מגמות עתידיות בתאימות אתרים לדפדפנים

מאמר שעלה באתר כלכליסט מצביע על מגמה של שיפור מתמשך בתאימות אתרים. כל החברות אליהן פנה הכתב בישרו לו שהאתרים שלהם יותאמו לתקנים תוך פחות משנה, כך שאם הוא יעלה מאמר מעקב בעוד שנה מהיום, הוא עשוי להיות אופטימי יותר ולבשר לנו על תאימות מלאה של כל האתרים ברשת לתקנים. האם באמת נצליח להגיע להישג הזה בתוך שנה מעכשיו? מצטער לקלקל את האווירה הפסטורלית, אבל לצערי זה לא יקרה אלא אם נגביר את הלחץ על מנהלי האתרים.

קחו לדוגמה את חברת בזק. מדובר בחברה גדולה ומבוססת, שהגיוני למדי שאתרים חדשים שהיא מרימה יותאמו לתקנים עוד מרגע ההשקה. לאחרונה אותה חברת בזק התחילו לפרסם שירות חדש "וחדשני" – אחסון קבצים ברשת, עם ממשק גישה אליהם מבוסס דפדפן. לא מדובר בשום דבר חדשני, כי כבר זמן רב שאנשים עושים שימוש בחשבונות ג'ימייל כדי לאחסן קבצים, ושירותים בסגנון Dropbox מאפשרים סנכרון בצורה פשוטה ונוחה של קבצים מול הענן של מחשב אחד או יותר.

דרופבוקס הוא לא הדבר המתקדם ביותר, אבל הוא מאפשר להעלות קבצים מתוכנה ייעודית או מהדפדפן. הגישה לקבצים והניווט בין התיקיות גם היא משימה פשוטה, בזכות ממשק שעושה שימוש ב־Ajax בשביל לעדכן את התצוגה מבלי לטעון את הדף מחדש.

נט-דיסק של בזק, לעומת זאת, לא תומך בדברים האלה. למעשה הוא אפילו לא יעבוד אם אין לכם אינטרנט אקספלורר על המחשב, כי הוא עושה שימוש בקוד שרץ על אינטרנט אקספלורר בלבד, והם אפילו לא מסתירים את זה; כבר במעמד הרישום הם דורשים דפדפן אינטרנט אקספלורר 7 ומעלה, ומערכת הפעלה Windows XP לפחות.

וזה לא שיש מחסום טכני לתמיכה בכלל הדפדפנים. אפשר להסתפק בממשק פשוט יותר לדפדפנים "חלשים". דפדפנים מודרניים יכולים לתת לא מעט תכונות שהיו זמינות עד לא מזמן באמצעות שימוש בתוספים חיצוניים. אפשר כיום להעלות מספר קבצים לשרת במקביל ברקע, מבלי לחסום את תגובתיות הדפדפן, ואפילו לגרור ולהשליך קבצים ישירות ממנהל הקבצים. איזה דפדפן פה הוא בתפקיד החלש, כל הדפדפנים המתקדמים, או זה שהם תומכים בו באופן בלעדי?

מילאתי טופס באתר השירות בשביל לשאול את אנשי בזק על השירות ולקבל מידע מהם על התאימות, לא כי אני צריך את זה (טוב לי בדרופבוקס), אלא כדי לא להכפיש אותם סתם ללא סיבה. תוך זמן קצר קיבלתי טלפון מבזק (ועוד ביום שישי), שהתברר שהיא הגיעה למוקד 199, והם העבירו אותי למוקד 166. לאחר המתנה של מעל ל־10 דקות ענה לי נציג טכני, שבישר לי באופן ברור שאין תכנון לתאימות, שהם לא תומכים בדפדפנים אחרים, ואם אני אתעקש, יש איזו הרחבה אחת שתאפשר להיכנס לאתר דרך פיירפוקס, אבל הם לא תומכים בצורת החיבור הזו.

בקצב כזה, אתם יכולים לשכוח מתאימות השירותים של בזק לתקנים המקובלים. זה לא יקרה ב־2011, אבל אולי ב־2016 תראו איזו התפתחות מצידם. והבעיה שלנו היא לא רק עם אתרי "בזק", אלא בכל אותן חברות ענק שמעסיקות פקידים שלא מבינים דבר במחשבים, ובאתרים קטנטנים שמשלמים ביוקר על ההקמה והתחזוקה של האתר שלהם במערכות שהפיתוח שלהן פסק לפני כעשור.

