גוגל גל – לאן ממשיכים מכאן?

Google Wave היה פרויקט שאפתני מאד כשהוצג לראשונה, והמשיך להיות כזה כשמספר אנשים מצומצם קיבלו הזמנות להשתמש בשירות. Google Wave היה שירות מהפכני, שהתיימר לשדרג את הדואר האלקטרוני לעידן הרשתות החברתיות, ולייצר מערכת שתאחד את הטוב מעולם הדואר האלקטרוני עם המהירות והיעילות של מערכות המסרים המידיים.

Google Wave היה שאפתני מאד, ובעוד שרבים ניבאו לו גדולות, הוא נכשל במבחן כמות המשתמשים עם ממשק מסורבל, ומהירות עבודה נמוכה יחסית. בשלב מסוים גם גוגל הודו בכשלונו של השירות, והודיעו כי בעתיד הקרוב הוא יסגר.

וויב הציע קונספט חדשני, והיווה סוג של תקשורת מסרים מידיים מתקדמת, שבניגוד למערכות קיימות רץ ישירות מתוך הדפדפן, ומציע יכולות דומות יותר לאלו של מערכת דואר אלקטרוני. בצורה כזו, לא רק שהצליחו להתגבר על המכשולים והמגבלות הטכניות של שירותי הדואר האלקטרוני (חוסר יכולת לוודא את אמיתות מקור ההודעה, חוסר יכולת לקבל אישור קריאה), אלא גם הצליחו להציג חידושים בתחום כגון יכולת לעריכה קבוצתית של הודעות ולבצע משחקים מקוונים מול חברים, וכל זה באותו הממשק מבלי שהמשתמש נתדש להוריד ולהתקין תוספים ויישומים נוספים.

וויב נכשל בכל הקשור למשתמשים מאחר והמערכת שהוצגה הייתה מסובכת מידי למשתמש הממוצע. בעוד כל תוכנת דואר אלקטרוני וכל תוכנת מסרים מידיים יכולות להוסיף פרצוף מחייך להודעה באמצעות הוספה של שניים או שלושה תווים בגוף הטקסט, וויב הצריך הוספה של משתמש מיוחד לשיחה, שמבצע באופן אוטומטי עריכה של כל ההודעות כדי למקם את הסימן הגרפי במקום המתאים. המשתמש הממוצע לא יזכור לעשות זאת בכל שיחה, אם בכלל יכיר את אותו "בוט", וכך גם עם מגוון רחב יותר של יכולות נחוצות, כגון בודק איות ותרגום של תוכן ההודעות לשפה אחרת. ולא הזכרתי את מנגנון ההתקדמות קדימה ואחורה בדיון, שאמנם מאפשר לצפות במהדורות קודמות של המלל, אבל דורש מהמשתמש לבצע פעולות שהוא לא היה נדרש אליהן בעבודה על ממשק הדואר האלקטרוני הישן והטוב.

וויב נכשל גם עם ממשק איטי. בעוד הדפדפנים השתפרו מאד בשנה האחרונה, המערכת מגיבה לאט כיום, ובוודאי שהיא הגיבה לאט גם לפני שנה. הגלילה המיוחדת שאפיינה את הממשק אמנם משפרת במעט את תגובתיות האתר, אבל הוא עדיין לא מתפקד במהירות שהמשתמש מצפה ממנו.

בשלב מסויים מרבית המשתמשים בשירות איבדו בו עניין ומתחילתו ועד סופו ככל הנראה הדיונים הפעילים ביותר היו אלו בסגנון של "אוקיי, יש לי חשבון ב־Google Wave. עכשיו מה עושים עם זה?". זה היה עניין של זמן עד שהשירות ידעך ויעלם, או שגוגל תבוא עם איזה פיצ'ר מהפכני שיחזיר אליו את המשתמשים. גוגל מצידה ניסתה להשאיר אותו בתודעה עם הוספת האפשרות לקבל עדכונים על פעילות ב־Wave ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני, אבל כנראה שזה היה מעט מידי ומאוחר מידי, שכן זה לא הצליח להגדיל באופן משמעותי את הפעילות במערכת.

גוגל הודיעו על סגירת השירות, ובצדק. מבחינתם חבל לבזבז כוח עיבוד על שירות לא נחוץ, ועם כל הכבוד למשתמשים הנאמנים שעדיין מנסים למצוא שימושים מעשיים לשירות, גוגל לא חייבת להם דבר, ובמיוחד כשמדובר במוצר בגרסת בטא. סגירת השירות לא בהכרח תבשר את ההיעלמות שלו מהרשת. המערכת של גוגל מתבססת על פרוטוקולים מוכרים ופתוחים כגון XMPP (Jabber)‎, ומרבית הקוד ניתנת להורדה והטמעה בשרתים עצמאיים, כך שלמעשה גוגל לא חיסלה לחלוטין את המערכת, אלא רק את השירות.

