלי בגובה של עשרות שקלים בחודש גבוה מידי לטעמי ואיני מוכן לבזבז אותו כדי שהבכירים באותן חברות יוכלו לשפץ את הווילות שלהם בסביון ובקיסריה. אם חברות הסלולר רוצות את הכסף שלי, שיתנו לי תמורה הולמת לעלות, כי כיום אנחנו משלמים יותר מהמחיר ששילמנו לפני עשר שנים, תמורת שירות ברמה הרבה יותר ירודה.

כשאני מחוץ לגבולות המדינה, אני אמנם טס עם הסלולר שלי, אבל אפילו דקה שלמה לא יוצאת מהמכשיר שלי. בזכות תוכנות ושירותים מקוונים כגון Spikko ו־Skype אני מבצע את השיחות שלי מחו"ל בעלות הוגנת של שיחה מקומית, ומבלי לשלם תעריפים מוגזמים. גם כשאני בארץ, אני מעדיף לבצע שיחות דרך תשתית אינטרנט, העיקר לא לתת לחברות הסלולר לדחוף את הידיים שלהן לכיסים שלי, כי אין שם הרבה כסף וגם כי אני מעדיף להוציא אותו על שירותים שאני יכול לקבל בהם תמורה לעלות שלהם.

12 תגובות בנושא “ותודה לחברות הסלולר”

 1. זו הגישה שלי מאז 2005 שביקשתי להתחבר דרשו בפלאפון לחבילה עם רוחב הפס הגדול ביותר 200 ש"ח ל-250MB בחודש!
  בזמנו בניתי את pelepay כדי לעקוב אחרי החבילה (שחרגתי ממנה במכוון הרבה). הפתרון שלי אז היה לעבור
  לקנטנה. והיום אני משתמש בכוונה ב-N810 שלי, שאין לו GSM.

  חברות הסלולר בעולם ובישראל בפרט הפכו לבעלים על תשתית שכולנו צריכים לשימוש בסיסי, אבל הם בעלי חמדנות שלא ידענו. ההתנהלות הביוקרטית שלהם בנויה כדי לחלוב כמה שיותר כסף מאנשים, גם כאלה שאין להם תמיד מה לשלם, או שאין להם דרך לבקר על התשלום עד שהחשבון כבר נעשה.
  ההתנהגות הזו כרגע בולמת את התפתחות הטכנולוגית של הענף, שכבר מזמן סומן כעתיד האינטרנט, אבל אי אפשר לבנות חומרה ותוכנה בשבילו, כי חברות הסלולר מתמכרות את רוחב בפס בצורה לא נכונה.

  1. ומה הפתרון לסוגייה זו לדעתך? אולי אנחנו צריכים להציע שהספקים הוירטואלים שמשרד התקשורת מדבר עליהם יעבדו בתשתית voip במקום "בנק דקות", מה שיחייב את חברות הסלולר להציע מחיר סביר לחבילות נתונים, ואותו ספק וירטואלי יוכל לספק לנו שיחות במסלול עוקף ספק תשתית ובמקביל נוכל לעשות שימושים נוספים במסלול הנתונים אצל ספק התשתית.

   הבעיה היא גם עם משרד התקשורת; הם רואים את חברות הסלולר בתור חברות טלפוניה, ולא מבינים שהטלפוניה מתה והם צריכים להגביל את עלות חבילות הנתונים, ואולי אנחנו בכלל צריכים לנסות לקדם הקמה של רשת בסגנון FON בפריסה ארצית.

   1. נראה לי שספקים וורטואלים יעזרו כתבתי על זה עוד ב-2008. אם תווצר תחרות וכמות מפעילים בקנה מידה כזה כמו שיש לנו ל-ISPs, אז נהיה בכיוון הנכון. כמוכן שזה לא בהכרח יעבוד, אבל אני לא רואה עוד פתרון כרגע.

    לגבי רשתות FON, אני בעד! אנחנו גם מדינה קטנה, בתל-אביבל משל זה יכול לעבוד יופי.
    הבעיה ב-FON ספציפית שלא מוכרים לארץ כל כך.

    גיא

 2. דבר ראשון תודה לך על המאמר שלך אתה קלתה הבול לדעות שלי בנושה
  רק את ספיקו לא הכרתי
  ויש לי שאלה האים ל Spikko יש גירסה ללינוקס או יש אפשרות להריץ אותה תחת לינוקס?

  1. באתר של Spikko יש הסברים כיצד להגדיר את השירות על מגוון רחב של תוכנות שתומכות בפורטוקול SIP. בלינוקס יש לך מגוון רחב מאד של תוכנות שתומכות ב־SIP, בניהן sflphone שאני מוצא אותה נוחה ביותר.

   1. שלום שוב אני מצטער שאני מתריד אותחה שוב
    ניסיתי את Ekiga Softphone אך לא הצלחה אני אפילו לא מצליך להתחבר
    אחרי שהתייאשתי ניסיתי את sflphone איתה לפחות היתה לי התקדמות
    אני מצליך להתקשר ולקבל שיחות אבל לא שמעים אותי וגם את מי שמתקשר
    לא במחשב ולא בפלאפון אני נימצה במבוי סתום
    אשמח אם תוכל לעזור

 3. אני מסכים איתך בכל מילה. זה הסיבה שברחתי מהדור 3 כמו מאש. אבל איך פותרים את זה ? לא חושב שאפשר..

  וזה גם הסיבה שלא קניתי N900.. מרבית מהשירותים שלו שימושיים בעזרת WIFI ו\או דור 3

  1. ברגע שאתה קונה N900 אין שום סיבה שלא להשתמש בו כדי לעבוד ברשתות wifi. למעשה אם יש לך קו טלפון voip שתומך ב־SIP אתה יכול להשתמש במכשיר הסלולרי כדי לדבר דרך רשת האלחוט שלך.

 4. תומר, 99% מאזרחי המדינה יסכימו איתך, אבל אין מה לעשות. כולנו אנשים חברותיים שצריכים לתקשר, ולכן נמשיך לשלם לחברות הסלולר. והן ימשיכו לעשוק אותנו.

  נראה לי שאנחנו יכולים להמשיך לצעוק, אבל זה לא יעזור הרבה. גם אם מישהו ירים חרם המוני, אני לא חושב שזה ישפיע במידה רבה – אולי יהיה באז תקשורתי, אבל לא מעבר לזה.

  ואפילו אם תכניס שחקנים נוספים לענף, בסופו של דבר גם להם יש אינטרס כלכלי, אז אל תצפה לבשורה צרכנית.

  אבל תמשיך לצעוק…
  🙂

  1. החרם לא יזיז לאף אחד, גם אם יהיו הרבה משתתפים. כי בסך הכל העוגה לא קטנה, המשתמשים עוברים מחברה אחת לשנייה ומתישהו הם יחזרו.

   החרם נועד ליצור מחאה (נוספת) ולהעלות את הנושא לכותרות (שוב). פשוט לא להוריד את הנושא מסדר היום עד שהאסימון יפול למישהו בחברות הסלולר ואולי נתחיל לראות ניצנים של תחרות.

השאר תגובה