מה אנחנו יכולים לעשות בנושא? להתלונן, ולהסביר לכל אותם מנהלי אתרים שהם פוגעים בנו ובזכויותנו. להסביר להם שהם יכולים לשדרג את האתר שלהם כך שיתמוך בכל הדפדפנים באופן פשוט, ושפיתוח אתרים לפי התקן מוזיל ומקצר את זמן הפיתוח. אתם מוזמנים לבוא לפורום שלנו במוזילה ישראל ולספר לנו על ההתכתבויות שלכם עם אותם אתרים, ולהביא גם את תשובותיהם והבטחותיהם.

37 תגובות בנושא “מגמות עתידיות בתאימות אתרים לדפדפנים”

  1. אפשר לרשום עצומה למשה כחלון…
   אבל רגע ברצינות, נראה שהוא מנסה לעשות כמה שינויים בתחום התקשורת,
   על מנת להפוך את ישראל למדינה מתקדמת גם בנושא הזה…

  1. בעיקר חוסר ידע. אנחנו ואנשים כמונו לא עושים מספיק כדי לחנך את אותם אנשים בחשיבות בניית אתרים תואמים. הם גם לא מבינים שעדיף לתת ממשק פשוט לדפדפנים שקיימת בעיית תאימות עבורם ולא לחסום אותם לחלוטין.

 1. מה שמרבית בעלי האתרים (וגם המפתחים) שבעוד שנה או אולי שנתיים חלק ניכר התעבורה לאתרים הללו תגיע מכיוון האינטרנט הסלואלרי ושם ה-IE בכלל לא קיים.
  כך שמי שלא תומך בכרום על PC בטוח לא יתמוך בכרום על אנדרואיד או בסאפרי על IPHONE.

  1. קודם כל, זה לא נכון להגיד ש־Internet Explorer לא קיים בסלולרי. הוא קיים כחלק מובנה במערכות Windows Mobile, ולצערנו הוא נמצא במקום הרבה פחות טוב מהגרסה השולחנית שלו, ולכן אתרים שירצו לבצע התאמה לדפדפן זה יאלצו לוותר על הרבה תכונות מתקדמות.

   בנוגע לסמארטפונים אחרים – גם אנדרואיד וגם אייפון מקדמים מאד את תחום היישומים. במקרים רבים מדובר באתרי אינטרנט רגילים שנעטפים באריזה מיוחדת שתפקידה להציב קישור בולט ליישום בתפריט הראשי של המכשיר, וברגע שמגבילים את הגישה ליישומים מסויימים, חוזרים לאותה נקודה בה היינו לפני שנים ספורות – אינטרנט לכולם, ואינטרנט לאנשים מיוחסים שברשותם כלי הגלישה המתאימים לאתר.

   1. כמו שכתבתי במקום אחר, "אפליקציות" לסמארטפונים הם צרה צרורה. גם האפליקציות עצמן דפוקות (כמו זו של למהרשת לאנדרואיד) וגם האתר לא עובד כמו שצריך בגלישה מהדפדפן של הסלולר.
    חסר רק כפתור "best viewed with" והשלמנו את הרגרסיה לעשור הקודם.

    במקום שישקיעו בבניית אפליקציות סלולר גרועות, שישקיעו בבניית אתר תקני, שנצפה כמו שצריך בכל הדפדפנים- סלולריים או שולחניים.

    1. במקרים אותה אפליקציה סלולרית היא לא יותר מאשר עטיפה לדפדפן. צריך מישהו שיריץ איזה sniffer גנרי ויחשוף בפנינו את הכתובות של כל אותם שירותים, כדי שנוכל לגשת אליהם גם דרך הדפדפן הרגיל. 🙂

      1. במקרה של ynet מדובר באפליקציה שמקבלת קבצי xml ועושה את התצוגה בעצמה. רק במקרה של דף כתבה מדובר בhtml.

  1. האוכלוסיה הרלבנטית היא הלקוחות של בזק, עם אני כלקוח לא יכול להנות משרות ערך מוסף שלהם אז אני אחפש פתרון במקום אחר.
   בכל מקרה צריך להבין שיש צורך גם בגישה מסלולאר ששם ה-IE לא קיים פרקטית (תומר כמה טלפוני WM נמכרו בשנה האחרונה אם בכלל ?).

 2. כבר יותר מחמש שנים אנשים כותבים כאלה כתבות ועדיין העניין לא מחלחל אל החברות הגדולות.
  גם לאחרונה זה הוזכר בכתבה הזו – http://www.holesinthenet.co.il/archives/11350 בחורים ברשת, על דעיכת תרבות הסטרטאפ הישראלית.

  למען האמת, קשה להבין את זה.
  ישנם כלכך הרבה מפתחים מוכשרים בארץ, יש כנסים על ימין ועל שמאל, עמותת המקור ואיגוד האינטרנט הם גופים שעושים יחסית הרבה כדי לקדם את התחום, גם גוגל ישראל ואפילו מיקרוסופט ישראל מודעים לעניין, ועדיין – זה לא מחלחל.