אם מישהו אכן יצליח למצוא שימוש הולם למערכת, סביר להניח שהיא תמשיך להתקיים בתוך רשתות פנים ארגוניות בהן העובדים ידרשו לעשות שימוש בפתרון זה לצרכי עבודה, ואם המערכת תבשיל לשימוש המוני  בעתיד, סביר להניח שתוך זמן קצר יקום שירות חלופי, בחינם או בתשלום, שיציע את מה שגוגל מציעה כיום. כמו־כן, יישומי רשת רבים שנמצאים בפיתוח כיום כבר לקחו את וויב כדוגמה, ויכלולו תכונות דומות, ופיתוחים חדישים בתחום הדפדפנים כגון WebSockets, Cross-site XHR ו־Local Storage, שהיו רק בחיתוליהם בעת פיתוח Google Wave נמצאים במצב טוב יותר כיום, כך שהמימושים הבאים יוכלו לעשות בהם שימוש בצורה טובה יותר.

הזמנה ל־Google Wave
נשארו לי הזמנות ל־Google Wave. מישהו בכל זאת רוצה להצטרף לשירות? 🙂

11 תגובות בנושא “גוגל גל – לאן ממשיכים מכאן?”

 1. הרבה שירותים בעולם שמקדימים את זמנם לא מצליחים. הרבה פעמים לוקח עשור או יותר עד שהשוק מוכן לקבל שירות שכזה.

  למשל כל אנשי .NET שמתלהבים היום מהכלים שיש להם לפיתוח, אני נהנתי מכלים דומים מאוד 15 שנה לפניהם, רק השוק החליט לעבוד קשה יותר אז…

  גם מערכת NeXT של ג'ובס דוגמא לזה ועוד הרבה מאוד דוגמאות אחרות בשוק. לדעתי wave עוד 5-10 שנים יתקבל בהבנה וברצון הרבה יותר טוב ממה שהוא התקבל כיום, וחבל כי עם כל הניסויים שעשיתי איתו, דווקא ממש אהבתי לעבוד איתו.

  1. אני לא רוצה להלשין, אבל וורדפרס כנראה חושב שאתה זבל של בנאדם, ולכן זרק את התגובה שלך לספאם.

   וורדפרס כתוב ב־PHP. אולי איזכור של דוטנט הוא מה שגרם לו להתייחס ככה לתגובה שלך.

 2. הבאזז הוא אחד הגלגולים הנכונים של אחת האפשרויות בוייב וזה לנהל שיחה עם אפשרות להוסיף בקלות קישורים וכדומה… ומשום מה, או שלא… גם הוא כנראה בדרך להיזכר כמשהו משלא הצליח. וייב לא הצליח להתרומם כי הוא לא מילא שום צורך מיוחד של אף אחד. אני לא יודע למה עד עכשיו מתעקשים לדבר עליו כתחליף לתוכנת דואר. מבחינתי הדבר היחיד שהיה בו הצדקה היה לשמש בתוך ארגון לשיחות והעברת חומרים הקשורים לפרוקיטים. לדעתי המימוש של זה יכול להיות בתוך ארגון כשמנהל הפרויקט מזמין לתוך הגל את האנשים הקשורים כדי שיעקבו בזמן אמת אחר הפרויקט ויתנו הערות בזמן אמת, וזהו. מעבר לזה לא היה לזה סיכוי. מבחינתי אני אפילו לא מזיל דמעה, זה היה משהו יומרני מדי שעד עכשיו לא ברור לי מדוע היה בו צורך. הגלים היחידים בהם השתתפתי באמת, בסופו של דבר, היו כאלה שקשורים לשאלה מה זה וייב ומה עושים איתו.

 3. לא בטוח לגמרי שה-Wave הוא כשלון, ניסיתי את השירות וממש אהבתי אותו, הרבה לקוחות שעבדו איתי נכנס לשירות בעקבות השימוש שלי בו. אני לא בטוח שמדובר במוצר קשה מדי לשימוש, אני בטוח (כך גם אמרו גוגל) שנמצא גלגול שלו בשירותים השונים של גוגל.

  אגב, לדעתי הקושי בוייב הוא ה"ניתוק" שלו מהשירותים הנוספים של גוגל ..

  אבי.
  OpenCollege

  1. זה לא משנה אם מצאת שימוש בוויב או לא, מבחינת כמות המשתמשים הוא ככל הנראה אחד הכשלונות הגדולים ביותר של גוגל. שירותים אחרים שגוגל סגרו לא עוררו כל־כך הרבה ציפייה עוד בפרסום הראשוני, שהתחלפה באכזבה גדולה לאחר שימוש קצר בשירות. גוגל יצרו משהו מאד שאפתני, אבל הוא לא ענה על ציפיות הקהל.

   וברוך הבא.

 4. חבל,
  לטעמי זה שירות נהדר ומשמש אותי היטב בכמה שימושים.
  אני מקווה שהוא לא יסגר.
  גם גוגל לא הודיעו למיטב הבנתי על סגירה, אלא הפסקת פיתוח והשירות יהיה זמן עד סוף שנה. אלוהים יודע מה יקרה אחר כך…
  אני מקווה שהוא ירא זמין (למרות הערכות שהדרישות שלו מבחינת מחשוב יגרמו להשבתתו).

  בכל אופן, מי שרוצה לשמור עליו:
  http://www.savegooglewave.com/

השאר תגובה