  פעם הייתי מאשים את חברות הפיתוח הגדולות – את נטווייז, דרונט, רילקומרס, מנטיס, מטריקס ואחרות ש90% מהאתרים שלהן הם בושה למקצוע.
  אבל הן רק אשמות בהשקעת המינימום תמורת מקסימום כסף. בסופו של דבר תפקידן הוא לא לחנך את הלקוח אלא לעשות כבקשתו ולהרוויח מזה כמה שיותר.

  היום אני מאמין ששלושה גורמים הם הבעיה –
  1. החברות הגדולות, אפילו חברות טכנולוגיה – בזק, שופרסל, אלעל, וואלה, וואינט וכו', שעדיין לא השכילו להעביר את מחלקות הפיתוח שלהן אל המרכז העסקי שלהן. בחברות כאלה, מחלקות הפיתוח הן סה"כ עושות דברם של אנשי השיווק. עבדתי פעם בחברה כזו – אם לחברה בה אתה עובד אין כבוד לעבודה שלך, כמפתח אתה מאבד את הכבוד לעבודה וכך גם העבודה שלך נראית.

  2. בתי הספר לעיצוב ופקולטות המחשבים במכללות והאוניברסיטאות לא מלמדות אינטרנט.
  בבתי הספר לעיצוב לומדים מקסימום קצת פלאש ודרימוויבר ובפקולטות למחשבים "פיתוח ווב" זו קללה, מקסימום מלמדים קצת PHP ודוט.נט כדי להגיד לסטודנטים שמכינים אותם לשוק העבודה.
  אין התייחסות לטכנולוגיות חדשות, לא יודעים מה זה ריילז, מה זה HTML5, המונח noSQL לא מובן להם בכלל.

  3. אין שוק גדול מספיק בשביל אלטרנטיבות.
  אין אלטרנטיבה לבזק, הוט ויס (ולא, הם לא אלטרנטיבות אחד אל השני, הם דואופולים), אין אלטרנטיבה ראויה לבנקים הגדולים, לאלעל, לCastup הזוועתיים שכל אתרי התוכן בארץ עובדים איתם. אפילו יד2, הומלס, ווינווין, זאפ, דפי זהב וכל אתרי המכירות האחרים מוחזקים על ידי אותם שלושה או ארבעה גופים גדולים שלא מבינים כלום בטובת הלקוח. רק בשיווק.

  אם אין אלטרנטיבה, והתחרות היא רק בין גופים גדולים שאפשר לספור על יד אחת, איפה התמריץ שלהם להשתפר? אם אין מתחרה אחד שעולה עליך טכנולוגית – למה להשקיע?

  ואם אין אלטרנטיבה, איך אנחנו הצרכנים נמרוד?

 3. תומר כמו שאמרתי לך במקום אחר והתנפחת שזה לא כאן.

  בשביל להשפיע על החלטות של חברות שונות אם להשקיע בדפדפנים שונים, אתה צריך להגיע למצב שכלכלית לא ישתלם להם לא להשקיע בדפדפנים אחרים.

  בסופו של דבר אם הם יבינו שיש הרבה כסף שהם מפסידים מחוסר תאימות לדפדפנים אחרים, אתה תראה את השינוי הזה. במידה והם לא יבינו את המשמעות הכלכלית לנושא הם לא יעשו כלום בנידון.

  זה נחמד לצעוק כל הזמן "תנו לי תקנים", אבל אל תגיד מה צריך לעשות, תסביר למה צריך לעשות. אם אדון מנכ"ל לא טכני יבין את הפוטנציאל הכספי, אז הוא ישקיע את הכסף.

  1. לא ממש, כי כל עוד אנשים רק חותמים ולא עושים דבר מעבר לזה – שום דבר לא יתקדם מחתימה על העצומה שלהם, למרות שהכוונה הייתה טובה.

 4. מה נאמר על זה שגם אתר צה"ל מלואים [מה שאני משתמש אולי גם ישנה בעיה באתר הכללי.] הם עושים הודעה בראשית האתר שהאתר לא נראה "במיטבו" בשאר דפדפנים… רק באקספלורר. ואכן הוא לא. כי בפיירפוקס קורה הרבה ששורות נכתבות על שורות וכאלה באגים. חבל מאוד.
  http://www.aka.idf.il/MILUIM/templates/inner.asp?catId=58865

  1. ניסית לפנות אליהם ולנסות להוציא מהם הבטחה לגבי תיקון האתר בעתיד הנראה לעין?

   בדף השאלות והתשובות שלהם מתפרסם המידע הבא:
   מדוע הפורטל לא תומך בדפדפן Firefox? הפורטל לא תומך בדפדפן Firefox מאחר ולמרבית הגולשים יש גישה לדפדפן Internet Explorer, והתמיכה בדפדפן Firefox דורשת משאבים נוספים שאין ביכולתנו להשקיע כרגע. אנו מודעים לבעייתיות בנושא, על השלכותיו השונות.

   אם תדגיש בפניהם שאינטרנט אקספלורר כבר לא נפוץ כמו בעבר, ומידי יום הוא ממשיך לאבד את הדומיננטיות שלו (גם בארץ!), הם עשויים להשתכנע בנחיצות עדכון האתר.

   1. אין לי זמן מיותר בשביל לפנות אליהם. אני לא כל יום נכנס גם ככה לאתר שלהם. רק שאני צריך משו בקשר למילואים. תפקידו של בעל האתר או המתחזק אותו לראות את השימוש באתר למגוון הרחב. כנראה צהל לא השכיל זאת..:P

    1. בעולם האידיאלי אכן תהיה תאימות לכל הדפדפנים כבר מהרגע הראשון. לצערנו, אנחנו עדיין לא שם, וכל עוד מנהל האתר אינו אדם שבקיא בטכנולוגיות העדכניות, עלינו להפעיל עליו לחצים כדי שיתעורר ויבין את חשיבות הדבר.

     ספציפית לגבי המערכת הצבאית, סביר להניח שהאתר הזה מנוהל על־ידי קצינת כח אדם זוטרה. בדיוק כמו שלא סביר להניח שנמצא בשלישות היחידות שלנו אנשים שיודעים להשתמש במחשב מעבר למילוי דוחות בוורד, כתיבת מצגות בפאוורפוינט ובקיאות יתר במשחקים שמגיעים עם מערכת ההפעלה Windows – כך אין שום סיכוי שאותה קצינת ניהול האתר יודעת בכלל מה זה "דפדפן אחר" או חזתה בעינייה בדפדפן כזה.

 5. אפילו אתר נענע 10 בשרת הדואר שלו. לא עובד טוב עם פיירפוקס. חברה שלי שמאוד נהנת מפיירפוקס אומרת לי שאם הדואר שלה לא עובד בפיירפוקס לא שווה לה להשתמש בדפדפן. וכאן אפילו כפתור התאימות [IE TAB ודומיו] לא עוזרים. הבאג המדובר הוא. מלבד זה שהעיצוב שונה לגמרי. חסרים למרבה הפלא תיבות די חשובות. כמו דואר יוצא. או אשפה. או פתקים. ועוד באגים מסוימים בכתיבת הדואר לא כאן המקום. מה שכל זה אין באקספלורר. וזה נורא נורא חבל. לפחות יש מקום לעבודה לאנשים שעובדים על תוספת התאימות ל IE שינסו לתקן את הבעיה.

  תומר האתר שלך חדש לי. וממש אהבתי. כל הכבוד.

  1. אתר הדואר של נענע10 תומך בפיירפוקס, אבל עושה שימוש בגרסה ישנה של Outlook Web Access שמציגה את הממשק המתקדם רק למשתמשי אינטרנט אקספלורר. החדשות הטובות: הם תומכים בחיבור למערכת ב־POP3, כך שאפשר בקלות לעבור לחשבון דואר אחר שתומך טוב בדפדפנים מתקדמים (למשל ג'ימייל, יאהו! מייל) ולהגדיר בהם שימשכו את הדואר מהחשבון הקיים שלך באתר nana10.co.il.

   1. זה אכן מה שהיא עושה. וגם אני עושה בגמאייל. משתמש ב thunderbird
    כמו שאמרתי לעיל זה לא הפתרון. אלא שיהיה שמיש. לאם ארצה להשתמש דרך האתר. או אחרים.

    1. כבכל אתר מודרני, יש RSS והוא מוטמע בדף. כדי להוסיף אותו ליישום הקריאה המועדף עליך, לחץ על הצלמית של ההזנה שמופיעה בצידה הימני של שורת הכתובת, או הכנס את כתובת האתר ליישום.

  1. אפי, נועה, מור, ושאר האנשים שחושבים שהבלוג שלי הוא זירת פרסום לדיאטטנים – מצטער, טעיתם בכתובת.

   אני מקווה שקרפך יעקב-דיאטה ומירי באלקין שילמו לכם טוב על הזבל שאתם מפזרים ברשת. אני מקווה שהם יבינו את הטעות שלהם וידרשו את כספם בחזרה!

 6. נכון, אבל אסור לנו לשכוח שלפעמים תמיכה בעוד דפדפן זה עוד הוצאות ולכן אם ל 95 אחוז מקהל היעד יש דפדפן מסוים אז זה בסדר. לא צריך להיות פרפקציוניסת. לכמעט כולם יש כיום אקספלורר 🙂

השאר תגובה